офіційний вебсайт
ГОЛОВНЕ  УПРАВЛІННЯ  СТАТИСТИКИ  У  ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ  ОБЛАСТІ
49038, м.Дніпро, вул.Столярова, 3,тел.:(056) 778 68 43, факс: (056) 778 67 69, e-mail: ous@dp.ukrstat.gov.ua
  Головна | Соціально-економічне становище області

Про Головне управління
Діяльність Головного управління
Доступ до публічної інформації
Нормативно-правова база
Публікації
Соціально-економічне становище
Статистична інформація
Експрес-випуски
Пресвипуски
Метаописи держстатспостережень
Методологія та класифікатори
Звітна документація
Електронна звітність
Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України
Замовлення статистичної інформації
Анкетні опитування
Корисна інформація
Юним громадянам
Всеукраїнський перепис населення
Звернення громадян

dneprstat.gov.ua

Архів 2013 2012 2011 2010 2009

 

 

 

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

за cічень–серпень 2013 року

 

Повідомлення Головного управління статистики

у Дніпропетровській області

 

Промисловість

 

Індекс промислового виробництва за січень–серпень 2013р. відносно січня–серпня 2012р. становив 97,8%, тенденція падіння рівня випуску продукції, почавшись з січня–квітня п.р., розвивається: втрата темпів росту порівняно з підсумками за січень–липень п.р. становить 0,3 в.п., січень–квітень п.р. – 1,1 в.п.

Поглибилось падіння випуску продукції підприємствами переробної галузі (індекс – 95,4%) та сфери постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря (90,1%), у добувній промисловості та розробленні кар’єрів рівень виробництва січня–серпня попереднього року перевищено  (100,6%).

У профільних видах діяльності переробної галузі досягти рівня виробництва січня–серпня 2012р. не вдалося підприємствам машинобудування  (74,5%), з виробництва коксу, продуктів нафто- перероблення (83,4%), гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції (90,3%), харчової галузі (96%), хімічних речовин і хімічної продукції (99,3%). При цьому позитивні тенденції спостерігалися в роботі підприємств металургії та виробництва готових металевих виробів, крім машин і устатковання (101%), з випуску меблів, іншої продукції, ремонту і монтажу машин та устатковання (103,1%), виготовлення виробів з деревини, виробництва паперу та поліграфічної діяльності (105,8%), а також текстильного виробництва, випуску одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів (227,2%).

У добувній промисловості та розробленні кар’єрів у січні–серпні 2013р. основним чинником зростання виробництва проти аналогічного періоду 2012р. стали підприємства з видобутку металевих руд (100,6%) та добування каменю, піску та глини (106,7%). Фактором якісної роботи стало збільшення випуску концентратів залізорудних неагломерованих на 2,1%, при одночасному скороченні випуску концентратів залізорудних агломерованих на 1,7%.

У виробництві харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів рівня випуску продукції січня–серпня 2012р. не досягнуто, і скорочення обсягів спостерігається на підприємствах з випуску напоїв, продуктів борошномельно-круп’яної промисловості, крохмалів та крохмальних продуктів, олії та тваринних жирів, з перероблення та консервування як риби, так і овочів та фруктів, а також інших харчових продуктів (індекси 74,6–97,7%). Водночас збільшився рівень виробництва готових кормів для тварин, молочних продуктів, хліба, хлібобулочних і борошняних виробів, м’яса та м’ясних продуктів (індекси 100,9–111,2%). У галузі зменшено випуск борошна (на 4,4%), соків фруктових та овочевих (на 12,5%), круп (на 13,3%), олії соняшникової нерафінованої (на 30,3%), вод натуральних мінеральних негазованих та газованих (на 12% та 30,9% відповідно). При цьому зріс випуск виробів ковбасних (на 4%), йогурту, інших ферментованих чи сквашених молока та вершків (на 8,2%), м’яса свійської птиці, свиней та великої рогатої худоби свіжого чи охолодженого (на 11,9%, 23,7% та 34,1% відповідно), виробів здобних (на 13,7%), масла вершкового (на 16,4%), джемів, желе фруктових, пюре та паст фруктових чи горіхових (на 19,6%), сирів жирних (у 2,2 раза).

На підприємствах легкої промисловості отримано зростання випуску продукції завдяки успіхам як у текстильному виробництві, випуску одягу, так і у виробництві шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів. У галузі збільшено випуск суконь, крім трикотажних, жіночих та дівчачих (на 1,1%), одягу робочого іншого з тканини бавовняної або з волокон синтетичних (жіночого та дівчачого – на 6,6%, чоловічого та хлопчачого – в 1,5 раза), курток, піджаків та блейзерів чоловічих та хлопчачих з тканин бавовняних або синтетичних виробничих та професійних (на 21,3%), спідниць та спідниць-брюк, крім трикотажних, жіночих та дівчачих (на 40,6%). При цьому скорочено випуск светрів, пуловерів, кардиганів, жилетів, виробів подібних трикотажних та в’язаних (на 4,6%), комплектів, костюмів чоловічих та хлопчачих з тканин бавовняних або синтетичних, виробничих та професійних (на 14%), піджаків й блейзерів, крім трикотажних, жіночих та дівчачих (на 29,7%).

У галузі з виготовлення виробів з деревини, виробництва паперу та поліграфічної діяльності збільшено випуск шпалер та подібних виробів з паперу для покриття стін; паперу прозорого для вікон (на 6,9%), тари дерев’яної іншої та її частин (на 6,2%). При цьому скоротився випуск коробок та ящиків з паперу та картону гофрованих (на 5,6%), деревини, уздовж розпиляної чи розколотої, завтовшки більше 6мм (на 12,3%), мішків та пакетів з паперу (на 16,3%), вікон та їх рам, дверей балконних та їх рам, дверей та їх коробок і порогів (на 33,8%).

У промисловому виробництві коксу та продуктів  нафтоперероблення у січні–серпні 2013р. не досягнуто рівня відповідного періоду 2012р. Підприємствами області вироблено коксу та напівкоксу з вугілля кам’яного; коксу газового менше на 15,6%, смол кам’яновугільних чи мінеральних інших – на 15,3%.

У галузі з випуску хімічних речовин і хімічної продукції скоротився випуск засобів мийних та для чищення на 5,2%, фарб та лаків на основі акрилових або вінілових полімерів, у водному середовищі – на 5,9%, пластмас у первинних формах – на 7,4%, кислоти сірчаної – на 31,7%, при цьому збільшено виробництво добрив азотних мінеральних чи хімічних на 15,1%, кислоти азотної та сульфоазотної, аміаку – на 16,1%.

Падіння рівня виробництва проти січня–серпня 2012р. зафіксовано у діяльності з випуску гумових та пластмасових виробів та іншої неметалевої мінеральної продукції (90,3%). Зменшено випуск оболонок штучних з затверділих протеїнів або целюлозних матеріалів на 7,8%, плит, листів, плівки, фольги стрічки з пластмас – на 34,7%, а також основних видів продукції для будівництва: розчинів бетонних, готових для використання (на 3,4%), вапна негашеного, гашеного та гідравлічного  (на 11,8%), плиток та плит керамічних (на 11,9%), елементів конструкцій збірних для будівництва з цементу, бетону чи штучного каменю (на 33,9%), виробів вогнетривких (на 37,9%). Водночас у галузі збільшено виробництво клінкерів цементних на 10,7%, виробів багатошарових, ізолюючих зі скла – на 21,1%.

У металургії та металообробці області спостерігалося зростання випуску продукції проти січня–серпня 2012р. (індекс – 101%) завдяки роботі підприємств з виплавки чавуну, сталі та феросплавів (102,3%) на тлі падіння темпу у трубному виробництві (89,2%) та приросту у секторі випуску готових металевих виробів, крім машин та устатковання (148,2%). Тут збільшено випуск сталі без напівфабрикатів, отриманих безперервним литтям на 0,4%, прокату готового чорних металів – на 5,6%, одночасно зменшено виплавку чавуну на 2,4%, випуск труб та трубок, профілів порожнистих зі сталі – на 7,4%.

У машинобудуванні проти січня–серпня 2012р. випуск продукції (товарів, послуг) значно скорочено (індекс – 74,5%), що стало результатом падіння випуску автотранспортних засобів, причепів та напівпричепів та інших транспортних засобів (66%), а також електричного устатковання (82,3%). Не під силу виправити ситуацію підприємствам, які впливово збільшили випуск продукції – з виробництва машин та устатковання, а також комп’ютерів, електронної та оптичної продукції (індекси 104,1% та 114,2% відповідно). У галузі зменшено як випуск акумуляторів електричних свинцевих для запуску поршневих двигунів внутрішнього згоряння (на 6,5%), вагонів вантажних та вагонів-платформ залізничних або трамвайних несамохідних (на 63,4%), так і обсягів виготовлення вузлів та деталей для експлуатаційних потреб і технічного обслуговування рейкового рухомого складу.

У сфері постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря індекси промислової продукції формуються показниками роботи провідних енергогенеруючих та енергорозподільчих підприємств області, де темп випуску продукції склав 89,8%. Загалом у січні–серпні 2013р. вироблено електроенергії 8,7 млрд.кВт·год, що на 11,7% менше, ніж за січень–серпень 2012р.

За січень–липень 2013р. промисловими підприємствами-учасниками короткотермінових обстежень реалізовано продукції (товарів, послуг) на суму 119,8 млрд.грн., з неї продукції добувної та переробної промисловості – на 101,2 млрд.грн., що відповідає першості за вагою вкладу в загальноукраїнський обсяг обороту від промислової діяльності (18,8%), випередивши традиційного лідера – промисловість Донеччини (18,7%).

У структурі загальнообласного обороту майже чотири п’ятих виручки припадає на продукцію металургії та виробництва готових металевих виробів, крім машин і устатковання, добувної промисловості й розроблення кар’єрів та діяльності з постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря. В обсязі реалізованої за основними промисловими групами (відповідно до європейської класифікації основних промислових груп MIGs) більше двох третин (67,6%) займають товари проміжного споживання, енергія складає більше п’ятої частини (20,6%), споживчі товари нетривалого вжитку та тривалого користування – 6,7% та 0,1% відповідно, інвестиційні товари – 5%.

 

Сільське господарство

 

За січень–серпень 2013р. загальне виробництво продукції сільського господарства порівняно з січнем–серпнем 2012р. зросло на 30,6%, у т.ч. у сільськогосподарських підприємствах – у 1,5 раза, у господарствах населення – на 11,9%.

З початку жнив господарствами всіх категорій зернові та зернобобові культури (без кукурудзи) скошено та обмолочено на площі 827 тис.га, що складає 94,1% до площ, посіяних під урожай 2013р. Із зібраної площі одержано 2,4 млн зерна (у початково оприбуткованій вазі), що у 2,5 раза більше, ніж на відповідну дату 2012р. Збільшення загального обсягу валового збору зерна зумовлено зростанням середньої врожайності зернових культур майже вдвічі. З кожного гектара обмолоченої площі одержано по 29,4 ц зерна (на 14,1 ц більше, ніж на початок вересня торік).

У загальному обсязі зернових і зернобобових культур 73,8% становить виробництво озимої пшениці (1800,1 тис.т), що у 3,3 раза більше від минулорічного.

Значно вищими темпами, ніж у минулому році, проходить збирання соняшника, на початок вересня його намолочено 145,3 тис, що у 2,8 раза більше, ніж торік, середня урожайність при цьому склала 20,5 ц з га (торік –  12,2 ц з га).

Усіма категоріями господарств накопано 453 тис картоплі, що на третину більше, ніж на відповідну дату 2012р. (за рахунок підвищення врожайності з 80 ц до 105 ц з 1 га). Виробництво овочів відкритого ґрунту скоротилося  проти минулорічного на 13,3% (склало 355 тис.т) за рахунок зниження урожайності на 24 ц з 1 га. Господарствами населення одержано 98,1% загального обсягу виробництва картоплі та 93,9% овочів відкритого грунту.

Загальне виробництво плодоягідної продукції (118,2 тис) збільшилось проти відповідного періоду 2012р. на 22,2% (за рахунок підвищення врожайності з 1 га площі насаджень у плодоносному віці на 21,2 ц).

За січень–серпень 2013р. господарствами всіх категорій реалізовано на забій 184,4 тис.т худоби та птиці (у живій вазі), що на 0,5% більше порівняно з аналогічним періодом 2012р., вироблено 234,6 тис.т молока (на 0,3% більше) та отримано 650,8 млн.шт. яєць (на 12,5% менше).

За розрахунками, на 1 вересня 2013р. загальне поголів’я великої рогатої худоби становило 180,1 тис. голів (на 1% більше, ніж на 1 вересня 2012р.), у т.ч. корів – 82 тис. голів (на 0,2% більше); свиней – 543,2 тис. голів (на 3,7% менше), овець і кіз – 78 тис. голів (на 3,3% менше), птиці всіх видів – 18,8 млн. голів (на 4,9% менше).

У господарствах населення утримувалось 78,1% загальної чисельності великої рогатої худоби (торік – 77,8%), у т.ч. корів – 80,7% (81,5%), свиней – 26,2% (25,8%), овець та кіз – 79,6% (78,1%), птиці всіх видів – 32,8% (32%).

Загальний обсяг реалізованої сільськогосподарськими підприємствами власно виробленої продукції за січень–серпень 2013р. порівняно з відповідним періодом 2012р. зменшився на 0,9%, у т.ч. продукції тваринництва – на 3,4%, продукції рослинництва, навпаки, зріс на 1,8%. У структурі загального обсягу реалізації продукція рослинництва займала 50,2%, тваринництва – 49,8%, (у січні–серпні 2012р. відповідно 48,4% та 51,6%).

Середні ціни продажу аграрної продукції сільськогосподарськими підприємствами за всіма напрямами у січні–серпні 2013р. порівняно з відповідним періодом 2012р. знизились на 0,6%, у т.ч. на продукцію тваринництва – на 1,7%, на продукцію рослинництва, навпаки, зросли на 0,6%.

На 1 вересня 2013р. в сільськогосподарських підприємствах (крім малих) та підприємствах, що здійснюють зберігання, переробку зернових культур, було в наявності 1589,9 тис.т зерна (в 1,7 раза більше проти 1 вересня 2012р.), у т.ч. 1237,5 тис.т пшениці (у 2,1 раза більше). Безпосередньо в аграрних підприємствах зберігалося 1063,9 тис.т зерна (в 1,7 раза більше), у т.ч. 773,6 тис.т пшениці, 210,2 тис.т ячменю, 48,9 тис.т кукурудзи, 5,2 тис.т жита. Зернозберігаючі та зернопереробні підприємства мали в наявності 526 тис.т зерна, у т.ч. зернозберігаючі – 409 тис.т.

Запаси насіння соняшнику становили 171,4 тис.т (майже у 2 рази більше проти 1 вересня 2012р.), з них безпосередньо в аграрних підприємствах (крім малих) – 108,2 тис.т, в підприємствах, що здійснюють його переробку та зберігання – 63,2 тис.т.

 

Капітальні інвестиції

 

За січень–червень 2013р. підприємствами та організаціями області за рахунок усіх джерел фінансування освоєно 8377,3 млн.грн. капітальних інвестицій, що на 21% менше відповідного періоду попереднього року (довідково: у січні–червні 2012р. їх обсяг склав 120,8% до січня–червня 2011р.).

Основним джерелом капітальних інвестицій залишаються власні кошти підприємств та організацій, за рахунок яких освоєно 83,4% загального обсягу. Натомість за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів освоєно лише 1,9% усіх вкладень.

У загальному обсязі капітальних вкладень традиційно вагому частку (53,7%) складають інвестиції, освоєні промисловими підприємствами, обсяги яких порівняно з січнем–червнем 2012р. скоротились на 20,6%. Це насамперед зумовлено зменшенням (на 37,2%) інвестицій підприємств добувної промисловості і розроблення кар’єрів, частка яких становила 41,4% всіх вкладень у промисловість. Також на 6,3% зменшились інвестиції підприємств переробної промисловості. Водночас нарощують темпи інвестування підприємства із водопостачання, каналізації, поводження з відходами, обсяги капітальних інвестицій яких  збільшились в 2,5 раза, постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – на 24,9%.

За підсумками І півріччя 2013р. значно зросли об’єми капітальних інвестицій підприємств і закладів мистецтва, спорту, розваг та відпочинку (в 11,3 раза), інформатизації та телекомунікації (в 11 разів), професійної, наукової та технічної діяльності (в 1,9 раза). Майже втричі зросли капіталовкладення установ охорони здоров’я та надання соціальної допомоги. Також спостерігався приріст інвестицій підприємств, що здійснюють тимчасове розміщування й організацію харчування (на 42,5%), операції з нерухомим майном (на 9%).

Разом з тим більш, ніж наполовину зменшилось інвестування закладів освіти. Суттєво скоротилися обсяги капітальних інвестицій підприємств у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування (на 69,5%), з надання інших видів послуг (на 44,6%), фінансової та страхової діяльності (на 42,1%). Уповільнили вкладення підприємства оптової та роздрібної торгівлі, ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів (на 33,9%), сільського, лісового та рибного господарств (на 34,1%), будівництва (на 14,9%), транспорту, складського господарства, поштової та кур’єрської діяльністі (на 9,2%).

У житловому будівництві освоєно 327,8 млн.грн. капітальних інвестицій, що на 16% менше, ніж у січні–червні 2012р. Їх частка в загальному обсязі інвестицій становила 3,9%.

 

Будівельна діяльність

 

За січень–серпень 2013р. підприємствами області виконано будівельних робіт власними силами на суму 2995,8 млн.грн. Індекс будівельної продукції порівняно з відповідним періодом 2012р. становив 93,6%.

У січні–серпні 2013р. порівняно з січнем–серпнем 2012р. скоротилося будівництво інженерних споруд (на 9,7%), частка яких у загальному обсязі будівництва становила 70,6%.

За характером будівництва обсяги робіт розподілилися таким чином: роботи з нового будівництва, реконструкції та технічного переозброєння склали 71,1% загального обсягу, решта – з капітального і поточного ремонтів (15,9% та 13% відповідно).

На міста Дніпропетровськ і Кривий Ріг припадає майже 80% виконаних будівельних робіт.

 

Транспорт

 

За січень–серпень 2013р. підприємствами транспорту перевезено 75,2 млн.т вантажів, що на 7,6% більше обсягу перевезень у січні–серпні 2012р. Вантажооборот зменшився на 5% та склав 23,4 млрд.ткм.

Послугами пасажирського транспорту області скористалися 358,5 млн. осіб, що на 2,5% менше, ніж торік. Водночас пасажирооборот збільшився на 2,8% і дорівнював 6,4 млрд.пас.км.

Залізницею відправлено 64 млн.т вантажів (на 1,3% більше, ніж у січні–серпні 2012р.) та 25 млн. пасажирів (зменшення на 0,2%). Вантажооборот зменшився на 5,5% і становив 22  млрд.ткм.  Пасажирооборот дещо підвищився (на 0,4 %) та склав
2,6 млрд.пас.км.

Підприємствами автомобільного транспорту (з урахуванням перевезень фізичними особами-підприємцями) за січень–серпень 2013р. доставлено 10,9 млн.т вантажів, що в 1,7 раза більше тогорічного показника. Вантажооборот також зріс (на 5,3%) і дорівнював 1,4 млрд.ткм. Кількість обслугованих пасажирів залишилась на рівні минулорічного показника і становила 211,6 млн. осіб. Пасажирська робота склала 2,9 млрд.пас.км, що на 8% більше, ніж торік.

Водним транспортом області перевезено 364,6 тис.т вантажів, що  на 5,1% менше показника січня–серпня 2012р. Вантажооборот зменшився на 21,1% та дорівнював 37,9 млн.ткм. Послугами річкового транспорту скористались 36,7 тис. пасажирів, що у 4,1 раза більше, ніж за січень–серпень минулого року. При цьому пасажирооборот зріс в 1,7 раза і становив 0,4 млн.пас.км.

Авіаційним транспортом було перевезено 1,8 тис.т вантажів, вантажооборот склав 5 млн.ткм, що відповідно у 4,3 раза та 2,1 раза більше обсягів аналогічного періоду попереднього року. Послугами авіаперевізників скористались 72,7 тис. осіб, що на 7,4% менше показників січня–серпня 2012р. Пасажирооборот збільшився на 12,1% і склав 48,3 млн.пас.км.

Трамвайно-тролейбусним парком області обслуговано 116,9 млн. осіб (на 7% менше), у т.ч. майже дві третини – безкоштовно.

Кількість пасажирів, які обрали для переміщення метрополітен, становила 4,9 млн. осіб (на 6,6% менше, ніж торік). Правом пільгового проїзду скористались 39,7% пасажирів.

 

Зв’язок

 

У січні–липні 2013р. доходи операторів, провайдерів від надання послуг пошти та зв’язку становили 1202,7 млн.грн., що на 8,5% менше показника січня–липня 2012р. у тарифах 2013р. Із загального обсягу 804,8 млн.грн. – доходи від послуг пошти та зв’язку населенню (зменшення на 7,5%). Найбільша частка припадала на доходи від надання населенню послуг мобільного (стільникового) зв’язку – 57,7%, телефонного міського – 17,4%, комп’ютерного – 11,7%. Доходи від передачі і прийому телевізійних та радіопрограм, радіозв’язку складали 5,8%, поштових послуг – 3,3%, телефонного міжміського зв’язку – 2,6%.

 

Послуги

 

У серпні 2013р., за попередніми даними, обсяг реалізованих підприємствами області нефінансових послуг дорівнював 1,5 млрд.грн. (що у порівнянних цінах на 11,6% менше, ніж у серпні 2012р.), у тому числі безпосередньо населенню було надано послуг на суму 322,4 млн.грн.

 

Зовнішня торгівля товарами

 

У січні–липні 2013р. обсяги експорту товарів становили 5924,1 млн.дол. США, імпорту - 3013,5 млнол., і проти відповідного періоду попереднього року експорт зменшився на 0,2%, імпорт – на 24,3%. Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами складало 2910,6 млн.дол. (у січні–липні 2012р. – 1954,5 млн.дол.).

Коефіцієнт  покриття   експортом   імпорту   дорівнював   2   (торік - 1,5).

Зовнішньоторговельні товарні операції область здійснювала з партнерами зі 146 країн світу.

У загальних обсягах експорту та імпорту області питома вага країн СНД становила відповідно 38,7% та 27,8%, Азії - 35% та 24,9%, Європи – 17,8% та 37,5%, Африки – 6,3% та 2,5%, Америки – 2,2% та 7%.

Для економічного розвитку регіону важливою є торгівля з країнами Європейського Союзу  (01.07.2013р. до складу країн-членів ЄС увійшла Хорватія). У січні-липні 2013р. до них експортовано товарів на 1040,4 млнол. (17,6% експорту області), імпортовано -
на 1085,6 млн.дол. (36% імпорту області), і порівняно з аналогічним періодом минулого року обсяги експорту-імпорту товарів зменшились на 2,1% та 17,1% відповідно. Серед країн ЄС значні обсяги експортних поставок здійснено до Польщі – на 277,5 млнол., Чехії – на 187,1 млн.дол., Словаччини – на 161,6 млн.дол. Найбільше отримано товарів з Німеччини (на 247,3 млнол.), Польщі (на 205 млн.дол.) та Італії (на 92,1 млн.дол.).

Основу товарної структури експорту області складали чорні метали (39,3% загального обсягу). До країн СНД спрямовано 37% експорту цієї групи товарів, до країн ЄС – 4,9%.

У вартісному виразі за січень-липень 2013р. обсяг експорту чорних металів склав 2330,5 млнол., руд, шлаків і золи – 1461,7 млн.дол., виробів з чорних металів – 805,3 млн.дол., залізничних локомотивів – 298,2 млн.дол., продуктів неорганічної хімії – 166,6 млн.дол., машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання – 151,5 млнол., паперу та картону – 118 млн.дол.

У товарній структурі імпортних надходжень значними були обсяги машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання, яких отримано на 418,1 млнол. (13,9% загального обсягу імпорту), палива мінерального; нафти та продуктів її перегонки – на 412,3 млнол. (13,7%), полімерних матеріалів, пластмас та виробів з них – на 410,6 млн.дол. (13,6%), фармацевтичної продукції – на 317,6 млн.дол. (10,5%), чорних металів – на 286,8 млн.дол. (9,5%), засобів наземного транспорту, літальних апаратів, плавучих засобів – на 140,7 млн.дол. (4,7%), паперу та картону – на 98,2 млнол. (3,3%).

 

 

 

Внутрішня торгівля

 

Оборот роздрібної торгівлі (до якого включено роздрібний товарооборот підприємств, що здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі, розрахункові дані щодо обсягів продажу товарів на ринках і фізичними особами-підприємцями) за січень–серпень 2013р. становив 42,7 млрд.грн., що на 6,5% більше обсягу січня–серпня 2012р.

Оборот ресторанного господарства (з урахуванням обороту фізичних осіб-підприємців) за січень–серпень 2013р. склав 973,6 млн.грн. і проти відповідного періоду попереднього року майже не змінився.

Обсяг роздрібного товарообороту підприємств, які здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі та ресторанного господарства, за звітний період дорівнював 24 млрд.грн., що у порівнянних цінах на 3,2% більше обсягу січня–серпня 2012р. Обсяг роздрібного товарообороту за серпень 2013р. становив 3,2 млрд.грн. і проти серпня 2012р. у порівнянних цінах майже не зазнав змін, проти липня 2013р. – збільшився на 3,7%.

 

Ціни і тарифи

 

Індекс споживчих цін по Дніпропетровській області у серпні 2013р. до попереднього місяця склав 99,2%, з початку року – 99,5%.

У серпні п.р. на споживчому ринку продукти харчування та безалкогольні напої подешевшали на 1,7%, з яких суттєво – овочі та  фрукти (на 16,2% та 13,1% відповідно). У межах 1,8–0,6% зменшилися ціни на продукти переробки зернових, олію соняшникову, рибу та продукти з риби. Водночас значно (на 20,1%) подорожчали яйця, на 1,8–0,3% – рис, цукор, кисломолочна продукція, сири, молоко, масло, макаронні вироби.

Ціни на алкогольні напої, тютюнові вироби загалом підвищилися на 0,9%, у т.ч. на тютюнові вироби – на 1,4%, алкогольні напої – на 0,1%.

Подорожчання скрапленого газу на 5,4% спричинило зростання цін на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива в цілому на 0,1%.

Збільшення цін у сфері транспорту на 0,3% перш за все викликане підвищенням вартості перевезень залізничним пасажирським транспортом на 3%.

У сфері освіти ціни знизилися на 0,4% внаслідок здешевлення послуг закладів дошкільної та початкової освіти на 1,3%.

Крім того, на 2,7% стали дорожчими туристичні послуги, на 0,3% – предмети домашнього вжитку, побутова техніка та поточне утримання житла. У той же час на 0,3% зменшилася вартість послуг ресторанів та готелів.

За січень–серпень 2013р. продукти харчування та безалкогольні напої подешевшали на 2,4%, при цьому найзначніше – яйця та фрукти (на 13,1% та 10,2% відповідно). Також знизилися ціни на молоко, овочі, продукти переробки зернових, рибу та продукти з риби, м’ясо та м’ясопродукти, олію соняшникову (у межах 6,6–2,5%). У той же час на 7–2,1% подорожчали цукор, рис, кисломолочна продукція, маргарин, масло.

Приріст цін на алкогольні напої, тютюнові вироби склав 8,4%, зокрема, на тютюнові вироби – 11,5%, алкогольні напої – 4,6%.

Плата за житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива збільшилася на 0,9%, у т.ч. за квартиру – на 1,1%.

У сфері охорони здоровя ціни зросли на 2,4%, а саме: на послуги лікарень та фармацевтичну продукцію – однаково – на 2,4%, амбулаторні послуги – на 2%.

Зростання цін у сфері транспорту на 0,7% в основному стало наслідком подорожчання транспортних послуг на 2,7%. Водночас ціни на паливо та мастила знизилися на 3%.

Збільшення вартості послуг закладів дошкільної та початкової освіти  на 12,7% спричинило зростання цін у сфері освіти на 3,4%.

На 1,4–0,5% стали дорожчими послуги ресторанів та готелів, сфери зв’язку, відпочинку та культури; на 1,2% подешевшали одяг і взуття.

 

Фінанси

 

Фінансовий результат великих та середніх підприємств до оподаткування (сальдо) по області (крім малих, сільськогосподарських підприємств та бюджетних установ) за січень–червень 2013р. був позитивним і становив 7,2 млрд.грн., що на 13,4% більше аналогічного періоду попереднього року.

Упродовж звітного періоду прибутковими підприємствами, частка яких у загальній кількості склала 54,9%, одержано 15,4 млрд.грн. прибутку. Основна його частина була сформована за рахунок підприємств промисловості (76,2%), сфери фінансової та страхової діяльності (12%), а також оптової та роздрібної торгівлі; ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів (9,4%). Порівняно з січнем–червнем 2012р. обсяг прибутку збільшився на 16,6%.

Питома вага збиткових підприємств становила 45,1%. Сума допущених ними збитків дорівнювала 8,2 млрд.грн.

 

Доходи населення

 

Середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників, зайнятих на підприємствах області та їх відокремлених підрозділах з чисельністю найманих працівників 10 і більше осіб, у січні–липні п.р. становила 3302 грн., що у 2,9 раза перевищує мінімальну заробітну плату, визначену на державному рівні з 1 січня 2013р. (1147 грн.).

В економіці області залишається значною диференціація рівнів оплати праці. До видів економічної діяльності (у 2013 році угрупування інформації за видами економічної діяльності (КВЕД) здійснюється згідно з Класифікацією видів економічної діяльності
(ДК 009:2010), затвердженою наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11 жовтня 2010 року № 457 “Про затвердження та скасування національних класифікаторів”), де складалась найвища зарплата, належали заклади мистецтва, спорту, розваг та відпочинку, а також організації, які здійснюють фінансову та страхову діяльність, у промисловості – підприємства добувної промисловості і розроблення кар’єрів та металургійного виробництва, виробництва готових металевих виробів, де заробітна плата працівників була більша, ніж середній показник по області на 41–82%.

Водночас заробітна плата працівників підприємств текстильного виробництва, виробництва одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів була майже наполовину менша за середню по області.

Упродовж січня–липня 2013р. загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати в області зменшилась на 18%, або на 1,9 млн.грн. і за станом на 1 серпня 2013р. склала 8,5 млн.грн., або 0,3% фонду оплати праці, нарахованого за липень п.р.

Із загального обсягу боргу 2,2 млн.грн. (25,7%) припадає на економічно активні підприємства, що на 31,9% менше показника, який склався за станом на 1 січня 2013р.

Упродовж січня–липня п.р. повністю ліквідовано заборгованість із заробітної плати на економічно активних підприємствах сільського, лісового та рибного господарства, у будівельних організаціях, на підприємствах транспорту, складського господарства, поштової та кур’єрської діяльності; в організаціях, що здійснюють професійну, наукову та технічну діяльність, а також в організаціях, що функціонують у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування. У промисловості повністю виправилась ситуація на підприємствах по виготовленню виробів з деревини, виробництву паперу та поліграфічної діяльності; по виробництву гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції; металургійного виробництва, виробництва готових металевих виробів; а також по виробництву автотранспортних засобів, причепів і напівпричепів та інших транспортних засобів.

Разом з тим, поновилися зазначені борги у сфері діяльності підприємств по виробництву комп’ютерів, електронної та оптичної продукції; а також водопостачання, каналізації, поводження з відходами і за станом на 1 серпня 2013р. склали 98 тис.грн. і
71 тис.грн. відповідно. У 5,4 раза побільшали вони на підприємствах по виробництву меблів, іншої продукції, ремонту і монтажу машин та устатковання.

Знов від несвоєчасних розрахунків із заробітної плати почав потерпати персонал економічно активних підприємств, розташованих у м.Павлограді, якому на початок серпня п.р. не виплачено 71 тис.грн. Водночас повністю виправилась ситуація у містах Дніпродзержинську, Нікополі та Синельниковому, а також у Дніпропетровському, Новомосковському, Павлоградському і Солонянському районах області.

Чисельність працівників економічно активних підприємств, яким не виплачено заробітну плату, за станом на 1 серпня 2013р. дорівнювала 0,3 тис. осіб. При цьому кожному з них заборгували у середньому по 6750 грн., що майже удвічі більше розміру середньої заробітної плати в області у липні 2013р.

Надання субсидій. У січні–липні 2013р. за субсидіями для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг  звернулись  29,6 тис. сімей, призначено таку допомогу 29,1 тис. сімей на  суму 2,9 млн.грн.

Допомогу у вигляді субсидії готівкою для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у січні–липні 2013р. було призначено 3,8 тис. сімей на загальну суму 2,9 млн.грн., а отримали її 2,9 тис. сімей у сумі 2,2 млн.грн.

Оплата населенням житлово-комунальних послуг. Платежі населення за житлово-комунальні послуги, включаючи погашення боргів попередніх періодів, за січень–липень 2013р. склали 2232,1 млн.грн., або 105,4% нарахованих за цей період сум (торік – відповідно 2268,8 млн.грн. та 101,9%).

За станом на 1 серпня 2013р. населення області заборгувало 1776,4 млн.грн. з оплати житлово-комунальних послуг, крім того, 102,8 млн.грн. – за електропостачання. Заборгованість за ЖКП збільшилась на 2,8% порівняно з минулорічним показником.

У липні 2013р. мешканцям регіону було нараховано 155,1 млн.грн. за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, централізоване водопостачання та водовідведення, централізоване опалення та гаряче водопостачання, газопостачання та вивезення побутових відходів (без урахування сум призначених субсидій на відшкодування перелічених видів платежів). Надійшло  від споживачів зазначених послуг 213,5 млн.грн., крім того, за електропостачання – 73,6 млн.грн. Рівень оплати населенням за  надані послуги у середньому по області становив 137,7% (у липні 2012р. – 141,8%).

 

Ринок праці

 

За даними державної служби зайнятості, у січні–серпні 2013р. офіційного статусу безробітних набули 39,9 тис. громадян. Водночас їх чисельність упродовж серпня п.р. зменшилась на 2,1% і за станом на 1 вересня 2013р. склала 29,4 тис. осіб, з яких 60,9% становили жінки, 41,7% – особи у віці до 35 років. Серед кожних 100 безробітних
32 особи розраховували на додаткові гарантії щодо працевлаштування.

У загальній чисельності безробітних нараховувалось 17% робітників з обслуговування, експлуатації та контролювання за роботою технологічного устатковання, складання устатковання та машин, 15% – працівників сфери торгівлі та послуг, 14,4% – службовців, керівників, менеджерів, 12,2% – кваліфікованих робітників з інструментом, 11,3% – фахівців (у зв’язку з набранням чинності з 1 січня 2013р. Закону України “Про зайнятість населення” та відповідно зміною методології формування державною службою зайнятості системи показників щодо зареєстрованого ринку праці порівняння даних з відповідним періодом 2012р. не здійснюється).

Рівень зареєстрованого безробіття в області за станом на 1 вересня 2013р. становив 1,5% від середньорічної чисельності населення працездатного віку. При цьому зазначений показник серед сільського населення складав 1,7%, серед мешканців міських поселень – 1,4%.

За повідомленнями підприємств, установ та організацій, кількість вільних робочих місць і вакантних посад протягом серпня 2013р. збільшилась на 6,6% та на кінець місяця становила 9,4 тис. одиниць. Загалом по області переважає попит на працівників найпростіших професій, для яких призначалось 23 з кожних 100 таких місць, та на кваліфікованих робітників з інструментом – 21. Поряд з цим практично не було потреби у кваліфікованих робітниках сільського та лісового господарств, риборозведення та рибальства, а також у технічних службовцях.

Навантаження безробітного населення на одне вільне робоче місце (вакансію) на кінець серпня 2013р. становило 3 особи. У містах  (дані наведено по районних та міських центрах зайнятості) Павлограді та Кривому Розі згаданий показник дорівнював 1 особі. Водночас у Покровському районі на одне вільне робоче місце (вакансію) претендували
18 осіб, у
 Межівському – 15 осіб.

За сприяння державної служби зайнятості у серпні 2013р. було працевлаштовано на 15,8% менше громадян, ніж у попередньому місяці – 2,9 тис. осіб. Серед працевлаштованих громадян майже половину (49,1%) складають жінки, особи у віці
до 35 років – 55,6%.

Рівень працевлаштування безробітних мешканців області у січні–серпні п.р. становив 31,7%. У містах зазначений показник знаходився в межах від 22,8% – у Кривому Розі до 50% – у Вільногірську, у районах – від 26% в Апостолівському до 63% –
у Юр’ївському.

 

Демографічна ситуація

 

Чисельність наявного населення Дніпропетровської області за станом на 1 серпня 2013р., за оцінкою, складала 3298 тис. осіб. Упродовж січня–липня 2013р. вона скоротилася на 9,8 тис. осіб.

 Порівняно з відповідним періодом минулого року природне скорочення населення збільшилось на 3,1%, що пов’язано зі зниженням рівня народжуваності з 11 осіб  на 1000 жителів у січні–липні 2012р. до 10,6 – у січні–липні 2013р. Залишилось суттєвим перевищення кількості померлих над числом живонароджених: на 100 померлих припадало 68 народжених дітей.

Упродовж січня–липня 2013р. порівняно з аналогічним періодом 2012р. кількість прибулих мігрантів зменшилась на 2174 особи (8,9%), вибулих – на 928 осіб (4%), і становила, відповідно, 22157 та 22269 осіб.

Переважну частину мігрантів, які обрали місцем постійного проживання Дніпропетровщину, склали прибулі з областей України (80,1%), решта – з-за кордону країни.

Більшість осіб, що виїхали за межі області, обрали своїм місцем проживання регіони України (89,6%), до інших держав емігрувало 10,4%.

 

Криміногенна ситуація

 

За повідомленням прокуратури Дніпропетровської області, протягом січня–серпня 2013р. обліковано 51,6 тис. кримінальних правопорушень, з числа яких 50,5 тис. виявлено органами внутрішніх справ, 506 – органами, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, 445 – органами прокуратури та 56 – органами безпеки.

Із загального числа зафіксованих правоохоронними органами кримінальних проявів 24,5% – тяжкі та особливо тяжкі.

У загальній кількості злочинів 62,5% становили злочини проти власності, 13,5% – злочини проти життя та здоров’я особи, 4,4% – злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров’я населення, 4% – злочини проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об’єднань громадян, 3% – злочини проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина, 2,8% – злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, 2,7% – злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг, 2% – злочини у сфері господарської діяльності, 1,5% – злочини проти правосуддя, 1,4% – злочини проти громадського порядку та моральності, 1,2% – злочини проти громадської безпеки.

Протягом січня–серпня 2013р. скоєно вбивств і замахів на вбивство, 226 умисних тяжких тілесних ушкоджень та 29 зґвалтувань і замахів на зґвалтування.

Кількість випадків крадіжок становила 24,1 тис., шахрайств 4,5 тис., грабежів – 2,2 тис., розбоїв – 153 випадки та хабарництва – 114.

Правоохоронними органами за цей період виявлено 16 осіб, які скоїли злочин у складі 4 організованих груп і злочинних організацій; закінчено 4 кримінальних провадження про кримінальні правопорушення, вчинені організованими групами і злочинними організаціями.

Кількість потерпілих від злочинів за січень–серпень 2013р. становила 38,5 тис. осіб, із числа яких 16,5 тис. – жінки, 3,2 тис. – особи похилого віку та інваліди І і ІІ групи, 556 – неповнолітні та 357 осіб – діти до 14 років. Найбільша кількість потерпілих (62,2%) від крадіжок та  шахрайств – відповідно 20,2 тис.  та 3,7 тис. осіб, серед яких  41,8% – жінки  (10 тис. осіб).  У дорожньо-транспортних пригодах, пов’язаних зі злочинами, на території області постраждало 960 осіб, з яких 186 осіб (19,4%) – загинуло.
Усього внаслідок злочинних діянь загинуло 514 осіб, з числа яких 13,4% – у результаті нанесення умисних тяжких тілесних ушкоджень, 28,6% було вбито.

Серед виявлених осіб (8 тис.), які вчинили злочини, 40,3% раніше вже ставали на злочинний шлях, з яких кожний другий мав незняту або непогашену судимість, 8,6% вчинили злочин у групі, 15,7% знаходились у стані алкогольного сп’яніння; 12,7% – жінки, 3,4% – неповнолітні. Питома вага працездатних осіб, підозрюваних у скоєнні злочинів, які на момент учинення злочину не працювали і не навчалися, становила 35,9%, безробітних – 33,5%.

 

 

Головне управління статистики

у Дніпропетровській області

 

 
 
Про Головне управління  ::  Діяльність Головного управління   ::  Доступ до публічної інформації   ::  Нормативно-правова база  ::  Корисна інформація
 Статистична звітність  ::  Терміни подання звітності  ::  Перепис населення 2001  ::  Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України
Новини  ::  Публікації   ::  Соціально-економічне становище   ::  Експрес-випуски ::  Пресвипуски  ::  Статистична інформація 
Замовлення статистичної інформації  ::  Конкурс на зайняття посад державної служби
Copyright © 2005-2022
Головне управління статистики у Дніпропетровській області