офіційний вебсайт
ГОЛОВНЕ  УПРАВЛІННЯ  СТАТИСТИКИ  У  ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ  ОБЛАСТІ
49038, м.Дніпро, вул.Столярова, 3,тел.:(056) 778 68 43, факс: (056) 778 67 69, e-mail: ous@dp.ukrstat.gov.ua
  Головна | Соціально-економічне становище області

Про Головне управління
Діяльність Головного управління
Доступ до публічної інформації
Нормативно-правова база
Публікації
Соціально-економічне становище
Статистична інформація
Експрес-випуски
Пресвипуски
Метаописи держстатспостережень
Методологія та класифікатори
Звітна документація
Електронна звітність
Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України
Замовлення статистичної інформації
Анкетні опитування
Корисна інформація
Юним громадянам
Всеукраїнський перепис населення
Звернення громадян

dneprstat.gov.ua

Архів 2010 2009
СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

 

 

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

за січень–квітень 2010 року

 

Повідомлення Головного управління статистики

у Дніпропетровській області

 

Промисловість

 

У квітні 2010р. індекс промислової продукції області проти березня 2010р. склав 97,2%, проти квітня 2009р. – 132,8%. Підсумком роботи промисловості області за січень–квітень 2010р. стало збільшення темпів виробництва продукції відносно відповідного періоду минулого року (127,7%). Зростання випуску продукції спостерігалось як у добувній і переробній промисловостях, так і в виробництві та розподіленні електроенергії, газу та води.

У квітні 2010р. порівняно з березнем зменшено випуск продукції підприємствами переробної промисловості та з виробництва електроенергії, газу та води (індекси 96,9% та 72,1% відповідно). Позитивні підсумки зафіксовані в роботі підприємств добувної промисловості (101,4%).

За підсумками роботи індустрії області у січні–квітні 2010р. перевищення рівня відповідного періоду 2009р. сягнуло понад чверть і відбулося за рахунок приросту показників у всіх сферах матеріального виробництва: по переробних підприємствах індекс становив близько 129%, добувної галузі – 126,3%, сфери виробництва та розподілення електроенергії, газу та води – 126,4%. Однак зростання, в основному, залежне від факту подолання скрути світової фінансово-економічної кризи, адже саме на початку минулого року темпи падіння виробництва були найзначніші (скорочення становило близько двох п’ятих).

Значно поліпшені показники промислового виробництва у легкій промисловості та машинобудуванні (індекси становлять 167,6% та 172,2% відповідно), більше, ніж на третину – у видобуванні корисних копалин, крім паливно-енергетичних (140,9%), близько чверті – у виробництві коксу, продуктів нафтоперероблення (122,4%), хімічній та нафтохімічній промисловості (123,8%), виробництві та розподіленні електроенергії, газу та води (126,4%). Менш значно збільшено випуск продукції у виробництві іншої неметалевої мінеральної продукції, целюлозно-паперовому виробництві, видавничій діяльності (114,3% та 115,5% відповідно).

Однак подолати спад не вдалося підприємствам з оброблення деревини та виробництва виробів з деревини (індекс – 60,6%), добування паливно-енергетичних корисних копалин (84,2%), виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів (95,3%).

У добувній промисловості за підсумками січня–квітня 2010р. приріст продукції зумовлено зростанням випуску продукції у добуванні металевих руд (на 41,1%). При цьому підприємствами з добування залізних руд випущено неагломерованих руд і концентратів залізних на 42,8% більше рівня січня–квітня 2009р., обсяг виробництва агломерованих руд і концентратів залізних, крім піриту випаленого, підвищився на 30,8%.

У галузі з виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів скоротились обсяги випуску продукції на підприємствах – товаровиробниках м’яса та м’ясних продуктів, напоїв, хліба та хлібобулочних виробів, сухарів, печива, пирогів і тістечок тривалого зберігання, борошномельно-круп’яної промисловості та крохмальних продуктів. Підсумки роботи галузі фіксують зменшення обсягів виробництва хлібобулочних виробів  на 3,1%, борошна – на 3,4%,  м’яса і субпродуктів харчових свійської птиці свіжих чи охолоджених – на 6,9%, ковбасних виробів – на 8,1%, свинини свіжої (парної) чи охолодженої – на 8,8%, напоїв безалкогольних – на 16,8%, сирів жирних – на 24,4%, круп – на 29,9%, продуктів готових та консервів  зі свинини – на 33,8%, яловичини, телятини свіжих (парних) чи охолоджених – на 55,5%. Водночас збільшено випуск виробів кондитерських з цукру, включаючи білий шоколад без вмісту какао  на 3,3%, шоколаду та інших продуктів харчових готових з вмістом какао в брикетах, пластинах чи плитках – на 7,9%, кормів готових для сільськогосподарських тварин та свійської птиці – на 16,1%, молока обробленого рідкого – на 18%, масла вершкового – на 23,1%, виробів макаронних без начинки, не підданих тепловому обробленню – на 47,9%.

На підприємствах легкої промисловості, де індекс склав 167,6%, у тому числі в текстильному виробництві – 164,4%, товаровиробники збільшили випуск білизни постільної на 6,8%, взуття – на 11,1%, светрів, джемперів, пуловерів, жилетів та виробів аналогічних трикотажних машинного чи ручного в’язання – у 1,6 раза, блузок, тунік, батників, сорочок жіночих та дівчачих, виробів панчішно-шкарпеткових трикотажних машинного чи ручного в’язання – у 2,2 раза кожного, брюк та бриджів жіночих та дівчачих – у 3,3 раза. При цьому зменшено виробництво брюк та бриджів чоловічих та хлопчачих  на 26,6%, суконь та сарафанів жіночих та дівчачих – на 40%, сорочок чоловічих та хлопчачих – на 73,4%.

На підприємствах з оброблення деревини та виробництва виробів з деревини, крім меблів, індекс скоротився до рівня 60,6%. Зменшення виробництва в галузі відбулось, в основному, за рахунок скорочення випуску деревини уздовж розпиляної чи розколотої, завтовшки більше 6 мм на 35,5%, вікон, дверей, їх рам та порогів дерев’яних – на 58,9%.

На показник роботи галузі целюлозно-паперового виробництва, видавничої діяльності (індекс – 115,5%) суттєво вплинула діяльність підприємств з виробництва паперової маси, паперу та картону (171,3%), в області збільшено випуск шпалер та аналогічних покриттів з паперу на 7,5%, коробок, ящиків та сумок з гофрованих паперу та картону – на 38,8%, зошитів – у 2,3 раза. Водночас зменшився обсяг виробів санітарно-гігієнічного та медичного призначення з маси паперової, паперу, вати целюлозної або полотен з волокон целюлозних на 49,6%.

У промисловому виробництві коксу вироблено його та напівкоксу з вугілля кам’яного більше, ніж за січень–квітень минулого року на 13,5%.

У хімічній та нафтохімічній промисловості приріст продукції забезпечили підприємства хімічного виробництва (на 31,9%) і гумової та пластмасової промисловості (на 6,9%). В області зріс випуск засобів миючих та для чищення на 8,2%, добрив азотних мінеральних чи хімічних – на 44,6%, кислоти сірчаної – на 47,1%. При цьому скоротилось виробництво пластмас у первинних формах на 3,9%, фарб та лаків на основі полімерів – на 4,6%.

На підприємствах з виробництва іншої неметалевої мінеральної  продукції  підвищився  випуск вапна  на 18,1%, плит та плиток керамічних – на 26,9%, стінових будівельних матеріалів – у 2,5 раза. Водночас знизилось виробництво гіпсових сумішей на 14,3%, цементу – на 32,3%.

У металургійному виробництві та виробництві готових металевих виробів зростання випуску спостерігалось за всіма основними видами діяльності галузі, зокрема у виробництві чавуну, сталі та феросплавів – на 23%, труб – на 67,8%, інших видів первинного оброблення сталі – на 18,9 %, готових металевих виробів – на 8,9%. Підприємствами області збільшено випуск чавуну на 15,8%, дроту зі сталі – на 22,3%, прокату готового чорних металів – на 28,3%, сталі без напівфабрикатів, отриманих безперервним литтям – на 30,4%, труб великого і малого діаметрів, профілів пустотілих з чорних металів – у 1,6 раза.

У машинобудуванні порівняно з січнем–квітнем 2009р. одержано приріст продукції на підприємствах з виробництва машин та устатковання (індекс – 125,1%), електричного, електронного та оптичного устатковання (192,7%), транспортних засобів та устатковання (193,6%). Ними збільшено випуск розпушувачів та культиваторів (на 12%), акумуляторів електричних свинцевих для запуску двигунів внутрішнього згорання (у 1,9 раза), верстатів для оброблення дерева, насосів відцентрових для перекачки рідин та підйомників рідин (у 2,5 раза кожного), лічильників електроенергії, включаючи калібрувальні (у 3 рази), сівалок (у 3,9 раза). Водночас зменшилось виробництво апаратури електричної низьковольтної (на 18,5%), електродвигунів та генераторів змінного струму, електродвигунів універсальних (на 44,1%).

На підприємствах з виробництва та розподілення електроенергії вироблено її на 24,9% більше, ніж за січень–квітень 2009р., у тому числі виробництво електроенергії тепловими електростанціями та теплоцентралями збільшилось на 23%.

За січень–березень 2010р. промисловими підприємствами-учасниками короткотермінових обстежень реалізовано продукції (товарів, послуг) на суму 32,6 млрд.грн., з неї продукції добувної та переробної промисловості – на 26,9 млрд.грн., що за питомою вагою вкладу в загальноукраїнський обсяг обороту від промислової діяльності (16,9%) поступається лідерством тільки промисловості Донеччини (20%).

У структурі загальнообласного обороту найбільша частка припадає на продукцію металургійного виробництва та виробництва готових металевих виробів (37,2%), добувної промисловості (23,5%) та діяльності з виробництва та розподілення електроенергії, газу та води (17,4%).

 

Сільське господарство

 

За січень–квітень 2010р. обсяги сільськогосподарського виробництва збільшилися порівняно з відповідним періодом 2009р. на 3,3%, у т.ч. в сільськогосподарських підприємствах – на 4,3%, у господарствах населення на 0,3%.

Посівна кампанія у поточному році відбувається дещо повільніше, ніж торік. За станом на 30 квітня, за розрахунками, господарствами всіх категорій ярі культури (з урахуванням пересіву по загиблих озимих і багаторічних травах) посіяно на площі 542,3 тис.га, що на 16,5% менше, ніж торік. Зернові та зернобобові культури (без кукурудзи) по ярому клину посіяно на площі 231,9 тис.га, що на 29,7% менше порівняно з відповідною датою минулого року, з них ячменю – 213,7 тис.га (на 29,2% менше).

У структурі ярого клину зернові та зернобобові культури (без кукурудзи) становили 44,2% (торік – 51%), кукурудза на зерно – 11,5% (10,6%), соняшник – 29,3% (27,6%), цукрові буряки (фабричні) – 0,3% (0,2%), картопля та овочі – 11,3% (8,4%) посівної площі.

У всіх категоріях господарств обсяги виробництва м’яса (реалізація худоби та птиці на забій у живій вазі) у порівнянні з січнем–квітнем 2009р. збільшилися на 5,2%, яєць від птиці всіх видів – на 3%; виробництво молока зменшилося на 5%. Господарства населення, якими виробляється 14,8% загального обсягу м’яса, 74,5% молока, 21,9% яєць, збільшили на 10,5% виробництво м’яса і на 1,9% – яєць та зменшили на 8% – молока.

У сільськогосподарських підприємствах збільшилися обсяги реалізації худоби та птиці на забій (у живій вазі) на 3 тис.т (на 4,3%), молока – на 1 тис.т (на 5,2%), виробництво яєць від усіх видів птиці – на 8 млн.шт. (на 3,3%).

На 1 травня 2010р. порівняно з відповідною датою 2009р. в усіх категоріях господарств зменшилося поголів’я великої рогатої худоби на 5%, у т.ч. корів – на 5,4%; овець та кіз – на 0,5%. Поголів’я свиней збільшилось на 15,7%, птиці всіх видів – на 0,02%.

Загальний обсяг реалізованої сільськогосподарськими підприємствами власно виробленої продукції за січень–квітень 2010р. порівняно з відповідним періодом 2009р. зменшився на 9,4%, у т.ч. продукції рослинництва – на 29,5%, продукції тваринництва, навпаки, збільшився на 5,9%.

Середні ціни продажу аграрної продукції сільськогосподарськими підприємствами за всіма напрямками у січні–квітні 2010р. порівняно з відповідним періодом 2009р. зросли на 19,2%, у т.ч. на продукцію рослинництва – майже у 1,5 раза, на продукцію тваринництва – на 5,7%.

За станом на 1 травня  2010р. в сільськогосподарських підприємствах (крім малих) та підприємствах, що здійснюють зберігання, переробку зернових культур, було в наявності 620,2 тис.т зерна (на 4,7% менше проти 1 травня 2009р.), у т.ч. 285,5 тис.т пшениці (на 24,5% менше). Безпосередньо в аграрних підприємствах зберігалося 264,4 тис.т зерна (на 12,4% менше), у т.ч. 124,2 тис.т пшениці, 81,6 тис.т ячменю, 38,1 тис.т кукурудзи, 2,5 тис.т жита.

Запаси насіння соняшнику становили 393,5 тис.т, з них безпосередньо в аграрних підприємствах (крім малих) зберігалося 101 тис.т, в підприємствах, що здійснюють його переробку та зберігання – 292,5 тис.т.

 

Прямі інвестиції

 

За станом на 1 квітня 2010р. обсяг прямих іноземних інвестицій, внесених в економіку області, у перерахунку на долари США, склав 7155,6 млн.дол. (дані наведено з урахуванням обсягів прямих інвестицій, отриманих на підставі інформації НБУ та ФДМУ (щодо різниці між ринковою та номінальною вартістю акцій, майна тощо, не облікованої у статистичній звітності окремих підприємств)). З країн ЄС отримано 6770,1 млн.дол. (94,6% обсягу прямих інвестицій), з інших країн світу –  326,7 млн.дол. (4,6%), з країн СНД – 58,8 млн.дол. (0,8%).

В економіку країн світу 11 підприємствами області спрямовано 110,2 млн.дол. прямих інвестицій.

 

Будівельна діяльність

 

У січні–квітні 2010р. підприємствами області виконано будівельних робіт на суму 638,4 млн.грн., що на 7,7% менше відповідного періоду попереднього року.

Зниження темпів будівельних робіт у січні–квітні п.р. порівняно з відповідним періодом попереднього року відбулося за всіма основними видами будівельної діяльності.

На загальну тенденцію найбільше вплинула діяльність підприємств, що займаються будівництвом будівель і споруд (частка яких у загальному обсязі становить 78,3%). Серед них значно скоротили обсяги робіт підприємства, що здійснюють монтаж та встановлення збірних конструкцій (на 60,8%) та які займаються будівництвом мостів, шляхових естакад, тунелів і метрополітену (на 58,4%). Водночас обсяги робіт підприємств, що здійснюють будівництво місцевих трубопроводів, ліній зв’язку та енергопостачання, зросли проти відповідного періоду 2009р. на 34,5%, будівництво підприємств енергетики, добувної та переробної промисловості – на 23,1%.

За характером будівництва обсяги робіт розподілились таким чином: з нового будівництва, реконструкції та технічного переозброєння – 75,7% загального обсягу, з капітального і поточного ремонтів – 12% та 12,3% відповідно.

На міста Дніпропетровськ і Кривий Ріг припадає майже 85% виконаних будівельних робіт.

У січні–березні 2010р. завершено будівництво та введено в експлуатацію ряд виробничих об’єктів та потужностей, серед яких: з виробництва 1,9 тис.т рідких миючих засобів, 19 км місцевих трубопроводів для транспортування газу, торгові підприємства площею 6,4 тис.м2, кафе на 36 посадочних місць тощо.

У І кварталі 2010р. введено в експлуатацію житлові будинки загальною площею 30,1 тис.м2, що на 10,4% менше, ніж у відповідному періоді 2009р. У міських поселеннях, де збудовано 97,4% загального обсягу житла, збільшення становило 19,5%, у сільській місцевості житлове будівництво скоротилось на 91,5%.

Майже весь обсяг житла введено в м.Дніпропетровську (90,5%).

Загальна площа збудованих індивідуальних житлових будинків становила 6,7 тис.м2, що на 59,7% менше, ніж у відповідному періоді 2009р.

У січні–березні 2010р. введено в експлуатацію 293 квартири. Середній її розмір   становив  102,9 м2  загальної   площі, у т.ч. у сільській місцевості – 128,7 м2, у міських поселеннях – 102,4 м2. Серед збудованих квартир переважають однокімнатні (58% загальної кількості) і трикімнатні (33,1%). Частка двокімнатних квартир склала 1%, чотирикімнатних і більше – 7,9%.

 

Капітальні інвестиції

 

Упродовж січня–березня 2010р. у розвиток економіки області спрямовано 2381,4 млн.грн. капітальних інвестицій, у т.ч. 1995,8 млн.грн. – інвестицій в основний капітал. Проти відповідного періоду 2009р. обсяг останніх зменшився на 1,6%.

Основним джерелом інвестицій в основний капітал залишаються власні кошти підприємств та організацій, за рахунок яких освоєно майже три чверті загального обсягу і лише 0,1% усіх вкладень – за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів.

У загальному обсязі інвестицій в основний капітал традиційно вагому частку (61,9%) складають інвестиції в промисловість. У порівнянні з  відповідним періодом 2009р. вони збільшились на 3,1%. Майже дві третини (61%) цих коштів освоєно в переробній промисловості.

У розвиток сфери операцій з нерухомим майном, оренди, інжиніринга та надання послуг підприємцям спрямовано 12,9% загального обсягу інвестицій, і порівняно з  січнем–березнем 2009р. вони збільшились на 20,4%.

Капітальні вкладення у розвиток державного управління зросли у 2,7 раза, фінансової діяльності – у 2,2 раза. Разом з тим суттєво зменшилось інвестування соціальної сфери: освіти – на 95,6%, охорони здоров’я та надання соціальної допомоги – на 53,8%.

Приросту інвестицій в основний капітал досягнуто у 5 містах та 19 районах області, найзначнішого – у Криничанському, Широківському, Покровському та Царичанському районах.

Капітальні вкладення у житлове будівництво становили 194,1 млн.грн., що на 10,4 % більше, ніж у відповідному періоді 2009р. Їх частка в загальному обсязі інвестицій склала 9,7% (у січні–березні 2009р. – 8,9%).

 

Наукова діяльність

 

Науковцями 72 організацій та підприємств області упродовж січня–березня 2010р. виконано наукових та науково-технічних робіт в обсязі 197,4 млн.грн., у тому числі власними силами освоєно 170,5 млн.грн. Чисельність виконавців залишилась майже на рівні відповідного періоду 2009р. і дорівнювала 9,3 тис. осіб.

Внутрішні витрати на виконання робіт склали 162,2 млн.грн., або 87% валових. За рахунок державного бюджету профінансовано близько 24% робіт (38,8 млн.грн.).

 

Транспорт

 

За попередніми даними, у січні–квітні 2010р. усіма видами транспорту області доставлено споживачам 32,5 млн.т вантажів, загальний обсяг транспортної роботи склав 11,2 млрд.ткм. У порівнянні з аналогічним періодом 2009р. ці показники покращились на 29,5% та 13,1% відповідно.

Підприємствами пасажирського транспорту області перевезено 206 млн. осіб (менше на 5,9%, ніж торік), пасажирооборот виконано в обсязі 3,2 млрд.пас.км (менше на 2,8%).

У звітному періоді залізницею відправлено 29,1 млн.т вантажів, вантажооборот склав 10,5 млрд.ткм, що відповідно на 29,5% та 13,3% більше торішніх показників. Обсяги надання послуг пасажирського залізничного транспорту залишились на рівні минулого року. Так, кількість відправлених пасажирів та пасажирооборот склали відповідно 11,9 млн. та 944,3 млн.пас.км.

Юридичними та фізичними особами-підприємцями, які на комерційній основі працювали на ринку автомобільних перевезень, доставлено 3,3 млн.т вантажів   проти   2,5 млн.т у січні–квітні 2009р. Вантажооборот збільшився на 7,4% і становив 672,9 млн.ткм.

Послугами автомобільного транспорту упродовж чотирьох місяців 2010р. скористалося 126,1 млн. осіб, пасажирооборот склав 1,6 млрд.пас.км, що становило 95,2% та 94,1% відповідно до рівня січня–квітня 2009р. Основну частку (91,4%) транспортних пасажирських автопослуг надали фізичні особи-підприємці.

Підприємствами водного транспорту перевезено 102,1 тис.т вантажів та виконано вантажооборот в обсязі 15,8 млн.ткм. У поточному році успішно здійснюється діяльність з транспортування вантажів як на річках Дніпропетровщини, так і на ринку морських перевезень.

Для показників роботи авіаційного транспорту поточний рік виявився вдалим. Кількість доставлених замовникам вантажів і вантажна робота відповідно збільшились  у 2,8 та 2,2 раза. Обсяг кількості перевезених пасажирів (176,7 тис. осіб) і виконаний пасажирооборот (166,1 млн.пас.км) покращились відповідно на 45,3% та у 1,5 раза.

Трамвайно-тролейбусним парком області обслуговано 64,7 млн. пасажирів (нижче на 8,7%, ніж торік), у т.ч. дві третини – безплатно.

Перевезення пасажирів метрополітеном скоротилося на 14,6% і склало 3,1 млн. осіб, з них 35,8% скористалися правом пільгового проїзду.

 

Зв’язок

 

У січні–березні 2010р. на території Дніпропетровської області 170 підприємств-операторів (провайдерів) надавали послуги зв’язку споживачам усіх категорій. У порівнянні з січнем–березнем 2009р. кількість підприємств зв’язку збільшилась на 4,3%.

За три місяці 2010р. було надано послуг зв’язку на суму 558,2 млн.грн. (більше на 13,2% торішнього показника у тарифах 2009р.), у т.ч. населенню – 292,9 млн.грн. (більше на 29,7%), решті споживачів – 265,3 млн.грн. (менше на 0,8%).

Структура оплати послуг зв’язку населенням мала наступний вигляд: мобільний (стільниковий) – 43,3%, телефонний міський – 19,4%, комп’ютерний – 12,6%, передача і прийом телевізійних та радіопрограм, радіозв’язок – 11,9%, телефонний міжміський – 7,5%, поштовий – 3,6%, інші послуги зв’язку, надані населенню – 1,7%.

Збільшився доход від надання населенню послуг мобільного (у 2,1 раза) та комп’ютерного зв’язку (на 40,1%).

Телефонна мережа області за станом на 1 квітня 2010р. нараховувала 1,1 млн. основних телефонних апаратів (включаючи відомчі), з них 93,2% експлуатувались у міських поселеннях.

Кількість універсальних таксофонів в області зменшилась на 14,6% і за станом на зазначену дату налічувала 2,9 тис. одиниць.

Залишається проблемою можливість одержання послуг за допомогою універсальних таксофонів сільської мережі (1,9% обласного обсягу), загальна кількість яких зменшилась на 15,6%.

За станом на звітну дату в області послуги мобільного (стільникового, транкінгового) зв’язку надавали 11 операторів. Декілька років поспіль спостерігається позитивна тенденція щодо стрімкого розвитку мобільного зв’язку, і за станом на 1 квітня 2010р. загальна кількість користувачів налічує 3,6 млн. суб’єктів, з яких 64,9% – фізичні особи.

З кожним роком зростає популярність послуг Інтернету. Кількість абонентів мережі збільшилась на 21,2% і склала 206,9 тис., з яких 84,3% – домашні користувачі. Чисельність абонентів кабельного телебачення залишилась на рівні торішнього показника (444,1 тис.).

 

Зовнішня торгівля товарами

 

Згідно з даними, що підготовлені на основі інформації Державної митної служби України, у січні-березні 2010р. обсяг експорту товарів становив 1598,8 млн.дол. США, імпорту - 1414,8 млн.дол., і проти січня-березня попереднього року експорт збільшився на 39,6%, імпорт - у 2,1 раза. Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами складало 184 млн.дол. (у січні-березні 2009р. – 470 млн.дол.).

Коефіцієнт покриття експортом імпорту дорівнював 1,1 (у січні-березні 2009р. – 1,7).

Зовнішньоторговельні товарні операції область здійснювала з партнерами зі 127 країн світу.

У загальних обсягах експорту та імпорту області питома вага країн Азії становила відповідно 37,1% та 12,7%, СНД - 31,3% та 44,5%, Європи – 19,9% та 24,4%, Африки – 9,2% та 7,7%, Америки – 2,5% та 7,8%.

Для економічного розвитку важливою є торгівля з країнами Європейського Союзу. У січні–березні 2010р. до них експортовано товарів  на 311,7 млн.дол. (19,5% експорту області), імпортовано - на 327,7 млн.дол. (23,2% імпорту області), і проти січня-березня попереднього року обсяги експорту зросли в 1,6 раза, імпорту - в 1,8 раза. Серед країн ЄС значні обсяги експортних поставок здійснені до Польщі –на 70,8 млн.дол., Румунії – на 32,8 млн.дол., Німеччини – на 31,6 млн.дол., Чеської Республіки - на 31,4 млн.дол., Італії – на 29,6 млн.дол., Словаччини – на 18,5 млн.дол., Болгарії – на 14,3 млн.дол. Найбільше отримано товарів з Німеччини –на 68 млн.дол., Італії – на 49,3 млн.дол., Польщі – на 38,6 млн.дол., Угорщини - на 25,3 млн.дол., Фінляндії - на 16,5 млн.дол., Австрії – на 13,9 млн.дол.

Основу товарної структури експорту області складали чорні метали (51,1% загального обсягу). У структурі експорту до країн ЄС та СНД частка цих товарів становила відповідно 37,3% та 29%.

У вартісному виразі у січні–березні 2010р. експортовано чорних металів на 816,2 млн.дол. (на 25,9% більше обсягу січня–березня попереднього року), руд, шлаків та золи – на 240,4 млн.дол. (у 2,3 р.б.), виробів з чорних металів –на 193,1 млн.дол. (на 27,3% більше), локомотивів залізничних або трамвайних, шляхового обладнання – на 70,8 млн.дол. (у 2 р.б.), механічного та електричного обладнання, машин та механізмів – на 62,9 млн.дол. (в 1,7 р.б.), добрив –на 43,4 млн.дол. (в 1,5 р.б.), зернових культур – на 19 млн.дол. (в 1,7 р. б.).

У товарній структурі імпортних надходжень значними були обсяги енергетичних матеріалів, нафти та продуктів її перегонки, яких отримано на 463,5 млн.дол. (32,8% загального обсягу імпорту), руд, шлаків та золи – на 186,3 млн.дол. (13,2%), механічного та електричного обладнання, машин та механізмів – на 173,2 млн.дол. (12,2%), чорних металів – на 140,6 млн.дол. (9,9%), полімерних матеріалів, пластмас та каучуку – на 108,6 млн.дол. (7,7%), фармацевтичної продукції – на 87,5 млн.дол. (6,2%), паперу та картону – на 43,7 млн.дол. (3,1%).

 

Роздрібна торгівля та ресторанне господарство

 

Оборот роздрібної торгівлі (до якого включено роздрібний товарооборот підприємств роздрібної торгівлі, розрахункові дані щодо обсягів продажу товарів на ринках та фізичними особами-підприємцями) за січень–квітень 2010р. становив 11773,4 млн.грн., що у порівнянних цінах на 1% більше рівня січня–квітня 2009р.

Оборот ресторанного господарства (з урахуванням обороту фізичних осіб-підприємців) за січень–квітень 2010р. склав 332 млн.грн. і проти січня–квітня попереднього року зріс на 2,2%.

Обсяг роздрібного товарообороту підприємств, які здійснюють діяльність з роздрібної торгівлі та ресторанного господарства, за звітний період становив 6831,5 млн.грн., що у порівнянних цінах на 2% менше обсягів січня–квітня 2009р., у фактичних цінах товарооборот збільшився на 14,2%.

 

Послуги

 

У квітні 2010р., за попередніми даними, доход від здійснення економічної діяльності підприємствами області на ринку надання нефінансових послуг дорівнював 947,6 млн.грн. Це більше від рівня минулого року у порівнянних цінах на 5,9%. Населенню області за спожиті послуги нараховано до сплати 265,8 млн.грн., що на 4,2% більше, ніж торік.

 

Ціни і тарифи

 

Індекс споживчих цін по Дніпропетровській області у березні 2010р. до попереднього місяця склав 99,1%, з початку року – 103,9%.

На споживчому ринку у квітні п.р. продукти харчування та безалкогольні напої подешевшали на 0,9%. Найбільше знизилися ціни на цукор (на 8,5%), овочі (на 5,1%), молоко (на 4,1%), їстівні тваринні жири (на 4%), фрукти (на 2,9%), яйця (на 2,8%), сири (на 2,3%). Водночас помітно подорожчало м’ясо птиці (на 5,1%). Також у межах 2,1–0,6% підвищилися ціни на кондитерські вироби з цукру, хліб, макаронні вироби, олію та кондитерські вироби з борошна.

Приріст цін на алкогольні напої, тютюнові вироби становив 0,9%, зокрема, на тютюнові вироби – 1,3%, алкогольні напої – 0,5%.

Ціни (тарифи) на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива знизилися на 5%, внаслідок діючої в області диференційованої плати за центральне опалення.

Підвищення цін у сфері охорони здоров’я на 1% спричинене подорожчанням послуг санаторно-курортних установ та амбулаторних послуг (на 2,7% та 2,1% відповідно). Разом з цим відбулося здешевлення фармацевтичної продукції, медичних товарів та обладнання (на 0,3%).

У сфері транспорту зростання цін на 1% у першу чергу стало наслідком подорожчання бензину (на 2,1%) та послуг залізничного пасажирського транспорту (на 1,6%).

Крім того, стали дешевшими предмети домашнього вжитку, побутова техніка та поточне утримання житла (на 0,3%), послуги сфери відпочинку і культури (на 0,2%).

За січень–квітень 2010р. ціни на продукти харчування та безалкогольні напої підвищилися на 8,1%, а саме: на продукти харчування – на 8,6%, безалкогольні напої – на 1,8%. Найістотніше подорожчали овочі (на 39,2%), сири (на 24,2%), цукор (на 19,6%). На 15,7–6,7% зросли ціни на кисломолочну продукцію, яйця, фрукти, молоко, маргарин, масло, хліб і хлібопродукти. Водночас знизилися ціни на їстівні тваринні жири (на 7,2%), свинину (на 5,7%).

Ціни на алкогольні напої, тютюнові вироби збільшилися на 6,5%, у т.ч. на тютюнові вироби – на 10%, алкогольні напої – на 2,9%.

Плата за житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива зменшилася на 6%.

Зростання цін у сфері транспорту становило 5,8% і найбільшою мірою було спричинене підвищенням вартості бензину (на 15,1%).

На 2,2–1,8% стали дорожчими послуги сфери відпочинку та культури, охорони здоровя, закладів освіти, ресторанів та готелів. Разом з цим на 8,1% подешевшали послуги зв’язку, на 0,6% – предмети домашнього вжитку, побутова техніка та поточне утримання житла.

Індекс цін виробників промислової продукції у квітні 2010р. до попереднього місяця склав 106,7%, з початку року – 116,5%.

 

Доходи населення

 

Середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників, зайнятих на підприємствах області та їх відокремлених підрозділах з чисельністю найманих працівників 10 і більше осіб, у січні–березні 2010р. становила 2094 грн., що у 2,4 раза перевищує рівні мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму для працездатної особи, які визначені Законом України “Про державний бюджет України на 2010 рік” від 27.04.2010р. № 2154–VI з 1 січня 2010р. (869 грн.).

В економіці області залишається значною диференціація рівнів оплати праці серед видів економічної діяльності.

До видів економічної діяльності з найвищим рівнем оплати праці належать сфера фінансової діяльності, організації, що надають комунальні та індивідуальні послуги; ведуть діяльність у сфері культури та спорту, а також підприємства транспорту та зв’язку, а серед промислових видів діяльності – підприємства по добуванню паливно-енергетичних корисних копалин  і металургійного виробництва та виробництва готових металевих виробів, де заробітна плата працівників перевищила середній показник по області на 15–109%.

Водночас абсолютний розмір заробітної плати працівників підприємств  рибальства, рибництва, а також підприємств по виробництву шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів, целюлозно-паперового виробництва, видавничої діяльності був значно нижчим і не перевищив 50% від середнього по області.

За січень–березень 2010р. загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати в області зросла на 2,8%, або на 2,4 млн.грн. На 1 квітня сума невиплаченої заробітної плати становила 89 млн.грн., або 4,2% фонду оплати праці, нарахованого за березень п.р.

Із загального обсягу боргу 58,5% припадає на економічно активні підприємства.

Заборгованість з оплати праці працівникам економічно активних підприємств на 1 квітня 2010р. становила 52,1 млн.грн., що на 4% більше показника на початок року.

З 52,4 тис.грн. до 3,7 млн.грн. збільшилась зазначена заборгованість на підприємствах металургійного виробництва та виробництва готових металевих виробів, у 9 разів зросла вона у рибальстві, рибництві, у 5,9 раза – на підприємствах по обробленню деревини та по виробництву виробів з деревини тощо.

Поновилася заборгованість із заробітної плати на економічно активних підприємствах, розташованих у Павлоградському та Царичанському районах і за станом на 1 квітня 2010р. склала 419,6 тис.грн. і 162,5 тис.грн. відповідно, у м.Орджонікідзе – 178 тис.грн. тощо. Зі 121,4 тис.грн. до 3,4 млн.грн. побільшали упродовж перших трьох місяців п.р. борги із зарплати у м.Нікополі, у 7,6 раза зросли вони у Нікопольському районі, у 3,1 раза – у Криничанському районі тощо.

Разом з тим упродовж січня–березня 2010р. ліквідована заборгованість із заробітної плати у готелях та ресторанах, у промисловості – на підприємствах по виробництву харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів, а також гумових та пластмасових виробів. Крім того, в 1,8 раза зменшились згадані борги на підприємствах хімічного виробництва та на 5,1% – у сфері діяльності підприємств торгівлі, ремонту автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку.

Позбулися цього явища на економічно активних підприємствах, розташованих у Межівському, Петриківському та Софіївському районах. У м.Першотравенську залишилось виплатити лише 11,9% від суми заборгованості, що існувала за станом на 1 січня 2010р., у П’ятихатському районі – 25,2%.

У цілому з кожних 100 гривень, не виплачених економічно активними підприємствами на початок квітня 2010р., 54 – заборгували своїм працівникам підприємства промисловості, 16 – підприємства, транспорту і зв’язку та 14 – організації, що здійснюють операції з нерухомим майном, здають в оренду, ведуть інжиніринг та надають послуги підприємцям.

Чисельність працівників економічно активних підприємств, яким вчасно не виплачено заробітну плату, на 1 квітня п.р. становила 15,5 тис. осіб, або 1,5% від загальної кількості працівників цього сектора економіки. Кожному із зазначених працівників не виплачено в середньому по 3363 грн., що у 1,5 раза перевищує  середній рівень заробітної плати в області за березень 2010р.

Надання субсидій. У березні 2010р. за субсидіями для  відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг звернулось 895 сімей, призначено таку допомогу було 1,1 тис. сімей на суму 171,1 тис.грн., з них у міських поселеннях –963, у сільській місцевості – 118 сім’ям (відповідно на  167,7 тис.грн. та 3,4 тис.грн.).

Допомогу у вигляді субсидії готівкою для відшкодування витрат на придбання скрапленого газу, твердого і рідкого пічного побутового  палива було призначено 197 сім’ям на загальну суму 51,4 тис.грн. З них 118 сімей (59,9%) – сільські мешканці. Отримали субсидії 93 сім’ї на загальну суму 25,5 тис.грн.

Оплата населенням житлово-комунальних послуг. За станом на 1 квітня 2010р. населення області заборгувало 1924,9 млн.грн. з оплати житлово-комунальних послуг, крім того, 110,2 млн.грн. – за електроенергію. У порівнянні з відповідною датою 2009р. заборгованість за ЖКП зросла на 20,7%.

У березні 2010р. населенню області було нараховано 383,5 млн.грн. за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, централізоване водопостачання та водовідведення, централізоване опалення та гаряче водопостачання, газопостачання та вивезення побутових відходів (без урахування сум призначених субсидій на відшкодування перелічених видів платежів). Надійшло  від споживачів зазначених послуг 363,7 млн.грн., крім того, за електроенергію – 61,1 млн.грн. Рівень оплати населенням  за надані послуги у середньому по області становив 94,8% (у березні 2009р. – 88,3%).

 

Ринок праці

 

За даними державної служби зайнятості, у січні–квітні 2010р. її послугами скористалися 26 тис. не зайнятих трудовою діяльністю громадян.

На обліку цієї установи за станом на 1 травня 2010р. перебувало 29,4 тис. незайнятих громадян, що шукали роботу, з яких 58,2% становили жінки, 41,6% – особи у віці до 35 років.

Офіційного статусу безробітних на зазначену дату набули 95,7% незайнятих громадян, з них 70,2% отримували допомогу по безробіттю. Серед безробітних кожний другий раніше займав місце робітника, майже кожний третій – посаду службовця, а решта – не мали професійної підготовки.

Кількість зареєстрованих безробітних порівняно з відповідною датою минулого року зменшилась в 1,9 раза і за станом на 1 травня 2010р. складала 28,2 тис. осіб, що на 8,3% менше, ніж на 1 квітня п.р.

Рівень зареєстрованого безробіття в цілому по області на початок травня п.р. становив 1,4% від кількості населення працездатного віку, що на 1,2 в.п. менше, ніж на відповідну дату 2009р. При цьому показник серед сільського населення перевищував рівень зареєстрованого безробіття для мешканців міських поселень та складав 1,6% проти 1,3% відповідно.

Найвищий рівень зареєстрованого безробіття у містах спостерігався у Жовтих Водах (5%), найменший – у Першотравенську (0,7%). Серед районів найбільшим цей показник був у Покровському (3,4%), найнижчим –у Павлоградському (0,9%).

За повідомленнями підприємств, установ та організацій, кількість вільних робочих місць і вакантних посад упродовж квітня 2010р. зменшилась на 28 одиниць і на кінець місяця становила 7,2 тис. одиниць (на відповідну дату 2009р. – 7,9 тис. одиниць). Найбільшим попитом на ринку праці області користувалися громадяни робітничих професій, для яких призначалось 37,5% загальної кількості вільних місць, ще 33% – особам без спеціальної підготовки, решта – фахівцям і спеціалістам.

Навантаження незайнятого населення, яке звернулося за сприяння у працевлаштуванні до державної служби зайнятості, порівняно з березнем 2010р. не змінилось і на кінець квітня 2010р. становило 4 особи на одне вільне робоче місце (вакансію). У містах Дніпропетровську, Кривому Розі та Тернівці згаданий показник дорівнював 2 особам, у той час як в Апостолівському та Петриківському районах на одне вільне робоче місце (вакансію) претендувала 21 особа.

За сприяння державної служби зайнятості у січні–квітні 2010р. було працевлаштовано 16 тис. осіб. Серед працевлаштованих громадян майже третина (39,1%) – жінки, трохи більше половини (50,2%) – особи у віці до 35 років.

Рівень працевлаштування незайнятих громадян у січні–квітні 2010р. становив 26%. По містах зазначений показник знаходився в межах від 38,6% – у Тернівці до 14,4% – у Жовтих Водах, а по районах – від 51% – у Софіївському до 19,2% –в Апостолівському.

Із Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття у квітні п.р. на допомогу по безробіттю було витрачено 16,5 млн. грн. Середньооблікова кількість безробітних, які її отримували у згаданому місяці, становила 22,4 тис. осіб. Середній розмір допомоги у квітні 2010р. залишився на рівні аналогічного місяця попереднього року і склав 734,3 грн., що на 16,9% менше законодавчо встановленого рівня мінімальної заробітної плати (Закон України “Про державний бюджет України на 2010 рік” від 27.04.2010р. № 2154–VI) з 1 квітня 2010р.(884 грн.).

 

Демографічна ситуація

 

Чисельність наявного населення Дніпропетровської області за станом на 1 квітня 2010р., за оцінкою, складала 3350,4 тис. жителів. Упродовж січня–березня 2010р. вона скоротилася на 5,1 тис. осіб. Загальне зменшення населення сталося виключно за рахунок його природного скорочення.

Порівняно з відповідним періодом минулого року природне скорочення населення поменшало на 5,7%, що пов’язано зі зниженням рівня смертності з 17,9 особи на 1000 жителів у січні–березні 2009р. до 17 у січні–березні 2010р. Незважаючи на позитивні зрушення щодо зменшення смертності, кількість померлих перевищувала число народжених у 1,6 раза.

Пересування населення області упродовж січня–березня 2010р. порівняно з аналогічним періодом минулого року уповільнилося. Внаслідок цього за зазначений період відбулося зменшення як кількості прибулих, так і вибулих, відповідно на 6,1% та 6,7%.

Серед мігрантів, які обрали місцем постійного проживання Дніпропетровщину, переважали (81,8%) мешканці з областей України, лише 18,2% прибули з-за меж країни.

Більшість осіб, що виїхали за межі області, обрали своїм місцем проживання інші регіони України (93,3%), до інших держав емігрувало 6,7%.

 

Криміногенна ситуація

 

Органами внутрішніх справ області у січні–квітні 2010р. зареєстровано 18 тис. злочинів, з них 6,1 тис. (33,8%) – тяжкі.

Більшість правопорушень (85,6%) скоєно в містах та селищах міського типу.

У загальній кількості кримінальних проявів 66,5% складали злочини проти власності, 11,2% – у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних   речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров’я населення, 5,3% – у сфері службової діяльності, 3,8% – проти громадської безпеки, по 2,4% – проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини та громадянина і проти життя та здоров’я особи.

Кількість тяжких тілесних ушкоджень (106 випадків) зменшилась проти січня–квітня 2009р. на 30,7%, навмисних вбивств та замахів (63) – на 25,9%, розбоїв (134) – на 16,8%, згвалтувань та замахів на згвалтування (11 випадків) – на 8,3%. Число грабежів (1070 випадків) у порівнянні з аналогічним періодом 2009р. збільшилось на 34,6%, шахрайств (709) – у 1,8 раза.

З початку року зафіксовано 9,5 тис. крадіжок, серед яких 20,6% складають крадіжки з квартир.

Протягом січня–квітня 2010р. зареєстровано 1,7 тис. злочинів економічної спрямованості.

Органами внутрішніх справ з початку року виявлено 6,2 тис. осіб, що підозрювалися у скоєнні злочинів. З них майже дві третини на момент вчинення злочину не працювали і не навчалися, кожний другий вже ставав   на злочинний шлях, кожний сьомий скоював його у стані алкогольного сп’яніння, кожний восьмий – у групі. З числа осіб, причетних до злочинів, 5,4% – неповнолітні, 13,4% – жінки.

Кількість потерпілих від злочинів у січні–квітні 2010р. становила 11,3 тис., з яких 3,5 тис. (30,8%) – жінки, 1,3 тис. (11,1%) – пенсіонери, 0,4 тис. осіб (3,3%) – неповнолітні; загинуло 163 громадянина.

Органами внутрішніх справ виявлено 14 організованих груп, якими скоєно 94 злочини (77,7% з них – тяжкі та особливо тяжкі).

Податковою міліцією у січні–квітні 2010р. зареєстровано 148 правопорушень, з яких 41,2% складають ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів, 22,3% – злочини у сфері службової діяльності, 16,2% – незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів, 10,8% – легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, 7,4% – привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем.

 

Головне управління статистики

у Дніпропетровській області

 
 
Про Головне управління  ::  Діяльність Головного управління   ::  Доступ до публічної інформації   ::  Нормативно-правова база  ::  Корисна інформація
 Статистична звітність  ::  Терміни подання звітності  ::  Перепис населення 2001  ::  Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України
Новини  ::  Публікації   ::  Соціально-економічне становище   ::  Експрес-випуски ::  Пресвипуски  ::  Статистична інформація 
Замовлення статистичної інформації  ::  Конкурс на зайняття посад державної служби
Copyright © 2005-2022
Головне управління статистики у Дніпропетровській області