офіційний вебсайт
ГОЛОВНЕ  УПРАВЛІННЯ  СТАТИСТИКИ  У  ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ  ОБЛАСТІ
49038, м.Дніпро, вул.Столярова, 3,тел.:(056) 778 68 43, факс: (056) 778 67 69, e-mail: ous@dp.ukrstat.gov.ua
  Головна | Соціально-економічне становище області

Про Головне управління
Діяльність Головного управління
Доступ до публічної інформації
Нормативно-правова база
Публікації
Соціально-економічне становище
Статистична інформація
Експрес-випуски
Пресвипуски
Метаописи держстатспостережень
Методологія та класифікатори
Звітна документація
Електронна звітність
Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України
Замовлення статистичної інформації
Анкетні опитування
Корисна інформація
Юним громадянам
Всеукраїнський перепис населення
Звернення громадян

dneprstat.gov.ua

Архів 2013 2012 2011 2010 2009
СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

 

 

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

за cічень–листопад 2013 року

 

Повідомлення Головного управління статистики

у Дніпропетровській області

 

Промисловість

 

Індекс промислового виробництва за січень–листопад 2013р. відносно січня–листопада 2012р. становив 98,1%.

Скорочення випуску продукції спостерігалося у роботі підприємств переробної промисловості (індекс – 94,1%) та сфери з постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря (92,2%). У добувній промисловості та розробленні кар’єрів рівень виробництва січня–листопада попереднього року перевищено (102,1%).

У профільних видах діяльності переробної галузі досягти рівня виробництва січня–листопада 2012р. не вдалося підприємствам машинобуду-вання (71,4%), з виробництва коксу, продуктів нафтоперероблення (86,6%), гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції (90,8%), хімічних речовин і хімічної продукції (96,7%), харчової галузі (96,9%), металургії та виробництва готових металевих виробів, крім машин і устатковання (99,2%). При цьому позитивні результати зафіксовані в роботі текстильного виробництва, випуску одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів (159,6%), з випуску меблів, іншої продукції, ремонту і монтажу машин та устатковання (110,3%), виготовлення виробів з деревини, виробництва паперу та поліграфічної діяльності (103,2%).

У добувній промисловості та розробленні кар’єрів підсумки фіксують зростання темпів виробництва продукції за рахунок підприємств з видобутку металевих руд (102,1%) а також добування каменю, піску та глини (113,1%). Фактором якісної роботи стало збільшення випуску концентратів залізорудних неагломерованих на 2,8% та агломерованих – на 1,3%.

У виробництві харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів рівня випуску продукції січня–листопада 2012р. не досягнуто, і скорочення обсягів спостерігається на підприємствах з випуску напоїв, продуктів борошномельно-круп’яної промисловості, крохмалів та крохмальних продуктів, олії та тваринних жирів, з перероблення та консервування як овочів та фруктів, так і риби, а також інших харчових продуктів (індекси 70,3–99,3%). Водночас збільшився рівень виробництва готових кормів для тварин, молочних продуктів, хліба, хлібобулочних і борошняних виробів, м’яса та м’ясних продуктів (індекси 100,8–113,3%). У галузі зменшено випуск круп (на 6,1%), хліба та виробів хлібобулочних (на 6,8%), борошна (на 8,6%), соків фруктових та овочевих (на 12,4%), олії соняшникової нерафінованої (на 16,8%), виробів макаронних (на 27,2%), вод натуральних мінеральних негазованих та газованих (на 12,3% та 36,1% відповідно), напоїв безалкогольних (на 43%). При цьому зріс випуск йогурту чи інших ферментованих чи сквашених молока та вершків (на 5,9%),  виробів ковбасних (на 6,6%), м’яса свійської птиці, свиней та великої рогатої худоби свіжого чи охолодженого (на 14%, 20,6%, 28% відповідно), масла вершкового (на 16,5%), джемів, желе фруктових, пюре та паст фруктових чи горіхових (на 18,8%), сирів жирних (в 1,8 раза).

На підприємствах легкої промисловості отримано зростання випуску продукції завдяки успіхам у випуску одягу та у виробництві шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів. У галузі збільшено випуск трикотажу спіднього (на 1,9%), курток, піджаків та блейзерів чоловічих та хлопчачих з тканин бавовняних або синтетичних виробничих та професійних (на 14,3%), одягу робочого іншого з тканини бавовняної або з волокон синтетичних чоловічого та хлопчачого (на 21,8%), взуття (в 1,8 раза). Водночас скорочено випуск светрів, пуловерів, кардиганів, жилетів, виробів подібних трикотажних та в’язаних (на 0,9%), комплектів, костюмів чоловічих та хлопчачих з тканин бавовняних або синтетичних, виробничих та професійних (на 8,7%), суконь, крім трикотажних, жіночих та дівчачих (на 9,6%), колготок, панчох, шкарпеток (на 23%), піджаків й блейзерів, крім трикотажних, жіночих та дівчачих (на 43,3%), блузок, сорочок та батників, крім трикотажних, жіночих та дівчачих (49,1%).

У галузі з виготовлення виробів з деревини, виробництва паперу та поліграфічної діяльності збільшено випуск шпалер та подібних виробів з паперу для покриття стін; паперу прозорого для вікон (на 3,4%). При цьому скоротився випуск паперу та картону гофрованого у рулонах або аркушах (на 2,3%), деревини, уздовж розпиляної чи розколотої, завтовшки більше 6мм (на 6,2%), вікон та їх рам, дверей балконних та їх рам, дверей та їх коробок і порогів (на 36,8%).

У промисловому виробництві коксу та продуктів нафтоперероблення у січні–листопаді 2013р. фіксується спад виробництва: підприємствами області випущено менше, ніж у відповідному періоді 2012р., смол кам’яновугільних чи мінеральних інших на 11%, коксу та напівкоксу з вугілля кам’яного; коксу газового – на 12,6%.

У галузі з випуску хімічних речовин і хімічної продукції скоротився випуск засобів мийних та для чищення на 2,9%, фарб та лаків на основі акрилових або вінілових полімерів у водному середовищі – на 6,2%, пластмас у первинних формах – на 7,6%, кислоти сірчаної – на 18,5%.

Падіння рівня виробництва проти січня–листопада 2012р. зафіксовано у діяльності з випуску гумових і пластмасових виробів та іншої неметалевої мінеральної продукції (90,8%). Підприємствами з виготовлення продукції для будівництва зменшено випуск розчинів бетонних, готових для використання на 8%, плиток та плит керамічних – на 8,9%, вапна негашеного, гашеного та гідравлічного – на 10,3%, елементів конструкцій збірних для будівництва з цементу, бетону чи штучного каменю – на 32,8%, виробів вогнетривких – на 37,6%. Водночас у галузі збільшено випуск виробів багатошарових, ізолюючих зі скла на 4,4%, клінкерів цементних – на 8,2%.

У металургії та металообробці області спостерігалося зростання випуску продукції проти січня–листопада 2012р. (індекс – 99,2%). У металургійному виробництві падіння темпів отримано підприємствами з випуску трубної продукції (85,3%) на тлі зростання обсягів виплавки чавуну, сталі та феросплавів (100,8%). Тут зменшено випуск сталі без напівфабрикатів, отриманих безперервним литтям, на 0,6%, виплавку чавуну – на 2,7%, виготовлення труб та трубок, профілів порожнистих зі сталі – на 11,9%, при одночасному зростанні прокату готового чорних металів на 3,6%.

У машинобудуванні проти січня–листопада 2012р. випуск продукції (товарів, послуг) скорочено більш, ніж на чверть (індекс – 71,4%), що стало результатом падіння випуску транспортних засобів (63,6%), електричного устатковання (74,8%), комп’ютерів, електронної та оптичної продукції (93%). І це не під силу виправити підприємствам, які збільшили випуск продукції – з виробництва машин та устатковання (100,7%). У галузі зменшено як випуск акумуляторів електричних свинцевих для запуску поршневих двигунів внутрішнього згоряння (на 10,1%), вагонів вантажних та вагонів-платформ залізничних або трамвайних несамохідних (на 63,8%), так і обсяги виготовлення вузлів та деталей для експлуатаційних потреб і технічного обслуговування рейкового рухомого складу.

У сфері постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря суттєвий вплив на індекси промислової продукції має робота провідних енергогенеруючих та розподільчих підприємств області, діяльність яких повністю підпорядкована потребам економіки держави та графіку НДЦ – темп випуску продукції на них склав 92,1% проти рівня січня–листопада 2012р., генерація електроенергії сягнула позначки 12,5 млрд.кВт·год.

За січень–жовтень 2013р. промисловими підприємствами-учасниками короткотермінових обстежень реалізовано продукції (товарів, послуг) на суму 168,4 млрд.грн., з неї продукції добувної та переробної промисловості – на 142,3 млрд.грн. що за вагою вкладу в загальноукраїнський обсяг обороту від промислової діяльності (18,5%) поступається лідерством тільки промисловості Донеччини (18,6%).

У структурі регіонального обороту від промислової діяльності майже чотири п’ятих виручки припадає на продукцію металургії та виробництва готових металевих виробів, крім машин і устатковання; добувної промисловості й розроблення кар’єрів та результат діяльності з постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря. В обсязі реалізованої за основними промисловими групами (відповідно до європейської класифікації основних промислових груп MIGs) більше двох третин займають товари проміжного споживання (67,4%), енергія складає більше п’ятої частини (20,8%), споживчі товари нетривалого вжитку та тривалого користування – 6,8% та 0,1% відповідно, інвестиційні товари – 4,9%.

 

Сільське господарство

 

За січень–листопад 2013р. загальне виробництво продукції сільського господарства порівняно з січнем–листопадом 2012р. зросло на 27,9%, у т.ч. у сільськогосподарських підприємствах – на 36,4%, у господарствах населення – на 16,9%.

Під урожай 2014р. озимі на зерно та зелений корм, включаючи ріпак, у господарствах усіх категорій посіяно на площі 647,2 тис.га, що менше показника попереднього року на 24,4 тис.га (на 3,6%), у т.ч. зернові культури на зерно – на 576,4 тис.га (на 15,4 тис.га, або на 2,6% менше), ріпак на зерно – на 69,2 тис.га (на 9,1 тис.га, або на 11,7% менше, ніж торік).

У структурі площ зернових озимих на зерно частка пшениці становить 83,1% (у структурі площ під урожай 2013р. – 87,5%), ячменю – 16,3% (11,6%), жита озимого – 0,6% (торік – 0,9%).

За січень–листопад 2013р. господарствами всіх категорій реалізовано на забій 257,5 тис.т худоби та птиці (у живій вазі), що на 0,4% більше порівняно з аналогічним періодом 2012р., вироблено 324,9 тис.т молока (на 0,7 % більше) та отримано 876,1 млн.шт. яєць (на 13,2% менше).

За розрахунками, на 1 грудня 2013р. в усіх категоріях господарств поголів’я великої рогатої худоби у порівнянні з відповідною датою 2012р. зросло на 1,8%, у т.ч. корів – на 1%, свиней – на 7,1%. Чисельність овець та кіз і птиці всіх видів скоротилася  відповідно на 3,4% і на 6,5%.

У господарствах населення поголів’я великої рогатої худоби збільшилося на 2,2%, у т.ч. корів – на 0,4%. Чисельність поголів’я свиней скоротилася на 2,1%, овець та кіз – на 3,6%, птиці всіх видів – на 2,3%. Цими господарствами утримувалося 77,9% загальної чисельності великої рогатої худоби (торік – 77,6%), у т.ч. корів – 81,1% (81,5%), свиней – 25,3% (27,7%), овець та кіз – 78,5% (78,7%), птиці всіх видів – 27,7% (26,5%).

Відносно 1 грудня 2012р. у сільськогосподарських підприємствах чисельність поголів’я великої рогатої худоби зросла на 0,3%, у т.ч. корів – на 3,3%, свиней – на 10,7%. Поголів’я овець та кіз скоротилося на 2,5%, птиці всіх видів – на 8%.

Загальний обсяг реалізованої сільськогосподарськими підприємствами власно виробленої продукції за січень–листопад 2013р. порівняно з відповідним періодом 2012р. збільшився на 12,7%, у т.ч. продукції рослинництва – на 25,3%, продукції тваринництва, навпаки, зменшився на 2,7%. У структурі загального обсягу реалізації продукція рослинництва складала 57,9%, тваринництва – 42,1% (у січні–листопаді 2012р.відповідно 55,2% та 44,8%).

Середні ціни продажу аграрної продукції сільськогосподарськими підприємствами за всіма напрямами у січні–листопаді 2013р. порівняно з відповідним періодом 2012р. знизились на 9,6%, у т.ч. на продукцію рослинництва – на 14,8%, на продукцію тваринництва – на 1,5%.

На 1 грудня 2013р. в сільськогосподарських підприємствах (крім малих) та підприємствах, що здійснюють зберігання, переробку зернових культур, було в наявності 1635,4  тис.т зерна (у 2 рази більше проти 1 грудня 2012р.), у т.ч. 700,8 тис.т пшениці (в 1,9 раза більше). Безпосередньо в аграрних підприємствах зберігалося 905,7 тис.т зерна (майже в 2 рази більше), у т.ч. 415,5 тис.т пшениці, 316,5 тис.т кукурудзи, 139,4 тис.т ячменю, 4,3 тис.т жита. Зернозберігаючі  та  зернопереробні  підприємства мали в наявності 729,7 тис.т зерна, у т.ч. зернозберігаючі – 485,3 тис.т.

Запаси насіння соняшнику становили 868,6 тис.т (на 46,1% більше проти 1 грудня 2012р.), з них безпосередньо в аграрних підприємствах (крім малих) – 393,9 тис.т, в підприємствах, що здійснюють його переробку та зберігання – 474,7 тис.т.

 

Капітальні інвестиціїї

 

За січень–вересень 2013р. підприємствами та організаціями області за рахунок усіх джерел фінансування освоєно 13336,5 млн.грн. капітальних інвестицій, що на 14,4% менше відповідного періоду попереднього року (довідково: у січні–вересні 2012р. їх обсяг склав 105,5% до січня–вересня 2011р.).

Основним джерелом капітальних інвестицій залишаються власні кошти підприємств та організацій, за рахунок яких освоєно 82,7% загального обсягу. Натомість за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів освоєно лише 3,4% усіх вкладень.

У загальному обсязі капітальних вкладень традиційно вагому частку (54,9%) складають інвестиції, освоєні промисловими підприємствами, обсяги яких порівняно з січнем–вереснем 2012р. скоротились на 11,6%. Це насамперед зумовлено зменшенням (на 26,5%) інвестицій підприємств добувної промисловості і розроблення кар’єрів, частка яких становить 42,8% всіх вкладень у промисловість. Інвестиції підприємств із водопостачання, каналізації, поводження з відходами зросли в 1,8 раза, а постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – на 26,9%.

За підсумками 9 місяців п.р. значно зросли об’єми капітальних інвестицій підприємств і закладів мистецтва, спорту, розваг та відпочинку (у 9,3 раза), інформації та телекомунікації (у 8,1 раза), професійної, наукової та технічної діяльності (у 3,5 раза). Також спостерігався приріст інвестицій підприємств, що здійснюють тимчасове розміщування й організацію харчування (на 35,7%), охорони здоров’я та надання соціальної допомоги (на 34,3%).

Разом з тим суттєво скоротилися обсяги капітальних інвестицій підприємств у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування (на 62,8%), фінансової та страхової діяльності (на 35%), з надання інших видів послуг (на 34,7%), закладів освіти (33,2%), сільського, лісового та рибного господарств (на 30,7%). Уповільнили вкладення підприємства оптової та роздрібної торгівлі, ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів (на 25,7%), будівництва (на 9,7%), транспорту, складського господарства, поштової та кур’єрської діяльності (на 6,6%), що здійснюють операції з нерухомим майном (на 2,8%).

У житловому будівництві освоєно 563,3 млн.грн. капітальних інвестицій, що на 13,7% менше, ніж у січні–вересні 2012р. Їх частка в загальному обсязі інвестицій становила 4,2%.

 

Будівельна діяльність

 

За січень–листопад 2013р. підприємствами області виконано будівельних робіт власними силами на суму 4332,7 млн.грн. Індекс будівельної продукції порівняно з відповідним періодом 2012р. становив 92,2%.

За характером будівництва обсяги робіт розподілилися таким чином: роботи з нового будівництва, реконструкції та технічного переозброєння склали 71,1% загального обсягу, решта – з капітального і поточного ремонтів (16,2% та 12,7% відповідно).

На міста Дніпропетровськ і Кривий Ріг припадає майже 80% виконаних будівельних робіт.

 

Транспорт

 

За січень–листопад 2013р. підприємствами транспорту перевезено 104,6  млн.т вантажів, що на 9,2% більше обсягу перевезень у січні–листопаді 2012р. Вантажооборот зменшився на 3,6% та склав 32,6 млрд.ткм.

Послугами пасажирського транспорту області скористалися 494,8 млн. осіб, що на 2,2% менше, ніж торік. Водночас пасажирооборот збільшився на 2,6% і дорівнював 8,6 млрд.пас.км.

Залізницею відправлено 88,6 млн.т вантажів (на 2,7% більше, ніж у січні–листопаді 2012р.) та 33,9 млн. пасажирів (зменшення на 0,7%). Вантажооборот зменшився на 4,1% і становив 30,6 млрд.ткм.,  пасажирооборот – на 1% та склав 3,3 млрд.пас.км.

Підприємствами автомобільного транспорту (з урахуванням перевезень фізичними особами-підприємцями) за січень–листопад 2013р. доставлено 15,4 млн.т вантажів, що в 1,7 раза більше тогорічного показника. Вантажооборот також зріс (на 6,2%) і дорівнював 1,9 млрд.ткм. Кількість обслугованих пасажирів збільшилась на 0,7% і становила 290,7 млн. осіб. Пасажирська робота склала 4,1 млрд.пас.км, що на 7,9% більше, ніж торік.

Водним транспортом області перевезено 641,6 тис.т вантажів, що на 7,9% менше показника січня–листопада 2012р. Вантажооборот зменшився на 13,1% та дорівнював 68,7 млн.ткм. Послугами річкового транспорту скористались 49,7 тис. пасажирів, що у 4,1 раза більше, ніж за січень–листопад минулого року. При цьому пасажирооборот зріс в 1,7 раза і становив 0,6 млн.пас.км.

Авіаційним транспортом було перевезено 1,9  тис.т вантажів, вантажооборот склав 5,9 млн.ткм, що відповідно у 3,5 та 2 рази більше обсягів аналогічного періоду попереднього року. Послугами авіаперевізників скористались 118,1 тис. осіб, що на 47,6% більше показників січня–листопада 2012р. Пасажирооборот збільшився в 1,9  раза і склав 81,7 млн.пас.км.

Трамвайно-тролейбусним парком області обслуговано 163,1 млн. осіб (на 7,2% менше), у т.ч. майже дві третини – безкоштовно.

Кількість пасажирів, які обрали для переміщення метрополітен, становила 6,9 млн. осіб (на 7,2% менше, ніж торік). Правом пільгового проїзду скористались 39,4% пасажирів.

Зв’язок

 

У січні–жовтні 2013р. доходи операторів, провайдерів від надання послуг пошти та зв’язку становили 1715,1 млн.грн., що на 9,3% менше показника січня–жовтня 2012р. у тарифах 2013р. Із загального обсягу 1141,4 млн.грн. – доходи від послуг пошти та зв’язку населенню (зменшення на 8,1%). Найбільша частка припадала на доходи від надання населенню послуг мобільного (стільникового) зв’язку – 57,4%, телефонного міського – 17,5%, комп’ютерного – 12%. Питома вага доходів від передачі і прийому телевізійних та радіопрограм, радіозв’язку складала 5,8%, поштових послуг – 3,3%, телефонного міжміського зв’язку – 2,5%.

 

Послуги

 

У листопаді 2013р., за попередніми даними, обсяг реалізованих підприємствами області нефінансових послуг дорівнював 1,6 млрд.грн. (що у порівнянних цінах на 5,4% менше, ніж у листопаді 2012р.), у тому числі безпосередньо населенню було надано послуг на суму 306,9 млн.грн.

 

Зовнішня торгівля товарами

 

У січні–жовтні 2013р. обсяги експорту товарів складали 8252,6 млн.дол. США, імпорту - 4394,5 млн.дол., і порівняно з відповідним періодом попереднього року експорт зменшився на 3,3%, імпорт – на 19,9%. Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами становило 3858,1 млн.дол. (у січні–жовтні 2012р. – 3044,1 млн.дол.).

Коефіцієнт покриття експортом імпорту дорівнював 1,9 (торік - 1,6).

Зовнішньоторговельні товарні операції область здійснювала з партнерами зі 151 країни світу.

У загальних обсягах експорту та імпорту області питома вага країн СНД становила відповідно 37,1% та 28,2%, Азії - 35,6% та 25,2%, Європи – 18,6% та 37,4%, Африки – 6,7% та 2,1%, Америки – 2% та 6,8%.

Для економічного розвитку регіону важливою є торгівля з країнами Європейського Союзу (з 01.07.2013 до складу країн-членів ЄС увійшла Хорватія). У січні-жовтні 2013р. до них експортовано товарів на 1500,4  млн.дол. (18,2% експорту області), імпортовано - на 1580,8 млн.дол. (36% імпорту області), і порівняно з аналогічним періодом минулого року обсяги експорту товарів збільшились на 1,8%, імпорту – зменшились на 12,3%. Серед країн ЄС значні обсяги експортних поставок здійснено до Польщі – на 424,7 млн.дол., Чехії – на 271,3 млн.дол., Словаччини – на 199 млн.дол. Найбільше отримано товарів з Німеччини (на 360,2  млн.дол.), Польщі (на 291,8 млн.дол.) та Італії (на 142,7 млн.дол.).

Основу товарної структури експорту області складали чорні метали (38,1% загального обсягу). До країн СНД спрямовано 35,1% експорту цієї групи товарів, до країн ЄС – 5,5%.

У вартісному виразі за січень-жовтень 2013р. обсяг експорту чорних металів склав 3148,1 млн.дол., руд, шлаку і золи – 2104,8 млн.дол., виробів з чорних металів – 1104,1 млн.дол., залізничних локомотивів – 367,8 млн.дол., продуктів неорганічної хімії – 245,3 млн.дол., машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання – 225,9 млн.дол., паперу та картону – 172,4 млн.дол.

У товарній структурі імпортних надходжень значними були обсяги машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання, яких отримано на 614,2 млн.дол. (14% загального обсягу імпорту), палива мінерального; нафти та продуктів її перегонки – на 590,8 млн.дол. (13,4%), полімерних матеріалів, пластмас та виробів з них – на 580,3 млн.дол. (13,2%), фармацевтичної продукції – на 472,8 млн.дол. (10,8%), чорних металів – на 432 млн.дол. (9,8%), засобів наземного транспорту, літальних апаратів, плавучих засобів – на 208,7  млн.дол. (4,7%), паперу та картону – на 142,3 млн.дол. (3,2%).

 

Внутрішня торгівля

 

Оборот роздрібної торгівлі (до якого включено роздрібний товарооборот підприємств, що здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі, розрахункові дані щодо обсягів продажу товарів на ринках і фізичними особами-підприємцями) за січень–листопад 2013р. становив 61,2 млрд.грн., що на 8,9% більше аналогічного періоду 2012р.

Оборот ресторанного господарства (з урахуванням обороту фізичних осіб-підприємців) за січень–листопад 2013р. склав 1,4 млрд.грн. і проти відповідного періоду попереднього року зріс на 0,9%.

Обсяг роздрібного товарообороту підприємств, які здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі та ресторанного господарства, за звітний період дорівнював 33,7 млрд.грн., що у порівнянних цінах на 4,3% більше обсягу січня–листопада 2012р. Обсяг роздрібного товарообороту за листопад 2013р. становив 3,3 млрд.грн. і проти листопада 2012р. у порівнянних цінах збільшився на 3%, проти жовтня 2013р. – зменшився на 1,1%.

 

Ціни і тарифи

 

Індекс споживчих цін по Дніпропетровській області у листопаді 2013р. до попереднього місяця та грудня 2012р. був однаковим і становив 100,1%.

У листопаді 2013р. на споживчому ринку продукти харчування та безалкогольні напої подорожчали на 0,4%. Найбільше (на 4,8%) зросли ціни на цукор; на 3,1–0,8% – на молоко, яйця, масло, сало, продукти переробки зернових, рибу та продукти з риби. Водночас на 1,7% подешевшала олія соняшникова; на 0,6–0,1% – м’ясо та м’ясопродукти, макаронні вироби, овочі, фрукти.

Алкогольні напої, тютюнові вироби загалом збільшилися в ціні на 1,7%, у т.ч. тютюнові вироби – на 2,5%, алкогольні напої – на 0,5%.

Ціни (тарифи) на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива зменшилися на 2,1% за рахунок діючої в області диференційованої плати за опалення.

У сфері охорони здоров’я підвищення цін на 0,2% стало наслідком подорожчання фармацевтичної продукції та амбулаторних послуг (однаково – на 0,3%).

Зниження цін у сфері транспорту на 0,2% найбільшою мірою спричинене здешевленням палива та мастил (на 0,6%). Також зменшилися ціни на автомобілі (на 0,2%).

Крім того, на 0,7–0,3% зросла вартість одягу і взуття, предметів домашнього вжитку, побутової техніки та поточного утримання житла, послуг закладів освіти, ресторанів та готелів.

За січень–листопад 2013р. продукти харчування та безалкогольні напої подешевшали на 1,3%, серед яких найзначніше – фрукти (на 13,8%). У межах 9,1–3,7% знизилися ціни на продукти переробки зернових, олію соняшникову, м’ясо та м’ясопродукти, рибу та продукти з риби. Разом з цим суттєво подорожчали яйця та цукор (на 14,4% та 10,5% відповідно). На 6,8–2,6% підвищилися ціни на кисломолочну продукцію, масло, сири, рис, сметану, кондитерські вироби з борошна.

Приріст цін на алкогольні напої, тютюнові вироби склав 10,8%, зокрема, на тютюнові вироби – 15,2%, алкогольні напої – 5,3%.

Плата за житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива зменшилася на 0,8%, у т.ч. за гарячу воду, опалення – на 6,7%. Разом з тим підвищилася плата за квартиру (на 1,1%).

У сфері охорони здоровя ціни зросли на 2,7%, а саме: на фармацевтичну продукцію – на 3,3%, амбулаторні послуги – на 2,5%, послуги лікарень – на 2%.

Підвищення цін у сфері транспорту на 0,8% в основному стало наслідком подорожчання автомобілів та транспортних послуг (на 3,1% та 2,4% відповідно). Водночас паливо та мастила дешевше коштували на 3,6%.

На 3,6–0,8% стали дорожчими послуги закладів освіти, ресторанів та готелів, сфери зв’язку, предмети домашнього вжитку, побутова техніка та поточне утримання житла.

 

Фінанси

 

Фінансовий результат великих та середніх підприємств до оподаткування (сальдо) по області (крім малих, сільськогосподарських підприємств та бюджетних установ) за січень–вересень 2013р. був позитивним і становив 10,2  млрд.грн., що на 19,5% більше аналогічного періоду попереднього року.

Упродовж звітного періоду прибутковими підприємствами, частка яких у загальній кількості склала 56,7%, одержано 21,9 млрд.грн. прибутку. Основна його частина була сформована за рахунок підприємств промисловості (77,5%), а також сфери фінансової та страхової діяльності (11,6%), оптової та роздрібної торгівлі; ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів (8,9%). Порівняно з січнем–вереснем 2012р. обсяг прибутку збільшився на 17,5%.

Питома вага збиткових підприємств становила 43,3%. Сума допущених ними збитків дорівнювала 11,7 млрд.грн.

 

Доходи населення

 

Середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників, зайнятих на підприємствах області та їх відокремлених підрозділах з чисельністю найманих працівників 10 і більше осіб, у січні–жовтні п.р. становила 3312 грн., що у 2,9 раза перевищує мінімальну заробітну плату, визначену на державному рівні з 1 січня 2013р. (1147 грн.).

В економіці області залишається значною диференціація рівнів оплати праці. До видів економічної діяльності (у 2013 році угрупування інформації за видами економічної діяльності (КВЕД) здійснюється згідно з Класифікацією видів економічної діяльності (ДК 009:2010), затвердженою наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11 жовтня 2010 року № 457 “Про затвердження та скасування національних класифікаторів”), де складалась найвища зарплата, належали заклади мистецтва, спорту, розваг та відпочинку, а також організації, які здійснюють фінансову та страхову діяльність, у промисловості – підприємства добувної промисловості і розроблення кар’єрів та металургійного виробництва, виробництва готових металевих виробів, де заробітна плата працівників була більша, ніж середній показник по області на 39–82%.

Водночас заробітна плата працівників підприємств текстильного виробництва, виробництва одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів була майже наполовину менша за середню по області.

Упродовж січня–жовтня 2013р. загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати в області зменшилась на 24,4%, або на 2,5 млн.грн. і за станом на 1 листопада 2013р. склала 7,8 млн.грн., або 0,3% фонду оплати праці, нарахованого за жовтень п.р.

Із загального обсягу боргу 2,5 млн.грн. (31,3%) припадає на економічно активні підприємства, що на 23,4% менше показника, який склався за станом на 1 січня 2013р.

Упродовж січня–жовтня п.р. повністю ліквідовано заборгованість із заробітної плати на економічно активних підприємствах сільського, лісового та рибного господарства; у будівельних організаціях; на підприємствах транспорту, складського господарства, поштової та кур’єрської діяльності; в організаціях, що здійснюють професійну, наукову та технічну діяльність, а також у тих, що функціонують у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування. У промисловості повністю виправилась ситуація на підприємствах по виготовленню виробів з деревини, виробництву паперу та поліграфічної діяльності; по виробництву гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції, а також по виробництву автотранспортних засобів, причепів і напівпричепів та інших транспортних засобів.

Разом з тим, поновилися зазначені борги на підприємствах по виробництву комп’ютерів, електронної та оптичної продукції і за станом на 1 листопада 2013р. склали 94 тис.грн. У 5,5 раза побільшали вони на підприємствах по виробництву меблів, іншої продукції, ремонту і монтажу машин і устатковання і досягли 1,8 млн.грн.

Знов від несвоєчасних розрахунків із заробітної плати почав потерпати персонал економічно активних підприємств, розташованих у м.Павлограді, якому на початок листопада п.р. не виплачено 182,6  тис.грн. Водночас повністю виправилась ситуація у містах Дніпродзержинську, Нікополі та Синельниковому, а також у Дніпропетровському, Новомосковському, Павлоградському і Солонянському районах області.

Чисельність працівників економічно активних підприємств, яким не виплачено заробітну плату, за станом на 1 листопада 2013р. дорівнювала 0,3 тис. осіб. При цьому кожному з них заборгували у середньому по 7252 грн., що у 2,2 раза більше за середню заробітну плату в області у жовтні 2013р.

 

Надання субсидій. У січні–жовтні 2013р. за субсидіями для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг звернулись 82,2 тис. сімей, призначено таку допомогу 68,5 тис. сімей на суму 9,3 млн.грн.

Субсидії готівкою для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у січні–жовтні 2013р. було призначено 4409 сім’ям на загальну суму 3,4 млн.грн., а отримали її 4380 сімей у сумі 3,3 млн.грн.

 

Оплата населенням житлово-комунальних послуг. Платежі населення за житлово-комунальні послуги, включаючи погашення боргів попередніх періодів, за січень–жовтень 2013р. склали 2843,6 млн.грн., або 102,8% нарахованих за цей період сум (торік – відповідно 2741 млн.грн. та 103,3%).

За станом на 1 листопада 2013р. населення області заборгувало 1751,2  млн.грн. з оплати житлово-комунальних послуг, крім того, 107,1 млн.грн. – за електропостачання. Заборгованість за ЖКП збільшилась на 5,3% порівняно з минулорічним показником.

У жовтні 2013р. мешканцям регіону було нараховано 319,7 млн.грн. за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, централізоване водопостачання та водовідведення, централізоване опалення та гаряче водопостачання, газопостачання та вивезення побутових відходів (без урахування сум призначених субсидій на відшкодування перелічених видів платежів). Надійшло  від споживачів зазначених послуг 232,8 млн.грн., крім того, за електропостачання – 75,7 млн.грн. Рівень оплати населенням за надані послуги у середньому по області становив 72,8% (у жовтні 2012р. – 92,2%).

 

Ринок праці

 

За даними державної служби зайнятості, у січні–листопаді 2013р. офіційного статусу безробітних набули 59,9 тис. громадян. При цьому лише упродовж листопада п.р. їх чисельність збільшилась на 6,7% і за станом на 1 грудня 2013р. склала 29,3 тис. осіб, з яких 58% становили жінки, 43,6% – особи у віці до 35 років. Серед кожних 100 безробітних 28 осіб розраховували на додаткові гарантії щодо працевлаштування.

У загальній чисельності безробітних нараховувалось 16,2% робітників з обслуговування, експлуатації та контролювання за роботою технологічного устатковання, складання устатковання та машин, 14,9% – працівників сфери торгівлі та послуг, 14% – службовців, керівників, менеджерів, 12,8% – кваліфікованих робітників з інструментом, 11,2% – фахівців (у зв’язку з набранням чинності з 1 січня 2013 року Закону України “Про зайнятість населення” та відповідно зміною методології формування державною службою зайнятості системи показників щодо зареєстрованого ринку праці порівняння даних з відповідним періодом 2012 року не здійснюється).

Рівень зареєстрованого безробіття в області за станом на грудня 2013р. становив 1,5% від середньорічної чисельності населення працездатного віку. При цьому зазначений показник серед сільського населення складав 2,1%, серед мешканців міських поселень – 1,3%.

За повідомленнями підприємств, установ та організацій, кількість вільних робочих місць і вакантних посад протягом листопада 2013р. зменшилась на 2,5% та на кінець місяця становила 8,8 тис. одиниць. Загалом по області переважає попит на працівників найпростіших професій, для яких призначалось 23 з кожних 100 таких місць, та на кваліфікованих робітників з інструментом – 22. Поряд з цим практично не було потреби у кваліфікованих робітниках сільського та лісового господарств, риборозведення та рибальства, а також у технічних службовцях.

Навантаження безробітного населення на одне вільне робоче місце (вакансію) на кінець листопада 2013р. становило 3 особи. У містах (дані наведено по районних та міських центрах зайнятості) Павлограді та Кривому Розі згаданий показник дорівнював 1 особі. Водночас у Межівському районі на одне вільне робоче місце (вакансію) претендували  136 осіб, у Покровському – 29 осіб.

За сприяння державної служби зайнятості у листопаді 2013р. було працевлаштовано на 28,9% менше громадян, ніж у попередньому місяці – 3,3 тис. осіб. Серед працевлаштованих громадян трохи більше половини (51,1%) складають жінки, особи у віці до 35 років – 52,3%.

Рівень працевлаштування безробітних мешканців області у січні–листопаді п.р. становив 37%. У містах зазначений показник знаходився в межах від 29,9% – у Кривому Розі до 51,4% – у Першотравенську, у районах – від 30,5% в Апостолівському до 56,4% – у Дніпропетровському.

Середньооблікова чисельність громадян, які у листопаді 2013р. отримували допомогу по безробіттю із Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, становила 24,5 тис. осіб. Середній розмір допомоги склав 1291 грн., що на 12,6% більше рівня мінімальної заробітної плати, визначеної державою з 1 січня 2013р. (1147 грн.).

 

Демографічна ситуація

 

Чисельність наявного населення Дніпропетровської області за станом на 1 листопада 2013р., за оцінкою, склала 3294,8 тис. осіб. Упродовж січня–жовтня 2013р. вона скоротилася на 13 тис. осіб.

Порівняно з відповідним періодом минулого року природне скорочення населення збільшилось на 8,2%, що пов’язано зі зниженням рівня народжуваності з 11,3 особи на 1000 жителів у січні–жовтні 2012р. до 10,9 – у січні–жовтні 2013р. Залишилось суттєвим перевищення кількості померлих над числом живонароджених: на 100 померлих припадало 70 народжених дітей.

За січень–жовтень 2013р. проти аналогічного періоду 2012р. кількість прибулих мігрантів зменшилась на 2181  особу (5,3%), вибулих – на 525 осіб (1,3%) і становила, відповідно, 38621 та 39053 особи.

Переважну частину мігрантів, які обрали місцем постійного проживання Дніпропетровщину, склали прибулі з областей України (82,3%), решта – з-за кордону країни.

Більшість осіб, що виїхали за межі області, обрали своїм місцем проживання регіони України (91,2%), до інших держав емігрувало 8,8%.

 

Криміногенна ситуація

 

За повідомленням прокуратури Дніпропетровської області, упродовж січня–листопада 2013р. обліковано 58,6 тис. кримінальних правопорушень, з яких 57,6 тис. виявлено органами внутрішніх справ, 469 – органами прокуратури, 437 – органами, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства та 59 – органами безпеки.

Із загального числа зафіксованих правоохоронними органами кримінальних проявів 27% – тяжкі та особливо тяжкі.

У загальній кількості злочинів 64% становили злочини проти власності, 11,2% – проти життя та здоров’я особи, 5,2% – злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров’я населення, 3,5% – злочини проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об’єднань громадян, 3,3% – проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина, 3,2% – проти безпеки руху та експлуатації транспорту, 2,4% – злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг, 1,7% – у сфері господарської діяльності, по 1,5% – проти громадської безпеки та проти правосуддя, 1,4% – проти громадського порядку та моральності.

Упродовж січня–листопада 2013р. обліковано 174 очевидні умисні вбивства і замахи на вбивство, 307 умисних тяжких тілесних ушкоджень та 39 зґвалтувань і замахів на зґвалтування.

Кількість крадіжок становила 28,2 тис. випадків, шахрайств – 5,1 тис., грабежів – 2,8 тис., розбоїв – 208 та хабарництва – 126.

Правоохоронними органами за цей період виявлено 19 осіб, які скоїли злочин у складі 5 організованих груп і злочинних організацій; закінчено 5 кримінальних проваджень про кримінальні правопорушення, вчинені організованими групами і злочинними організаціями.

Чисельність потерпілих від злочинів за січень–листопад 2013р. становила 43,8 тис. осіб, з яких 18,4 тис. – жінки, 3,7 тис. – особи похилого віку та інваліди І і ІІ групи, 638 – неповнолітніх та 341 особа – діти до 14 років. Найбільша чисельність потерпілих (28 тис. осіб, або 64%) – від крадіжок та шахрайств, серед яких 11,8 тис. (42%) – жінки. У дорожньо-транспортних пригодах на території області постраждали 1,2 тис. осіб, з них 202 особи (16,3%) – загинули. Усього внаслідок злочинних діянь загинуло 593 особи, з яких 17% – у результаті нанесення умисних тяжких тілесних ушкоджень, 31,9% – було вбито.

Серед виявлених осіб (11,9 тис.), які вчинили злочини, 39,7% раніше вже ставали на злочинний шлях (більше половини з них мали незняту або непогашену судимість), 15,1% – знаходились у стані алкогольного сп’яніння, 8,5% – вчинили злочин у групі. Питома вага осіб працездатного віку, підозрюваних у скоєнні злочинів, які на момент учинення злочину не працювали і не навчалися, становила 39,4%, безробітних – 31,5%. З числа осіб, причетних до злочинів, 12,4% – жінки, 3,5% – неповнолітні.

 
 
Про Головне управління  ::  Діяльність Головного управління   ::  Доступ до публічної інформації   ::  Нормативно-правова база  ::  Корисна інформація
 Статистична звітність  ::  Терміни подання звітності  ::  Перепис населення 2001  ::  Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України
Новини  ::  Публікації   ::  Соціально-економічне становище   ::  Експрес-випуски ::  Пресвипуски  ::  Статистична інформація 
Замовлення статистичної інформації  ::  Конкурс на зайняття посад державної служби
Copyright © 2005-2022
Головне управління статистики у Дніпропетровській області