офіційний вебсайт
ГОЛОВНЕ  УПРАВЛІННЯ  СТАТИСТИКИ  У  ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ  ОБЛАСТІ
49038, м.Дніпро, вул.Столярова, 3,тел.:(056) 778 68 43, факс: (056) 778 67 69, e-mail: ous@dp.ukrstat.gov.ua
  Головна | Соціально-економічне становище області

Про Головне управління
Діяльність Головного управління
Доступ до публічної інформації
Нормативно-правова база
Публікації
Соціально-економічне становище
Статистична інформація
Експрес-випуски
Пресвипуски
Метаописи держстатспостережень
Методологія та класифікатори
Звітна документація
Електронна звітність
Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України
Замовлення статистичної інформації
Анкетні опитування
Корисна інформація
Юним громадянам
Всеукраїнський перепис населення
Звернення громадян

dneprstat.gov.ua

Архів 2010 2009

 

 

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

за січень–травень 2010 року

 

Повідомлення Головного управління статистики

у Дніпропетровській області

 

Промисловість

 

У травні 2010р. індекс промислової продукції області проти квітня п.р. становив 100,9%, проти травня 2009р. – 127,6%. Підсумком роботи промисловості області за січень–травень 2010р. стало збільшення темпів виробництва продукції відносно відповідного періоду минулого року (127,8%). Зростання випуску продукції спостерігалось як у добувній і переробній промисловостях, так і виробництві та розподіленні електроенергії, газу та води.

У травні п.р. порівняно з квітнем збільшили випуск продукції підприємства добувної промисловості (індекс – 101,7%) та з виробництва і розподілення електроенергії, газу та води (112,4%). У переробній промисловості області спостерігався спад виробництва в більшості промислових видів діяльності (індекси лежать у межах 78,8–99,9%), за винятком машинобудування (102%), виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів (105,9%) та легкої промисловості (110,7%).

За підсумками роботи індустрії області у січні–травні 2010р. рівень відповідного періоду 2009р. перевищено понад чверть, що відбулося за рахунок приросту показників у всіх сферах матеріального виробництва: по переробних підприємствах  індекс склав 128,6%, добувній галузі – 126,6%,  сфері виробництва та розподілення електроенергії, газу та води – 127,5%. Однак це зростання, в основному, залежне від факту подолання скрути світової фінансово-економічної кризи, адже саме на початку минулого року темпи падіння виробництва були найзначніші  (скорочення становило майже дві п’ятих).

Значно поліпшені показники промислового виробництва у легкій промисловості та машинобудуванні (індекси становлять 165% та 181,1% відповідно), більше, ніж на третину – у видобуванні корисних копалин, крім паливно-енергетичних (140,3%), близько чверті – у виробництві коксу, продуктів нафтоперероблення (123,1%), іншої неметалевої мінеральної продукції (123,2%), металургійному виробництві та виробництві готових металевих виробів (127,5%). Менш значно збільшено випуск продукції у целюлозно-паперовому виробництві, видавничій діяльності, хімічній і нафтохімічній промисловості (113,7% та 117,1% відповідно).

Однак подолати спад не вдалося підприємствам з оброблення деревини та виробництва виробів з деревини (індекс – 61,7%), добування паливно-енергетичних корисних копалин (85,8%), виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів (94,9%).

У добувній промисловості за підсумками січнятравня 2010р. приріст виробництва зумовлено зростанням випуску продукції у добуванні корисних копалин, крім паливно-енергетичних зокрема металевих руд (140,6%). При цьому підприємствами з добування залізних руд випущено неагломерованих руд і концентратів залізних на 45,1% більше рівня січня–травня 2009р., виробництво агломерованих руд і концентратів залізних, крім піриту випаленого, підвищилось на 29,7%.

У галузі з виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів індекс стало фіксує тенденцію падіння виробництва. Скоротились обсяги випуску продукції на підприємствах з виробництва м’яса та м’ясних продуктів, молочних продуктів та морозива, напоїв, хліба та хлібобулочних виробів, сухарів, печива, пирогів і тістечок тривалого зберігання, макаронних виробів. Підсумки роботи галузі фіксують зменшення обсягів виробництва продуктів кисломолочних на 0,1%, виробів хлібобулочних –на 2,7%, ковбасних – на 4,4%, м’яса і субпродуктів харчових свійської птиці, свіжих чи охолоджених – на 8,9%, напоїв безалкогольних – на 19,1%, печива солодкого і вафлів – на 46,8%. Водночас збільшено випуск шоколаду та інших продуктів харчових готових із вмістом какао, в брикетах, пластинах чи плитках  на 0,1%, борошна –на 1,6%, свинини свіжої (парної) чи охолодженої – на 5,2%, тортів – на 9,6%, молока обробленого рідкого – на 20%, соків фруктових та овочевих, нектарів –на 22,8%, виробів макаронних без начинки, не підданих тепловому обробленню чи не приготовлених будь-яким іншим способом – на 43,1%.

На підприємствах легкої промисловості, де успіх в нарощуванні обсягів виробництва забезпечили у текстильному виробництві (індекс становить 163,8%), товаровиробники збільшили випуск білизни постільної на 11,6%, взуття – на 14,2%, виробів панчішно-шкарпеткових трикотажних машинного чи ручного в’язання –у 1,9 раза, полотен трикотажних машинного чи ручного в’язання – у 2 рази, трикотажу спіднього – у 3 рази, брюк та бриджів жіночих та дівчачих – у 3,2 раза. При цьому зменшено виробництво брюк та бриджів чоловічих та хлопчачих на 34,5%, сорочок чоловічих та хлопчачих – на 73,8%.

На підприємствах з оброблення деревини та виробництва виробів з деревини, крім меблів, зменшення виробництва відбулось, в основному, за рахунок скорочення випуску деревини уздовж розпиляної чи розколотої, завтовшки більше 6 мм на 37,8%, вікон, дверей, їх рам та порогів дерев’яних – на 54,8%.

На показник роботи галузі целюлозно-паперового виробництва, видавничої діяльності суттєво вплинула діяльність підприємств з виробництва паперової маси, паперу та картону, де індекс склав 155%. В області збільшено випуск шпалер та аналогічних покриттів з паперу на 8,6%, коробок, ящиків та сумок з гофрованих паперу та картону – на 37,4%, зошитів – у 2 рази.

У промисловому виробництві коксу та продуктів нафтоперероблення протягом січня–травня п.р. вироблено коксу та напівкоксу з вугілля кам’яного  більше, ніж за січень–травень минулого року на 15,4%.

У хімічній та нафтохімічній промисловості показник приросту (на 17,1%) забезпечили підприємства хімічного виробництва (на 26,2%). В області зріс випуск засобів миючих та для чищення на 23,1%, добрив азотних мінеральних чи хімічних – на 31,9%, кислоти сірчаної – на 47,6%. При цьому скоротилось виробництво фарб та лаків на основі полімерів на 2,6%, пластмас у первинних формах – на 4,7%. Водночас товаровиробники галузі виробництва гумових та пластмасових виробів скоротили випуск продукції (на 1,9%).

На підприємствах з виробництва іншої неметалевої мінеральної продукції підвищився випуск цементу на 0,3%, вапна – на 16,8%, плит та плиток керамічних – на 18%, стінових будівельних матеріалів – у 2,4 раза. Водночас знизилось виробництво гіпсових сумішей на  25%.

У металургійному виробництві та виробництві готових металевих виробів – галузі, робота якої є основою показників промисловості регіону – зростання темпів спостерігалось за всіма основними видами металургійних переділів та виробництва металевих виробів, найбільш вагомими вони були  у виробництві чавуну, сталі та феросплавів (121,5%), труб (170,6%). Підприємствами області збільшено випуск дроту зі сталі  на 12,4%, чавуну – на 14,4%, прокату готового чорних металів – на 25,4%, сталі без напівфабрикатів, отриманих безперервним литтям – на 28,5%, труб великого  і малого діаметрів, профілів пустотілих з чорних металів – у 1,6 раза.

У машинобудуванні проти січня–травня 2009р. зростання випуску продукції (товарів, послуг) спостерігалось на підприємствах з виробництва машин та устаткування (на 31,3%), електричного, електронного та оптичного устатковання; транспортних засобів та устатковання (у 2 рази в кожній). Ними збільшено випуск розпушувачів та культиваторів (у 4,3 раза), акумуляторів електричних свинцевих для запуску двигунів внутрішнього згорання (у 2 рази), верстатів для оброблення дерева  (у 2,2 раза), насосів відцентрових для перекачки рідин інших та підйомників рідин (у 3 рази), сівалок (у 4,3 раза), лічильників електроенергії, включаючи калібрувальні (у 7 разів). Водночас зменшилось виробництво апаратури електричної низьковольтної (на 11,6%), електродвигунів та генераторів змінного струму, електродвигунів універсальних (на 41%).

На підприємствах з виробництва та розподілення електроенергії вироблено на 25,3% більше, ніж за січень–травень 2009р., у тому числі виробництво електроенергії тепловими електростанціями та теплоцентралями збільшилось на 24,2%.

За січень–квітень 2010р. промисловими підприємствами-учасниками короткотермінових обстежень реалізовано продукції (товарів, послуг) на суму 45,4 млрд.грн., з неї продукції добувної та переробної промисловості – на 38,4 млрд.грн., що за питомою вагою вкладу в загальноукраїнський обсяг обороту від промислової діяльності (17,3%) поступається лідерством тільки промисловості Донеччини (20,5%).

У структурі загальнообласного обороту найбільша частка припадає на продукцію металургійного виробництва та виробництва готових металевих виробів (37,3%), добувної промисловості (24,8%) та діяльності з виробництва та розподілення електроенергії, газу та води (15,4%).

 

Сільське господарство

 

За січень–травень 2010р. загальне виробництво продукції сільського господарства порівняно з січнем–травнем 2009р. збільшилося на 5%, у т.ч. в сільськогосподарських підприємствах – на 6,8%, у господарствах населення на 0,3%.

За розрахунками, станом на 1 червня господарствами всіх категорій ярі культури (з урахуванням пересіву по загиблих озимих і багаторічних травах) посіяно на площі 1202,1 тис.га, що на 3% менше, ніж торік.

Зернові та зернобобові культури (без кукурудзи) по ярому клину посіяно на площі 277,1 тис.га, що на 22,6% менше порівняно з відповідною датою минулого року, з них ячменю – 247,2 тис.га (на 22,2% менше).

У структурі ярого клину зернові та зернобобові культури (без кукурудзи) становили 23,9% (торік – 29,2%), кукурудза на зерно – 18,6% (15,5%), соняшник – 44,8% (42,7%), цукрові буряки (фабричні) – 0,1% (0,1%), картопля та овочі – 6,5% (6,3%) посівної площі.

За інформацією сільськогосподарських підприємств (крім малих), із 561,5 тис.га озимих на зерно і зелений корм (включаючи ріпак), посіяних восени 2009р., у зимовий та весняний період загинуло 59,9 тис.га (10,7% до посіяного), у т.ч. озимих на зерно – 21,6 тис.га (4,4%).

У всіх категоріях господарств обсяги виробництва м’яса (реалізація худоби та птиці на забій у живій вазі) у порівнянні з січнем–травнем 2009р. збільшилися на 3,8%, яєць від птиці всіх видів – на 4,3%; виробництво молока зменшилося на 5,2%. Виробництво вовни залишилося на рівні відповідного періоду минулого року.

На 1 червня 2010р. порівняно з відповідною датою 2009р. в усіх категоріях господарств зменшилося поголів’я великої рогатої худоби на 4,9%, у т.ч. корів –на 5,4%; свиней стало більше на 13,7%, птиці всіх видів – на 4,9%. Поголів’я овець та кіз залишилося на рівні відповідної дати минулого року.

Загальний обсяг реалізованої сільськогосподарськими підприємствами власно виробленої продукції за січень–травень 2010р. порівняно з відповідним періодом 2009р. зменшився на 11,9%, у т.ч. продукції рослинництва – на 31,8%, продукції тваринництва, навпаки, збільшився на 3,6%.

Середні ціни продажу аграрної продукції сільськогосподарськими підприємствами за всіма напрямками у січні–травні 2010р. порівняно з відповідним періодом 2009р. зросли на 16,9%, у т. ч. на продукцію рослинництва – на 40%, на продукцію тваринництва – на 5%.

На 1 червня  2010р. в сільськогосподарських підприємствах (крім малих) та підприємствах, що здійснюють зберігання, переробку зернових культур, було в наявності 469,1 тис.т зерна (на 12,3% менше проти  1 червня 2009р.), у т.ч. 214,2 тис.т пшениці (на 33,2% менше). Безпосередньо в аграрних підприємствах зберігалося 202,2 тис.т зерна (на 15,5% менше), у т.ч. 97,6 тис.т пшениці, 61,9 тис.т ячменю, 27,9 тис.т кукурудзи, 2,1 тис.т жита. Зернозберігаючі та зернопереробні підприємства мали в наявності 266,9 тис.т зерна, у т.ч. зернозберігаючі – 146 тис.т.

Запаси насіння соняшнику становили 292,9 тис.т, з них безпосередньо в аграрних підприємствах (крім малих) зберігалося 74,9 тис.т, в підприємствах, що здійснюють його переробку та зберігання – 218 тис.т.

 

Будівельна діяльність

 

У січні–травні 2010р. підприємствами області виконано будівельних робіт на суму 836 млн.грн., що на 3,3% менше відповідного періоду попереднього року.

Зниження темпів будівельних робіт у січні–травні п.р. порівняно з відповідним періодом попереднього року відбулося за всіма основними видами будівельної діяльності.

На загальну тенденцію найбільше вплинула діяльність підприємств, що займаються  будівництвом будівель і споруд (частка яких у загальному обсязі становить 78,3%). Серед них значно (на 52,3%) скоротили обсяги робіт підприємства, що займаються будівництвом мостів, шляхових естакад, тунелів і метрополітену. Водночас обсяги робіт підприємств, що здійснюють будівництво підприємств енергетики, добувної та переробної промисловості, зросли проти відповідного періоду 2009р. на 14,7%, будівництво місцевих трубопроводів, ліній зв’язку та енергопостачання – на 14,2%.

За характером будівництва обсяги робіт розподілились таким чином: з нового будівництва, реконструкції та технічного переозброєння – 74,6% загального обсягу, з капітального і поточного ремонтів – 12,9% та 12,5% відповідно.

На міста Дніпропетровськ і Кривий Ріг припадає майже 85% виконаних будівельних робіт.

 

Транспорт

 

За попередніми даними, у січні–травні 2010р. усіма видами транспорту області доставлено споживачам 41,6 млн.т вантажів, загальний обсяг транспортної роботи склав 14,1 млрд.ткм. У порівнянні з аналогічним періодом 2009р. ці показники покращились на 31,5% та 14,9% відповідно.

Підприємствами пасажирського транспорту області перевезено 255,2 млн. осіб (менше на 7%, ніж торік), пасажирооборот виконано в обсязі 4,1 млрд.пас.км (менше на 3,7%).

У звітному періоді залізницею відправлено 37,5 млн.т вантажів, вантажооборот склав 13,2 млрд.ткм, що відповідно на 32,5% та 15,5% більше торішніх показників. Залишився на рівні минулого року показник кількості відправлених пасажирів (15,1 млн. осіб). Пасажирська робота зменшилась на 1,9% і дорівнювала 1,3 млрд.пас.км.

Юридичними та фізичними особами-підприємцями, які на комерційній основі працювали на ринку автомобільних перевезень, доставлено майже 4 млн.т вантажів проти 3,3 млн.т у січні–травні 2009р. Вантажооборот збільшився на 3,8% і становив 838,3 млн.ткм.

Послугами автомобільного транспорту упродовж п’яти місяців 2010р. скористалося 154,4 млн. осіб, пасажирооборот склав майже 2 млрд.пас.км, що становило 93% та 93,1% відповідно до рівня січня–травня 2009р. Основну частку (91,2%) транспортних пасажирських автопослуг надали фізичні особи-підприємці.

Підприємствами водного транспорту перевезено 152,7 тис.т вантажів та виконано вантажооборот в обсязі 22,8 млн.ткм. У поточному році успішно здійснюється діяльність з транспортування вантажів як на річках Дніпропетровщини, так і на ринку морських перевезень.

Для авіаційного транспорту поточний рік виявився більш вдалим. Кількість доставлених замовникам вантажів і вантажна робота збільшились відповідно у 2,3 та 1,7 раза. Обсяг кількості перевезених пасажирів (243,6 тис. осіб) і виконаний пасажирооборот (248,1 млн.пас.км) покращились відповідно на 31,5% та 33%.

Трамвайно-тролейбусним парком області обслуговано 81,7 млн. пасажирів (нижче на 7,6%, ніж торік), у т.ч. дві третини – безплатно.

Перевезення пасажирів метрополітеном скоротилося на 15,5% і склало 3,7 млн. осіб, з них 35,8% скористалися правом пільгового проїзду.

 

Зв’язок

 

У січні–квітні 2010р. на території Дніпропетровської області 172 підприємства-оператора (провайдера) надавали послуги зв’язку споживачам усіх категорій. У порівнянні з аналогічним періодом 2009р. кількість підприємств зв’язку збільшилась на 4,2%.

За чотири місяці 2010р. було надано послуг зв’язку на суму 746,8 млн.грн. (більше на 13,7% торішнього показника у тарифах 2010р.), у т.ч. населенню – 387,5 млн.грн. (більше на 28,8%), решті споживачів – 359,3 млн.грн. (більше на 0,9%).

Структура оплати послуг зв’язку населенням мала наступний вигляд: мобільний (стільниковий) – 43,1%, телефонний міський – 19,4%, комп’ютерний – 12,7%, передача і прийом телевізійних та радіопрограм, радіозв’язок – 11,9%, телефонний міжміський – 7,4%, поштовий – 3,7%, інші послуги зв’язку, надані населенню – 1,8%.

У січні–квітні 2010р. зафіксовано збільшення доходу від надання населенню послуг мобільного (у 2 рази) та комп’ютерного зв’язку (на 40,4%).

 

Зовнішня торгівля товарами

 

Згідно з даними, що підготовлені на основі інформації Державної митної служби України, у січні-квітні 2010р. обсяг експорту товарів становив 2249,8 млн.дол. США, імпорту - 1946,7 млн.дол., і проти січня-квітня попереднього року експорт збільшився на 48,9%, імпорт - у 2,1 раза. Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами складало 303,1 млн.дол. (у січні-квітні 2009р. – 591,1 млн.дол.).

Коефіцієнт покриття експортом імпорту дорівнював 1,2 (у січні-квітні 2009р. – 1,6).

Зовнішньоторговельні товарні операції область здійснювала з партнерами зі 131 країни світу.

У загальних обсягах експорту та імпорту області питома вага країн Азії становила відповідно 36% та 12,6%, СНД - 30,7% та 44,2%, Європи – 20,9% та 24,2%, Африки – 9,6% та 7%, Америки – 2,7% та 7,2%.

Для економічного розвитку важливою є торгівля з країнами Європейського Союзу. У січні–квітні 2010р. до них експортовано товарів на 464 млн.дол. (20,6% експорту області), імпортовано - на 443,6 млн.дол. (22,8% імпорту області), і проти січня-квітня попереднього року обсяги експорту зросли в 1,8 раза, імпорту - в 1,7 раза. Серед країн ЄС значні обсяги експортних поставок здійснені до Польщі –на 112,8 млн.дол., Румунії – на 53,3 млн.дол., Чеської Республіки - на 49 млн.дол., Німеччини – на 46 млн.дол., Італії – на 41,5 млн.дол., Словаччини – на 31,9 млн.дол., Болгарії – на 17,5 млн.дол. Найбільше отримано товарів з Німеччини – на 92,2 млн.дол., Італії – на 62,7 млн.дол., Польщі – на 52,5 млн.дол., Угорщини - на 35,3 млн.дол., Фінляндії - на 24,7 млн.дол., Франції – на 18,3 млн.дол..

Основу товарної структури експорту області складали чорні метали (51,8% загального обсягу). У структурі експорту до країн ЄС та СНД частка цих товарів становила відповідно 37,3% та 30,9%.

У вартісному виразі у січні–квітні 2010р. експортовано чорних металів на 1166,3 млн.дол., що на 47,9% більше обсягу січня–квітня попереднього року, руд, шлаків та золи – на 343,4 млн.дол. (у 2,1 р. б.), виробів з чорних металів –на 255,3 млн.дол. (на 23,3%), локомотивів залізничних або трамвайних, шляхового обладнання – на 97,2 млн.дол. (у 2,1 р.б.), механічного та електричного обладнання, машин та механізмів – на 85 млн.дол. (в 1,7 р.б.), добрив – на 59,4 млн.дол. (в 1,5 р.б.), зернових культур – на 28,7 млн.дол. (на 49,5% більше).

У товарній структурі імпортних надходжень значними були обсяги енергетичних матеріалів, нафти та продуктів її перегонки, яких отримано на 622,5 млн.дол. (32% загального обсягу імпорту), руд, шлаків та золи – на 267,7 млн.дол. (13,8%), механічного та електричного обладнання, машин та механізмів – на 227,1 млн.дол. (11,7%), чорних металів – на 192,7 млн.дол. (9,9%), полімерних матеріалів, пластмас та каучуку – на 153,6 млн.дол. (7,9%), фармацевтичної продукції – на 117,2 млн.дол. (6%), паперу та картону – на 60,9 млн.дол. (3,1%).

 

Роздрібна торгівля та ресторанне господарство

 

Оборот роздрібної торгівлі (до якого включено роздрібний товарооборот підприємств роздрібної торгівлі, розрахункові дані щодо обсягів продажу товарів на ринках та фізичними особами-підприємцями) за січень–травень 2010р. становив 15227,7 млн.грн., що у порівнянних цінах на 4,1% більше рівня січня–травня 2009р. 

Оборот ресторанного господарства (з урахуванням обороту фізичних осіб-підприємців) за січень–травень 2010р. склав 437,7 млн.грн. і проти січня–травня попереднього року зріс на 8,1%.

Обсяг роздрібного товарообороту підприємств, які здійснюють діяльність з роздрібної торгівлі та ресторанного господарства, за звітний період становив 9078,5 млн.грн., що у порівнянних цінах на 4,4% більше обсягів січня–травня 2009р., у фактичних цінах товарооборот збільшився на 21,2%.

 

Послуги

 

У травні 2010р., за попередніми даними, доход від здійснення економічної діяльності підприємствами області на ринку надання нефінансових послуг дорівнював 947,8 млн.грн. Це більше від рівня минулого року у порівнянних цінах  на 11,6%. Населенню області за спожиті послуги нараховано до сплати 262,5 млн.грн., що на 4,8% більше, ніж торік.

 

Ціни і тарифи

 

Індекс споживчих цін по Дніпропетровській області у травні 2010р. до попереднього місяця склав 99,5%, з початку року – 103,4%.

На споживчому ринку у травні п.р. ціни на продукти харчування та безалкогольні напої знизилися  на 1%. Найбільше подешевшали яйця (на 31,4%). Також суттєво зменшилися ціни на тваринні жири (на 8,2%), молоко (на 7%), цукор та сири  (однаково – на 4,4%), овочі (на 3,9%). У межах 2,4–0,6% подешевшали кисломолочна продукція, масло, рис, яловичина. Водночас зросли ціни на фрукти (на 7,2%), птицю (на 3,6%), свинину (на 1,9%), хліб (на 0,9%).

Алкогольні напої, тютюнові вироби в цілому подорожчали на 0,1%.

Плата за житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива знизилася на 0,5%, у т.ч. за гуртожитки – на 7,4%, гарячу воду, опалення – на 1,3% (за рахунок діючої в області диференційованої плати за гарячу воду).

Підвищення цін у сфері охорони здоров’я на 0,4% спричинене подорожчанням послуг санаторно-курортних установ на 6,4%. Разом з цим  на 0,9% подешевшала фармацевтична продукція.

Зростання цін у сфері транспорту на 0,4% зумовлене, передусім, збільшенням вартості бензину (на 0,9%).

Крім того, на 3,6% стали дешевшими туристичні послуги, на 0,8% – аудіотехніка, фотоапаратура та обладнання для обробки інформації, на 0,7% – побутова техніка.

За січень–травень 2010р. ціни на продукти харчування та безалкогольні напої підвищилися на 7%, а саме: на продукти харчування – на 7,4%, безалкогольні напої – на 2,5%. Найбільше подорожчали овочі та фрукти (на 33,8% та 20,3% відповідно). У межах 18,7–5,1% зросли ціни на сири, цукор, кондитерські вироби з цукру, кисломолочну продукцію, птицю, кондитерські вироби з борошна, хліб, масло, олію, рибу та продукти з риби. Водночас подешевшали яйця (на 21,9%), тваринні жири (на 14,8%).

Ціни на алкогольні напої, тютюнові вироби збільшилися на 6,6%, у т.ч. на тютюнові вироби – на 10,2%, алкогольні напої – на 2,9%.

Плата за житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива зменшилася на 6,4%.

У сфері охорони здоровя ціни підвищилися на 2,4%, у т.ч. на послуги санаторно-курортних установ – на 12,7%, амбулаторні послуги – на 4,2%. Натомість зменшилася вартість фармацевтичної продукції (на 1,7%).

Зростання цін у сфері транспорту становило 6,2% і найбільшою мірою було спричинене підвищенням вартості бензину (на 16,1%).

На 4,2–2,3% стали дорожчими послуги відпочинку та культури, ресторанів та готелів, закладів освіти. Разом з цим на 8% подешевшали послуги зв’язку, на 2,2% – побутова техніка, на 0,8% – аудіотехніка, фотоапаратура та обладнання для обробки інформації.

Індекс цін виробників промислової продукції у травні 2010р. до попереднього місяця склав 112,3%, за січень–травень – 130,8%.

 

Фінанси

 

Фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування (сальдо) суб’єктів господарювання області (крім малих, сільськогосподарських підприємств та бюджетних установ) за січень–квітень 2010р. позитивний і становить 679,2 млн.грн. За відповідний період 2009р. цей показник був негативним і складав 524,8 млн.грн.

Частка прибуткових підприємств у загальній кількості становила 49,5%. Ними одержано 5543 млн.грн. прибутку, що на 32,6% більше, ніж торік. Основна його частина сформована за рахунок підприємств промисловості (68,3%), торгівлі, ремонту автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку (11,7%), сфери фінансової діяльності (9,2%).

Питома вага збиткових підприємств склала 50,5%, що на рівні січня–квітня 2009р. Сума допущених ними збитків досягла 4863,8 млн.грн., що на 157,6 млн.грн. більше, ніж за аналогічний період 2009р.

Найбільших збитків зазнали підприємства промисловості (2561 млн.грн.); торгівлі, ремонту автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку (1520,3 млн.грн.); транспорту та зв’язку (213,8 млн.грн.).

 

Доходи населення

 

Середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників, зайнятих на підприємствах області та їх відокремлених підрозділах з чисельністю найманих працівників 10 і більше осіб, у січні–квітні 2010р. становила 2149 грн., що у 2,4 раза перевищує рівні мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму для працездатної особи, визначені на державному рівні з 1 квітня 2010р. (884 грн.).

В економіці області залишається значною диференціація рівнів оплати праці серед видів економічної діяльності.

До видів економічної діяльності з найвищим рівнем оплати праці належать сфера фінансової діяльності, організації, що надають комунальні та індивідуальні послуги; ведуть діяльність у сфері культури та спорту, а серед промислових видів діяльності – підприємства по добуванню паливно-енергетичних корисних копалин і металургійного виробництва та виробництва готових металевих виробів, де заробітна плата працівників перевищила середній показник по області на 30–110%.

Водночас абсолютний розмір заробітної плати працівників підприємств  рибальства, рибництва, підприємств целюлозно-паперового виробництва, видавничої діяльності та по виробництву шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів був значно нижчим і не перевищив 50% від середнього по області.

За січень–квітень 2010р. загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати в області зменшилась на 14,5%, або на 12,6 млн.грн. На 1 травня сума невиплаченої заробітної плати становила 74 млн.грн., або 3,3% фонду оплати праці, нарахованого за квітень п.р.

Із загального обсягу боргу 52,6% припадає на економічно активні підприємства.

Заборгованість з оплати праці працівникам економічно активних підприємств на 1 травня 2010р. становила 39 млн.грн., що на 22,1% менше показника на початок року.

Упродовж січня–квітня 2010р. ліквідована заборгованість із заробітної плати у готелях та ресторанах, майже ліквідована – на підприємствах по виробництву гумових та пластмасових виробів. Крім того, у 3,1 раза зменшились згадані борги на підприємствах по виробництву харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів, у 3 рази – хімічного виробництва, у 2,6 раза – у сфері діяльності підприємств торгівлі, ремонту автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку.

Позбулися цього явища на економічно активних підприємствах, розташованих у Межівському, Петриківському та Софіївському районах. У м.Першотравенську залишилось виплатити лише 10,1% від суми заборгованості, що існувала за станом на 1 січня 2010р., у Покровському районі – 16,6%.

Разом з тим з 52,4 тис.грн. до 573,4 тис.грн. збільшилась зазначена заборгованість на підприємствах металургійного виробництва та виробництва готових металевих виробів, у 6,4 раза  зросла вона на підприємствах по обробленню деревини та по виробництву виробів з деревини, в 1,9 раза – по виробництву та розподіленню електроенергії, газу та води. Поновилася заборгованість із заробітної плати на економічно активних підприємствах, розташованих у Павлоградському та Царичанському районах і за станом на 1 травня 2010р. склала 336,7 тис.грн. і 205,8 тис.грн. відповідно, у м.Орджонікідзе – 104,3 тис.грн. тощо. З 9 тис.грн. до 88,5 тис.грн. побільшали упродовж перших чотирьох місяців п.р. борги із зарплати у  Нікопольському районі,  майже в 1,6 раза зросли вони у м.Павлограді тощо.

У цілому з кожних 100 гривень, не виплачених економічно активними підприємствами на початок травня 2010р., 52 – заборгували своїм працівникам підприємства промисловості, 21 – підприємства транспорту і зв’язку та 12 – організації, що здійснюють операції з нерухомим майном, здають в оренду, ведуть інжиніринг та надають послуги підприємцям.

Чисельність персоналу економічно активних підприємств, якому вчасно не виплачено заробітну плату, на 1 травня п.р. становила 12,3 тис. осіб, або 1,4% від загальної кількості працівників цього сектора економіки. Кожному із зазначених працівників не виплачено в середньому по 3161 грн., що на 36,1% перевищує  середній рівень заробітної плати в області за квітень 2010р.

Надання субсидій. У квітні 2010р. за субсидіями для  відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних  послуг звернулось 355 сімей, призначено таку  допомогу було 356 сім’ям  на суму  40,9 тис.грн., з них у міських поселеннях – 269, у сільській місцевості – 87 сім’ям (відповідно на  39,4 тис.грн. та 1,5 тис.грн.).

Допомогу у вигляді субсидії готівкою для відшкодування витрат на придбання скрапленого газу, твердого і рідкого пічного побутового палива було призначено 152 сім’ям на загальну суму 47,1 тис.грн. З них 86 сімей (56,6%) – сільські мешканці. Отримала субсидії 31 сім’я на загальну суму 6,5 тис.грн. 

Оплата населенням житлово-комунальних послуг. За станом на 1 травня 2010р. населення області заборгувало 1806,8 млн.грн. з оплати житлово-комунальних послуг, крім того, 108,2 млн.грн. – за електроенергію.  У порівнянні з відповідною датою 2009р. заборгованість за ЖКП зросла на 18,8%.

У квітні 2010р. населенню області було нараховано 194,1 млн.грн. за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, централізоване водопостачання та водовідведення, централізоване опалення та гаряче водопостачання, газопостачання та вивезення побутових відходів (без урахування сум призначених субсидій на відшкодування перелічених видів платежів). Надійшло  від споживачів зазначених послуг 309,1 млн.грн., крім того, за електроенергію – 53,7 млн.грн. Рівень оплати населенням за надані послуги у середньому по області становив 159,2%  (у квітні 2009р. – 143,1%).

 

Ринок праці

 

За даними державної служби зайнятості, у січні–травні 2010р. її послугами скористалися 31,7 тис. не зайнятих трудовою діяльністю громадян.

На  обліку цієї установи за  станом на 1 червня 2010р. перебувало 27,9 тис. незайнятих  громадян, що шукали роботу, з яких 59,4% становили жінки, 41,1% – особи у віці до 35 років.

Офіційного статусу безробітних на зазначену дату набули 95,9% незайнятих громадян, з них 70,6% отримували допомогу по безробіттю. Серед безробітних кожний другий раніше займав місце робітника, майже кожний третій – посаду службовця, а решта – не мали професійної підготовки.

Кількість зареєстрованих безробітних порівняно з відповідною датою минулого року зменшилась в 1,8 раза і за станом на 1 червня 2010р.  складала 26,8 тис. осіб, що на 5% менше, ніж на 1 травня п.р.

Рівень зареєстрованого безробіття в цілому по області на початок червня п.р. становив 1,3% від кількості населення працездатного віку, що на 1,1 в.п. менше, ніж на відповідну дату 2009р. При цьому показник серед сільського населення перевищував рівень зареєстрованого безробіття для мешканців міських поселень та складав 1,5% проти 1,3% відповідно.

Найвищий рівень зареєстрованого безробіття у містах спостерігався у Жовтих Водах (4,9%), найменший – у Першотравенську (0,6%). Серед районів найбільшим цей показник був у Покровському (3,3%), найнижчим – у Павлоградському (0,8%).

За повідомленнями підприємств, установ та організацій, кількість вільних робочих місць і вакантних посад упродовж травня 2010р. збільшилась на 367 одиниць і на кінець місяця становила 7,6 тис. одиниць  (на відповідну дату 2009р. –7,7 тис. одиниць). Найбільшим попитом на ринку праці області користувалися громадяни робітничих професій, для яких призначалось 38,7% загальної кількості вільних місць, ще 31,9% – особам без спеціальної підготовки, решта – фахівцям і спеціалістам.

Навантаження  незайнятого  населення,  яке  звернулося  за  сприяння у  працевлаштуванні  до  державної  служби  зайнятості, порівняно  з  квітнем  п.р. не змінилось і на кінець травня 2010р. становило  4 особи на одне вільне робоче місце (вакансію). У містах Дніпропетровську, Вільногірську, Кривому Розі та Тернівці згаданий показник дорівнював 2 особам, у той час як в Апостолівському та Покровському районах на одне вільне робоче місце (вакансію) претендує по 23 особи та по 22 особи відповідно.

За сприяння державної служби зайнятості у січні–травні 2010р. було працевлаштовано 19,7 тис. осіб. Серед працевлаштованих громадян більше третини (40%)  складають жінки, половину (50,3%) – особи у віці до 35 років.

Рівень  працевлаштування незайнятих громадян у січні–травні 2010р. становив  29,2%. По містах  зазначений показник знаходився в межах від 42,3% – у Тернівці до 16% – у Новомосковську,  а по районах – від 54,3% – у Юр’ївському до 22,5% – в Апостолівському.

Із Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття у травні п.р. на допомогу по безробіттю було витрачено 14,1 млн. грн. Середньооблікова кількість безробітних, які її отримували у згаданому місяці, становила 18,9 тис. осіб. Середній розмір допомоги у травні 2010р. у порівнянні з відповідним місяцем попереднього року збільшився на 4,7%  та склав  747,4 грн., що на 15,5% менше законодавчо встановленого з 1 квітня 2010р. (884 грн.) рівня мінімальної заробітної плати.

 

Демографічна ситуація

 

Чисельність наявного населення Дніпропетровської області за станом на 1 травня 2010р., за оцінкою, складала 3348,5 тис. жителів. Упродовж січня–квітня 2010р. вона скоротилася майже на 7 тис. осіб. Загальне зменшення населення сталося за рахунок його природного скорочення.

Порівняно з відповідним періодом минулого року природне скорочення населення поменшало на 3,4%, що пов’язано зі зниженням рівня смертності з 17,7 особи на 1000 жителів у січні–квітні 2009р. до 16,9 у січні–квітні 2010р. Незважаючи на позитивні зрушення щодо зменшення смертності, кількість померлих перевищувала число народжених у 1,6 раза.

Пересування населення області упродовж січня–квітня 2010р. порівняно з аналогічним періодом минулого року уповільнилося. Внаслідок цього за зазначений період відбулося зменшення як кількості прибулих, так і вибулих, відповідно на 0,3% та 1,5%.

Серед мігрантів, які обрали місцем постійного проживання Дніпропетровщину, переважали (82,1%) мешканці з областей України,  лише 17,9% прибули з-за кордону країни.

Більшість осіб, що виїхали за межі області, обрали своїм місцем проживання регіони України (92,7%), до інших держав емігрувало 7,3%.

 

Криміногенна ситуація

 

Органами внутрішніх справ області у січні–травні 2010р. зареєстровано 22,4 тис. злочинів,  з  них  7,6 тис. (33,7%) – тяжкі.

Більшість правопорушень (85,2%) скоєно в містах та селищах міського типу.

У загальній кількості кримінальних проявів 67,5% складали злочини проти власності, 10,7% – у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров’я населення, 5,1% – у сфері службової діяльності, 3,5% – проти громадської безпеки, 2,4% – проти життя та здоров’я особи, 2,3% – проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини та громадянина.

Кількість тяжких тілесних ушкоджень (141 випадок) зменшилась проти січня–травня 2009р. на 22,1%, навмисних вбивств та замахів (79) – на 21,8%, розбоїв (164) – на 15,5%. Число грабежів (1,3 тис. випадків) у порівнянні з аналогічним періодом 2009р. збільшилось на 30,7%, шахрайств (0,9 тис.) – майже у 2 рази.

З початку року зафіксовано 12,1 тис. крадіжок, серед яких 20,4% складають крадіжки з квартир.

Протягом січня–травня 2010р. зареєстровано 2 тис. злочинів економічної спрямованості.

Органами внутрішніх справ з початку року виявлено 7,7 тис. осіб, що підозрювалися у скоєнні злочинів. З них майже дві третини на момент вчинення злочину не працювали і не навчалися, кожний другий вже ставав на злочинний шлях, кожний сьомий скоював його у стані алкогольного сп’яніння, кожний восьмий – у групі. З числа осіб, причетних до злочинів, 5,4% – неповнолітні, 13,1% – жінки.

Кількість  потерпілих  від злочинів у січні–травні 2010р. становила  14,3 тис., з яких 4,3 тис. (30,3%) – жінки, 1,6 тис. (11,2%) – пенсіонери, 0,4 тис. осіб (3%) – неповнолітні; загинуло 202 громадянина.

Органами внутрішніх справ виявлено 16 організованих груп, якими скоєно 102 злочини (79,4% з них – тяжкі та особливо тяжкі).

Податковою міліцією у січні–травні 2010р. зареєстровано 0,2 тис. правопорушень, з яких 41,3% складають ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів, 23,8% – злочини у сфері службової діяльності, 14,3% – незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів, 11,1% – легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, 6,9% – привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем.

 

Головне управління статистики

у Дніпропетровській області

 

 
 
Про Головне управління  ::  Діяльність Головного управління   ::  Доступ до публічної інформації   ::  Нормативно-правова база  ::  Корисна інформація
 Статистична звітність  ::  Терміни подання звітності  ::  Перепис населення 2001  ::  Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України
Новини  ::  Публікації   ::  Соціально-економічне становище   ::  Експрес-випуски ::  Пресвипуски  ::  Статистична інформація 
Замовлення статистичної інформації  ::  Конкурс на зайняття посад державної служби
Copyright © 2005-2022
Головне управління статистики у Дніпропетровській області