офіційний вебсайт
ГОЛОВНЕ  УПРАВЛІННЯ  СТАТИСТИКИ  У  ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ  ОБЛАСТІ
49038, м.Дніпро, вул.Столярова, 3,тел.:(056) 778 68 43, факс: (056) 778 67 69, e-mail: ous@dp.ukrstat.gov.ua
  Головна | Соціально-економічне становище області

Про Головне управління
Діяльність Головного управління
Доступ до публічної інформації
Нормативно-правова база
Публікації
Соціально-економічне становище
Статистична інформація
Експрес-випуски
Пресвипуски
Метаописи держстатспостережень
Методологія та класифікатори
Звітна документація
Електронна звітність
Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України
Замовлення статистичної інформації
Анкетні опитування
Корисна інформація
Юним громадянам
Всеукраїнський перепис населення
Звернення громадян

dneprstat.gov.ua

Архів 2013 2012 2011 2010 2009

 

 

 

 

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

за cіченьтравень 2013 року

 

Повідомлення Головного управління статистики

у Дніпропетровській області

 

Промисловість

 

Індекс промислового виробництва за січеньтравень 2013р. відносно січнятравня 2012р. становив 98,5%, погіршившись проти підсумків роботи за січеньквітень п.р. на 0,4 в.п.

Не подолано скорочення випуску продукції підприємствами переробної галузі (індекс – 97,1%) та сфери постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря (90%), у добувній промисловості та розробленні кар’єрів рівень виробництва січня–травня попереднього року перевищено (100,8%).

У профільних видах діяльності переробної галузі досягти рівня виробництва січня–травня 2012р. не вдалося підприємствам машинобудування (72,5%), з виробництва коксу, продуктів нафто-перероблення (81,7%), гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції (89,3%), меблів, іншої продукції, ремонту і монтажу машин та устатковання (96,6%), харчової галузі (98,5%). При цьому позитивні тенденції випуску продукції спостерігалися в роботі підприємств з випуску хімічних речовин і хімічної продукції (103,1%), металургії та виробництва готових металевих виробів, крім машин і устатковання (103,2%), виготовлення виробів з деревини, виробництва паперу та поліграфічної діяльності (109,7%), а також текстильного виробництва, випуску одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів (345,3%).

У добувній промисловості та розробленні кар’єрів у січнітравні 2013р. основним чинником зростання проти січнятравня 2012р. стала галузь з видобутку металевих руд (101,2%) та інших корисних копалин і розроблення кар’єрів (114,2%), де поліпшено якісний структурний показник: випуск концентратів залізорудних неагломерованих зріс на 1,5%, при одночасному скороченні випуску концентратів залізорудних агломерованих на 0,5%.

У виробництві харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів рівень випуску продукції січнятравня 2012р. не досягнуто. Скорочено випуск продукції підприємствами з випуску напоїв, продуктів борошномельно-круп’яної промисловості та крохмалю, олії та тваринних жирів, з перероблення та консервування риби, а також інших харчових продуктів (індекси 82,1–96,3%). Водночас перевищено рівень виробництва підприємствами з перероблення та консервування фруктів та овочів, випуску готових кормів для тварин, молочних продуктів, хліба, хлібобулочних і борошняних виробів, м’яса та м’ясних продуктів (індекси 100,3 – 109,1%). У галузі зріс випуск соків фруктових та овочевих (на 0,1%), виробів ковбасних (на 2,3%), м’яса свиней, свійської птиці та великої рогатої худоби свіжого чи охолодженого (на 7,5%, 14,9% та 29,3% відповідно), виробів здобних (на 12,3%), йогурту, інших ферментованих чи сквашених молока та вершків (на 12,9%), масла вершкового (на 16,3%), джемів, желе фруктових, пюре та паст фруктових чи горіхових (на 28,2%), сирів жирних (у 2,4 раза), водночас зменшено випуск овочів консервованих натуральних (на 5,4%), вод натуральних мінеральних негазованих та газованих (на 13,9% та 21,9% відповідно), олії соняшникової нерафінованої (на 17,5%), субпродуктів харчових свійської птиці, заморожених та свіжих або охолоджених (на 18,9% та 58,4% відповідно), круп та борошна грубого помелу з пшениці (на 51,5%).

На підприємствах легкої промисловості отримано зростання випуску продукції завдяки успіхам як у текстильному виробництві, так і у виробництві шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів. В галузі збільшено випуск светрів, пуловерів, кардиганів, жилетів, виробів подібних трикотажних та в’язаних (на 29,7%), одягу робочого чоловічого та хлопчачого іншого з тканини бавовняної або з волокон синтетичних (у 1,6 раза), курток, піджаків та блейзерів чоловічих та хлопчачих з тканин бавовняних або синтетичних виробничих та професійних (у 1,7 раза). При цьому скорочено випуск комплектів, костюмів чоловічих та хлопчачих з тканин бавовняних або синтетичних, виробничих та професійних (на 5,1%), суконь, піджаків та блейзерів, а також блузок, сорочок, батників жіночих та дівчачих (на 20,2%, 20,4% та 21,3% відповідно).

На підприємствах з виготовлення виробів з деревини, виробництва паперу та поліграфічної діяльності збільшено випуск шпалер та подібних виробів з паперу для покриття стін; паперу прозорого для вікон (на 9,3%), тари дерев’яної іншої та її частин (на 44,1%), деревини, уздовж розпиляної чи розколотої, завтовшки більше 6мм (у 2,5 раза). При цьому скоротився випуск коробок та ящиків з паперу та картону гофрованих (на 2,6%), вікон та їх рам, дверей балконних та їх рам, дверей та їх коробок і порогів (на 27,5%), мішків та пакетів з паперу (на 60,4%).

У промисловому виробництві коксу та продуктів нафтоперероблення у січні–травні 2013р. не досягнуто рівня випуску продукції відповідного періоду 2012р. Підприємствами області вироблено коксу та напівкоксу з вугілля кам’яного; коксу газового менше на 17,4%, смол кам’яновугільних чи мінеральних інших – на 21,2%.

У галузі з випуску хімічних речовин і хімічної продукції зріс випуск засобів мийних та для чищення на 0,3%, кислоти азотної та сульфоазотної, аміаку – на 24,7%, добрив азотних мінеральних чи хімічних – на 25,1%, сечовини – на 26,9%, при цьому зменшено виробництво фарб та лаків на основі акрилових або вінілових полімерів, у водному середовищі на 7,8%, пластмас у первинних формах – на 10,7%, кислоти сірчаної – на 22,7%.

Падіння рівня виробництва проти січня–травня 2012р. зафіксовано у діяльності з випуску гумових та пластмасових виробів (індекс – 84,1%), та іншої неметалевої мінеральної продукції (95,3%). Підприємствами зменшено випуск розчинів бетонних, готових для використання на 2%, вапна негашеного, гашеного та гідравлічного – на 10,8%, плиток та плит керамічних на 12,4%, виробів вогнетривких – на 33,3%, елементів конструкцій збірних для будівництва з цементу, бетону чи штучного каменю – на 40,2%. Водночас в галузі збільшено виробництво клінкерів цементних на 21,1%, виробів багатошарових, ізолюючих зі скла – на 41,3%.

У металургійному виробництві області спостерігалося зростання випуску продукції проти січня–травня 2012р. (індекс – 100,7%) завдяки роботі підприємств з виплавки чавуну, сталі та феросплавів (106%) на тлі падіння темпу у трубному виробництві (95,3%). Тут збільшено випуск сталі без напівфабрикатів, отриманих безперервним литтям на 2,2%, прокату готового чорних металів – на 7,1%, одночасно зменшено випуск труб та трубок, профілів порожнистих зі сталі на 1,8%, виплавку чавуну – на 0,6%. У секторі випуску готових металевих виробів, крім машин та устатковання, також зафіксовано приріст обсягів виробництва (індекс – 130,3%).

У машинобудуванні проти січня–травня 2012р. випуск продукції (товарів, послуг) значно скорочено (індекс – 72,5%), що стало результатом падіння випуску інших транспортних засобів (61,5%), зокрема залізничних локомотивів і рухомого складу (56,1%), автотранспортних засобів, причепів та напівпричепів (76,8%), а також електричного устатковання (94,4%). Не під силу виправити ситуацію підприємствам, які впливово збільшили випуск продукції – з виробництва машин та устатковання, а також комп’ютерів, електронної та оптичної продукції (індекси 103,5% та 114,1% відповідно). В галузі зменшено як випуск вагонів вантажних та вагонів-платформ залізничних або трамвайних несамохідних, так і обсягів виготовлення вузлів, деталей та комплектуючих для експлуатаційних потреб і технічного обслуговування рейкового рухомого складу.

У сфері постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря індекси промислової продукції формуються показниками роботи провідних енергогенеруючих та енергорозподільчих підприємств області, де темп випуску продукції склав 89,5%. Загалом у січнітравні 2013р. вироблено електроенергії 5,1 млрд.кВт·год, що на 13,1% менше, ніж за січеньтравень 2012р.

За січень–квітень 2013р. промисловими підприємствами-учасниками короткотермінових обстежень реалізовано продукції (товарів, послуг) на суму 69,7 млрд.грн., з неї продукції добувної та переробної промисловості – на 58 млрд.грн., що за вагою вкладу в загальноукраїнський обсяг обороту від промислової діяльності (18,8%) поступається лідерством тільки промисловості Донеччини (19%).

У структурі загальнообласного обороту більш, ніж чотири п’ятих виручки припадає на продукцію металургії та виробництва готових металевих виробів, крім машин і устатковання, добувної промисловості й розроблення кар’єрів та діяльності з постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря. В обсязі реалізованої за основними промисловими групами (відповідно до європейської класифікації основних промислових груп (MIGs)) переважну частку (67,4%) займають товари проміжного споживання, енергія складає більше п’ятої частини (21,8%), споживчі товари нетривалого вжитку та тривалого користування – 6,2% та 0,1% відповідно, інвестиційні товари – 4,5%.

На жаль, єдиною, притаманною цій структурі характеристикою є суттєва перевага промислової діяльності з випуску продукції, яка не акумулює значних обсягів валової доданої вартості (більше двох третин обороту припадає не на товари кінцевого споживання, це найгірший показник в Україні: в цілому по державі частка такої продукції становить більше третини, а в решті регіонів обмежена величиною в дві п’ятих) над виробництвом наукоємної продукції машинобудування та соціально – орієнтованих харчової та легкої промисловості (10,8% в області проти 29,1% в Україні).

 

Сільське господарство

 

За січеньтравень 2013р. загальне виробництво продукції сільського господарства порівняно з січнем–травнем 2012р. скоротилося на 5,4%, у т.ч. у сільськогосподарських підприємствах – на 6,8%, у господарствах населенняна 1,8%.

За розрахунками, господарствами всіх категорій станом на 3 червня ярі культуриурахуванням пересіву по загиблих озимих і багаторічних травах) посіяно на площі 1183,9 тис.га, що на 18,6% менше, ніж торік.

Зернові та зернобобові культури (без кукурудзи) по ярому клину посіяно на площі 257,5 тис.га, що на 6,9% менше порівняно з минулим роком, з них ячменю – 206,5 тис.га (на 4,2% менше). Збільшилися посіви ріпака ярого на 40,9%, овочів відкритого грунту – на 5,2%, картоплі – на 1,4%.

У структурі ярого клину зернові та зернобобові культури (без кукурудзи) становили, як і у минулому році, 22%, кукурудза на зерно – 28,1% (торік – 30,7%), соняшник – 37,4% (35,1%), цукрові буряки (фабричні) – 0,1% (0,1%), картопля – 4,3% (4%), овочі – 2,8% (2,5%) посівної площі.

За інформацією сільськогосподарських підприємств (крім малих), із 537,2 тис.га озимих на зерно і зелений корм, посіяних восени 2012р., у зимовий та весняний період загинуло 16,3 тис.га (3% до посіяного), у т.ч. озимих на зерно – 13,4 тис.га (2,9%).

За січень–травень 2013р. господарствами всіх категорій реалізовано на забій 117,5 тис.т худоби та птиці (у живій вазі), що на 0,7% менше порівняно з аналогічним періодом 2012р., вироблено 118,3 тис.т молока (на 0,3% більше) та отримано 416 млн.шт. яєць (на 11,2% менше).

За розрахунками, на 1 червня 2013р. загальне поголів’я великої рогатої худоби становило 177,3 тис. голів (на 0,1% більше, ніж на 1 червня 2012р.), у т.ч. корів – 82,4 тис. голів (на 1,1% більше); свиней – 517,8 тис. голів (на 8,3% менше), овець і кіз – 80,5 тис голів (на 2,9% менше), птиці всіх видів – 18688,4 тис. голів (на 1,9% менше). У господарствах населення утримувалось 77,6% загальної чисельності великої рогатої худоби (торік – також 77,6%), у т.ч. корів – 80,3% (81,7%), свиней – 28,4% (27%), овець та кіз – 79,4% (77%), птиці всіх видів – 31% (28,9%).

Загальний обсяг реалізованої сільськогосподарськими підприємствами власно виробленої продукції за січень–травень 2013р. порівняно з відповідним періодом 2012р. зменшився на 27,4%, у т.ч. продукції рослинництва – на 51,4%, продукції тваринництва – на 2,2%. У структурі загального обсягу реалізації продукція тваринництва займала 60,3%, рослинництва – 39,7%, (у січнітравні 2012р.відповідно 48,6% та 51,4%).

Середні ціни продажу аграрної продукції сільськогосподарськими підприємствами за всіма напрямами у січні–травні 2013р. порівняно з відповідним періодом 2012р. зросли на 6,1%, у т.ч. на продукцію рослинництва – на 22,3%, на продукцію тваринництва, навпаки, знизились на 2,3%.

На 1 червня 2013р. в сільськогосподарських підприємствах (крім малих) та підприємствах, що здійснюють зберігання, переробку зернових культур, було в наявності 367,1 тис.т зерна (на 56,5% менше проти 1 червня 2012р.), у т.ч. 168,4 тис.т пшениці (на 60,1% менше). Безпосередньо в аграрних підприємствах зберігалося 186,8 тис.т зерна (на 56,2% менше), у т.ч. 67,7 тис.т кукурудзи, 63,7 тис.т пшениці, 41,7 тис.т ячменю, 1 тис.т жита. Зернозберігаючі та зернопереробні підприємства мали в наявності 180,3 тис.т зерна.

Запаси насіння соняшнику становили 178,9 тис.т (на 32,6% менше проти 1 червня 2012р.), з них безпосередньо в аграрних підприємствах (крім малих) – 65,7 тис.т, в підприємствах, що здійснюють його переробку та зберігання – 113,2 тис.т.

 

Будівельна діяльність

 

За січень–травень 2013р. підприємствами області виконано будівельних робіт власними силами на суму 1571,4 млн.грн. Індекс будівельної продукції порівняно з відповідним періодом 2012р. становив 83,8%.

У січні–травні 2013р. порівняно з січнем–травнем 2012р. скоротилось будівництво інженерних споруд (на 22%), частка яких у загальному обсязі будівництва становила 67,9%.

За характером будівництва обсяги робіт розподілились таким чином: роботи з нового будівництва, реконструкції та технічного переозброєння склали 73,6% загального обсягу, решта – з капітального і поточного ремонтів (12% та 14,4% відповідно).

На міста Дніпропетровськ і Кривий Ріг припадає майже 80% виконаних будівельних робіт.

 

Транспорт

 

За січень–травень 2013р. підприємствами транспорту перевезено 45,9 млн.т вантажів, що на 7,3% більше від обсягу перевезень у січні–травні 2012р. Вантажооборот зменшився на 7,8% та склав 14,4 млрд.ткм.

Послугами пасажирського транспорту області скористалися 223,8 млн. осіб, що на 3,9% менше, ніж торік. Пасажирооборот збільшився на 2,2% і дорівнював 3,7 млрд.пас.км.

Залізницею відправлено 39,4 млн.т вантажів (на 1,8% більше від обсягу січня–травня 2012р.) та 15,2 млн. пасажирів (на 1,5% більше минулорічного показника). Вантажооборот зменшився на 8,4% і становив 13,5  млрд.ткм.  Пасажирооборот зріс на 4 % та склав 1,4 млрд.пас.км.

Підприємствами автомобільного транспорту (з урахуванням фізичних осіб-підприємців) за січень–травень 2013р. доставлено 6,4 млн.т вантажів, що в 1,6 раза більше тогорічного показника. Вантажооборот збільшився на 3,7% і дорівнював 832,5 млн.ткм. Кількість перевезених пасажирів становила 129,5 млн. осіб (98% до минулорічного показника). Пасажирська робота склала 1,8 млрд.пас.км, що на 6% більше, ніж торік.

Водним транспортом області перевезено 97  тис.т вантажів, що на 11,2% менше показника січня–травня 2012р. Вантажооборот зменшився на 15,4% та дорівнював 14,2 млн.ткм. Послугами річкового транспорту скористались 8,8 тис. пасажирів, що в 3,5 раза більше минулорічного показника, пасажирооборот зріс на 12,5% і становив 0,1 млн.пас.км.

Авіаційним транспортом було транспортовано 0,4 тис.т вантажів, вантажооборот склав 1,4 млн.ткм, що відповідно в 2,8 раза та на 29,8% більше обсягу відповідного періоду попереднього року. Послугами авіаперевізників скористались 24,9 тис. осіб, виконано пасажирооборот – 13,1 млн.пас.км, що становить відповідно 32,3% та 31% від обсягу січня–травня 2012р.

Трамвайно-тролейбусним парком області перевезено 76 млн. осіб (92,3% до тогорічного показника), у т.ч. дві третини – безкоштовно.

Кількість пасажирів, які обрали для переміщення метрополітен, становила 3,2 млн. осіб (на 7,4% менше, ніж торік). Правом пільгового проїзду скористались 39,3% пасажирів.

 

Зв’язок

 

У січні–квітні 2013р. доходи операторів, провайдерів від надання послуг зв’язку становили 686,7  млн.грн., що на 6,2% менше показника січня–квітня 2012р. у тарифах 2013р. Із загального обсягу – 460,1 млн.грн. – доходи від послуг зв’язку населенню (зменшення на 6,2%). Найбільша частка припадала на доходи від надання населенню послуг мобільного (стільникового) зв’язку – 57,5%, телефонного міського – 17,2%, комп’ютерного – 11,8%; доходи від передачі і прийому телевізійних та радіопрограм, радіозв’язку складали 5,8%, надання поштових послуг – 3,6%, телефонного міжміського зв’язку – 2,7% та інших – 1,4%.

 

Послуги

 

У травні 2013р., за попередніми даними, обсяг реалізованих підприємствами області нефінансових послуг дорівнював 1,4 млрд.грн. (що у порівнянних цінах на 12,2% менше, ніж у травні 2012р.), у тому числі безпосередньо населенню було надано послуг на суму 0,3 млрд.грн.

 

Зовнішня торгівля товарами

 

Згідно з даними, що підготовлені на основі інформації Державної митної служби України, у січні–березні 2013р. обсяги експорту товарів становили 2425,9 млн.дол. США, імпорту - 1213,8 млн.дол., і проти відповідного періоду минулого року експорт зменшився на 0,3%, імпорт – на 19,7%. Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами складало 1212,1 млн.дол. (у січні–березні 2012р. – 920,9 млн.дол.).

Коефіцієнт покриття експортом імпорту дорівнював 2 (торік - 1,6).

Зовнішньоторговельні товарні операції область здійснювала з партнерами зі 128 країн світу.

У загальних обсягах експорту та імпорту області питома вага країн СНД становила відповідно 38,4% та 25,9%, Азії - 35,1% та 24,5%, Європи17,5% та 37,9%, Африки – 6,4% та 2,9%, Америки – 2,7% та 8,3%.

Для економічного розвитку регіону важливою є торгівля з країнами Європейського Союзу. У січні-березні 2013р. до них експортовано товарів на 423,5 млнол. (17,5% експорту області), імпортовано - на 443,2 млн.дол. (36,5% імпорту області), і порівняно з аналогічним періодом минулого року обсяги експорту збільшились на 0,7%, імпорту – зменшились на 10,1%. Серед країн ЄС значні обсяги експортних поставок здійснено до Польщі – на 113,2 млн.дол., Чехії – на 68,7 млнол., Словаччини – на 43,3 млн.дол. Найбільше отримано товарів з Польщі (на 116,4 млнол.), Німеччини (на 83,4 млн.дол.) та Італії (на 31,2 млн.дол.).

Основу товарної структури експорту області складали чорні метали (39,9% загального обсягу). До країн СНД спрямовано 33,5% експорту цієї групи товарів, до країн ЄС6,9%.

У вартісному виразі за січень-березень 2013р. обсяг експорту чорних металів склав 968,3 млнол., руд, шлаків і золи – 501,2 млн.дол., виробів з чорних металів 364,1 млн.дол., залізничних локомотивів 120,1 млн.дол., продуктів неорганічної хімії 76,7 млн.дол., машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання 66,6  млн.дол., паперу та картону – 41,5 млн.дол., добрив 36,8 млн.дол.

У товарній структурі імпортних надходжень значними були обсяги палива мінерального; нафти та продуктів її перегонки, яких отримано на 210,3 млн.дол., полімерних матеріалів, пластмас та виробів з них – на 159,8 млн.дол., машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання – на 140,7 млн.дол, фармацевтичної продукції – на 127,3 млн.дол., чорних металів – на 94,5  млн.дол., засобів наземного транспорту, літальних апаратів, плавучих засобів – на 62,3 млн.дол., паперу та картону – на 39,3 млн.дол.

 

Внутрішня торгівля

 

Оборот роздрібної торгівлі (до якого включено роздрібний товарооборот підприємств, що здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі, розрахункові дані щодо обсягів продажу товарів на ринках і фізичними особами-підприємцями) за січень–травень 2013р. становив 25,2 млрд.грн., що на 7,5% більше обсягу січня–травня 2012р.

Оборот ресторанного господарства урахуванням обороту фізичних осіб-підприємців) за січеньтравень 2013р. склав 604,9 млнрн. і проти відповідного періоду попереднього року майже не змінився (99,9%).

Обсяг роздрібного товарообороту підприємств, які здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі та ресторанного господарства, за звітний період дорівнював 14,6 млрд.грн., що у порівнянних цінах на 5,6% більше обсягу січнятравня 2012р. Обсяг роздрібного товарообороту за травень 2013р. становив 3,1 млрдрн. і проти травня 2012р. у порівнянних цінах збільшився на 3,1%, проти квітня 2013р. – зменшився на 0,4%.

 

Ціни і тарифи

 

Індекс споживчих цін по Дніпропетровській області у травні 2013р. до попереднього місяця склав 99,9%, з початку року – 100,1%.

У травні п.р. на споживчому ринку Дніпропетровщини продукти харчування та безалкогольні напої подешевшали на 0,3%, з них найбільше – яйця (на 22,4%). На 3,3–0,9% знизилися ціни на молоко, сало, продукти переробки зернових. Водночас суттєво подорожчали овочі та цукор (на 3,3% та 2,6% відповідно). На 0,5–0,4% підвищилися ціни на кисломолочну продукцію, м’ясо та м’ясопродукти.

Алкогольні напої, тютюнові вироби збільшилися в ціні на 0,9%.

Ціни (тарифи) на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива зменшилися на 0,1% внаслідок діючої в області диференційованої плати за гарячу воду.

Підвищення цін у сфері охорони здоров’я на 0,2% спричинене подорожчанням фармацевтичної продукції та амбулаторних послуг (на 0,3% та 0,2% відповідно).

Зменшення вартості перевезень залізничним пасажирським транспортом (на 1,9%) і палива та мастил (на 0,3%) призвело до зниження цін на транспорт у цілому (на 0,1%).

На 1,2% зросли ціни у сфері зв’язку за рахунок підвищення абонентної плати за користування телефоном на 7,1%.

За січень–травень 2013р. продукти харчування та безалкогольні напої знизилися в ціні на 0,8%, при цьому найсуттєвіше – яйця (на 34,4%). Також помітно подешевшали цукор, молоко, м’ясо та м’ясопродукти, продукти переробки зернових, риба та продукти з риби, рис, олія соняшникова, сало (на 6–1,8%). Водночас відчутно подорожчали овочі та фрукти (на 10,3% та 7,2% відповідно). У межах 2,5–1,1% зросли ціни на кисломолочну продукцію, сметану, сири, масло, кондитерські вироби з борошна.

Алкогольні напої, тютюнові вироби стали дорожчими на 5,5%, зокрема, тютюнові вироби – на 7,4%, алкогольні напої – на 3,6%.

Плата за житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива збільшилася на 0,8%.

У сфері охорони здоровя ціни зросли на 1,9%, а саме: на послуги лікарень та фармацевтичну продукцію – однаково – на 1,9%, амбулаторні послуги – на 1,7%.

Підвищення цін у сфері транспорту на 0,3% в основному стало наслідком подорожчання транспортних послуг на 1,5%. У той же час ціни на паливо та мастила знизилися на 2%.

Крім того, на 1,6–0,4% зросли ціни на послуги закладів освіти, у сфері зв’язку, відпочинку і культури, на побутову техніку, послуги ресторанів та готелів. Разом з цим, подешевшали туристичні послуги та одяг і взуття (на 1,2% та 0,6% відповідно).

 

ФІНАНСИ

 

Фінансовий результат підприємств до оподаткування (сальдо) по області (крім бюджетних установ) за 2012р. був позитивним і становив 11,6 млрд.грн., що на 55,4% менше порівняно з попереднім роком. Прибуткові підприємства, частка яких у загальній кількості склала 62,9%, одержали 33,3 млрд.грн. прибутку.

Основна частина прибутку була сформована за рахунок підприємств промисловості (61,2%), оптової та роздрібної торгівлі; ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів (16,6%), сфери фінансової та страхової діяльності (9,8%).

Питома вага збиткових підприємств становила 37,1%. Сума допущених ними збитків дорівнювала 21,7 млрд.грн.

Фінансовий результат великих та середніх підприємств до оподаткування (сальдо) по області (крім малих, сільськогосподарських підприємств та бюджетних установ) за січень–березень 2013р. був позитивним і становив 2,2 млрд.грн., що майже на рівні аналогічного періоду попереднього року.

Упродовж звітного періоду прибутковими підприємствами, частка яких у загальній кількості склала 53,3%, одержано 7 млрд.грн. прибутку. Основна його частина була сформована за рахунок підприємств промисловості (73,5%), сфери фінансової та страхової діяльності (12,5%), а також оптової та роздрібної торгівлі; ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів (10,6%). Порівняно з січнем–березнем 2012р. обсяг прибутку збільшився на 7,9%.

Питома вага збиткових підприємств становила 46,7%. Сума допущених ними збитків дорівнювала 4,8 млрд.грн.

 

Доходи населення

 

Середньомісячна  номінальна  заробітна  плата  штатних  працівників (у 2013 році угрупування інформації за видами економічної діяльності (КВЕД) здійснюється згідно з Класифікацією видів економічної діяльності (ДК 009:2010), затвердженою наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11 жовтня 2010 року № 457 “Про затвердження та скасування національних класифікаторів”), зайнятих на підприємствах області та їх відокремлених підрозділах з чисельністю найманих працівників 10 і більше осіб, у січні–квітні 2013р. становила 3229 грн., що у 2,8 раза перевищує рівень мінімальної заробітної плати, визначений на державному рівні з 1 січня 2013р. (1147 грн.).

В економіці області залишалась значною диференціація рівнів оплати праці. До видів економічної діяльності, де складалась найвища зарплата, належали заклади мистецтва, спорту, розваг та відпочинку, а також організації, які здійснюють фінансову та страхову діяльність, у промисловості – підприємства добувної промисловості і розроблення кар’єрів та металургійного виробництва, виробництва готових металевих виробів, де заробітна плата працівників була більша, ніж середній показник по області на 48–86%.

Водночас заробітна плата працівників підприємств текстильного виробництва, виробництва одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів була майже наполовину менша за середню по області.

Упродовж січня–квітня 2013р. загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати в області зменшилась на 10,2%, або на 1,1 млн.грн. і за станом на 1 травня 2013р. склала 9,3 млн. грн., або 0,3% фонду оплати праці, нарахованого за квітень п.р.

Із загального обсягу боргу 1,9 млн.грн. (19,9%) припадає на економічно активні підприємства, що на 42% менше показника, який склався за станом на 1 січня 2013р.

Упродовж січня–квітня п.р. повністю ліквідовано заборгованість із заробітної плати у будівельних організаціях, на підприємствах транспорту, складського господарства, поштової та кур’єрської діяльності; в організаціях, що здійснюють професійну, наукову та технічну діяльність; функціонують у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування. У промисловості повністю виправилась ситуація на підприємствах по виготовленню виробів з деревини, виробництву паперу та поліграфічної діяльності; по виробництву гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції; металургійного виробництва, виробництва готових металевих виробів; а також по виробництву автотранспортних засобів, причепів і напівпричепів та інших транспортних засобів.

Разом з тим, поновилися зазначені борги на підприємствах по виробництву хімічних речовин і хімічної продукції; водопостачання, каналізації, поводження з відходами; а також по виробництву комп’ютерів, електронної та оптичної продукції і за станом на 1 травня 2013р. склали 970,1 тис.грн., 71 тис.грн. і 39 тис.грн. відповідно. У 3,6 раза побільшали вони у сфері діяльності підприємств сільського, лісового та рибного господарства.

Знов від несвоєчасних розрахунків із заробітної плати почав потерпати персонал економічно активних підприємств, розташованих у м.Павлограді, якому на початок травня п.р. не виплачено 71 тис.грн. З 25 тис.грн. до 970,1 тис.грн. збільшилась сума згаданого боргу у м.Дніпродзержинську. Водночас повністю виправилась ситуація у містах Нікополі та Синельниковому, а також у Павлоградському і Солонянському районах області.

Чисельність працівників економічно активних підприємств, яким не виплачено заробітну плату, за станом на 1 травня 2013р. дорівнювала 0,9 тис. осіб. При цьому кожному з них заборгували у середньому по 2174 грн., що майже на третину менше розміру середньої заробітної плати в області у квітні 2013р.

Надання субсидій. У січніквітні 2013р. за субсидіями для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг звернулись 10,4 тис. сімей, призначено таку допомогу 11,7 тис. сімей на суму 1,8 млн.грн.

Допомогу у вигляді субсидії готівкою для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у січніквітні 2013р. було призначено 2,7 тис. сімей на загальну суму 2,1 млн.грн., а отримали її 1,3 тис. сімей у сумі 959,2 тис.грн.

Оплата населенням житлово-комунальних послуг. Платежі населення за житлово-комунальні послуги, включаючи погашення боргів попередніх періодів, за січень–квітень 2013р. склали 1579,8 млн.грн., або 96% нарахованих сум (торік – відповідно 1599 млн.грн. та 89,9%).

За станом на 1 травня 2013р. населення області заборгувало 1959,3  млн.грн. з оплати житлово-комунальних послуг, крім того, 113,9 млн.грн. – за електропостачання. Заборгованість за ЖКП зменшилась на 0,8% порівняно з минулорічним показником.

У квітні 2013р. мешканцям регіону було нараховано 257,8 млн.грн. за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, централізоване водопостачання та водовідведення, централізоване опалення та гаряче водопостачання, газопостачання та вивезення побутових відходів (без урахування сум призначених субсидій на відшкодування перелічених видів платежів). Надійшло від споживачів зазначених послуг 372,6 млнрн., крім того, за електропостачання – 84 млн.грн. Рівень оплати населенням за надані послуги у середньому по області становив 144,5% (у квітні 2012р. – 149,1%).

 

Ринок праці

 

За даними державної служби зайнятості, у січні–травні 2013р. офіційного статусу безробітних набули 24,7 тис. громадян (у зв’язку з набранням чинності з 1 січня 2013 року Закону України “Про зайнятість населення” та відповідно зміною методології формування державною службою зайнятості системи показників щодо зареєстрованого ринку праці порівняння даних з відповідним періодом 2012 року не здійснюється). Їх чисельність упродовж березня п.р. зменшилась на 3,9% і за станом на 1 червня 2013р. склала 32,8 тис. осіб, з яких 59,8% становили жінки, 42,1% – особи у віці до 35 років. Серед кожних 100 безробітних 33 особи розраховували на додаткові гарантії щодо працевлаштування.

У загальній чисельності безробітних нараховувалось 17,5% робітників з обслуговування, експлуатації та контролювання за роботою технологічного устатковання, складання устатковання та машин, 15% – працівників сфери торгівлі та послуг, 13,7% – службовців, керівників, менеджерів, 12,5% – кваліфікованих робітників з інструментом, 10,6% – фахівців.

Рівень зареєстрованого безробіття в області за станом на 1  червня  2013р. становив 1,6% від середньорічної чисельності населення працездатного віку. При цьому зазначений показник серед сільського населення складав 2,1%, серед мешканців міських поселень – 1,5%.

За повідомленнями підприємств, установ та організацій, кількість вільних робочих місць і вакантних посад протягом травня 2013р. збільшилась на 4,9% та на кінець місяця становила 8,4 тис. одиниць. Загалом по області переважає попит на працівників найпростіших професій, для яких призначалось 27 з кожних 100 таких місць, та на кваліфікованих робітників з інструментом – 20. Поряд з цим практично не було потреби у кваліфікованих робітниках сільського та лісового господарств, риборозведення та рибальства, а також у технічних службовцях.

Навантаження безробітного населення на одне вільне робоче місце (вакансію) на кінець травня 2013р. становило 4 особи. У містах (дані наведено по районних та міських центрах зайнятості) Павлограді та Кривому Розі згаданий показник дорівнював 1 особі і 2 особам відповідно. Водночас у Петриківському районі на одне вільне робоче місце (вакансію) претендували 23 особи, у Межівському – 17 осіб.

За сприяння державної служби зайнятості у травні 2013р. було працевлаштовано майже удвічі менше громадян, ніж у попередньому місяці – 2,7 тис. осіб. Серед працевлаштованих громадян 42,1% складають жінки, 42,7% – особи у віці до 35 років.

Рівень працевлаштування безробітних мешканців області у січні–квітні п.р. становив 23,5%. У містах зазначений показник знаходився в межах від 29,9% – в Орджонікідзе до 14,4% – у Марганці та Дніпродзержинську відповідно, у районах – від 57,2% у Юр’ївському до 18,3% – в Апостолівському.

Середньооблікова чисельність громадян, які у травні 2013р. отримували допомогу по безробіттю із Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, становила 25,3 тис. осіб. Середній розмір такої допомоги склав 1268 грн., що на 10,6% більше рівня мінімальної заробітної плати, визначеної державою з 1 січня 2013р. (1147 грн.).

 

Демографічна ситуація

 

Чисельність наявного населення Дніпропетровської області за станом на 1 травня 2013р., за оцінкою, складала 3301,8 тис. осіб. Упродовж січняквітня 2013р. вона скоротилася на 6 тис. осіб.

Порівняно з відповідним періодом минулого року обсяг природного скорочення населення збільшився та становив –5,9‰, що пов’язано зі зниженням рівня народжуваності з 10,6 особи на 1000 жителів у січніквітні 2012р. до 10,5 – у січніквітні 2013р. Залишилось суттєвим перевищення кількості померлих над числом живонароджених: на 100 померлих припадало 64 народжених дитини.

Упродовж січняквітня 2013р. порівняно з аналогічним періодом 2012р. кількість прибулих мігрантів зменшилась на 772 особи (6,7%), вибулих – на 423 особи (3,9%), і становила, відповідно, 10797 та 10435 осіб.

Переважну частину мігрантів, які обрали місцем постійного проживання Дніпропетровщину, склали прибулі з областей України (76%), решта – з-за кордону країни.

Більшість осіб, що виїхали за межі області, обрали своїм місцем проживання регіони України (91,5%), до інших держав емігрувало 8,5%.

 

 

Головне управління статистики

у Дніпропетровській області

 

 
 
Про Головне управління  ::  Діяльність Головного управління   ::  Доступ до публічної інформації   ::  Нормативно-правова база  ::  Корисна інформація
 Статистична звітність  ::  Терміни подання звітності  ::  Перепис населення 2001  ::  Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України
Новини  ::  Публікації   ::  Соціально-економічне становище   ::  Експрес-випуски ::  Пресвипуски  ::  Статистична інформація 
Замовлення статистичної інформації  ::  Конкурс на зайняття посад державної служби
Copyright © 2005-2022
Головне управління статистики у Дніпропетровській області