офіційний вебсайт
ГОЛОВНЕ  УПРАВЛІННЯ  СТАТИСТИКИ  У  ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ  ОБЛАСТІ
49038, м.Дніпро, вул.Столярова, 3,тел.:(056) 778 68 43, факс: (056) 778 67 69, e-mail: ous@dp.ukrstat.gov.ua
  Головна | Соціально-економічне становище області

Про Головне управління
Діяльність Головного управління
Доступ до публічної інформації
Нормативно-правова база
Публікації
Соціально-економічне становище
Статистична інформація
Експрес-випуски
Пресвипуски
Метаописи держстатспостережень
Методологія та класифікатори
Звітна документація
Електронна звітність
Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України
Замовлення статистичної інформації
Анкетні опитування
Корисна інформація
Юним громадянам
Всеукраїнський перепис населення
Звернення громадян

dneprstat.gov.ua

Архів 2013 2012 2011 2010 2009

 

 

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

за cічень–липень 2013 року

 

Повідомлення Головного управління статистики

у Дніпропетровській області

 

Промисловість

 

Індекс промислового виробництва за січень–липень 2013р. відносно січня–липня 2012р. становив 98,1%. Починаючи з квітня, у промисловому виробництві cпостерігається спад випуску продукції, втрата темпів промислового виробництва порівняно з підсумками за січень–червень п.р. становить 0,3 в.п., січень–квітень п.р. – 0,8 в.п.

Не подолано скорочення випуску продукції підприємствами переробної галузі (індекс – 96,1%) та сфери постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря (90,8%), у добувній промисловості та розробленні кар’єрів рівень виробництва січня–липня попереднього року перевищено (100,5%).

У профільних видах діяльності переробної галузі досягти рівня виробництва січня–липня 2012р. не вдалося підприємствам машинобудування (74,7%), з виробництва коксу, продуктів нафтоперероблення (81,9%), гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції (89,5%), харчової галузі (97%). При цьому позитивні тенденції випуску продукції спостерігалися в роботі підприємств з випуску хімічних речовин і хімічної продукції (101%), меблів, іншої продукції, ремонту і монтажу машин та устатковання (101,4%), металургії та виробництва готових металевих виробів, крім машин і устатковання (102,2%), виготовлення виробів з деревини, виробництва паперу та поліграфічної діяльності (107,8%), а також текстильного виробництва, випуску одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів (246,9%).

У добувній промисловості та розробленні кар’єрів у січні–липні 2013р. основним чинником зростання проти січня–липня 2012р. є підприємства з видобутку металевих руд (100,8%) та добування каменю, піску та глини (107,4%). Фактором якісної роботи є збільшення випуску концентратів залізорудних неагломерованих на 1,9%, при одночасному скороченні випуску концентратів залізорудних агломерованих на 1,7%.

У виробництві харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів рівня випуску продукції січня–липня 2012р. не досягнуто: скорочення обсягів продукції спостерігається на підприємствах з випуску напоїв, продуктів борошномельно-круп’яної промисловості, крохмалів та крохмальних продуктів, олії та тваринних жирів, з перероблення та консервування як риби, так і овочів та фруктів, а також інших харчових продуктів (індекси 78–95,9%). Водночас збільшився рівень виробництва готових кормів для тварин, молочних продуктів, хліба, хлібобулочних і борошняних виробів, м’яса та м’ясних продуктів (індекси 100,3–111,1%). У галузі зменшено випуск борошна (на 2,8%), соків фруктових та овочевих (на 7,7%), круп (на 16,2%), олії соняшникової нерафінованої (на 19,9%), вод натуральних мінеральних газованих (на 25,9%). При цьому зріс випуск виробів ковбасних (на 6,4%), йогурту, інших ферментованих чи сквашених молока та вершків (на 9,3%), м’яса свійської птиці, свиней та великої рогатої худоби свіжого чи охолодженого (на 12,2%, 18,4% та 50% відповідно), виробів здобних (на 14,1%), масла вершкового (на 15,5%), джемів, желе фруктових, пюре та паст фруктових чи горіхових (на 19,9%), сирів жирних (у 2,2 раза).

На підприємствах легкої промисловості отримано зростання випуску продукції завдяки успіхам як у текстильному виробництві, випуску одягу, так і у виробництві шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів. У галузі збільшено випуск одягу робочого іншого з тканини бавовняної або з волокон синтетичних (жіночого та дівчачого – на 6,8%, чоловічого та хлопчачого – в 1,6 раза), курток, піджаків та блейзерів чоловічих та хлопчачих з тканин бавовняних або синтетичних виробничих та професійних (на 18,1%), светрів, пуловерів, кардиганів, жилетів, виробів подібних трикотажних та в’язаних (на 38,8%), спідниць та спідниць-брюк, крім трикотажних, жіночих та дівчачих (в 1,6 раза). При цьому скорочено випуск комплектів, костюмів чоловічих та хлопчачих з тканин бавовняних або синтетичних, виробничих та професійних (на 12,7%), суконь та піджаків й блейзерів, крім трикотажних, жіночих та дівчачих (на 5,4% та 23,6% відповідно).

На підприємствах з виготовлення виробів з деревини, виробництва паперу та поліграфічної діяльності збільшено випуск шпалер та подібних виробів з паперу для покриття стін; паперу прозорого для вікон (на 9,1%), тари дерев’яної іншої та її частин (на 21,9%), деревини, уздовж розпиляної чи розколотої, завтовшки більше 6мм (у 2,6 раза). При цьому скоротився випуск коробок та ящиків з паперу та картону гофрованих (на 6,3%), вікон та їх рам, дверей балконних та їх рам, дверей та їх коробок і порогів (на 34,2%), мішків та пакетів з паперу (на 58,1%).

У промисловому виробництві коксу та продуктів нафтоперероблення у січні–липні 2013р. не досягнуто рівня відповідного періоду 2012р. Підприємствами області вироблено коксу та напівкоксу з вугілля кам’яного; коксу газового менше на 17,1%, смол кам’яновугільних чи мінеральних інших – на 17,6%.

У галузі з випуску хімічних речовин і хімічної продукції зріс випуск добрив азотних мінеральних чи хімічних на 17,7%, кислоти азотної та сульфоазотної, аміаку – на 18,6%, сечовини – на 18,9%, при цьому зменшено виробництво засобів мийних та для чищення на 0,9%, фарб та лаків на основі акрилових або вінілових полімерів, у водному середовищі – на 6,3%, пластмас у первинних формах – на 7,1%, кислоти сірчаної – на 26,1%.

Падіння рівня виробництва проти січня–липня 2012р. зафіксовано у діяльності з випуску гумових та пластмасових виробів та іншої неметалевої мінеральної продукції (89,5%). Підприємствами з виготовлення продукції для будівництва зменшено випуск розчинів бетонних, готових для використання на 1,8%, плиток та плит керамічних – на 11,1%, вапна негашеного, гашеного та гідравлічного – на 12,8%, елементів конструкцій збірних для будівництва з цементу, бетону чи штучного каменю – на 36,8%, виробів вогнетривких – на 40,7%. Водночас в галузі збільшено виробництво клінкерів цементних на 9%, виробів багатошарових, ізолюючих зі скла – на 28,1%.

У металургії та металообробці області спостерігалося зростання випуску продукції проти січня–липня 2012р. (індекс – 102,2%) завдяки роботі підприємств з виплавки чавуну, сталі та феросплавів (103%) на тлі падіння темпу у трубному виробництві (90,8%). Тут збільшено випуск сталі без напівфабрикатів, отриманих безперервним литтям на 0,2%, прокату готового чорних металів – на 7%, одночасно зменшено виплавку чавуну на 2,6%, випуск труб та трубок, профілів порожнистих зі сталі – на 5,9%. У секторі випуску готових металевих виробів, крім машин та устатковання, також зафіксовано приріст обсягів виробництва (індекс – 152,1%).

У машинобудуванні проти січня–липня 2012р. випуск продукції (товарів, послуг) значно скорочено (індекс – 74,7%), що стало результатом падіння випуску інших транспортних засобів (65%), зокрема залізничних локомотивів і рухомого складу (59,7%), та автотранспортних засобів, причепів та напівпричепів (72,6%), а також електричного устатковання (87,5%). Не під силу виправити ситуацію підприємствам, які впливово збільшили випуск продукції – з виробництва машин та устатковання, а також комп’ютерів, електронної та оптичної продукції (індекси 106,4% та 120,4% відповідно). В галузі зменшено як випуск вагонів вантажних та вагонів-платформ залізничних або трамвайних несамохідних, так і обсягів виготовлення вузлів та деталей для експлуатаційних потреб і технічного обслуговування рейкового рухомого складу.

У сфері постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря індекси промислової продукції формуються показниками роботи провідних енергогенеруючих та енергорозподільчих підприємств області, де темп випуску продукції склав 90,5%. Загалом у січні–липні 2013р. вироблено електроенергії 7,5 млрд.кВт·год, що на 10,8% менше, ніж за січень–липень 2012р.

За січень–червень 2013р. промисловими підприємствами-учасниками короткотермінових обстежень реалізовано продукції (товарів, послуг) на суму 103,4 млрд.грн., з неї продукції добувної та переробної промисловості – на 102,9  млрд.грн., що займає перше місце за вагою вкладу в загальноукраїнський обсяг обороту від промислової діяльності (18,9%), випередивши традиційного лідера – промисловість Донеччини (18,7%).

У структурі загальнообласного обороту майже чотири п’ятих виручки припадає на продукцію металургії та виробництва готових металевих виробів, крім машин і устатковання, добувної промисловості й розроблення кар’єрів та діяльності з постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря. В обсязі реалізованої продукції за основними промисловими групами (відповідно до європейської класифікації основних промислових груп MIGs) більше двох третин (67,7%) займають товари проміжного споживання, енергія складає більше п’ятої частини (20,7%), споживчі товари нетривалого вжитку та тривалого користування – 6,5% та 0,1% відповідно, інвестиційні товари – 5%.

На жаль, єдиною, притаманною цій структурі характеристикою, є суттєва перевага промислової діяльності з випуску продукції, яка не акумулює значних обсягів валової доданої вартості (більше двох третин обороту припадає не на товари кінцевого споживання, це найгірший показник в Україні: в цілому по державі частка такої продукції не досягає і двох п’ятих, і тільки у чотирьох регіонах з решти дещо перебільшує загальнодержавний рівень) над виробництвом наукоємної продукції машинобудування та соціально-орієнтованих харчової і легкої промисловості (11,6% в області проти 30,2% в Україні).

 

Сільське господарство

 

За січень–липень 2013р. загальне виробництво продукції сільського господарства порівняно з січнем–липнем 2012р. зросло на 35,9%, у т.ч. у сільськогосподарських підприємствах – на 54,2%, у господарствах населення – на 15,2%.

У поточному році жнива розпочато раніше традиційних термінів та проходять вони прискореними темпами.

Станом на 1 серпня п.р. всіма категоріями господарств зернові та зернобобові культури (без кукурудзи) зібрані та обмолочені на площі 813,1 тис.га (92,5% посіяних площ). У цілому намолочено 2,4 млн.т зерна (у початково-оприбуткованій вазі), у т.ч. сільськогосподарськими підприємствами - 1,7 млн.т, господарствами населення – 0,7 тис.т. У загальному виробництві зернових культур 1,8 млн.т (74,5%) становить пшениця озима, 0,6 млн.т (23,9%) – ячмінь.

Середня урожайність зернових по області склала 29,6 ц з га проти 15,3 ц на відповідну дату у минулому році.

Всіма категоріями господарств овочів відкритого грунту зібрано 160 тис.т (на 1,6% більше, ніж торік), плодоягідної продукції одержано 87,5 тис.т, що на 8,7% більше, картоплі накопано 93,9 тис.т (на 0,9% більше).

Разом із збиранням урожаю господарства області проводять оранку зябу та інші сільськогосподарські роботи. На початок серпня п.р. виорано зябу на площі 31,8 тис.га (на 37,3% більше від минулорічного), підготовлено грунту під посів озимих 146,8 тис.га (на відповідну дату 2012р. – 135,6 тис.га), у тому числі піднято чистих парів 40 тис.га проти 57,4 тис.га у минулому році.

За січень–липень 2013р. господарствами всіх категорій реалізовано на забій 163,1 тис.т худоби та птиці (у живій вазі), що на 0,6% менше порівняно з аналогічним періодом 2012р., вироблено 197,2 тис.т молока (на 0,3% більше) та отримано 572,4 млн.шт. яєць (на 13,1% менше).

За розрахунками, на 1 серпня 2013р. загальне поголів’я великої рогатої худоби становило 179,7 тис. голів (на 0,2% більше, ніж на 1 серпня 2012р.), у т.ч. корів – 82,5 тис. голів (на 0,9% більше); свиней – 525,9 тис. голів (на 4,2% менше), овець і кіз – 78,1 тис. голів (на 3,3% менше), птиці всіх видів – 19,1 млн. голів (на 3,3% менше).

У господарствах населення утримувалось 77,9% загальної чисельності великої рогатої худоби (торік – 77,8%), у т.ч. корів – 80,4% (81,7%), свиней – 27,2% (25,9%), овець та кіз – 79,6% (77,8%), птиці всіх видів – 33,7% (33,5%).

Загальний обсяг реалізованої сільськогосподарськими підприємствами власно виробленої продукції за січень–липень 2013р. порівняно з відповідним періодом 2012р. зменшився на 7,8%, у т.ч. продукції рослинництва – на 13,5%, продукції тваринництва – на 2,7%. У структурі загального обсягу реалізації продукція тваринництва займала 53,1%, рослинництва – 46,9% (у січні–липні 2012р. – відповідно 52,3% та 47,7%).

Середні ціни продажу аграрної продукції сільськогосподарськими підприємствами за всіма напрямами у січні–липні 2013р. порівняно з відповідним періодом 2012р. зросли на 1,5%, у т.ч. на продукцію рослинництва – на 6,5%, на продукцію тваринництва, навпаки, знизились на 2,5%.

На 1 серпня 2013р. у сільськогосподарських підприємствах (крім малих) та підприємствах, що здійснюють зберігання, переробку зернових культур, було в наявності 1853,5 тис.т зерна (на 77,3% більше проти 1 серпня 2012р.), у т.ч. 1412,6 тис.т пшениці (в 2,2 раза більше). Безпосередньо в аграрних підприємствах зберігалося 1241,4 тис.т зерна (на 88,3% більше), у т.ч. 902 тис.т пшениці, 231,2 тис.т ячменю, 52 тис.т кукурудзи, 5,2 тис.т жита. Зернозберігаючі та зернопереробні підприємства мали в наявності 612,1 тис.т зерна, у т.ч. зернозберігаючі – 487,3 тис.т.

Запаси насіння соняшнику становили 71,8 тис.т, з них безпосередньо в аграрних підприємствах (крім малих) зберігалося 50,9 тис.т, у підприємствах, що здійснюють його переробку та зберігання – 20,9 тис.т.

 

Будівельна діяльність

 

За січень–липень 2013р. підприємствами області виконано будівельних робіт власними силами на суму 2570,9 млн.грн. Індекс будівельної продукції порівняно з відповідним періодом 2012р. становив 91,8%.

У січні–липні 2013р. порівняно з січнем–липнем 2012р. скоротилося будівництво інженерних споруд (на 12,3%), частка яких у загальному обсязі будівництва становила 69,8%.

За характером будівництва обсяги робіт розподілилися таким чином: роботи з нового будівництва, реконструкції та технічного переозброєння склали 71,1% загального обсягу, решта – з капітального і поточного ремонтів (16,2% та 12,7% відповідно).

На міста Дніпропетровськ і Кривий Ріг припадає майже 80% виконаних будівельних робіт.

Упродовж січня–червня 2013р. прийнято (введено) в експлуатацію житлові будинки загальною площею 90,8 тис.м2, що на 28,1% менше, ніж у відповідному періоді 2012р. Переважну частку житла (82% загального обсягу) побудовано у міських поселеннях.

Значну частину (61,8% загального обсягу) житла прийнято в експлуатацію в одноквартирних будинках; 37,9% – у будинках з двома й більше квартирами та 0,3% – у гуртожитках.

Зростання обсягів житлового будівництва відбулося в 5 містах і 10 районах області, найзначніше – у Павлоградському районі (у 6,6 раза).

Індивідуальними забудовниками споруджено 55,1 тис.м2 загальної площі житлових помешкань, що на 41,5% менше, ніж у відповідному періоді попереднього року.

Найбільше житла (57,9%) прийнято в експлуатацію у м.Дніпро-петровську, Дніпропетровському районі (12,7%) та м.Новомосковську (10,2%).

Серед об’єктів соціальної сфери побудовано радіологічний корпус та амбулаторно-поліклінічні заклади на 200 і 436 відвідувань за зміну відповідно, дошкільний заклад на 40 місць тощо.

 

Транспорт

 

За січень–липень 2013р. підприємствами транспорту перевезено 65,3 млн.т вантажів, що на 6,6% більше обсягу перевезень у січні–липні 2012р. Вантажооборот зменшився на 6,3% та склав 20,4 млрд.ткм.

Послугами пасажирського транспорту області скористалися 314 млн. осіб, що на 2,6% менше, ніж торік. Пасажирооборот збільшився на 2,3% і дорівнював 5,6 млрд.пас.км.

Залізницею відправлено 55,7 млн.т вантажів (на 0,7% більше, ніж у січні–липні 2012р.) та 21,8 млн. пасажирів (збільшення на 1,2%). Вантажооборот зменшився на 6,9% і становив 19,1  млрд.ткм.  Пасажирооборот залишився на рівні минулорічного показника та склав 2,2 млрд.пас.км.

Підприємствами автомобільного транспорту (з урахуванням фізичних осіб-підприємців) за січень–липень 2013р. доставлено 9,3 млн.т вантажів, що в 1,7 раза більше тогорічного показника. Вантажооборот також зріс (на 5%) і дорівнював 1,2 млрд.ткм. Кількість обслугованих пасажирів становила 184,1 млн. осіб (менше на 0,4%). Пасажирська робота склала 2,6 млрд.пас.км, що на 7,8% більше, ніж торік.

Водним транспортом області перевезено 239,6 тис.т вантажів, що на 29,5% менше показника січня–липня 2012р. Вантажооборот зменшився на 31,8% та дорівнював 28,5 млн.ткм. Послугами річкового транспорту скористались 26,9 тис. пасажирів, що у 3,8 раза більше, ніж за січень–липень минулого року. При цьому пасажирооборот зріс в 1,5 раза і становив 0,3 млн.пас.км.

Авіаційним транспортом було перевезено 1,6 тис.т вантажів, вантажооборот склав 4,1 млн.ткм, що відповідно у 4,3 раза та 2 рази більше обсягів аналогічного періоду попереднього року. Послугами авіаперевізників скористались 54,9 тис. осіб, пасажирооборот виконано в обсязі 34,8 млн.пас.км, що відповідно на 29,5% та 18,3% менше показників січня–липня 2012р.

Трамвайно-тролейбусним парком області обслуговано 103,7 млн. осіб (на 6,9% менше), у т.ч. майже дві третини – безкоштовно.

Кількість пасажирів, які обрали для переміщення метрополітен, становила 4,4 млн. осіб (на 6,1% менше, ніж торік). Правом пільгового проїзду скористались 39,6% пасажирів.

 

Зв’язок

 

У січні–червні 2013р. доходи операторів, провайдерів від надання послуг зв’язку становили 1028,7 млн.грн., що на 8% менше показника січня–червня 2012р. у тарифах 2013р. Із загального обсягу 687,8 млн.грн. – доходи від послуг зв’язку населенню (зменшення на 7,1%). Найбільша частка припадала на доходи від надання населенню послуг мобільного (стільникового) зв’язку – 57,5%, телефонного міського – 17,5%, комп’ютерного – 11,8%, доходи від передачі і прийому телевізійних та радіопрограм, радіозв’язку складали 5,8%, надання поштових послуг – 3,3%, телефонного міжміського зв’язку – 2,6% та інших – 1,5%.

За станом на 1 липня 2013р. у телефонній мережі області нараховувалось 900,4 тис. основних телефонних апаратів (з урахуванням відомчих АТС), більшість з яких (93,3%) належить до міської мережі.

У січні–червні 2013р. кількість універсальних таксофонів області у міській місцевості становила 558 одиниць, у сільській – 3.

На зазначену дату послуги мобільного (стільникового, транкінгового) зв’язку надавали 8 операторів, що обслуговували 3,8 млн. користувачів, 93,7% з яких складали фізичні особи.

 

Послуги

 

У липні 2013р., за попередніми даними, обсяг реалізованих підприємствами області нефінансових послуг дорівнював 1,4 млрд.грн. (що у порівнянних цінах на 12% менше, ніж у липні 2012р.), у тому числі безпосередньо населенню було надано послуг на суму 333,1 млн.грн.

 

Зовнішня торгівля товарами

 

У січні–червні 2013р. обсяги експорту товарів становили 5136,4 млн.дол. США, імпорту - 2548,4 млн.дол., і проти відповідного періоду минулого року експорт збільшився на 1,8%, імпорт – зменшився на 25,4%. Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами складало 2588 млн.дол. (у січні–червні 2012р. – 1630 млн.дол.).

Коефіцієнт покриття експортом імпорту дорівнював 2 (торік - 1,5).

Зовнішньоторговельні товарні операції область здійснювала з партнерами зі 145 країн світу.

У загальних обсягах експорту та імпорту області питома вага країн СНД становила відповідно 38,5% та 27,6%, Азії - 35,3% та 25%, Європи – 17,8% та 37,4%, Африки – 6,2% та 2,5%, Америки – 2,3% та 7%.

Для економічного розвитку регіону важливою є торгівля з країнами Європейського Союзу. У січні-червні 2013р. до них експортовано товарів на 900,7  млн.дол. (17,5% експорту області), імпортовано - на 914,1 млн.дол. (35,9% імпорту області), і порівняно з аналогічним періодом минулого року обсяги експорту-імпорту товарів зменшились на 2% та 18,6% відповідно. Серед країн ЄС значні обсяги експортних поставок здійснено до Польщі – на 235,1 млн.дол., Чехії – на 163 млн.дол., Словаччини – на 141 млн.дол. Найбільше отримано товарів з Німеччини (на 209,9 млн.дол.), Польщі (на 186,7 млн.дол.) та Італії (на 72 млн.дол.).

Основу товарної структури експорту області складали чорні метали (39,8% загального обсягу). До країн СНД спрямовано 35,9% експорту цієї групи товарів, до країн ЄС – 5%.

У вартісному виразі за січень-червень 2013р. обсяг експорту чорних металів склав 2045,5 млн.дол., руд, шлаків і золи – 1228,9 млн.дол., виробів з чорних металів – 716,2 млн.дол., залізничних локомотивів – 252,2 млн.дол., продуктів неорганічної хімії – 151,3 млн.дол., машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання – 132,1 млн.дол., паперу та картону – 95,6 млн.дол., жирів та олії тваринного або рослинного походження – 73,2 млн.дол.

У товарній структурі імпортних надходжень значними були обсяги палива мінерального; нафти та продуктів її перегонки, яких отримано на 373,8 млн.дол., полімерних матеріалів, пластмас та виробів з них – на 351,9 млн.дол., машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання – на 338,9 млн.дол., фармацевтичної продукції – на 256,7 млн.дол., чорних металів – на 238,3 млн.дол., засобів наземного транспорту, літальних апаратів, плавучих засобів – на 121,5 млн.дол., паперу та картону – на 82,2 млн.дол.

Станом на 1 липня 2013р. в економіку Дніпропетровщини іноземними інвесторами вкладено 409,5 млн.дол. США прямих інвестицій (акціонерного капіталу).

Обсяг унесених з початку інвестування в економіку області прямих іноземних інвестицій на 1 липня 2013р. становив 8801,2 млн.дол. (cформовано на підставі інформації юридичних осіб, скоригованої на величину різниці між ринковою та номінальною вартістю акцій, майна тощо. Дані про прямі інвестиції в область та з області є попередніми і використовуються Національним банком України для складання платіжного балансу та визначення міжнародної інвестиційної позиції).

З країн ЄС отримано 7834,4 млн.дол. (89% обсягу прямих інвестицій), з інших країн світу – 903,5 млн.дол. (10,3%), з країн СНД – 63,3 млн.дол. (0,7%).

В економіку країн світу 12 підприємствами області спрямовано 186,6 млн.дол. прямих інвестицій.

 

Наукова та науково-технічна діяльність

 

Науковцями 59 організацій та підприємств області  упродовж січня–червня 2013р. виконано наукових та науково-технічних робіт на суму 557,7 млн.грн., у т.ч. власними силами освоєно 463,5 млн.грн. Чисельність виконавців у порівнянні з відповідним періодом 2012р. зменшилась на 0,4% і дорівнювала 8,7 тис. осіб.

Внутрішні витрати на виконання робіт склали 416,8 млн.грн., або 81,6% валових. За рахунок державного бюджету профінансовано 24,7% робіт (103 млн.грн.).

 

Внутрішня торгівля

 

Оборот роздрібної торгівлі (до якого включено роздрібний товарооборот підприємств, що здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі, розрахункові дані щодо обсягів продажу товарів на ринках і фізичними особами-підприємцями) за січень–липень 2013р. становив 36,3 млрд.грн., що на 6% більше обсягу січня–липня 2012р.

Оборот ресторанного господарства (з урахуванням обороту фізичних осіб-підприємців) за січень–липень 2013р. склав 845,4 млн.грн. і проти відповідного періоду попереднього року майже не змінився.

Обсяг роздрібного товарообороту підприємств, які здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі та ресторанного господарства, за звітний період дорівнював 20,7 млрд.грн., що у порівнянних цінах на 3,5% більше обсягу січня–липня 2012р. Обсяг роздрібного товарообороту за липень 2013р. становив 3,1 млрд.грн. і проти липня 2012р. у порівнянних цінах зменшився на 3,9%, проти червня 2013р. – збільшився на 5,1%.

 

Ціни і тарифи

 

Індекс споживчих цін по Дніпропетровській області у липні 2013р. до попереднього місяця склав 100,2%, з початку року – 100,3%.

У липні 2013р. на споживчому ринку ціни на продукти харчування та безалкогольні напої збільшилися на 0,1%, при цьому найбільше – на яйця та цукор (на 9,3% та 6,5% відповідно). У межах 2,2–0,2% подорожчали рис, масло, макаронні вироби, кисломолочна продукція, маргарин, сири, м’ясо та м’ясопродукти, фрукти. Водночас на 3,4% знизилися ціни на овочі, на 1,8–0,3% – на молоко, рибу та продукти з риби, продукти переробки зернових.

Приріст цін на алкогольні напої, тютюнові вироби у цілому склав 1,4%, у т.ч. на тютюнові вироби – 2,2%, алкогольні напої – 0,2%.

Підвищення цін у сфері охорони здоров’я на 0,3% стало наслідком подорожчання послуг санаторно-курортних установ (на 5,5%) та фармацевтичної продукції (на 0,4%).

Зменшення цін на транспорт на 0,1% в основному було спричинене здешевленням палива та мастил на 0,9%. Водночас вартість перевезень залізничним пасажирським транспортом зросла на 3,3%.

У сфері освіти ціни підвищилися на 1,1% за рахунок подорожчання послуг закладів дошкільної та початкової освіти на 4,3%.

Крім того, збільшилися ціни на послуги ресторанів та готелів (на 0,6%), предмети домашнього вжитку, побутової техніки та поточного утримання житла (на 0,2%), зменшилися – на одяг і взуття (на 0,4%).

За січень–липень 2013р. продукти харчування та безалкогольні напої подешевшали на 0,7%, з яких істотно – яйця (на 27,6%). Також помітно знизилися ціни на молоко (на 6,9%), продукти переробки зернових (на 3,3%), рибу та продукти з риби (на 3,2%), м’ясо та м’ясопродукти (на 3,1%), олію соняшникову (на 1,8%). Водночас суттєво подорожчали овочі та цукор (на 11,7% та 5,8% відповідно). У межах 3,6–1% зросли ціни на рис, фрукти, кисломолочну продукцію, маргарин, масло, сири, макаронні вироби.

Ціни на алкогольні напої, тютюнові вироби підвищилися на 7,4%, зокрема, на тютюнові вироби – на 9,9%, алкогольні напої – на 4,5%.

Плата за житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива збільшилася на 0,8%.

У сфері охорони здоров’я ціни зросли на 2,4%, а саме: на послуги лікарень – на 2,4%, фармацевтичну продукцію – на 2,3%, амбулаторні послуги – на 2%.

Зростання цін у сфері транспорту на 0,4% в основному стало наслідком подорожчання транспортних послуг на 2,4%. Водночас ціни на паливо та мастила знизилися на 3%.

Збільшення вартості послуг закладів дошкільної та початкової освіти на 14,2% спричинило зростання цін у сфері освіти на 3,8%.

На 1,7–0,5% стали дорожчими послуги ресторанів та готелів, зв’язку, побутова техніка; на 1,1% подешевшали одяг і взуття.

 

Доходи населення

 

Середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників, зайнятих на підприємствах області та їх відокремлених підрозділах з чисельністю найманих працівників 10 і більше осіб, у першій половині п.р. становила 3275 грн., що у 2,9 раза перевищує мінімальну заробітну плату, визначену на державному рівні з 1 січня 2013р. (1147 грн.).

В економіці області залишається значною диференціація рівнів оплати праці. До видів економічної діяльності (у 2013 році угрупування інформації за видами економічної діяльності (КВЕД) здійснюється згідно з Класифікацією видів економічної діяльності (ДК 009:2010), затвердженою наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11 жовтня 2010 року № 457 “Про затвердження та скасування національних класифікаторів”), де складалась найвища зарплата, належали заклади мистецтва, спорту, розваг та відпочинку, а також організації, які здійснюють фінансову та страхову діяльність, у промисловості – підприємства добувної промисловості і розроблення кар’єрів та металургійного виробництва, виробництва готових металевих виробів, де заробітна плата працівників була більша, ніж середній показник по області на 43–83%.

Водночас заробітна плата працівників підприємств текстильного виробництва, виробництва одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів була майже наполовину менша за середню по області.

Упродовж січня–червня 2013р. загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати в області зменшилась на 15,4%, або на 1,6 млн.грн. і за станом на 1 липня 2013р. склала 8,8 млн.грн., або 0,3% фонду оплати праці, нарахованого за червень п.р.

Із загального обсягу боргу 2,9 млн.грн. (33,1%) припадає на економічно активні підприємства, що на 9,4% менше показника, який склався за станом на 1 січня 2013р.

Упродовж січня–червня п.р. повністю ліквідовано заборгованість із заробітної плати на підприємствах сільського, лісового та рибного господарства, у будівельних організаціях, на підприємствах транспорту, складського господарства, поштової та кур’єрської діяльності, а також в організаціях, що функціонують у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування. У промисловості повністю виправилась ситуація на підприємствах по виготовленню виробів з деревини, виробництву паперу та поліграфічної діяльності; по виробництву гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції; металургійного виробництва, виробництва готових металевих виробів; а також по виробництву автотранспортних засобів, причепів і напівпричепів та інших транспортних засобів.

Разом з тим, поновилися зазначені борги на підприємствах по виробництву хімічних речовин і хімічної продукції; водопостачання, каналізації, поводження з відходами; а також по виробництву комп’ютерів, електронної та оптичної продукції і за станом на 1 липня 2013р. склали 473,1 тис.грн., 71 тис.грн. і 35 тис.грн. відповідно. У 5,4 раза побільшали борги на підприємствах по виробництву меблів, іншої продукції, ремонту і монтажу машин і устатковання.

Знов від несвоєчасних розрахунків із заробітної плати почав потерпати персонал економічно активних підприємств, розташованих у м.Павлограді, якому на початок липня п.р. не виплачено 71  тис.грн. З 25  тис.грн. до 574,5  тис.грн. збільшилась сума згаданого боргу у м.Дніпродзержинську. Водночас повністю виправилась ситуація у містах Нікополі та Синельниковому, а також у Дніпропетровському, Новомосковському, Павлоградському і Солонянському районах області.

Чисельність працівників економічно активних підприємств, яким не виплачено заробітну плату, за станом на 1 липня 2013р. дорівнювала 0,9 тис. осіб. При цьому кожному з них заборгували у середньому по 3230 грн., що на 5,2% менше розміру середньої заробітної плати в області у червні 2013р.

Надання субсидій. У січні–червні 2013р. за субсидіями для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг звернулись 27,8 тис. сімей, призначено таку допомогу 27,3 тис. сімей на суму 2,8 млн.грн.

Допомогу у вигляді субсидії готівкою для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у січні–червні 2013р. було призначено 3,4 тис. сімей на загальну суму 2,6 млн.грн., а отримали її 2,2 тис. сімей у сумі 1,6 млн.грн.

Оплата населенням житлово-комунальних послуг. Платежі населення за житлово-комунальні послуги, включаючи погашення боргів попередніх періодів, за січень–червень 2013р. склали 2018,6 млн.грн., або 102,8% нарахованих сум (торік – відповідно 2065,6 млн.грн. та 99,1%).

За станом на 1 липня 2013р. населення області заборгувало 1818,9 млн.грн. з оплати житлово-комунальних послуг, крім того, 108,2 млн.грн. – за електропостачання. Заборгованість за ЖКП збільшилась на 1,5% порівняно з минулорічним показником.

У червні 2013р. мешканцям регіону було нараховано 154,6 млн.грн. за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, централізоване водопостачання та водовідведення, централізоване опалення та гаряче водопостачання, газопостачання та вивезення побутових відходів (без урахування сум призначених субсидій на відшкодування перелічених видів платежів). Надійшло від споживачів зазначених послуг 190,4 млн.грн., крім того, за електропостачання – 62,7 млн.грн. Рівень оплати населенням за надані послуги у середньому по області становив 123,1% (у червні 2012р. – 125,4%).

 

Ринок праці

 

За даними державної служби зайнятості, у січні–липні 2013р. офіційного статусу безробітних набули 34,8 тис. громадян. Їх чисельність упродовж липня п.р. зменшилась на 3,2% і за станом на 1 серпня 2013р. склала 30 тис. осіб, з яких 60,6% становили жінки, 41,8% – особи у віці до 35 років. Серед кожних 100 безробітних 32 особи розраховували на додаткові гарантії щодо працевлаштування.

У загальній чисельності безробітних нараховувалось 17,2% робітників з обслуговування, експлуатації та контролювання за роботою технологічного устатковання, складання устатковання та машин, 15,1% – працівників сфери торгівлі та послуг, 14,2% – службовців, керівників, менеджерів, 12,3% – кваліфікованих робітників з інструментом, 11% – фахівців (у зв’язку з набранням чинності з 1 січня 2013р. Закону України “Про зайнятість населення” та відповідно зміною методології формування державною службою зайнятості системи показників щодо зареєстрованого ринку праці порівняння даних з відповідним періодом 2012р. не здійснюється).

Рівень зареєстрованого безробіття в області за станом на 1 серпня 2013р. становив 1,5% від середньорічної чисельності населення працездатного віку. При цьому зазначений показник серед сільського населення складав 1,8%, серед мешканців міських поселень – 1,4%.

За повідомленнями підприємств, установ та організацій, кількість вільних робочих місць і вакантних посад протягом липня 2013р. збільшилась на 4% та на кінець місяця становила 8,9 тис. одиниць. Загалом по області переважає попит на працівників найпростіших професій, для яких призначалось 24 з кожних 100 таких місць, та на кваліфікованих робітників з інструментом – 22. Поряд з цим практично не було потреби у кваліфікованих робітниках сільського та лісового господарств, риборозведення та рибальства, а також у технічних службовцях.

Навантаження безробітного населення на одне вільне робоче місце (вакансію) на кінець липня 2013р. становило 3 особи. У містахані наведено по районних та міських центрах зайнятості) Павлограді згаданий показник дорівнював 1 особі, Кривому Розі та Вільногірську – 2 особам відповідно. Водночас у Межівському районі на одне вільне робоче місце (вакансію) претендували 56 осіб, у Покровському – 19 осіб.

За сприяння державної служби зайнятості у липні 2013р. було працевлаштовано на 9,8% більше громадян, ніж у попередньому місяці – 3,5 тис. осіб. Серед працевлаштованих громадян майже половину (46,8%) складають жінки, особи у віці до 35 років – 54,8%.

Рівень працевлаштування безробітних мешканців області у січні–липні п.р. становив 29,8%. У містах зазначений показник знаходився в межах від 20,6% – у Павлограді до 49,5% – у Вільногірську, у районах – від 24,3% в Апостолівському до 62,5% –. у Юр’ївському.

Середньооблікова чисельність громадян, які у липні 2013р. отримували допомогу по безробіттю із Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, становила 24,2 тис. осіб. Середній розмір такої допомоги склав 1303 грн., що на 13,6% більше рівня мінімальної заробітної плати, визначеної державою з 1 січня 2013р. (1147 грн.).

 

Демографічна ситуація

 

Чисельність наявного населення Дніпропетровської області за станом на 1 липня 2013р., за оцінкою, складала 3299 тис. осіб. Упродовж січня–червня 2013р. вона скоротилася на 8,8 тис. осіб.

Порівняно з відповідним періодом минулого року природне скорочення населення збільшилось на 7,8%, що пов’язано зі зниженням рівня народжуваності з 10,8 особи на 1000 жителів у січні–червні 2012р. до 10,2 у січні–червні 2013р. Залишилось суттєвим перевищення кількості померлих над числом живонароджених: на 100 померлих припадало 65 народжених дітей.

Упродовж січня–червня 2013р. порівняно з аналогічним періодом 2012р. кількість прибулих мігрантів зменшилась на 3457 осіб (17,1%), вибулих – на 2694 особи (14,1%), і становила, відповідно, 16810 та 16406 осіб.

Переважну частину мігрантів, які обрали місцем постійного проживання Дніпропетровщину, склали прибулі з областей України (78%), решта – з-за кордону країни.

Більшість осіб, що виїхали за межі області, обрали своїм місцем проживання регіони України (90,3%), до інших держав емігрувало 9,7%.

 

Криміногенна ситуація

 

За повідомленням прокуратури Дніпропетровської області, протягом січня–липня 2013р. обліковано 45,9 тис. кримінальних правопорушень, з числа яких 44,9 тис. виявлено органами внутрішніх справ, 523 – органами, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, 399 – органами прокуратури та 59 – органами безпеки.

Із загального числа зафіксованих правоохоронними органами кримінальних проявів 24,6% – тяжкі та особливо тяжкі.

У загальній кількості злочинів 62,4% становили злочини проти власності, 13,4% – злочини проти життя та здоров’я особи, 4,3% – злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров’я населення, 3,8% – злочини проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об’єднань громадян, 3,1% – злочини проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина, 2,8% – злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, 2,7% – злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг, 2,3% – злочини у сфері господарської діяльності, 1,5% – злочини проти правосуддя, 1,4% – злочини проти громадського порядку та моральності, 1,3% – злочини проти громадської безпеки.

Протягом січня–липня 2013р. скоєно 411 умисних вбивств і замахів на вбивство, 195 умисних тяжких тілесних ушкоджень та 26 зґвалтувань і замахів на зґвалтування.

Кількість випадків крадіжок становила 21,4 тис., шахрайств – 4,1 тис., грабежів – 1,9 тис., розбоїв – 135 та хабарництва – 115.

Кількість потерпілих від злочинів за січень–липень 2013р. становила 33,9 тис. осіб, із числа яких 14,5 тис. – жінки, 2,8 тис. – особи похилого віку та інваліди І і ІІ групи, 503 – неповнолітні та 312 осіб – діти до 14 років. Найбільша кількість потерпілих (57,9%) від крадіжок та грабежів – відповідно 17,8 тис. та 1,8 тис. осіб, серед яких 43,2% – жінки (8,5 тис. осіб). У дорожньо-транспортних пригодах, пов’язаних зі злочинами, на території області постраждало 884 особи, з яких 171 особа (19,3%) – загинула. Усього внаслідок злочинних діянь загинуло 485 осіб, із числа яких 12,2% – у результаті нанесення умисних тяжких тілесних ушкоджень, 30,7% було вбито.

Серед виявлених осіб (6,5 тис.), які вчинили злочини, 40,8% раніше вже ставали на злочинний шлях, із яких дві третини мали незняту або непогашену судимість, 8,9% вчинили злочин у групі, 16% знаходились у стані алкогольного сп’яніння; 12,8% – жінки, 3,5% – неповнолітні. Питома вага працездатних осіб, підозрюваних у скоєнні злочинів, які на момент учинення злочину не працювали і не навчалися, становила 34,7%.

 
 
Про Головне управління  ::  Діяльність Головного управління   ::  Доступ до публічної інформації   ::  Нормативно-правова база  ::  Корисна інформація
 Статистична звітність  ::  Терміни подання звітності  ::  Перепис населення 2001  ::  Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України
Новини  ::  Публікації   ::  Соціально-економічне становище   ::  Експрес-випуски ::  Пресвипуски  ::  Статистична інформація 
Замовлення статистичної інформації  ::  Конкурс на зайняття посад державної служби
Copyright © 2005-2022
Головне управління статистики у Дніпропетровській області