офіційний вебсайт
ГОЛОВНЕ  УПРАВЛІННЯ  СТАТИСТИКИ  У  ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ  ОБЛАСТІ
49038, м.Дніпро, вул.Столярова, 3,тел.:(056) 778 68 43, факс: (056) 778 67 69, e-mail: ous@dp.ukrstat.gov.ua
  Головна | Соціально-економічне становище області

Про Головне управління
Діяльність Головного управління
Доступ до публічної інформації
Нормативно-правова база
Публікації
Соціально-економічне становище
Статистична інформація
Експрес-випуски
Пресвипуски
Метаописи держстатспостережень
Методологія та класифікатори
Звітна документація
Електронна звітність
Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України
Замовлення статистичної інформації
Анкетні опитування
Корисна інформація
Юним громадянам
Всеукраїнський перепис населення
Звернення громадян

dneprstat.gov.ua

Архів 2013 2012 2011 2010 2009
СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

 

 

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

за січень–вересень 2013 року

 

Повідомлення Головного управління статистики

у Дніпропетровській області

 

Промисловість

 

Індекс промислового виробництва за січень–вересень 2013р. відносно січня–вересня 2012р. становив 97,9%.

Скорочення випуску продукції спостерігалося у роботі підприємств переробної промисловості (індекс – 95,2%) та сфери з постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря (90,1%). У добувній промисловості та розробленні кар’єрів рівень виробництва січня–вересня попереднього року перевищено (101,1%).

У профільних видах діяльності переробної галузі досягти рівня виробництва січня–вересня 2012р. не вдалося підприємствам машино-будування (73,9%), з виробництва коксу, продуктів нафтоперероблення (84,1%), гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції (90,4%), харчової галузі (96,7%), хімічних речовин і хімічної продукції (98,4%). При цьому позитивні результати зафіксовано в роботі підприємств текстильного виробництва, випуску одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів (202%), з випуску меблів, іншої продукції, ремонту і монтажу машин та устатковання (105,3%), виготовлення виробів з деревини, виробництва паперу та поліграфічної діяльності (105,2%), металургії та виробництва готових металевих виробів, крім машин і устатковання (100,6%).

У добувній промисловості та розробленні кар’єрів у січні–вересні 2013р. основним чинником зростання проти січня–вересня 2012р. стали підприємства з видобутку металевих руд (101%) та добування каменю, піску та глини (107,3%). Фактором якісної роботи стало збільшення випуску концентратів залізорудних неагломерованих на 2,3% (до рівня 42,2 млн.т), при одночасному скороченні випуску концентратів залізорудних агломерованих на 1,1%.

У виробництві харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів рівня випуску продукції січня–вересня 2012р. не досягнуто, і скорочення обсягів спостерігається на підприємствах з випуску напоїв, продуктів борошномельно-круп’яної промисловості, крохмалів та крохмальних продуктів, олії та тваринних жирів, з перероблення та консервування як овочів та фруктів, так і риби, а також інших харчових продуктів (індекси 73,6–97,8%). Водночас збільшився рівень виробництва готових кормів для тварин, молочних продуктів, хліба, хлібобулочних і борошняних виробів, м’яса та м’ясних продуктів (індекси 101,1–111,9%). У галузі зменшено випуск борошна (на 5,3%), соків фруктових та овочевих (на 12,2%), круп (на 11,4%), олії соняшникової нерафінованої (на 22%), вод натуральних мінеральних негазованих та газованих (на 9,6% та 32,1% відповідно). При цьому зріс випуск виробів ковбасних (на 4,4%), йогурту, інших ферментованих чи сквашених молока та вершків (на 6,9%), м’яса свійської птиці, великої рогатої худоби та свиней свіжого чи охолодженого (на 12,8%, 15,1%, 21,6% відповідно), виробів здобних (на 12,8%), масла вершкового (на 19,9%), джемів, желе фруктових, пюре та паст фруктових чи горіхових (на 21,7%), сирів жирних (у 1,9 раза).

На підприємствах легкої промисловості отримано зростання випуску продукції завдяки успіхам як у текстильному виробництві, випуску одягу, так і у виробництві шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів. У галузі збільшено випуск суконь, крім трикотажних, жіночих та дівчачих (на 0,4%), курток, піджаків та блейзерів чоловічих та хлопчачих з тканин бавовняних або синтетичних виробничих та професійних (на 33,1%), одягу робочого іншого з тканини бавовняної або з волокон синтетичних чоловічого та хлопчачого (на 43,6%). При цьому скорочено випуск одягу робочого іншого з тканини бавовняної або з волокон синтетичних жіночого та дівчачого (на 1%), светрів, пуловерів, кардиганів, жилетів, виробів подібних трикотажних та в’язаних (на 9,6%), комплектів, костюмів чоловічих та хлопчачих з тканин бавовняних або синтетичних, виробничих та професійних (на 11,7%), піджаків й блейзерів, крім трикотажних, жіночих та дівчачих (на 29,8%), спідниць та спідниць-брюк, крім трикотажних, жіночих та дівчачих (у 1,7 раза).

У галузі з виготовлення виробів з деревини, виробництва паперу та поліграфічної діяльності збільшено випуск шпалер та подібних виробів з паперу для покриття стін; паперу прозорого для вікон (на 5,5%), тари дерев’яної іншої та її частин (на 7,5%). При цьому скоротився випуск коробок та ящиків з паперу та картону гофрованих (на 5,7%), деревини, уздовж розпиляної чи розколотої, завтовшки більше 6мм (на 10,5%), мішків та пакетів з паперу (на 17,6%), вікон та їх рам, дверей балконних та їх рам, дверей та їх коробок і порогів (на 36,3%).

У промисловому виробництві коксу та продуктів нафтоперероблення у січні–вересні 2013р. фіксується спад виробництва: підприємствами області випущено коксу та напівкоксу з вугілля кам’яного; коксу газового та смол кам’яновугільних чи мінеральних інших менше на 14,9%, ніж у відповідному періоді 2012р. (по кожному).

У галузі з випуску хімічних речовин і хімічної продукції скоротився випуск фарб та лаків на основі акрилових або вінілових полімерів у водному середовищі на 5,5%, засобів мийних та для чищення; пластмас у первинних формах – на 6,3% кожного, кислоти сірчаної – на 25,4%, при цьому збільшено виробництво добрив азотних мінеральних чи хімічних на 11,9%, кислоти азотної, сульфоазотної, аміаку – на 12%.

Падіння рівня виробництва проти січня–вересня 2012р. зафіксовано у діяльності з випуску гумових і пластмасових виробів та іншої неметалевої мінеральної продукції (90,4%). Підприємствами з виготовлення продукції для будівництва зменшено випуск розчинів бетонних, готових для використання, на 6,5%, вапна негашеного, гашеного та гідравлічного – на 11,5%, плиток та плит керамічних – на 11,5%, елементів конструкцій збірних для будівництва з цементу, бетону чи штучного каменю – на 33,5%, виробів вогнетривких – на 39,2%. Водночас у галузі збільшено виробництво клінкерів цементних на 7,3%, виробів багатошарових, ізолюючих зі скла – на 16,6%.

У металургії та металообробці області спостерігалося зростання випуску продукції проти січня–вересня 2012р. (індекс – 100,6%). У металургії приріст отримано підприємствами з виплавки чавуну, сталі та феросплавів (101,7%) на тлі падіння темпу у трубному виробництві (87,3%). Тут збільшено випуск сталі без напівфабрикатів, отриманих безперервним литтям, на 0,4%, прокату готового чорних металів – на 5,1%, одночасно зменшено виплавку чавуну на 2,4%, випуск труб та трубок, профілів порожнистих зі сталі – на 9,3%.

У машинобудуванні проти січня–вересня 2012р. випуск продукції (товарів, послуг) скорочено більш, ніж на чверть (індекс – 73,9%), що стало результатом падіння випуску транспортних засобів (65,7%), комп’ютерів, електронної та оптичної продукції; електричного устатковання (80,2%). І це не під силу виправити підприємствам, які збільшили випуск продукції – з виробництва машин та устатковання (103,9%). У галузі зменшено як випуск акумуляторів електричних свинцевих для запуску поршневих двигунів внутрішнього згоряння (на 7,3%), вагонів вантажних та вагонів-платформ залізничних або трамвайних несамохідних (на 64,5%), так і обсяги виготовлення вузлів та деталей для експлуатаційних потреб і технічного обслуговування рейкового рухомого складу.

У сфері постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря суттєвий вплив на індекси промислової продукції має робота провідних енергогенеруючих та розподільчих підприємств області, діяльність яких повністю підпорядкована потребам економіки держави та графіку НДЦ – темп випуску продукції на них склав 89,7%. Загалом у січні–вересні 2013р. вироблено електроенергії на 11,8% менше, ніж за січень–вересень 2012р.

За січень–серпень 2013р. промисловими підприємствами-учасниками короткотермінових обстежень реалізовано продукції (товарів, послуг) на суму 136,5 млрд.грн., з неї продукції добувної та переробної промисловості – на 115,6 млрд.грн., що відповідає першому місцю за вагою вкладу в загальноукраїнський обсяг обороту від промислової діяльності (18,8%), випереджаючи традиційного лідера – промисловість Донеччини (18,6%). У структурі загальнообласного обороту майже чотири п’ятих виручки припадає на продукцію металургії та виробництва готових металевих виробів, крім машин і устатковання; добувної промисловості й розроблення кар’єрів та результат діяльності з постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря. В обсязі реалізованої за основними промисловими групами (відповідно до європейської класифікації основних промислових груп MIGs) більше двох третин (67,6%) займають товари проміжного споживання, енергія складає більше п’ятої частини (20,6%), споживчі товари нетривалого вжитку та тривалого користування – 6,7% та 0,1% відповідно, інвестиційні товари – 5%.

 

Сільське господарство

 

За січень–вересень 2013р. загальне виробництво продукції сільського господарства порівняно з січнем–вереснем 2012р. зросло на 21,9%, у т.ч. у сільськогосподарських підприємствах – на 30,5%, у господарствах населення – на 12,3%.

З початку жнив господарствами всіх категорій зернові та зернобобові культури (включаючи кукурудзу) скошено та обмолочено на площі 909,6 тис.га, що складає 74,7% до площ, посіяних під урожай 2013р. (без урахування кукурудзи – 94,4%). Із зібраної площі одержано 2,7 млн.т зерна (у початково оприбуткованій вазі), що в 2,2 раза більше, ніж на відповідну дату 2012р. Збільшення загального обсягу валового збору зерна зумовлено зростанням середньої врожайності зернових культур майже вдвічі.

На початок жовтня кукурудза на зерно зібрана на 79,8 тис.га, з цієї площі одержано 288,2 тис.т зерна, при середній урожайності 36,1 ц з га (на відповідну дату у 2012р. було 17,2 ц з га).

Усіма категоріями господарств накопано 520,6 тис.т картоплі, що на 9,7% більше, ніж на відповідну дату 2012р. Виробництво овочів відкритого ґрунту зменшилося проти минулорічного на 5,4% і склало 444,3 тис.т, скорочення відбулося за рахунок зниження урожайності (з 170 ц до 146 ц з 1 га). Господарствами населення одержано 97,4% загального обсягу виробництва картоплі та 93,2% овочів відкритого грунту.

Загальне виробництво плодоягідної продукції (138,1 тис.т) збільшилось проти відповідного періоду 2012р. на 5%.

Дещо нижчими темпами (79,8%), ніж у минулому році, проходить збирання соняшника, на початок жовтня його намолочено 569,5 тис.т, що майже на 25,5% більше, ніж на відповідну дату торік завдяки підвищенню урожайності на 8,5 ц з 1 га.

За січень–вересень 2013р. господарствами всіх категорій реалізовано на забій 206,4 тис.т худоби та птиці (у живій вазі), що на 0,2% більше порівняно з аналогічним періодом 2012р., вироблено 267,2 тис.т молока (на 0,1% більше) та отримано 722,4 млн.шт. яєць (на 12,9% менше).

За розрахунками, на 1 жовтня 2013р. загальне поголів’я великої рогатої худоби становило 178,0 тис. голів (на 0,8% більше, ніж на 1 жовтня 2012р.), у т.ч. корів – 81,9 тис. голів (на 0,1% більше); свиней – 556,3 тис. голів (на 2,1% менше), овець і кіз – 77,5 тис. голів (на 0,8% менше), птиці всіх видів – 18,8 млн. голів (на 5% менше).

У господарствах населення утримувалось 78% загальної чисельності великої рогатої худоби (торік – 77,8%), у т.ч. корів – 80,6% (81,4%), свиней – 25,7% (26,6%), овець та кіз – 79,9% (77,8%), птиці всіх  видів – 31,2% (30,2%).

Загальний обсяг реалізованої сільськогосподарськими підприємствами власно виробленої продукції за січень–вересень 2013р. порівняно з відповідним періодом 2012р. збільшився на 1,8%, у т.ч. продукції рослинництва – на 5,9%, продукції тваринництва, навпаки, зменшився на 2,6%. У структурі загального обсягу реалізації продукція рослинництва складала 53%, тваринництва – 47%, (у січнівересні 2012р. відповідно 52,4% та 47,6%).

Середні ціни продажу аграрної продукції сільськогосподарськими підприємствами за всіма напрямами у січні–вересні 2013р. порівняно з відповідним періодом 2012р. знизились на 4,5%, у т.ч. на продукцію рослинництва – на 7,1%, на продукцію тваринництва – на 1,5%.

За січень–вересень 2013р. на переробні підприємства загалом надійшло 162,4 тис.т худоби та птиці (в живій вазі), що на 1,2% більше, ніж за відповідний період минулого року; молока та молочних продуктів – 145,2 тис.т, що на 4% більше. Із загального обсягу надходжень від усіх категорій аграрних товаровиробників закуплено 12,4 тис.т худоби та птиці (на 15,3% більше) та 143 тис.т молока (на 4,1% більше). Частка господарств населення у загальному обсязі купівлі молока збільшилась у порівнянні з відповідним періодом 2012р. з 21% до 23,3%.

На 1 жовтня 2013р. в сільськогосподарських підприємствах (крім малих) та підприємствах, що здійснюють зберігання, переробку зернових культур, було в наявності 1386,3 тис.т зерна (на 49,6% більше проти 1 жовтня 2012р.), у т.ч. 982,8 тис.т пшениці (в 1,9 раза більше). Безпосередньо в аграрних підприємствах зберігалося 902,5 тис.т зерна (в 1,6 раза більше), у т.ч. 613,2 тис.т пшениці, 182,5 тис.т  ячменю, 70,4 тис.т кукурудзи, 4,9 тис.т жита. Зернозберігаючі та зернопереробні підприємства мали в наявності 483,8 тис.т зерна, у т.ч. зернозберігаючі – 336,8 тис.т.

Запаси насіння соняшнику становили 455,1 тис.т (на 1,3% більше проти 1 жовтня 2012р.), з них безпосередньо в аграрних підприємствах (крім малих) – 238,6 тис.т, в підприємствах, що здійснюють його переробку та зберігання – 216,5 тис.т.

 

Будівельна діяльність

 

За січень–вересень 2013р. підприємствами області виконано будівельних робіт власними силами на суму 3403,3 млн.грн. Індекс будівельної продукції порівняно з відповідним періодом 2012р. становив 92,2%.

За характером будівництва обсяги робіт розподілилися таким чином: роботи з нового будівництва, реконструкції та технічного переозброєння склали 71% загального обсягу, решта – з капітального і поточного ремонтів (16% та 13% відповідно).

На міста Дніпропетровськ і Кривий Ріг припадає майже 80% виконаних будівельних робіт.

 

Транспорт

 

За січень–вересень 2013р. підприємствами транспорту перевезено 84,8 млн.т вантажів, що на 8,2% більше обсягу перевезень у січні–вересні 2012р. Вантажооборот зменшився на 4,2% та склав 26,5 млрд.ткм.

Послугами пасажирського транспорту області скористалися 404,4 млн. осіб, що на 2,4% менше, ніж торік. Пасажирооборот збільшився на 2,5% і дорівнював 7,1 млрд.пас.км.

Залізницею відправлено 72 млн.т вантажів (на 1,7% більше, ніж у січні–вересні 2012р.) та 28,1 млн. пасажирів (зменшення на 0,3%). Вантажооборот зменшився на 4,7% і становив 24,9  млрд.ткм,  пасажирооборот – на 0,5% та склав 2,8 млрд.пас.км.

Підприємствами автомобільного транспорту (з урахуванням перевезень фізичними особами-підприємцями) за січень–вересень 2013р. доставлено 12,3 млн.т вантажів, що в 1,7 раза більше тогорічного показника. Вантажооборот зріс на 5,5% і дорівнював 1,6 млрд.ткм. Кількість обслугованих пасажирів становила 238,2 млн. осіб (збільшення на 0,4%). Пасажирська робота склала 3,3 млрд.пас.км, що на 7,9% більше, ніж торік.

Водним транспортом області перевезено 468,7 тис.т вантажів, що на 2,3% менше показника січня–вересня 2012р. Вантажооборот зменшився на 10,5% та дорівнював 49,4 млн.ткм. Послугами річкового транспорту скористались 42,9 тис. пасажирів, що у 3,9 раза більше січня–вересня попереднього року. Пасажирооборот зріс в 1,7 раза і становив 0,5 млн.пас.км.

Авіаційним транспортом було перевезено 1,8  тис.т вантажів, вантажооборот склав 5 млн.ткм, що відповідно у 3,6 раза та 1,9 раза більше обсягів аналогічного періоду 2012р. Послугами авіаперевізників скористались 89,2 тис. осіб, пасажирооборот виконано в обсязі 60,7 млн.пас.км., що відповідно на 12,8% та 39,5% більше показників січня–вересня 2012р. 

Трамвайно-тролейбусним парком області обслуговано 132,3 млн. осіб (на 7,2% менше), у т.ч. майже дві третини – безкоштовно.

Кількість пасажирів, які обрали для переміщення метрополітен, становила 5,6 млн. осіб (на 6,6% менше, ніж торік). Правом пільгового проїзду скористались 39,8% пасажирів.

 

Зв’язок

 

У січні–cерпні 2013р. доходи операторів, провайдерів від надання послуг пошти та зв’язку становили 1377,3 млн.грн., що на 9% менше показника січня–серпня 2012р. у тарифах 2013р. Із загального обсягу 922,7 млн.грн. – доходи від послуг пошти та зв’язку населенню (зменшення на 7,5%). Найбільша частка припадала на доходи від надання населенню послуг мобільного (стільникового) зв’язку – 57,9%, телефонного міського – 17,4%, комп’ютерного – 11,7%. Доходи від передачі і прийому телевізійних та радіопрограм, радіозв’язку складали 5,8%, поштових послуг – 3,2%, телефонного міжміського зв’язку – 2,6%.

 

Послуги

 

У вересні 2013р., за попередніми даними, обсяг реалізованих підприємствами області нефінансових послуг дорівнював 1,5 млрд.грн. (що у порівнянних цінах на 3,5% менше, ніж у вересні 2012р.), у тому числі безпосередньо населенню було надано послуг на суму 313,9 млн.грн.

 

Зовнішня торгівля товарами

 

У січні–серпні 2013р. обсяги експорту товарів становили 6730,2 млн.дол. США, імпорту - 3407,7 млн.дол., і проти відповідного періоду попереднього року експорт зменшився на 2,4%, імпорт – на 24,2%. Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами складало 3322,5 млн.дол. (у січні–серпні 2012р. – 2401,1 млн.дол.).

Коефіцієнт покриття експортом імпорту дорівнював 2 (торік - 1,5).

Зовнішньоторговельні товарні операції область здійснювала з партнерами зі 150 країн світу.

У загальних обсягах експорту та імпорту області питома вага країн СНД становила відповідно 38,8% та 28%, Азії - 35,1% та 25%, Європи – 17,7% та 37,5%, Африки – 6,3% та 2,2%, Америки – 2,1% та 6,9%.

Для економічного розвитку регіону важливою є торгівля з країнами Європейського Союзу (з 01.07.2013 до складу країн-членів ЄС увійшла Хорватія). У січні-серпні 2013р. до них експортовано товарів на 1176,1 млнол. (17,5% експорту області), імпортовано - на 1224,5 млн.дол. (35,9% імпорту області), і порівняно з аналогічним періодом минулого року обсяги експорту-імпорту товарів зменшились на 3,5% та 16,2% відповідно. Серед країн ЄС значні обсяги експортних поставок здійснено до Польщі – на 320,1 млнол., Чехії – на 214,1 млн.дол., Словаччини – на 170,6 млн.дол. Найбільше отримано товарів з Німеччини (на 282,7 млнол.), Польщі (на 226,5 млн.дол.) та Італії (на 107,2 млн.дол.).

Основу товарної структури експорту області складали чорні метали (38,3% загального обсягу). До країн СНД спрямовано 36,6% експорту цієї групи товарів, до країн ЄС5,4%.

У вартісному виразі за січень-серпень 2013р. обсяг експорту чорних металів склав 2577,6 млнол., руд, шлаків і золи – 1676,7 млн.дол., виробів з чорних металів 909,3 млн.дол., залізничних локомотивів 326,2 млн.дол., продуктів неорганічної хімії 243 млн.дол., машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання 174,8 млн.дол., паперу та картону – 136,6 млн.дол.

У товарній структурі імпортних надходжень значними були обсяги машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання, яких отримано на 470,4 млн.дол. (13,8% загального обсягу імпорту), полімерних матеріалів, пластмас та виробів з них – на 467 млн.дол. (13,7%), палива мінерального; нафти та продуктів її перегонки – на 452,4 млн.дол. (13,3%), фармацевтичної продукції – на 360,3 млн.дол. (10,6%), чорних металів – на 331,4 млн.дол. (9,7%), засобів наземного транспорту, літальних апаратів, плавучих засобів – на 162,6 млн.дол. (4,8%), паперу та картону – на 110,4 млн.дол. (3,2%).

 

Внутрішня торгівля

 

Оборот роздрібної торгівлі (до якого включено роздрібний товарооборот підприємств, що здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі, розрахункові дані щодо обсягів продажу товарів на ринках і фізичними особами-підприємцями) за січень–вересень 2013р. становив 48,7 млрд.грн., що на 6% більше обсягу січня–вересня 2012р.

Оборот ресторанного господарства (з урахуванням обороту фізичних осіб-підприємців) за січень–вересень 2013р. склав 1,1 млрдрн. і проти відповідного періоду попереднього року майже не змінився.

Обсяг роздрібного товарообороту підприємств, які здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі та ресторанного господарства, за звітний період дорівнював 27,1 млрд.грн., що у порівнянних цінах на 2,4% більше обсягу січня–вересня 2012р. Обсяг роздрібного товарообороту за вересень 2013р. становив 3,1 млрдрн. і проти вересня 2012р. у порівнянних цінах зменшився на 2,8%, проти серпня 2013р. – на 3,9%.

 

Ціни і тарифи

 

Індекс споживчих цін по Дніпропетровській області у вересні 2013р. до попереднього місяця склав 100,1%, з початку року – 99,6%.

У вересні 2013р. на споживчому ринку продукти харчування та безалкогольні напої подорожчали на 0,1%, з яких найсуттєвіше – яйця (на 13,6%). У межах 1,2–0,9% збільшилися ціни на сало, молоко, сири, кисломолочну продукцію, масло. У той же час на 2,9–0,4% подешевшали продукти переробки зернових, фрукти, овочі, олія соняшникова, цукор, маргарин.

Подорожчання тютюнових виробів на 0,4% спричинило зростання цін на алкогольні напої, тютюнові вироби у цілому на 0,2%.

Індекс споживчих цін у сфері транспорту склав 100%, при цьому зафіксовано зростання цін на автомобілі (на 1,6%) та зменшення вартості перевезень залізничним пасажирським транспортом і палива та мастил (на 3,8% та 0,1% відповідно).

У сфері освіти ціни підвищилися на 0,1%, що стало наслідком подорожчання послуг закладів середньої та вищої освіти (на 3,9% та 0,8% відповідно). Натомість плата за утримання дітей у дошкільних закладах знизилася на 3,6%.

Крім того, на 2,8% збільшилися ціни на скраплений газ, на 0,4% – на одяг і взуття. У той же час на 4,4% подешевшали туристичні послуги.

За січень–вересень 2013р. продукти харчування та безалкогольні напої подешевшали на 2,3%, у т.ч. найзначніше – фрукти (на 12,4%), овочі (на 8,5%), продукти переробки зернових (на 7,8%). У межах 4,9–1,3% знизилися ціни на сало, олію соняшникову, рибу та продукти з риби, м’ясо та м’ясопродукти, яйця. Водночас подорожчали цукор, рис, кисломолочна продукція, масло, сири, макаронні вироби, кондитерські вироби з борошна (на 5,3–1,2%).

Приріст цін на алкогольні напої, тютюнові вироби склав 8,6%, зокрема, на тютюнові вироби – 11,9%, алкогольні напої – 4,5%.

Плата за житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива підвищилася на 1%, у т.ч. за скраплений газ – на 8,4%, гарячу воду, опалення – на 2,6%, квартиру – на 1,1%.

У сфері охорони здоровя ціни зросли на 2,5%, а саме: на фармацевтичну продукцію – на 2,7%, послуги лікарень – на 2,3%, амбулаторні послуги – на 2,1%.

Підвищення цін у сфері транспорту на 0,7% в основному стало наслідком подорожчання транспортних послуг та автомобілів (на 2,3% та 2% відповідно). Водночас ціни на паливо та мастила знизилися на 3,1%.

Збільшення вартості послуг закладів дошкільної та початкової освіти на 8,6%, середньої – на 3,9% та вищої – на 0,8% спричинило зростання цін у сфері освіти у цілому на 3,5%.

На 1,3–0,4% стали дорожчими послуги ресторанів та готелів, сфери зв’язку, відпочинку та культури; на 0,8% подешевшали одяг і взуття.

 

Доходи населення

 

Середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників, зайнятих на підприємствах області та їх відокремлених підрозділах з чисельністю найманих працівників 10 і більше осіб, у січні–серпні п.р. становила 3310 грн., що у 2,9 раза перевищує мінімальну заробітну плату, визначену на державному рівні з 1 січня 2013р. (1147 грн.).

В економіці області залишається значною диференціація рівнів оплати праці. До видів економічної діяльності (у 2013 році угрупування інформації за видами економічної діяльності (КВЕД) здійснюється згідно з Класифікацією видів економічної діяльності (ДК 009:2010), затвердженою наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11 жовтня 2010 року № 457 “Про затвердження та скасування національних класифікаторів”), де склалась найвища зарплата, належали заклади мистецтва, спорту, розваг та відпочинку, а також організації, які здійснюють фінансову та страхову діяльність, у промисловості – підприємства добувної промисловості і розроблення кар’єрів та металургійного виробництва, виробництва готових металевих виробів, де заробітна плата працівників була більша, ніж середній показник по області на 41–81%.

Водночас заробітна плата працівників підприємств текстильного виробництва, виробництва одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів була майже наполовину менша за середню по області.

Упродовж січня–серпня 2013р. загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати в області зменшилась на 19,6%, або на 2 млн.грн. і за станом на 1 вересня 2013р. склала 8,3 млн.грн., або 0,3% фонду оплати праці, нарахованого за серпень п.р.

Із загального обсягу боргу 2,4 млн.грн. (29%) припадає на економічно активні підприємства, що на 24,4% менше показника, який склався за станом на 1 січня 2013р.

Упродовж січня–серпня п.р. повністю ліквідовано заборгованість із заробітної плати на економічно активних підприємствах сільського, лісового та рибного господарства, у будівельних організаціях, на підприємствах транспорту, складського господарства, поштової та кур’єрської діяльності; в організаціях, що здійснюють професійну, наукову та технічну діяльність, а також в організаціях, що функціонують у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування. У промисловості повністю виправилась ситуація на підприємствах по виготовленню виробів з деревини, виробництву паперу та поліграфічної діяльності; по виробництву гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції; а також по виробництву автотранспортних засобів, причепів і напівпричепів та інших транспортних засобів.

Разом з тим, поновилися зазначені борги на підприємствах по виробництву комп’ютерів, електронної та оптичної продукції; а також водопостачання, каналізації, поводження з відходами і за станом на 1 вересня 2013р. склали 96 тис.грн. і 71 тис.грн. відповідно. У 5,5 раза побільшали вони на підприємствах по виробництву меблів, іншої продукції, ремонту і монтажу машин і устатковання.

Знов від несвоєчасних розрахунків із заробітної плати почав потерпати персонал економічно активних підприємств, розташованих у м.Павлограді, якому на початок вересня п.р. не виплачено 264,2 тис.грн. Водночас повністю виправилась ситуація у містах Дніпродзержинську, Нікополі та Синельниковому, а також у Дніпропетровському, Новомосковському, Павлоградському і Солонянському районах області.

Чисельність працівників економічно активних підприємств, яким не виплачено заробітну плату, за станом на 1 вересня 2013р. дорівнювала 0,4 тис. осіб. При цьому кожному з них заборгували у середньому по 6871 грн., що майже удвічі більше розміру середньої заробітної плати в області у серпні 2013р.

Надання субсидій. У січні–серпні 2013р. за субсидіями для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг звернулись 30,1 тис. сімей, призначено таку допомогу 29,9 тис. сімей на суму 3 млн.грн.

Допомогу у вигляді субсидії готівкою для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у січні–серпні 2013р. було призначено 4 тис. сімей на загальну суму 3,1 млн.грн., а отримали її 3,9 тис. сімей у сумі 3 млн.грн.

Оплата населенням житлово-комунальних послуг. Платежі населення за житлово-комунальні послуги, включаючи погашення боргів попередніх періодів, за січень–серпень 2013р. склали 2418,8 млн.грн., або 106,4% нарахованих за цей період сум (торік – відповідно 2452,5 млн.грн. та 103,4%).

За станом на 1 вересня 2013р. населення області заборгувало 1737,6 млн.грн. з оплати житлово-комунальних послуг, крім того, 105,3 млн.грн. – за електропостачання. Заборгованість за ЖКП збільшилась на 3,3% порівняно з минулорічним показником.

У серпні 2013р. мешканцям регіону було нараховано 154 млн.грн. за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, централізоване водопостачання та водовідведення, централізоване опалення та гаряче водопостачання, газопостачання та вивезення побутових відходів (без урахування сум призначених субсидій на відшкодування перелічених видів платежів). Надійшло від споживачів зазначених послуг 186,6 млнрн., крім того, за електропостачання – 64 млн.грн. Рівень оплати населенням за надані послуги у середньому по області становив 121,2% (у серпні 2012р. – 126,4%).

 

Ринок праці

 

За даними державної служби зайнятості, у січні–вересні 2013р. офіційного статусу безробітних набули 45,8 тис. громадян. Водночас їх чисельність упродовж вересня п.р. зменшилась на 1,4% і за станом на 1 жовтня 2013р. склала 29 тис. осіб, з яких 60,9% становили жінки, 42,2% – особи у віці до 35 років. Серед кожних 100 безробітних 32 особи розраховували на додаткові гарантії щодо працевлаштування.

У загальній чисельності безробітних нараховувалось 16,9% робітників з обслуговування, експлуатації та контролювання за роботою технологічного устатковання, складання устатковання та машин, 14,8% – працівників сфери торгівлі та послуг, 14,6% – службовців, керівників, менеджерів, 12% – кваліфікованих робітників з інструментом, 11,5% – фахівців (у зв’язку з набранням чинності з 1 січня 2013р. Закону України “Про зайнятість населення” та відповідно зміною методології формування державною службою зайнятості системи показників щодо зареєстрованого ринку праці порівняння даних з відповідним періодом 2012 року не здійснюється).

Рівень зареєстрованого безробіття в області за станом на 1 жовтня 2013р. становив 1,4% від середньорічної чисельності населення працездатного віку. При цьому зазначений показник серед сільського населення складав 1,6%, серед мешканців міських поселень – відповідав середньообласному.

За повідомленнями підприємств, установ та організацій, кількість вільних робочих місць і вакантних посад протягом вересня 2013р. збільшилась на 1,4% та на кінець місяця становила 9,6 тис. одиниць. Загалом по області переважає попит на працівників найпростіших професій, для яких призначалось 23 з кожних 100 таких місць, та на кваліфікованих робітників з інструментом – 22. Поряд з цим практично не було потреби у кваліфікованих робітниках сільського та лісового господарств, риборозведення та рибальства, а також у технічних службовцях.

Навантаження безробітного населення на одне вільне робоче місце (вакансію) на кінець вересня 2013р. становило 3 особи. У містах (дані наведено по районних та міських центрах зайнятості) Павлограді та Кривому Розі згаданий показник дорівнював 1 особі. Водночас у мовті Води на одне вільне робоче місце (вакансію) претендували 19 осіб, у Петриківському районі – 14 осіб.

За сприяння державної служби зайнятості у вересні 2013р. було працевлаштовано на 12,3% більше громадян, ніж у попередньому місяці – 3,3 тис. осіб. Серед працевлаштованих громадян більше половини (55,1%) складають жінки, особи у віці до 35 років – 52,3%.

Рівень працевлаштування безробітних мешканців області у січні–вересні п.р. становив 33,5%. У містах зазначений показник знаходився в межах від 24,5% – у Кривому Розі до 50,7% – у Вільногірську, у районах – від 26,8% в Апостолівському до 62,4% – у Юр’ївському.

Середньооблікова чисельність громадян, які у вересні 2013р. отримували допомогу по безробіттю із Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, становила 25,5 тис. осіб. Середній розмір такої допомоги склав 1263 грн., що на 10,1% більше рівня мінімальної заробітної плати, визначеної державою з 1 січня 2013р. (1147 грн.).

 

Демографічна ситуація

 

Чисельність наявного населення Дніпропетровської області за станом на 1 вересня 2013р., за оцінкою, склала 3297,1 тис. осіб. Упродовж січня–серпня 2013р. вона скоротилася на 10,7 тис. осіб.

Порівняно з відповідним періодом минулого року природне скорочення населення збільшилось на 4,2%, що пов’язано зі зниженням рівня народжуваності з 11,2 особи на 1000 жителів у січні–серпні 2012р. до 10,7 – у січні–серпні 2013р. Залишилось суттєвим перевищення кількості померлих над числом живонароджених: на 100 померлих припадало 69 народжених дітей.

За січень–серпень 2013р. проти аналогічного періоду 2012р. кількість прибулих мігрантів зменшилась на 1256 осіб (4,6%), вибулих – на 87 осіб (0,3%) і становила, відповідно, 26056 та 26271 особу.

Переважну частину мігрантів, які обрали місцем постійного проживання Дніпропетровщину, склали прибулі з областей України (80,4%), решта – з-за кордону країни.

Більшість осіб, що виїхали за межі області, обрали своїм місцем проживання регіони України (89,8%), до інших держав емігрувало 10,2%.

 

Криміногенна ситуація

 

За повідомленням прокуратури Дніпропетровської області, упродовж січня–вересня 2013р. обліковано 51,9 тис. кримінальних правопорушень, з яких 50,8 тис. виявлено органами внутрішніх справ, 507 – органами, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, 503 – органами прокуратури та 57 – органами безпеки.

Із загального числа зафіксованих правоохоронними органами кримінальних проявів 26,2% – тяжкі та особливо тяжкі.

У загальній кількості злочинів 63,9% становили злочини проти власності, 11,9% – проти життя та здоров’я особи, 4,8% – злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров’я населення, 3,7% – проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об’єднань громадян, по 3% – проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина та проти безпеки руху та експлуатації транспорту, 2,7% – злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг, 1,9% – у сфері господарської діяльності, 1,5% – проти правосуддя, 1,4% – проти громадської безпеки, 1,3% – злочини проти громадського порядку та моральності.

Упродовж січня–вересня 2013р. обліковано 140 очевидних умисних вбивств і замахів на вбивство, 250 умисних тяжких тілесних ушкоджень та 32 зґвалтування і замахи на зґвалтування.

Кількість крадіжок становила 25 тис. випадків, шахрайств – 4,4 тис., грабежів – 2,4 тис., розбоїв – 173 та хабарництва – 119.

Правоохоронними органами за цей період виявлено 16 осіб, які скоїли злочин у складі 4 організованих груп і злочинних організацій; закінчено 4 кримінальних провадження про кримінальні правопорушення, вчинені організованими групами і злочинними організаціями.

Кількість потерпілих від злочинів за січень–вересень 2013р. становила 39,1 тис. осіб, з яких 16,3 тис. – жінки, 3,4 тис. – особи похилого віку та інваліди І і ІІ групи, 551 – неповнолітні та 282 особи – діти до 14 років. Найбільша кількість потерпілих (25 тис. осіб, або 63,9%) – від крадіжок та шахрайств, серед яких 10,4 тис. (41,7%) – жінки. У дорожньо-транспортних пригодах, на території області постраждали 1,1 тис. осіб, з них 166 осіб (15,7%) – загинули. Усього внаслідок злочинних діянь загинула 501 особа, з яких 15,6% – у результаті нанесення умисних тяжких тілесних ушкоджень, 30,3% – було вбито.

Серед виявлених осіб (9,4 тис.), які вчинили злочини, 40% раніше вже ставали на злочинний шлях (більше половини з них мали незняту або непогашену судимість), 15,3% – знаходились у стані алкогольного сп’яніння, 8,6% – вчинили злочин у групі. Питома вага осіб працездатного віку, підозрюваних у скоєнні злочинів, які на момент учинення злочину не працювали і не навчалися, становила 37%, безробітних – 33,2%. З числа осіб, причетних до злочинів, 12,4% – жінки, 3,4% – неповнолітні.

 

 

Головне управління статистики

у Дніпропетровській області

 

 
 
Про Головне управління  ::  Діяльність Головного управління   ::  Доступ до публічної інформації   ::  Нормативно-правова база  ::  Корисна інформація
 Статистична звітність  ::  Терміни подання звітності  ::  Перепис населення 2001  ::  Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України
Новини  ::  Публікації   ::  Соціально-економічне становище   ::  Експрес-випуски ::  Пресвипуски  ::  Статистична інформація 
Замовлення статистичної інформації  ::  Конкурс на зайняття посад державної служби
Copyright © 2005-2022
Головне управління статистики у Дніпропетровській області