офіційний вебсайт
ГОЛОВНЕ  УПРАВЛІННЯ  СТАТИСТИКИ  У  ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ  ОБЛАСТІ
49038, м.Дніпро, вул.Столярова, 3,тел.:(056) 778 68 43, факс: (056) 778 67 69, e-mail: ous@dp.ukrstat.gov.ua
  Головна | Соціально-економічне становище області

Про Головне управління
Діяльність Головного управління
Доступ до публічної інформації
Нормативно-правова база
Публікації
Соціально-економічне становище
Статистична інформація
Експрес-випуски
Пресвипуски
Метаописи держстатспостережень
Методологія та класифікатори
Звітна документація
Електронна звітність
Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України
Замовлення статистичної інформації
Анкетні опитування
Корисна інформація
Юним громадянам
Всеукраїнський перепис населення
Звернення громадян

dneprstat.gov.ua

Архів 2012 2011 2010 2009

 

 

 

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

за січень–травень 2012 року

 

Повідомлення Головного управління статистики

у Дніпропетровській області

 

Промисловість

 

У травні 2012р. індекс промислової продукції області проти попереднього місяця склав 100,4%, проти травня 2011р. – 101,1%. Підсумком роботи промисловості регіону за січень–травень 2012р. стало зростання темпів виробництва продукції відносно відповідного періоду минулого року (102,8%), що забезпечено результатами роботи в усіх основних видах промислової діяльності області: добувній галузі (індекс – 104,8%), переробній (101,4%) та сфері виробництва і розподілення електроенергії, газу та води (103,2%), однак темп росту промислового виробництва поступово уповільнюється – порівняно з підсумками за січень–квітень п.р. – на 0,3 в.п., порівняно з початком року – на 6,8 в.п.

Показники зростання індустрії Дніпропетровщини визначали, перш за все, позитивні тенденції у роботі підприємств видобувної галузі, де збільшився випуск продукції як у добуванні паливно-енергетичних корисних копалин (106,5%), так і неенергетичних (104,5%).

Зафіксовано і вагомий внесок переробних підприємств регіону – з виробництва коксу, продуктів нафтоперероблення (100,1%), металургії та металообробки (101,1%), машинобудування (101,7%), харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів (104%), продукції легкої промисловості (108,1%), іншої неметалевої мінеральної продукції (108,9%).

Перевищено рівень виробництва січня–травня 2011р. і в сфері генерації електроенергії (103,3%), що також позитивно вплинуло на зростання загального підсумку роботи промисловості за січень–травень 2012р.

У добувній промисловості за січень–травень 2012р. основним чинником зростання обсягів промислового виробництва проти відповідного періоду минулого року була робота підприємств з добування залізних руд (106,6%), де збільшено випуск неагломерованих руд і концентратів залізних на 3%, а також агломерованих руд і концентратів залізнихна 11,7%.

Галузі з виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів вдалось перевищити рівень січня–травня 2011р., зростання обсягів випуску продукції спостерігається на підприємствах з виробництва рибних продуктів, напоїв, інших харчових продуктів та борошномельно-круп’яної промисловості (індекси 100,2%–126,4%). Підсумки фіксують збільшення обсягів виробництва олії соняшникової нерафінованої на 3,2%, м’яса і субпродуктів свійської птиці, свіжих чи охолоджених – на 4,6%, джемів, желе фруктових, пюре та паст фруктових чи горіхових – на 4,7%, напоїв безалкогольних – на 15,4%, борошна – на 25,1%, шоколаду та інших продуктів харчових готових з вмістом какао, в брикетах, пластинах чи плитках – на 35,6%, круп – у 2,3 раза. Водночас зменшено випуск кормів готових для сільськогосподарських тварин та свійської птиці на 0,2%, виробів ковбасних – на 2,4%, виробів макаронних без начинки, не підданих тепловому обробленню – на 3,9%, продуктів кисломолочних – на 6,8%, молока обробленого, рідкого – на 13,2%, соків натуральних (включаючи апельсиновий) – на 21,6%, свинини свіжої, парної чи охолодженої – на 39,4%, яловичини, телятини свіжої (парної) чи охолодженої – на 85,9%.

На підприємствах легкої промисловості перевищено рівень випуску продукції січня–травня 2011р. завдяки роботі підприємств з виробництва шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів (індекс – 287,3%), де товаровиробниками збільшено випуск чемоданів, саквояжів, сумок-чемоданчиків для косметики, туалетних речей, сумок господарських та ін. у 1,8 раза, сумок жіночих з різних матеріалів – у 3,8 раза.
У текстильному виробництві, виробництві одягу, хутра та виробів з хутра рівня виробництва січня–травня 2011р. не досягнуто (85,8%). Виробниками зменшено випуск жіночих та дівчачих брюк та бриджів на 7,8%, комплектів, костюмів робочих, чоловічих та хлопчачих – на 18,1%, сорочок чоловічих та хлопчачих – на 19,6%, виробів панчішно-шкарпеткових трикотажних машинного чи ручного в’язання
на 22%, светрів, джемперів, пуловерів, жилетів та виробів аналогічних трикотажних машинного чи ручного в’язання – на 39,4%, суконь та сарафанів – на 42,4%, блузок, тунік, батників та сорочок – на 61,5%. При цьому спостерігається збільшення випуску трикотажу спіднього на 11,8%, жакетів та блейзерів, курток типу піджаків та виробів аналогічних жіночих та дівчачих – у 2 рази.

На підприємствах з оброблення деревини та виробництва виробів з деревини, крім меблів (індекс – 77,8%) скорочено випуск піддонів дерев’яних на 10,9%, виробів дерев’яних будівельних та столярних інших – на 19,5%, деревини уздовж розпиляної чи розколотої, завтовшки більше 6 мм – на 20,7%, вікон, дверей, їх рам та порогів дерев’яних – на 26,4%.

На показник роботи целюлозно-паперового виробництва, видавничої діяльності області значним чином впливала робота підприємств-виробників продукції з паперу та картону (індекс – 105,7%), ними збільшено випуск паперу побутового та санітарно-гігієнічного призначення – на 7,7%, паперу та картону гофрованого на 8,2%, коробок, ящиків та сумок з гофрованих паперу та картону – на 23,5%. Водночас зменшено випуск шпалер та аналогічних покриттів з паперу на 4,3%, зошитів – на 38,2%.

У галузі з виробництва коксу, продуктів нафтоперероблення (індекс – 100,1%) протягом січня–травня 2012р. чинником зростання була робота підприємств з виробництва продуктів нафтоперероблення. У промисловому виробництві коксу рівня виробництва січня–травня 2011р. не досягнуто: підприємствами галузі вироблено основного продукту – коксу та напівкоксу з вугілля кам’яного менше, ніж за січень–травень попереднього року на 11%, смол (кам’яновугільних) – на 13,2%.

У хімічній та нафтохімічній промисловості на падіння показника динаміки промислового виробництва суттєво вплинула робота підприємств хімічного виробництва (індекс – 87,5%), де підприємствами області скоротився випуск добрив азотних мінеральних чи хімічних на 23,7%, кислоти сірчаної – на 41,6%. При цьому підприємства з виробництва гумових та пластмасових виробів перевищили рівень виробництва січня–травня 2011р. (132,6%).

На підприємствах з виробництва іншої неметалевої мінеральної продукції (індекс – 108,9%) підвищився випуск стінових будівельних матеріалів на 2,8%, вапна – на 11,8%, елементів конструкцій збірних для будівництва з цементу, бетону чи штучного каменю – на 23,4%. При цьому скоротилось виробництво сумішей бетонних, готових до використання (товарних) на 0,3%, цегли керамічної невогнетривкої будівельної – на 13,2%, плиток, плит, черепиці та аналогічних виробів з цементу, бетону або штучного каменю – на 41,5%, цегли силікатної – на 44,4%.

У металургійному виробництві та виробництві готових металевих виробів перевищено рівень січня–травня 2011р. (індекс – 101,1%) внаслідок зростання випуску продукції подальшого переділу – труб (індекс – 106,7%) та готових металевих виробів (127,7%).

Підприємствами області збільшено випуск труб великого та малого діаметрів, профілів пустотілих, з металів чорних на 7,4%, конструкцій збірних будівельних з чавуну чи сталі – у 1,7 раза. При цьому на потужностях області з виробництва чавуну, сталі та феросплавів (індекс – 98,8%) скоротився випуск сталі без напівфабрикатів, отриманих безперервним литтям на 7,3% та прокату готового чорних металів на 2,7% при одночасному зростанні обсягів виробництва чавуну на 6,9%.

У машинобудуванні проти січня–травня 2011р. зріс випуск продукції (товарів, послуг) на підприємствах з виробництва транспортних засобів та устатковання (111,8%), одночасно спостерігається падіння рівня випуску продукції на підприємствах з виробництва електричного, електронного та оптичного устатковання, а також машин та устатковання (індекси – 77,4% та 91,9% відповідно). В галузі порівняно з січнем–травнем 2011р. зріс випуск вагонів вантажних несамохідних (на 28,7%), однак при цьому на третину скоротився випуск локомотивів залізничних електричних, спостерігається збільшення обсягів виготовлення вузлів, деталей та комплектуючих для експлуатаційних потреб і послуг з ремонту та технічного обслуговування рейкового рухомого складу, однак при цьому зменшується фонд відпрацьованого часу у виробництвах з тривалим циклом випуску готової продукції.

На підприємствах з виробництва та розподілення електроенергії її вироблено 5,9 млрд.кВт·год, що на 2,3% більше, ніж за січень–травень 2011р., у тому числі виробництво електроенергії тепловими електростанціями та теплоцентралями збільшилось на 3,7%.

За січень–квітень 2012р. промисловими підприємствами-учасниками короткотермінових обстежень реалізовано продукції (товарів, послуг) на суму 68,6 млрд.грн., з неї продукції добувної та переробної промисловості – на 56 млрд.грн. За вагою вкладу в загальноукраїнський обсяг обороту від промислової діяльності (18,4%) товаровиробники Дніпропетровщини поступаються лідерством тільки промисловості Донеччини (20,8%).

У структурі загальнообласного обороту від промислової діяльності майже чотири п’ятих припадає на продукцію металургії та виробництва готових металевих виробів, добувної промисловості і діяльності з виробництва та розподілення електроенергії, газу та води.

 

Сільське господарство

 

За січень–травень 2012р. загальне виробництво продукції сільського господарства порівняно з січнем–травнем 2011р. збільшилося на 4,1%, у т.ч. у сільськогосподарських підприємствах – на 7%, у господарствах населення – зменшилося на 2,6%.

За розрахунками, господарствами всіх категорій за станом на 1 червня п.р. ярі культури (з урахуванням пересіву по загиблих озимих і багаторічних травах) посіяно на площі 1455,2 тис.га, що на 19,8% більше, ніж торік.

Зернові та зернобобові культури (без кукурудзи) по ярому клину посіяно на площі 276,4 тис.га, що на 10% менше порівняно з минулим роком, з них ячменю – 215,6 тис.га (на 12,1% менше). Значно збільшилися посіви ріпака ярого – на 57,7%, кукурудзи на зерно – на 32,7%.

У структурі ярого клину зернові та зернобобові культури (без кукурудзи) становили 22% (торік – 25,7%), кукурудза на зерно – 30,7% (24,3%), соняшник – 35,1% (37,1%), цукрові буряки (фабричні) – 0,1% (0,2%), картопля – 4% (4%), овочі – 2,5% (2,6%) посівної площі.

За інформацією сільськогосподарських підприємств (крім малих), із 541,2 тис.га озимих на зерно і зелений корм, посіяних восени 2011р., у зимовий та весняний період загинуло 251,2 тис.га (46,4% до посіяного), у т.ч. озимих на зерно – 216 тис.га (44,8%).

За січень–травень 2012р. господарствами всіх категорій реалізовано на забій 118,3 тис.т худоби та птиці (у живій вазі), що на 2,4% більше порівняно з відповідним періодом 2011р., вироблено 117,9 тис.т молока (на 0,2% більше) та 468,6 млн.шт. яєць (на 0,7% більше). В аграрних підприємствах відбулося зростання реалізації худоби та птиці на забій – на 2,4%, виробництва молока – на 6,5%, виробництва яєць на 1,9%. Господарства населення збільшили виробництво м’яса (на 2,7%), разом з тим, менше одержано молока (на 1,6%) та яєць (на 3%). Частка населення в загальному виробництві цих продуктів тваринництва становила відповідно 12,8%, 76,5% та 22,7%.

На 1 червня 2012р. в усіх категоріях господарств поголів’я великої рогатої худоби у порівнянні з відповідною датою 2011р. зросло на 2,5%, чисельність корів скоротилась на 1,7%; свиней стало більше на 2,5%; овець та кіз – на 3,4%, поголів’я птиці всіх видів – на 2,1%.

Домогосподарствами утримувалось 77,6% загальної чисельності великої рогатої худоби (торік – 77,4%), у т.ч. корів – 81,7% (81,2%), свиней – 27% (28,2%), овець та кіз – 77% (78,4%), птиці всіх видів – 28,9% (29,4%).

Загальний обсяг реалізованої сільськогосподарськими підприємствами власно виробленої продукції за січень–травень 2012р. порівняно з відповідним періодом 2011р. збільшився на 37,1%, у т.ч. продукції рослинництва – на 75,5%, продукції тваринництва – на 2,5%. У структурі загального обсягу реалізації продукція рослинництва займала 51,4%, тваринництва – 48,6% (у січні–травні 2011р. відповідно 47,6% та 52,4%).

Середні ціни продажу аграрної продукції сільськогосподарськими підприємствами за всіма напрямами у січні–травні 2012р. порівняно з відповідним періодом 2011р. зросли на 1%, у т.ч. на продукцію тваринництва – на 25,5%, на продукцію рослинництва, навпаки, знизились на 14,9%.

На 1 червня 2012р. в сільськогосподарських підприємствах (крім малих) та підприємствах, що здійснюють зберігання, переробку зернових культур, було в наявності 843,4 тис.т зерна (на 57,5% більше протии 1 червня 2011р.), у т.ч. 422,1 тис.т пшениці (на 35,4% більше). Безпосередньо в аграрних підприємствах зберігалося 426,8 тис.т зерна (у 2,1 раза більше), у т.ч. 197,2 тис.т пшениці, 132,3 тис.т кукурудзи, 72,1 тис.т ячменю, 1 тис.т жита. Зернозберігаючі та зернопереробні підприємства мали в наявності 416,6 тис.т зерна, у т.ч. зернозберігаючі – 250,5 тис.т.

Запаси насіння соняшнику становили 265,4 тис.т (на 39% більше проти 1 червня 2011р.), з них безпосередньо в аграрних підприємствах (крім малих) – 60,5 тис.т, на підприємствах, що здійснюють його переробку та зберігання – 204,9 тис.т.

 

Будівельна діяльність

 

За січень–травень 2012р. підприємствами області виконано будівельних робіт власними силами на суму 1620,7 млн.грн., що на 10,3% більше відповідного періоду попереднього року.

Зростання обсягів будівництва у січні–травні 2012р. порівняно з відповідним періодом попереднього року відбулося за рахунок підприємств, що займаються будівництвом будівель і споруд (частка яких у загальному обсязі становить 78,4%). Серед них значно збільшили обсяги робіт підприємства, що здійснюють будівництво магістральних трубопроводів, ліній зв’язку та енергопостачання (у 5,9 раза). Також наростили свої обсяги ті, що займаються будівництвом водних споруд (у 2,2 раза).

За характером будівництва обсяги робіт розподілились таким чином:
з нового будівництва, реконструкції та технічного переозброєння – 72,1% загального обсягу, з капітального і поточного ремонтів – 18,4% та 9,5% відповідно.

На міста Дніпропетровськ і Кривий Ріг припадає більше 80% виконаних будівельних робіт.

 

Капітальні інвестиції

 

Упродовж січня–березня 2012р. у розвиток економіки області підприємствами та організаціями за рахунок усіх джерел фінансування вкладено 4352,2 млн.грн. капітальних інвестицій, що на 33,9% більше, ніж у відповідному періоді попереднього року (довідково: у січні–березні 2011р. їх обсяг склав 111,9% до січня–березня 2010р.)

Основним джерелом капітальних інвестицій залишаються власні кошти підприємств та організацій, за рахунок яких освоєно 84,3% загального обсягу. Натомість за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів освоєно лише 1,1% усіх вкладень.

У загальному обсязі капітальних інвестицій традиційно вагому частку (49,2%) складають інвестиції, освоєні промисловими підприємствами, обсяги яких порівняно з січнем–березнем 2011р. зросли на 8%. Це, насамперед, зумовлено збільшенням (на 19,2%) інвестицій підприємств добувної промисловості, частка яких становила більше половини (52,4%) всіх вкладень у промисловість. Разом з тим на 4,5% зменшились інвестиції підприємств переробної промисловості. Водночас нарощують темпи інвестування підприємства з виробництва та розподілення електроенергії газу та води, обсяги капітальних інвестицій яких збільшились на 43,7%.

За підсумками І кварталу п.р. зросли обсяги капітальних інвестицій підприємств, основним видом діяльності яких є операції з нерухомим майном, оренда, інжиніринг та надання послуг підприємцям (у 3,6 раза), фінансова діяльність (у 3 рази), діяльність готелів та ресторанів (у 2,1 раза), діяльність транспорту та зв’язку (у 1,6 раза), торгівля, ремонт автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку (у 1,5 раза).

Також спостерігався приріст вкладень на підприємствах сільського господарства, мисливства та лісового господарства (на 14,8%).

Разом з тим істотно скоротились обсяги інвестицій установ охорони здоров’я та надання соціальної допомоги (на 80,9%), освіти (на 34,3%).

У житловому будівництві освоєно 151,9 млн.грн. капітальних інвестицій, що на 9,9% менше, відповідного періоду попереднього року. Їх частка в загальному обсязі інвестицій становила 3,5%.

 

Транспорт

 

За січень–травень 2012р. підприємствами транспорту області перевезено 42,8 млн.т вантажів, що на 0,2% менше обсягу перевезень вантажів у січні–травні 2011р. Вантажооборот склав 15,6 млрд.ткм (99,4% до показника аналогічного періоду 2011р.).

Послугами пасажирського транспорту області скористались 232,9 млн. осіб, що на 3,8% менше минулорічного показника. Пасажирооборот скоротився на 5,9% і склав 3,6 млрд.пас.км.

Відправлення вантажів залізницею, як і торік, становило 38,7 млн.т. Вантажооборот зменшився на 0,7% і дорівнював 14,8 млрд.ткм. У січні–травні 2012р. залізничним транспортом відправлено 14,9 млн. пасажирів, пасажирооборот дорівнював 1,3 млрд.пас.км, що відповідно на 0,5% менше та 0,2% більше показників січня–травня 2011р.

Підприємствами автомобільного транспорту за січень–травень п.р. транспортовано 4 млн.т вантажів (97,9% до обсягу аналогічного періоду 2011р.). Вантажооборот збільшився на 1,3% і дорівнював 802,6 млн.ткм. Кількість пасажирів, які обрали для переміщення автотранспорт, склала 132,2 млн. осіб, пасажирооборот – 1,7 млрд.пас.км, що відповідно на 0,4% та 3,8% менше, ніж торік.

Водним транспортом області перевезено 109,2 тис.т вантажів, що більше січня–травня 2011р. на 10,5%. Вантажооборот збільшився у 2,9 раза і становив 16,8 млн.ткм. На вантажних причалах оброблено 167,8 тис.т вантажів і 108 суден, що відповідно на 18,3% та 22,7% перевищує показники 2011р. На відміну від вантажної роботи водного транспорту, де спостерігалося покращання, кількість перевезених пасажирів та пасажирооборот зменшились на 26,5% та 28,4% відповідно.

За січень–травень п.р. авіаційним транспортом було транспортовано 13% обсягу вантажів січня–травня 2011р. Вантажооборот дорівнював 1,1 млн.ткм проти 6,5 млн.ткм торік. Перевезення пасажирів зменшилось на 64,5%, послугами авіаційного транспорту скористались 77,2 тис. осіб, пасажирооборот виконано в обсязі 42,2 млн.пас.км, що на 70,8% менше тогорічного показника.

Трамвайно-тролейбусним парком області обслуговано 82,3 млн. осіб (90,9% до січня–травня 2011р.), у т.ч. приблизно дві третини – безкоштовно.

Кількість пасажирів (3,4 млн. осіб), які обрали для переміщення метрополітен, зменшилася на 7,7% порівняно з січнем–травнем 2011р. Правом пільгового проїзду скористались 37,5% осіб.

 

Зв’язок

 

На території Дніпропетровської області у січні–квітні 2012р. послуги зв’язку споживачам усіх категорій надавали 155 підприємств-операторів (провайдерів).

За надані послуги користувачам було нараховано 701,5 млн.грн., що на 6,3% менше показника січня–квітня 2011р. (у тарифах 2012р.), у т.ч. населенню – 323,9 млн.грн. (зменшення на 8,2%).

Структура оплати послуг зв’язку населенням мала наступний вигляд: мобільний (стільниковий) – 31%, телефонний міський – 24,4%, комп’ютерний – 17,4%, передача і прийом телевізійних та радіопрограм, радіозв’язок – 15,8%, поштовий – 4,7%, телефонний міжміський – 4,5%, решта – інші послуги зв’язку.

Популярністю у населення користувались кабельне телебачення та комп’ютерний зв’язок, тому доходи від наданих послуг порівняно з січнем–квітнем 2011р. збільшились на 3% та 2% відповідно.

 

 

 

Зовнішня торгівля товарами

 

Згідно з даними, що підготовлені на основі інформації Державної митної служби України, у січні–квітні 2012р. обсяги експорту товарів становили 3277,2 млн.дол. США, імпорту - 2254,9 млн.дол., і проти січня–квітня попереднього року експорт збільшився на 3,8%, імпорт – на 20,6%. Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами складало 1022,3 млн.дол. (у січні–квітні 2011р. – 1287 млн.дол.).

Коефіцієнт покриття експортом імпорту дорівнював 1,5 (у січні–квітні 2011р. – 1,7).

Зовнішньоторговельні товарні операції область здійснювала з партнерами зі 137 країн світу.

У загальних обсягах експорту та імпорту області питома вага країн СНД становила відповідно 38,3% та 30,8%, Азії - 32,4% та 17%, Європи – 18,6% та 36,9%, Африки – 7,5% та 1,4%, Америки – 3,2% та 12,4%.

Для економічного розвитку регіону важливою є торгівля з країнами Європейського Союзу. У січні–квітні 2012р. до них експортовано товарів на 592,7 млн.дол. (18,1% експорту області), імпортовано - на 809,1 млн.дол. (35,9% імпорту області), і порівняно з січнем–квітнем попереднього року обсяги експорту зменшились на 19,8%, імпорту - зросли в 1,7 раза. Серед країн ЄС значні обсяги експортних поставок здійснено до Польщі – на 186,5 млн.дол., Чехії – на 92,9 млн.дол., Словаччини – на 70,5 млн.дол. Найбільше отримано товарів з Італії (на 223,5 млн.дол.), Німеччини (на 157,7 млн.дол.) та Польщі (на 110,9 млн.дол.).

Основу товарної структури експорту області складали чорні метали (37,3% загального обсягу). До країн СНД спрямовано 26,3% експорту цієї групи товарів, до країн ЄС – 8,2%.

У вартісному виразі за січень–квітень 2012р. обсяг експорту чорних металів склав 1221,1 млн.дол., руд, шлаків і золи – 711,6 млн.дол., виробів з чорних металів – 486,5 млн.дол., залізничних локомотивів271,7 млн.дол., продуктів неорганічної хімії – 76,9 млн.дол., палива мінерального; нафти і продуктів її перегонки – 66,4 млн.дол., паперу та картону – 57,7 млн.дол.

У товарній структурі імпортних надходжень значними були обсяги машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання, яких отримано на 490,8 млн.дол. (21,8% загального обсягу імпорту), палива мінерального; нафти та продуктів її перегонки – на 443,8 млн.дол. (19,7%), чорних металів – на 263 млн.дол. (11,7%), фармацевтичної продукції – на 183 млн.дол. (8,1%), полімерних металів, пластмас та виробів з них – на 190 млн.дол. (8,4%), засобів наземного транспорту, літальних апаратів, плавучих засобів – на 110,9 млн.дол. (4,9%), паперу та картону – на 66,3 млн.дол. (2,9%).

 

Роздрібна торгівля та ресторанне господарство

 

Оборот роздрібної торгівлі (включає роздрібний товарооборот підприємств роздрібної торгівлі, фізичних осіб-підприємців та розрахункові дані щодо обсягів продажу споживчих товарів на ринках) за січень–травень 2012р. становив 22,9 млрд.грн. і проти січня–травня попереднього року у порівнянних цінах збільшився на 16,1%.

Оборот ресторанного господарства (включає роздрібний товарооборот підприємств-юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців) за січень–травень 2012р. склав 592 млн.грн. і проти відповідного періоду попереднього року зріс на 4,8%.

Обсяг роздрібного товарообороту підприємств, які здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі та ресторанного господарства, за звітний період становив 13,5 млрд.грн., що у порівнянних цінах на 15,6% більше обсягів січня–травня минулого року, у фактичних цінах товарооборот зріс на 20,9%.

 

Ціни і тарифи

 

Індекс споживчих цін по Дніпропетровській області у травні 2012р. до попереднього місяця склав 99,7%, з початку року – 100,6%.

Ціни на продукти харчування та безалкогольні напої у травні п.р. знизилися на 1%, при цьому найбільше – на яйця (на 34,4%). Також дешевше коштували молоко (на 3,7%), тваринні жири (на 3,3%), рис (на 2,2%). У межах 1,9–0,4% зменшилися ціни на яловичину, овочі, цукор, масло, рибу та продукти з риби, продукти переробки зернових, олію соняшникову. Водночас помітно (на 5,1%) подорожчали фрукти, у т.ч. цитрусові – на 8,2%, яблука – на 3,5%.

Приріст цін на алкогольні напої, тютюнові вироби склав 0,5%, зокрема, на алкогольні напої – 0,5%, тютюнові вироби – 0,4%.

У сфері охорони здоровя ціни підвищилися на 0,3%, що стало наслідком подорожчання фармацевтичної продукції, медичних товарів та обладнання (на 0,4%) і послуг лікарень (на 0,3%).

Зростання цін у сфері транспорту на 1,7% найбільшою мірою зумовлене збільшенням вартості послуг автодорожнього пасажирського транспорту і палива та мастил (на 2,4% і 2% відповідно). Крім того, вартість перевезень залізничним пасажирським транспортом зменшилася на 0,9%.

Ціни на аудіотехніку, фотоапаратуру та обладнання для обробки інформації знизилися на 0,3%; на послуги ресторанів та готелів, закладів освіти, у сфері зв’язку, на предмети домашнього вжитку, побутову техніку та поточне утримання житла, одяг і взуття – зросли у межах 1–0,1%.

За січень–травень 2012р. продукти харчування та безалкогольні напої подешевшали на 0,4%. Найбільше знизилися ціни на яйця (на 36,3%), рис (на 12,5%), цукор (на 9,6%), молоко (на 7,9%); на 4,1–2,4% – на масло, продукти переробки зернових, тваринні жири, олію соняшникову, сири. Водночас суттєво подорожчали фрукти (на 21%). У межах 1,6–0,4% зросли в ціні овочі, риба та продукти з риби, кондитерські вироби з борошна, м’ясо та м’ясопродукти, макаронні вироби.

Алкогольні напої та тютюнові вироби дорожче коштували на 3,1%, а саме: тютюнові вироби – на 3,6%, алкогольні напої – на 2,5%.

Ціни на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива зросли на 0,7%, що викликане підвищенням плати за скраплений газ (на 7,7%), каналізацію (на 6,1%), водопостачання (на 3,3%), утримання та ремонт житла (на 1%), гарячу воду, опалення (на 0,4%).

У сфері охорони здоров’я приріст цін склав 2,1%, при цьому фармацевтична продукція, медичні товари та обладнання подорожчали на 3,1%, амбулаторні послуги – на 1,9%, послуги лікарень – на 1%.

Збільшення цін у сфері транспорту на 5,8% значною мірою зумовлене підвищенням вартості палива та мастил (на 8,8%) і транспортних послуг (на 6,5%). Разом з цим на 2,4% зменшилися ціни на автомобілі.

Крім того, на 2,8% подорожчали послуги ресторанів та готелів, на 0,9% – предмети домашнього вжитку, побутова техніка та поточне утримання житла.

 

Фінанси

 

Фінансовий результат великих та середніх підприємств до оподаткування (сальдо) по області (крім сільськогосподарських підприємств та бюджетних установ) за січень–березень 2012р. позитивний і становить 2,2 млрд.грн.

Упродовж звітного періоду прибутковими підприємствами, частка яких у загальній кількості великих та середніх склала 55,7%, одержано 6,6 млрд.грн. прибутку. Основна його частина була сформована за рахунок підприємств промисловості (81,1%), сфери фінансової діяльності (7,5%), а також торгівлі; ремонту автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку (5,3%).

Питома вага збиткових підприємств (серед великих та середніх) становила 44,3%, сума допущених ними збитків дорівнювала 4,4 млрд.грн.

 

Доходи населення

 

Середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників, зайнятих на підприємствах області та їх відокремлених підрозділах з чисельністю найманих працівників 10 і більше осіб, у січні–квітні 2012р. становила 2981 грн., що у 2,7 раза перевищує рівень мінімальної заробітної плати, визначений на державному рівні з 1 квітня 2012р. (1094 грн.).

В економіці області залишається значною диференціація рівнів оплати праці. До видів економічної діяльності, де склалась найвища зарплата, належать фінансові установи та організації, які надають комунальні та індивідуальні послуги, ведуть діяльність у сфері культури та спорту, у промисловості – підприємства по добуванню паливно-енергетичних корисних копалин і металургійного виробництва та виробництва готових металевих виробів, де заробітна плата працівників була більша, ніж середній показник по області на 28–101%.

Водночас розмір заробітної плати працівників підприємств рибальства, рибництва, а також по виробництву шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів був значно меншим і не перевищив 50% від середнього по області.

Упродовж січня–квітня п.р. загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати в області зменшилась на 8,1%, або на 1,2 млн.грн. і за станом на 1 травня 2012р. становила 13,6 млн.грн., або 0,5% фонду оплати праці, нарахованого за квітень 2012р.

Із загального обсягу боргу 22,7% припадає на економічно активні підприємства, а це складає 3,1 млн.грн., що на 38,7% менше показника, який склався за станом на 1 січня 2012р.

Упродовж січня–квітня п.р. ліквідовано заборгованість із заробітної плати на підприємствах торгівлі; ремонту автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку, а також металургійного виробництва та виробництва готових металевих виробів.

Разом з тим поновилися зазначені борги на підприємствах хімічного виробництва і за станом на 1 травня 2012р. склали 987 тис.грн. У 2,2 раза збільшились вони на підприємствах по виробництву машин та устаткування, у 3,4 раза – у сільському господарстві та мисливстві.

Знов від несвоєчасних розрахунків із заробітної плати почав потерпати персонал економічно активних підприємств, розташованих у м.Дніпродзержинську, якому за станом на 1 травня 2012р. не виплачено 987 тис.грн.

У цілому з кожних 100 гривень, не виплачених економічно активними підприємствами на початок травня 2012р., 58 грн. заборгували своїм працівникам підприємства промисловості, 19 – будівельні організації, 12 грн. – підприємства сільського господарства та мисливства.

Чисельність працівників економічно активних підприємств, яким не виплачено заробітну плату, за станом на 1 травня 2012р. складала 1,2 тис. осіб, кожному з котрих заборгували у середньому по 2548 грн., що на 17% менше за середню заробітну плату в області за квітень 2012р.

Надання субсидій. У січні–квітні 2012р. за субсидіями для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг звернулись 11,9 тис. сімей, призначено таку допомогу 12,1 тис. сімей на суму 2,4 млн.грн.

Допомогу у вигляді субсидії готівкою для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у січні–квітні 2012р. було призначено 6 сім’ям на загальну суму 2,8 тис.грн., а отримали її 333 сім’ї у сумі 206,9 тис.грн.

Оплата населенням житлово-комунальних послуг. Платежі населення за житлово-комунальні послуги, включаючи погашення боргів попередніх періодів, за січень–квітень 2012р. склали 1599 млн.грн., або 89,9% нарахованих сум (торік – відповідно 1540,8 млн.грн. та 87,2%).

За станом на 1 травня 2012р. населення області заборгувало 1974,8 млн.грн. з оплати житлово-комунальних послуг, крім того, 116,6 млн.грн. – за електропостачання. У порівнянні з відповідною датою 2011р. заборгованість за ЖКП зросла на 5,1%.

У квітні 2012р. мешканцям регіону було нараховано 239,2 млн.грн. за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, централізоване водопостачання та водовідведення, централізоване опалення та гаряче водопостачання, газопостачання та вивезення побутових відходів (без урахування сум призначених субсидій на відшкодування перелічених видів платежів). Надійшло від споживачів зазначених послуг 356,7 млн.грн., крім того, за електропостачання – 74,4 млн.грн.  Рівень оплати населенням за надані послуги у середньому по області становив 149,1% (у квітні 2011р. – 131,7%).

 

Ринок праці

 

За даними державної служби зайнятості, у січні–травні 2012р. її послугами скористалися 36,1 тис. не зайнятих трудовою діяльністю громадян.

На обліку цієї установи за станом на 1 червня 2012р. перебувало 29,6 тис. громадян, що шукали роботу, з яких 63,3% становили жінки, 43% – особи у віці до 35 років.

Офіційного статусу безробітних на зазначену дату набули 96,1% незайнятих громадян, з них 69,8% отримували допомогу по безробіттю.

Кількість зареєстрованих безробітних порівняно з відповідною датою минулого року зменшилась на 14% і за станом на 1 червня 2012р. склала 28,4 тис. осіб. Серед кожних 100 безробітних 44 особи раніше займали місця робітників, 42 – посади службовців, решта – не мали професійної підготовки.

Рівень зареєстрованого безробіття у цілому по області на 1 червня  2012р. становив 1,4% від кількості населення працездатного віку (з січня 2012 року у чисельності населення працездатного віку враховано жінок віком 55 років). При цьому показник серед сільського населення перевищував рівень зареєстрованого безробіття для мешканців міських поселень та складав 1,8% проти 1,3% відповідно.

У містах області найвищий рівень зареєстрованого безробіття спостерігався у Жовтих Водах (4,4%), найнижчий – у Дніпропетровську та Першотравенську (0,7%). Серед районів найбільшим цей показник був у Криничанському (3,8%), найменшим – у Павлоградському (0,8%).

За повідомленнями підприємств, установ та організацій, кількість вільних робочих місць і вакантних посад упродовж травня 2012р. зросла на 326 одиниць і на кінець місяця становила 8,5 тис. одиниць (на відповідну дату 2011р. – 9,5 тис. одиниць). Найбільшим попитом на ринку праці області користувалися громадяни робітничих професій, для яких призначалось 40,9% загальної кількості вільних місць, ще 30,5% – фахівцям і спеціалістам, решта – особам без спеціальної підготовки.

Навантаження незайнятого населення, яке звернулося за сприянням у працевлаштуванні до державної служби зайнятості, на одне вільне робоче місце (вакансію) на кінець травня 2012р. становило 3 особи. У містах Дніпропетровську, Кривому Розі та Павлограді згаданий показник дорівнював по 2 особи відповідно. Водночас у Петропавлівському районі на одне вільне робоче місце (вакансію) претендували 34 особи, у Новомосковському – 17 осіб.

За сприяння державної служби зайнятості у січні–травні 2012р. було працевлаштовано 22,7 тис. осіб. Серед працевлаштованих громадян 41,7% складають жінки, трохи більше половини (50,8%) – особи у віці до 35 років.

Рівень працевлаштування незайнятих громадян у січні–травні п.р. становив 33,6%. У містах зазначений показник знаходився в межах від 43,5% – у Вільногірську до 23,4% – у Жовтих Водах, у районах – від 53,5% – у Юр’ївському до 25,9% – в Апостолівському.

 

Демографічна ситуація

 

Чисельність наявного населення області за станом на 1 травня 2012р., за оцінкою, складала 3314,8 тис. жителів. Упродовж січня–квітня 2012р. вона скоротилася на 5,5 тис. осіб. Загальне зменшення населення сталося виключно за рахунок його природного скорочення.

Порівняно з відповідним періодом минулого року природне скорочення населення поменшало на 10,5%, що пов’язано зі зниженням рівня смертності населення з 16,7 особи на 1000 жителів у січні–квітні 2011р. до 16,3 – у січні–квітні 2012р. та деяким підвищенням рівня народжуваності з 10,4 народжених на 1000 жителів до 10,6 відповідно. Залишається суттєвим перевищення кількості померлих над числом живонароджених: на 100 померлих припадало 65 народжених дітей.

Упродовж січня–квітня 2012р. порівняно з аналогічним періодом 2011р. міграційна активність населення скоротилась. Внаслідок цього зменшилась кількість як прибулих, так і вибулих (відповідно на 0,2% та 5,3%) і становила 11,6 та 10,9 тис. осіб.

Переважну частину мігрантів, які обрали місцем постійного проживання Дніпропетровщину, склали прибулі з областей України (77,1%), решта – з-за кордону країни.

Більшість осіб, що виїхали за межі області, обрали своїм місцем проживання регіони України (92,2%), до інших держав емігрувало 7,8%.

 

Криміногенна ситуація

 

Органами внутрішніх справ області у січні–травні 2012р. зареєстровано 19,5 тис. злочинів, з яких 6,8 тис. (35,1%) – тяжкі.

У загальній кількості кримінальних проявів 67,8% складали злочини проти власності, 10,7% – у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров’я населення, 3,7% – проти громадської безпеки, 3,2% – у сфері службової діяльності, 2,5% – проти безпеки руху та експлуатації транспорту, по 2,4% – проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини та громадянина, проти життя та здоров’я особи, 2,1% – проти громадського порядку та моральності.

Кількість зґвалтувань (6 випадків) у порівнянні з січнем–травнем 2011р. зменшилась на 60%, шахрайств (806) – на 15,3%, умисних вбивств (72) – на 11,1%, умисних тяжких тілесних ушкоджень (138) – на 5,5%. Число грабежів (948 випадків) збільшилось на 13,3%, розбоїв (106) – на 11,6%.

Упродовж січня–травня 2012р. зафіксовано 11 тис. крадіжок, серед яких 0,8 тис. (7,4%) – крадіжки з квартир.

Органами внутрішніх справ виявлено 7,8 тис. осіб, що підозрювалися у скоєнні злочинів. З них кожний другий на момент вчинення злочину не працював і не навчався або вже ставав на злочинний шлях, кожний шостий скоював його у групі, кожний восьмий – у стані алкогольного сп’яніння. З числа осіб, причетних до злочинів, 4,2% – неповнолітні, 12,1% – жінки.

Кількість потерпілих від злочинів у січні–травні 2012р. становила 14,1 тис. осіб, з яких 5 тис. (35,4%) – жінки, 1,8 тис. (13,1%) – пенсіонери, 303 особи (2,2%) – неповнолітні, 109 (0,8%) – діти до 14 років; загинуло 213 громадян.

 

 

 

 
 
Про Головне управління  ::  Діяльність Головного управління   ::  Доступ до публічної інформації   ::  Нормативно-правова база  ::  Корисна інформація
 Статистична звітність  ::  Терміни подання звітності  ::  Перепис населення 2001  ::  Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України
Новини  ::  Публікації   ::  Соціально-економічне становище   ::  Експрес-випуски ::  Пресвипуски  ::  Статистична інформація 
Замовлення статистичної інформації  ::  Конкурс на зайняття посад державної служби
Copyright © 2005-2022
Головне управління статистики у Дніпропетровській області