офіційний вебсайт
ГОЛОВНЕ  УПРАВЛІННЯ  СТАТИСТИКИ  У  ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ  ОБЛАСТІ
49038, м.Дніпро, вул.Столярова, 3,тел.:(056) 778 68 43, факс: (056) 778 67 69, e-mail: ous@dp.ukrstat.gov.ua
  Головна | Соціально-економічне становище області

Про Головне управління
Діяльність Головного управління
Доступ до публічної інформації
Нормативно-правова база
Публікації
Соціально-економічне становище
Статистична інформація
Експрес-випуски
Пресвипуски
Метаописи держстатспостережень
Методологія та класифікатори
Звітна документація
Електронна звітність
Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України
Замовлення статистичної інформації
Анкетні опитування
Корисна інформація
Юним громадянам
Всеукраїнський перепис населення
Звернення громадян

dneprstat.gov.ua

Архів 2013 2012 2011 2010 2009
СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

 

 

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

 

за cічень–квітень 2013 року

 

Повідомлення Головного управління статистики

у Дніпропетровській області

 

Промисловість

 

Індекс промислового виробництва за січень–квітень 2013р. відносно січня–квітня 2012р. становив 98,9%, поліпшившись проти підсумків роботи за I квартал п.р. на 0,3 в.п.

Не подолано скорочення випуску продукції підприємствами переробної промисловості (індекс – 97%) та у сфері постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря (89,9%). У добувній промисловості та розробленні кар’єрів рівень виробництва січня–квітня попереднього року перевищено (101,7%), що вдалося через зростання темпів виробництва продукції у добуванні кам’яного вугілля (102,2%), видобутку металевих руд (101,5%), інших корисних копалин і розробленні кар’єрів (121,8%).

У переробній галузі падіння рівня виробництва проти січня–квітня 2012р. спостерігалося у машинобудуванні, випуску коксу та продуктів нафтоперероблення, гумових та пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції; виробництві меблів, іншої продукції, ремонту та монтажу машин та устатковання (індекси склали 73,597,9%), при одночасному зростанні темпів випуску продукції у харчовій галузі, виробництві хімічних речовин і хімічної продукції, металургії, виготовленні виробів з деревини, виробництві паперу та поліграфічній діяльності, легкій промисловості (100,2–212,2%).

У виробництві харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів рівень випуску продукції січня–квітня 2012р. перевищено, але, на жаль, в галузі спостерігається поступова втрата темпів росту (порівняно з попереднім періодом – на 0,7 в.п., з початком року – на 17,8 в.п.).

Позитивно вплинули на підсумки роботи цієї сфери підприємства–виробники продуктів харчування: перероблених та консервованих фруктів та овочів, м’яса і виробів з нього, молочних продуктів, хліба, хлібобулочних і борошняних виробів, а також готових кормів для тварин (індекси  101,3    109%). Не досягнуто рівня виробництва підприємствами борошномельно-круп’яної промисловості, крохмалю та крохмальних продуктів, напоїв, а також інших харчових продуктів, перероблення та консервування риби, олії та тваринних жирів (84,3–97,2%). В галузі зріс випуск овочів консервованих натуральних (на 1,1%), виробів ковбасних (на 4,3%), соків фруктових та овочевих (на 6,9%), м’яса великої рогатої худоби свіжого чи охолодженого (на 12,1%), масла вершкового (на 14%), виробів здобних (на 15,7%), йогурту, інших ферментованих чи сквашених молока та вершків (на 18,4%), джемів, желе фруктових, пюре та паст фруктових чи горіхових (на 37,7%), м’яса свійської птиці замороженого (в 1,7 раза), сирів жирних (у 2,4 р.б.), водночас зменшено випуск субпродуктів харчових свійської птиці, заморожених (на 12%), олії соняшникової нерафінованої (на 15,6%), круп та борошна грубого помелу з пшениці (на 49,5%), вод натуральних мінеральних газованих та негазованих (на 18,9% та 27,2% відповідно).

На підприємствах легкої промисловості отримано зростання випуску продукції завдяки успіхам як у текстильному виробництві, так і у виробництві шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів. В галузі збільшено випуск комплектів, костюмів чоловічих та хлопчачих з тканин бавовняних або синтетичних, виробничих та професійних (на 2,4%), светрів, пуловерів, кардиганів, жилетів, виробів подібних трикотажних та в’язаних (на 23,1%), курток, піджаків та блейзерів чоловічих та хлопчачих з тканин бавовняних або синтетичних та одягу робочого чоловічого і хлопчачого іншого з тканини бавовняної або з волокон синтетичних (у 1,8 раза кожного). При цьому скорочено випуск суконь жіночих та дівчачих (на 13,4%), пальт, напівпальт, плащів, накидок тощо, чоловічих та хлопчачих (на 83,3%).

На підприємствах з виготовлення виробів з деревини, виробництва паперу та поліграфічної діяльності збільшено випуск коробок та ящиків з паперу та картону гофрованих (на 2,8%), шпалер та подібних виробів з паперу для покриття стін; паперу прозорого для вікон (на 15,9%), тари дерев’яної іншої та її частин (на 45,1%), деревини, уздовж розпиляної чи розколотої, завтовшки більше 6 мм (у 2,1 раза). При цьому скоротився випуск вікон та їх рам, дверей балконних та їх рам, дверей та їх коробок і порогів (на 17,2%), мішків та пакетів з паперу (на 63,8%).

У промисловому виробництві коксу та продуктів нафтоперероблення у січні–квітні 2013р. вироблено коксу та напівкоксу з вугілля кам’яного; коксу газового менше, ніж за січень  квітень 2012р. на 17,9%, смол кам’яновугільних чи мінеральних інших – на 19,5%.

У галузі з випуску хімічних речовин і хімічної продукції зріс випуск засобів мийних та для чищення – на 2%, кислоти азотної та сульфоазотної, аміаку – на 31,6%, добрив азотних мінеральних чи хімічних – на 32,6%, сечовини – на 34,8%, при цьому зменшено виробництво пластмас у первинних формах на 10,4%, фарб та лаків на основі акрилових або вінілових полімерів, у водному середовищі – на 11,3%, кислоти сірчаної – на 15,2%.

Падіння рівня виробництва проти січня–квітня 2012р. зафіксовано у діяльності з випуску гумових та пластмасових виробів (індекс – 85,4%), та іншої неметалевої мінеральної продукції (95,6%). Підприємствами зменшено випуск плиток та плит керамічних на 9,1%, вапна негашеного, гашеного та гідравлічного – на 11,6%, елементів конструкцій збірних для будівництва з цементу, бетону чи штучного каменю на 38,5%, виробів вогнетривких – на 40%. Водночас в галузі збільшено виробництво клінкерів цементних на 11,7%, розчинів бетонних, готових для використання на 19,4%, виробів багатошарових, ізолюючих зі скла – у 1,5 раза.

У металургії області спостерігалося зростання випуску продукції проти січня–квітня 2012р. (індекс – 102%) завдяки роботі підприємств з виплавки чавуну, сталі та феросплавів (107,1%), що відбувалося на тлі падіння темпу у трубному виробництві (96,4%). Тут збільшено випуск сталі без напівфабрикатів, отриманих безперервним литтям на 2,2%, прокату готового чорних металів – на 5,9%, одночасно зменшено випуск труб та трубок, профілів порожнистих зі сталі на 0,4%, виплавка чавуну залишилась на рівні виробництва січня–березня п.р. (3,1млн.т). У секторі випуску готових металевих виробів, крім машин та устатковання, також зафіксовано приріст обсягів виробництва (індекс – 130%).

У машинобудуванні проти січня–квітня 2012р. випуск продукції (товарів, послуг) значно скорочено (індекс – 73,5%), що стало результатом падіння випуску інших транспортних засобів (60,9%), зокрема залізничних локомотивів і рухомого складу (55%), автотранспортних засобів, причепів та напівпричепів (81,6%), а також електричного устатковання (99,9%). Не під силу виправити ситуацію підприємствам, які впливово збільшили випуск продукції – з виробництва машин та устатковання, а також комп’ютерів, електронної та оптичної продукції (індекси 107,8% та 126,6% відповідно). В галузі зменшено як випуск вагонів вантажних та вагонів-платформ залізничних або трамвайних несамохідних, так і обсяг виготовлення вузлів, деталей та комплектуючих для експлуатаційних потреб і технічного обслуговування рейкового рухомого складу.

У сфері постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря індекси промислової продукції формуються показниками роботи провідних енергогенеруючих та енергорозподільчих підприємств області, де темп випуску продукції склав 89,3%. Загалом у січні–квітні 2013р. вироблено електроенергії 4,3 млрд.кВт·год, що на 13,6% менше, ніж за січень–квітень 2012р.

За січень–березень 2013р. промисловими підприємствами-учасниками короткотермінових обстежень реалізовано продукції (товарів, послуг) на суму 50,3 млрд.грн., з неї продукції добувної та переробної промисловості – на 41 млрд.грн., що за вагою вкладу в загальноукраїнський обсяг обороту від промислової діяльності (18,4%) поступається лідерством тільки промисловості Донеччини (19,2%).

У структурі загальнообласного обороту майже чотири п’ятих виручки припадає на продукцію металургії та виробництва готових металевих виробів, крім машин і устатковання, добувної промисловості й розроблення кар’єрів та діяльності з постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря. В обсязі реалізованої продукції за основними промисловими групами (відповідно до європейської класифікації основних промислових груп (MIGs)) переважну частку (65,3%) займають товари проміжного споживання, енергія складає близько чверті (23,8%), споживчі товари нетривалого вжитку та тривалого користування – 6,2% та 0,1% відповідно, інвестиційні товари – 4,6%.

На жаль, єдиною, притаманною цій структурі характеристикою є суттєва перевага промислової діяльності з випуску продукції, яка не акумулює значних обсягів валової доданої вартості (майже дві третини обороту припадає не на товари кінцевого споживання, це найгірший показник в Україні: в цілому по державі частка такої продукції становить ледь більше третини, а в решті регіонів не перевищує двох п’ятих) над виробництвом наукоємної продукції машинобудування та соціально-орієнтованих харчової та легкої промисловості (10,9% в області проти 28,6% в Україні).

 

Сільське господарство

 

За січень–квітень 2013р. загальне виробництво продукції сільського господарства порівняно з січнем–квітнем 2012р. скоротилося на 4,6%, у т.ч. у сільськогосподарських підприємствах – на 5,8%, у господарствах населення – на 1,4%.

Посівна кампанія у поточному році проходить дещо вищими темпами, ніж торік. Станом на 3 травня, за розрахунками, господарствами всіх категорій ярі культури (з урахуванням пересіву по загиблих озимих і багаторічних травах) посіяно на площі 871,5 тис.га, що на 1,6% більше, ніж торік.

Зернові та зернобобові культури (без кукурудзи) по ярому клину посіяно на площі 253,1 тис.га, що складає 107,8% до минулорічного, з них ячменю – 225,6 тис.га (109,3%).

У структурі ярого клину зернові та зернобобові культури (без кукурудзи) становили 29,2% (торік – 30,5%), кукурудза на зерно – 26,8% (29,9%), соняшник – 31,2% (26,8%), цукрові буряки (фабричні) – 0,1% (0,2%), картопля та овочі – 8,7% (9,5%) посівної площі.

За інформацією сільськогосподарських підприємств (крім малих) значно краще попереднього року перезимували посіви озимих культур, із 537,2 тис.га, посіяних восени 2012р., у зимовий та весняний період загинуло 11,6 тис.га (2,2% до посіяного), у т.ч. озимих на зерно – 10,6 тис.га (2,3%).

Під посів ярих культур (включаючи весняне підживлення озимих, що збереглися) сільгосппідприємствами було внесено 33,7 тис.т мінеральних добрив та 9,9 тис.т органіки, у 2012р. – відповідно 26,2 та 79,8 тис.т.

За січень–квітень 2013р. господарствами всіх категорій реалізовано на забій 93,1 тис.т худоби та птиці (у живій вазі), що на 3% менше порівняно з аналогічним періодом 2012р., вироблено 80,1 тис.т молока (на 1,8% більше) та отримано 330,4 млн.шт. яєць (на 9,6% менше).

У структурі реалізації худоби та птиці на забій сільськогосподарськими підприємствами (крім малих) частка птиці склала 79,3% (торік – 81,1%), у т.ч. бройлерів – 99% (99,1%); свиней – 18,9% (17,3%); великої рогатої худоби – 1,7% (1,5%).

За розрахунками, на 1 травня 2013р. у цілому по області чисельність поголів’я великої рогатої худоби склала 171,4 тис.голів, корів – 82, свиней – 499,9, овець та кіз – 80, птиці всіх видів – 17991,3 тис.голів.

У порівнянні з відповідною датою 2012р. поголів’я великої рогатої худоби зросло на 0,4%, у т.ч. корів – на 1,5%; птиці всіх видів – на 1,8%. Чисельність свиней і овець та кіз скоротилась відповідно на 11,1% і на 0,9%.

У господарствах населення утримувалось 77% загальної чисельності великої рогатої худоби (торік – 77,1%), у т.ч. корів – 80,4% (81,7%), свиней – 26,8% (25,6%), овець та кіз – 78,3% (76,2%), птиці всіх видів – 25,4% (23,2%).

Загальний обсяг реалізованої сільськогосподарськими підприємствами власно виробленої продукції за січень–квітень 2013р. порівняно з відповідним періодом 2012р. зменшився на 29,8%, у т.ч. продукції рослинництва – на 53,5%, продукції тваринництва – на 2,9%. У структурі загального обсягу реалізації продукція тваринництва займала 58,5%, рослинництва – 41,5% (у січні–квітні 2012р. відповідно 46,7% та 53,3%).

Середні ціни продажу аграрної продукції сільськогосподарськими підприємствами за всіма напрямами у січні–квітні 2013р. порівняно з відповідним періодом 2012р. зросли на 7%, у т.ч. на продукцію рослинництва – на 25,3%, на продукцію тваринництва, навпаки, знизились на 2,9%.

На 1 травня 2013р. в сільськогосподарських підприємствах (крім малих) та підприємствах, що здійснюють зберігання, переробку зернових культур, було в наявності 410,4 тис.т зерна (на 57,5% менше проти 1 травня 2012р.), у т.ч. 193,1 тис.т пшениці (на 59,9% менше). Безпосередньо в аграрних підприємствах зберігалося 214,4 тис.т зерна (на 53,8% менше), у т.ч. 72,1 тис.т пшениці, 77,7 тис.т кукурудзи, 48,5 тис.т ячменю, 1,1 тис.т жита. Зернозберігаючі та зернопереробні підприємства мали в наявності 196 тис.т зерна, у т.ч. зернозберігаючі – 89,2 тис.т.

Запаси насіння соняшнику становили 245,1 тис.т (на 22% менше проти 1 травня 2012р.), з них безпосередньо в аграрних підприємствах (крім малих) – 93,5 тис.т, в підприємствах, що здійснюють його переробку та зберігання – 151,6 тис.т.

 

Будівельна діяльність

 

За січень–квітень 2013р. підприємствами області виконано будівельних робіт власними силами на суму 1206,8 млн.грн. Індекс будівельної продукції порівняно з відповідним періодом 2012р. становив 83,6%.

У січні–квітні 2013р. порівняно з січнем–квітнем 2012р. скоротилось будівництво інженерних споруд (на 22,8%), частка яких у загальному обсязі будівництва становила 68,4%.

За характером будівництва обсяги робіт розподілились таким чином: роботи з нового будівництва, реконструкції та технічного переозброєння склали 73,7% загального обсягу, решта – з капітального і поточного ремонтів (11,3% та 15% відповідно).

На міста Дніпропетровськ і Кривий Ріг припадає майже 80% виконаних будівельних робіт.

Упродовж січня–березня 2013р. прийнято (введено) в експлуатацію житлові будинки загальною площею 67,5 тис.м2, що на 18,1% більше, ніж у відповідному періоді 2012р. Переважну частку житла (82,9% загального обсягу) побудовано у міських поселеннях. У порівнянні з відповідним періодом попереднього року його обсяги зросли на 14,9%, у сільській місцевості – на 36,5%.

Значну частину (62% загального обсягу) житла прийнято в експлуатацію в одноквартирних будинках; 37,7% – у будинках з двома й більше квартирами та 0,3% – у гуртожитках.

Зростання обсягів житлового будівництва відбулося в 6 містах і 9 районах області, найзначніше – у м.Жовті Води та Павлограді 7,3 раза).

Індивідуальними забудовниками споруджено 41 тис.м2 загальної площі житлових помешкань, що на 14% більше, ніж у відповідному періоді попереднього року.

Найбільше житла (57,9%) прийнято в експлуатацію у м.Дніпропетровську, 12,7% – у Дніпропетровському районі.

Серед об’єктів соціальної сфери побудовано радіологічний корпус та амбулаторно-поліклінічний заклад на 200 і 100 відвідувань за зміну відповідно, дошкільний заклад на 40 місць.

 

Транспорт

 

За січень–квітень 2013р. підприємствами транспорту перевезено 36,6 млн.т вантажів, що на 9% більше від обсягу перевезень у січні–квітні 2012р. Вантажооборот склав 11,5 млрд.ткм (93,9% до аналогічного показника минулого року).

Послугами пасажирського транспорту області скористалися майже 180 млн. осіб, що на 3,2% менше, ніж торік. Пасажирооборот збільшився на 0,9% і дорівнював 2,8 млрд.пас.км.

Залізницею відправлено 31,6 млн.т вантажів (на 4% більше від обсягу січня–квітня 2012р.) та 11,9 млн. пасажирів (на 0,8% більше минулорічного показника). Вантажооборот зменшився на 6,7% і становив 10,8  млрд.ткм.  Пасажирооборот зріс на 0,3% та склав 975,2 млн.пас.км.

Підприємствами автомобільного транспорту (з урахуванням фізичних осіб-підприємців) за січень–квітень 2013р. доставлено майже 5 млн.т вантажів, що в 1,6 раза більше тогорічного показника. Вантажооборот збільшився на 5,5% і дорівнював 659,3 млн.ткм. Кількість перевезених пасажирів становила 103,9 млн. осіб (98,8% до минулорічного показника). Пасажирська робота склала 1,4 млрд.пас.км, що на 6,6% більше, ніж торік.

Водним транспортом області перевезено 62,3  тис.т вантажів, що на 0,3% менше показника січня–квітня 2012р. Вантажооборот зменшився на 11,8% та дорівнював 8,8 млн.ткм.

Авіаційним транспортом було транспортовано 0,1  тис.т вантажів, вантажооборот становив 0,7 млн.ткм, що відповідно на 35% та 36,1% менше обсягу відповідного періоду попереднього року. Послугами авіаперевізників скористались 16,4 тис. осіб, виконано пасажирооборот – 8  млн.пас.км, що становить відповідно 21,3% та 19% від обсягу січня–квітня 2012р.

Трамвайно-тролейбусним парком області перевезено 61,6 млн. осіб (93,3% до тогорічного показника), у т.ч. приблизно дві третини – безкоштовно.

Кількість пасажирів, які обрали для переміщення метрополітен, становила 2,6 млн. осіб, (на 7,7% менше, ніж торік). Правом пільгового проїзду скористались 39,2% пасажирів.

 

Зв’язок

 

На території Дніпропетровської області у січні–березні 2013р. послуги зв’язку споживачам усіх категорій надавали 148 підприємств-операторів (провайдерів). Доходи підприємств зв’язку склали 516,1 млн.грн., що на 6,4% менше показника січня–березня 2012р. у тарифах 2013р.

Сума коштів, отриманих від надання послуг зв’язку населенню, зменшилась на 5,9% та становила 345,6 млн.грн. В обсязі цих надходжень мобільний (стільниковий) зв’язок складав 57,4%, телефонний міський – 17,2%, комп’ютерний – 11,8%, передача і прийом телевізійних та радіопрограм, радіозв’язок – 5,8%, поштовий – 3,6%, телефонний міжміський – 2,8%.

Популярністю у населення користувались послуги мобільного зв’язку, тому доходи порівняно з січнем–березнем 2012р. збільшились на 3%.

За станом на 1 квітня 2013р. у телефонній мережі області нараховувалось 934,2 тис. основних телефонних апаратів (з урахуванням відомчих АТС), більшість з яких (93,4%) належить до міської мережі.

У січні–березні 2013р. кількість універсальних таксофонів області у міській та сільській місцевості порівняно з січнем–березнем 2012р. зменшилась відповідно на 51,4%  та 90,3%.

На зазначену дату послуги мобільного (стільникового, транкінгового) зв’язку надавали 8 операторів, що обслуговували 3,8 млн. користувачів, 93,3% з яких складали фізичні особи.

 

Послуги

 

У квітні 2013р., за попередніми даними, обсяг реалізованих підприємствами області нефінансових послуг дорівнював 1,3 млрд.грн. (що у порівнянних цінах на 13,2% менше, ніж у квітні 2012р.), у тому числі безпосередньо населенню було надано послуг на суму 0,3 млрд.грн.

 

Зовнішня торгівля товарами

 

Згідно з даними, що підготовлені на основі інформації Державної митної служби України, у січні–березні 2013р. обсяги експорту товарів становили 2425,9 млн.дол. США, імпорту - 1213,8 млн.дол., і проти відповідного періоду минулого року експорт зменшився на 0,3%, імпорт – на 19,7%. Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами складало 1212,1 млн.дол. (у січні–березні 2012р. – 920,9 млн.дол.).

Коефіцієнт покриття експортом імпорту дорівнював 2 (торік - 1,6).

Зовнішньоторговельні товарні операції область здійснювала з партнерами зі 128 країн світу.

У загальних обсягах експорту та імпорту області питома вага країн СНД становила відповідно 38,4% та 25,9%, Азії - 35,1% та 24,5%, Європи – 17,5% та 37,9%, Африки – 6,4% та 2,9%, Америки – 2,7% та 8,3%.

Для економічного розвитку регіону важливою є торгівля з країнами Європейського Союзу. У січні-березні 2013р. до них експортовано товарів на 423,5 млн.дол. (17,5% експорту області), імпортовано - на 443,2 млн.дол. (36,5% імпорту області), і порівняно з аналогічним періодом минулого року обсяги експорту збільшились на 0,7%, імпорту – зменшились на 10,1%. Серед країн ЄС значні обсяги експортних поставок здійснено до Польщі – на 113,2 млн.дол., Чехії – на 68,7 млн.дол., Словаччини – на 43,3 млн.дол. Найбільше отримано товарів з Польщі (на 116,4 млн.дол.), Німеччини (на 83,4 млн.дол.) та Італії (на 31,2 млн.дол.).

Основу товарної структури експорту області складали чорні метали (39,9% загального обсягу). До країн СНД спрямовано 33,5% експорту цієї групи товарів, до країн ЄС – 6,9%.

У вартісному виразі за січень-березень 2013р. обсяг експорту чорних металів склав 968,3 млн.дол., руд, шлаків і золи – 501,2 млн.дол., виробів з чорних металів 364,1 млн.дол., залізничних локомотивів 120,1 млн.дол., продуктів неорганічної хімії 76,7 млн.дол., машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання 66,6  млн.дол., паперу та картону – 41,5 млн.дол., добрив 36,8 млн.дол.

У товарній структурі імпортних надходжень значними були обсяги палива мінерального; нафти та продуктів її перегонки, яких отримано на 210,3 млн.дол., полімерних матеріалів, пластмас та виробів з них – на 159,8 млн.дол., машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання – на 140,7 млн.дол, фармацевтичної продукції – на 127,3 млн.дол., чорних металів – на 94,5 млн.дол., засобів наземного транспорту, літальних апаратів, плавучих засобів – на 62,3 млн.дол., паперу та картону – на 39,3 млн.дол.

 

Прямі інвестиції

 

Станом на 1 квітня 2013р. в економіку Дніпропетровщини іноземними інвесторами вкладено 310,5 млн.дол. США прямих інвестицій (акціонерного капіталу).

Обсяг унесених з початку інвестування в економіку області прямих іноземних інвестицій на 1 квітня 2013р. становив 8704,5 млн.дол.1

З країн ЄС отримано 7770,5 млн.дол. (89,3% обсягу прямих інвестицій), з інших країн світу – 874,3 млн.дол. (10%), з країн СНД – 59,7 млн.дол. (0,7%).

В економіку країн світу 12 підприємствами області спрямовано 189,6 млн.дол. прямих інвестицій.

____________

1 Сформовано на підставі інформації юридичних осіб, скоригованої на величину різниці між ринковою та номінальною вартістю акцій, майна тощо. Дані про прямі інвестиції в область та з області є попередніми і використовуються Національним банком України для складання платіжного балансу та визначення міжнародної інвестиційної позиції.

 

Наукова діяльність

 

Науковцями 59 організацій та підприємств області упродовж січня–березня 2013р. виконано наукових та науково-технічних робіт на суму 271,9 млн.грн., у т.ч. власними силами освоєно 226,5 млн.грн. Чисельність виконавців у порівнянні з відповідним періодом 2012р. зменшилась на 0,1% і дорівнювала 8,7 тис. осіб.

Внутрішні витрати на виконання робіт склали 207,1  млн.грн., або 82% валових. За рахунок державного бюджету профінансовано 21,7% робіт (45 млн.грн.).

 

Внутрішня торгівля

 

Оборот роздрібної торгівлі (до якого включено роздрібний товарооборот підприємств, що здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі, розрахункові дані щодо обсягів продажу товарів на ринках і фізичними особами – підприємцями) за січень–квітень 2013р. становив 20 млрд.грн., що на 8,9% більше обсягу січня–квітня 2012р.

Оборот ресторанного господарства (з урахуванням обороту фізичних осіб – підприємців) за січень–квітень 2013р. склав 483,1 млн.грн. і проти відповідного періоду попереднього року зменшився на 1,8%.

Обсяг роздрібного товарообороту підприємств, які здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі та ресторанного господарства, за звітний період дорівнював 11,5 млрд.грн., що у порівнянних цінах на 6,7% більше обсягу січня–квітня 2012р. Обсяг роздрібного товарообороту за квітень 2013р. становив 3 млрд.грн. і проти квітня 2012р. у порівнянних цінах збільшився на 3,6%, проти березня 2013р. – зменшився на 4,1%.

 

Ціни і тарифи

 

Індекс споживчих цін по Дніпропетровській області у квітні 2013р. до попереднього місяця склав 99,9%, з початку року – 100,2%.

На споживчому ринку області ціни на продукти харчування та безалкогольні напої знизилися на 0,4%. Суттєво (на 13,2%) подешевшали яйця; у межах 1,5–0,5% – молоко, сало, продукти переробки зернових, рис, олія соняшникова, м’ясо та м’ясопродукти, макаронні вироби. У той же час помітно подорожчали фрукти та овочі (на 1,9% та 1,2% відповідно). Також на 0,8–0,3% зросли ціни на кисломолочну продукцію, сметану, маргарин, цукор.

Алкогольні напої, тютюнові вироби в цілому стали дорожчими на 1,9%, у т.ч. тютюнові вироби – на 3,3%, алкогольні напої – на 0,4%.

Ціни (тарифи) на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива зменшилися на 0,1% внаслідок діючої в області диференційованої плати за центральне опалення.

Зниження цін у сфері охорони здоров’я на 0,1% стало наслідком здешевлення фармацевтичної продукції та послуг лікарень (на 0,2% та 0,1% відповідно).

Підвищення цін на транспорт на 0,5% передусім спричинене збільшенням плати за перевезення пасажирським залізничним і автодорожнім транспортом (на 3% та 0,8% відповідно). Разом з цим на 0,1% зменшилися ціни на паливо та мастила.

На 0,3% подешевшали послуги закладів дошкільної та початкової освіти, на 0,2% – предмети домашнього вжитку, побутової техніки та поточного утримання житла.

За січень–квітень 2013р. продукти харчування та безалкогольні напої знизилися в ціні на 0,5%, серед яких найістотніше – яйця та цукор (на 15,5% та 8,4% відповідно). На 3,3–0,5% стали дешевшими м’ясо та м’ясопродукти, риба та продукти з риби, олія соняшникова, рис, продукти переробки зернових, сало. Водночас на 7,1% та 6,8% подорожчали фрукти і овочі, на 2–1% – кисломолочна продукція, сметана, сири, маргарин, масло, кондитерські вироби з борошна.

Приріст цін на алкогольні напої, тютюнові вироби загалом становив 4,6%, у т.ч. на тютюнові вироби – 6%, алкогольні напої – 3,2%.

Плата за житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива збільшилася на 0,9%.

У сфері охорони здоровя ціни зросли на 1,7%, зокрема, на послуги лікарень – на 1,9%, фармацевтичну продукцію – на 1,6%, амбулаторні послуги – на 1,5%.

У сфері транспорту ціни підвищилися на 0,4%, у першу чергу, за рахунок подорожчання послуг залізничного пасажирського транспорту на 11,8%. Разом з цим на 1,7% подешевшали паливо та мастила.

Крім того, на 1,6% та 0,6% збільшилася вартість послуг закладів освіти і сфери відпочинку та культури, на 0,6% знизилися ціни на одяг і взуття.

 

Доходи населення

 

Середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників, зайнятих на підприємствах області та їх відокремлених підрозділах з чисельністю найманих працівників 10 і більше осіб, у січні–березні 2013р. становила 3201 грн., що у 2,8 раза перевищує рівень мінімальної заробітної плати, визначений на державному рівні з 1 січня 2013р. (1147 грн.).

В економіці області залишалась значною диференціація рівнів оплати праці. До видів економічної діяльності, де складалась найвища зарплата, належали заклади мистецтва, спорту, розваг та відпочинку, а також організації, які здійснюють фінансову та страхову діяльність, у промисловості – підприємства добувної промисловості і розроблення кар’єрів та металургійного виробництва, виробництва готових металевих виробів, де заробітна плата працівників була більша, ніж середній показник по області на 52–88%.

Водночас заробітна плата працівників підприємств текстильного виробництва, виробництва одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів була майже наполовину менша за середню по області.

Упродовж січня–березня 2013р. загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати в області зменшилась на 6,5%, або на 669,7 тис.грн. і за станом на 1 квітня 2013р. склала 9,7 млн. грн., або 0,3% фонду оплати праці, нарахованого за березень п.р.

Із загального обсягу боргу 2,8 млн.грн. (28,5%) припадає на економічно активні підприємства, що на 13,6% менше показника, який склався за станом на 1 січня 2013р.

Упродовж січня–березня п.р. повністю ліквідовано заборгованість із заробітної плати на підприємствах транспорту, складського господарства, поштової діяльності; в організаціях, що функціонують у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування; на підприємствах по виготовленню виробів з деревини, виробництву паперу та поліграфічної діяльності; а також по виробництву автотранспортних засобів, причепів і напівпричепів та інших транспортних засобів. Практично виправилась ситуація в організаціях, які здійснюють професійну, наукову та технічну діяльність.

Разом з тим, поновилися зазначені борги на підприємствах по виробництву хімічних речовин і хімічної продукції; водопостачання, каналізації, поводження з відходами; а також по виробництву комп’ютерів, електронної та оптичної продукції і за станом на 1 квітня 2013р. склали 178,6 тис.грн., 66,9 тис.грн. і 40 тис.грн. відповідно. Зі 163 тис.грн. до 1,3 млн.грн. побільшали вони у будівництві, з 41,4 тис.грн. до 251,5 тис.грн. у сфері діяльності підприємств сільського, лісового та рибного господарства.

Знов від несвоєчасних розрахунків із заробітної плати почав потерпати персонал економічно активних підприємств, розташованих у м.Павлограді, а також у Васильківському районі, якому на початок квітня п.р. не виплачено 66,9 тис.грн. і 49,5 тис.грн. відповідно. В 1,5 раза збільшилась сума згаданого боргу у Новомосковському районі. Водночас повністю виправилась ситуація у м.Синельниковому та Павлоградському і Солонянському районах області.

Чисельність працівників економічно активних підприємств, яким не виплачено заробітну плату, за станом на 1 квітня 2013р. дорівнювала 1,3 тис. осіб. При цьому кожному з них заборгували у середньому по 2083 грн., що майже на третину менше розміру середньої заробітної плати в області у березні 2013р.

Надання субсидій. У січні–березні 2013р. за субсидіями для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг звернулись 9,2 тис. сімей, призначено таку допомогу 10,5 тис. сімей на суму 1,7 млн.грн.

Допомогу у вигляді субсидії готівкою для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у січні–березні 2013р. було призначено 2,1 тис. сімей на загальну суму 1,6 млн.грн., а отримали її 818 сімей у сумі 626,3 тис.грн.

 

Оплата населенням житлово-комунальних послуг. Платежі населення за житлово-комунальні послуги, включаючи погашення боргів попередніх  періодів, за січень–березень 2013р. склали 1207,2 млн.грн., або 87% нарахованих сум (торік – відповідно 1242,3 млн.грн. та 80,7%).

За станом на 1 квітня 2013р. населення області заборгувало 2080,5  млн.грн. з оплати житлово-комунальних послуг, крім того, 120,2 млн.грн. – за електропостачання. Заборгованість за ЖКП зменшилась на 0,6% порівняно з  минулорічним показником.

У березні 2013р. мешканцям регіону було нараховано 437,2 млн.грн. за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, централізоване водопостачання та водовідведення, централізоване опалення та гаряче водопостачання, газопостачання та вивезення побутових відходів (без урахування сум призначених субсидій на відшкодування перелічених видів платежів). Надійшло від споживачів зазначених послуг 397,1 млн.грн., крім того, за електропостачання – 82,3 млн.грн. Рівень оплати населенням за надані послуги у середньому по області становив 90,8% (у березні 2012р. – 100,9%).

_____________

Примітка. У 2013р. угрупування інформації за видами економічної діяльності (КВЕД) здійснюється згідно з Класифікацією видів економічної діяльності (ДК 009:2010), затвердженою наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11 жовтня 2010р. № 457 Про затвердження та скасування національних класифікаторів.

 

 

Ринок праці

 

За даними державної служби зайнятості, у січні–квітні 2013р. офіційного статусу безробітних набули 20,5 тис. громадян. Їх чисельність упродовж березня п.р. зменшилась на 5,7% і за станом на 1 травня 2013р. склала 34,1 тис. осіб, з яких 59,1% становили жінки, 42,7% – особи у віці до 35 років. Серед кожних 100 безробітних 33 особи розраховували на додаткові гарантії щодо працевлаштування.

У загальній чисельності безробітних нараховувалось 17,3% робітників з обслуговування, експлуатації та контролювання за роботою технологічного устатковання, складання устатковання та машин, 14,8% – працівників сфери торгівлі та послуг, 13,6% – службовців, керівників, менеджерів, 12,2% – кваліфікованих робітників з інструментом, 10,8% – фахівців.

Рівень зареєстрованого безробіття в області за станом на 1  травня  2013р. становив 1,7% від середньорічної чисельності населення працездатного віку. При цьому зазначений показник серед сільського населення складав 2,4%, серед мешканців міських поселень – 1,5%.

За повідомленнями підприємств, установ та організацій, кількість вільних робочих місць і вакантних посад протягом квітня 2013р. зменшилась на 6,4% та на кінець місяця становила 8 тис. одиниць. Загалом по області переважає попит на працівників найпростіших професій, для яких призначалось 27 з кожних 100 таких місць, та на кваліфікованих робітниках з інструментом – 18. Поряд з цим практично не було потреби у кваліфікованих робітниках сільського та лісового господарств, риборозведення та рибальства, а також у технічних службовцях.

Навантаження безробітного населення на одне вільне робоче місце (вакансію) на кінець квітня 2013р. становило 4 особи. У містах (дані наведено по районних та міських центрах зайнятості) Павлограді згаданий показник дорівнював 1 особі, у Кривому Розі – 2 особам.

Водночас у Межівському районі на одне вільне робоче місце (вакансію) претендували 30 осіб, у Петриківському і Покровському – по 17 осіб відповідно.

За сприяння державної служби зайнятості у квітні 2013р. було працевлаштовано в 1,6 раза більше громадян, ніж у попередньому місяці – 5,2 тис. осіб. Серед працевлаштованих громадян приблизно третину (31,9%) складають жінки, а також особи у віці до 35 років (37,5%).

Рівень працевлаштування безробітних мешканців області у січні–квітні п.р. становив 20,4%. У містах зазначений показник знаходився в межах від 25,2% – у Орджонікідзе до 11,2% – у Марганці, у районах – від 55,3% у Юр’ївському до 14,1% – в Апостолівському.

Середньооблікова чисельність громадян, які у квітні 2013р. отримували допомогу по безробіттю із Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, становила 28,4 тис. осіб. Середній розмір такої допомоги склав 1234 грн., що на 7,6% більше рівня мінімальної заробітної плати, визначеної державою з 1 січня 2013р. (1147 грн.).

____________

Примітка. У зв’язку з набранням чинності з 1 січня 2013р. Закону України "Про зайнятість населення" та відповідно зміною методології формування державною службою зайнятості системи показників щодо зареєстрованого ринку праці порівняння даних з відповідним періодом 2012р. не здійснюється.

 

 

Демографічна ситуація

 

Чисельність наявного населення Дніпропетровської області за станом на 1 квітня 2013р., за оцінкою, складала 3303,6 тис. осіб. Упродовж січня–березня 2013р. вона скоротилася на 4,2 тис. осіб.

Природне скорочення населення залишилося на рівні попереднього року. Показник смертності населення зменшився з 16,4 померлих на 1000 жителів у січні–березні 2012р. до 16,1 – у відповідному періоді п.р. Залишається суттєвим перевищення кількості померлих над числом живонароджених: на 100 померлих припадало 65 народжених дітей.

Упродовж січня–березня 2013р. порівняно з аналогічним періодом 2012р. кількість прибулих мігрантів зменшилась на 166 осіб (1,9%), вибулих – на 214 осіб (2,6%) і становила, відповідно 8475 та 8075 осіб.

Переважну частину мігрантів, які обрали місцем постійного проживання Дніпропетровщину, склали прибулі з областей України (73,9%), решта – з-за кордону країни.

Більшість осіб, що виїхали за межі області, обрали своїм місцем проживання регіони України (92,1%), до інших держав емігрувало 7,9%.

 

 

Головне управління статистики

у Дніпропетровській області

 

 
 
Про Головне управління  ::  Діяльність Головного управління   ::  Доступ до публічної інформації   ::  Нормативно-правова база  ::  Корисна інформація
 Статистична звітність  ::  Терміни подання звітності  ::  Перепис населення 2001  ::  Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України
Новини  ::  Публікації   ::  Соціально-економічне становище   ::  Експрес-випуски ::  Пресвипуски  ::  Статистична інформація 
Замовлення статистичної інформації  ::  Конкурс на зайняття посад державної служби
Copyright © 2005-2022
Головне управління статистики у Дніпропетровській області