офіційний вебсайт
ГОЛОВНЕ  УПРАВЛІННЯ  СТАТИСТИКИ  У  ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ  ОБЛАСТІ
49038, м.Дніпро, вул.Столярова, 3,тел.:(056) 778 68 43, факс: (056) 778 67 69, e-mail: ous@dp.ukrstat.gov.ua
  Головна | Соціально-економічне становище області

Про Головне управління
Діяльність Головного управління
Доступ до публічної інформації
Нормативно-правова база
Публікації
Соціально-економічне становище
Статистична інформація
Експрес-випуски
Пресвипуски
Метаописи держстатспостережень
Методологія та класифікатори
Звітна документація
Електронна звітність
Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України
Замовлення статистичної інформації
Анкетні опитування
Корисна інформація
Юним громадянам
Всеукраїнський перепис населення
Звернення громадян

dneprstat.gov.ua

Архів 2014 2013 2012 2011 2010 2009
СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

 

 

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

за січень–жовтень 2014 року

 

Повідомлення Головного управління статистики

у Дніпропетровській області

 

Промисловість

 

Індекс промислового виробництва області за січень–жовтень 2014р. відносно січня–жовтня 2013р. склав 93,1% (порівняно з результами за січень–вересень п.р. темпи падіння уповільнились на 0,1 в.п.).

Підсумки діяльності індустрії регіону за січень–жовтень 2014р. у порівнянні з відповідним періодом 2013р. формувалися під впливом скорочення обсягів випуску продукції (товарів, послуг) підприємствами з видобутку корисних копалин і розроблення кар’єрів (індекс – 95,6%) та переробної галузі, де темп виробництва становив 88,6% (уповільнивши падіння порівняно з підсумками за січень–вересень п.р. на 0,4 в.п.), а також їх зростання у сфері з постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря (100,4%).

У добувній промисловості та розробленні кар’єрів у січні–жовтні 2014р. проти відповідного періоду 2013р. суттєвим фактором скорочення темпів виробництва стала робота підприємств з видобутку залізних руд (індекс – 94,4%), які зменшили випуск концентратів залізорудних неагломерованих на 2,2% та агломерованих – на 10,2%. Гальмувала роботу галузі і діяльність підприємств з видобутку інших корисних копалин та розроблення кар’єрів (89,5%).

У профільних видах переробної галузі спад виробництва у січні–жовтні 2014р. зафіксовано у машинобудуванні (62,2%), легкій промисловості (76,1%), випуску виробів з деревини, паперу та поліграфічній діяльності (87,5%), виробництві меблів, іншої продукції, ремонту і монтажу машин та устатковання (92,1%), металургії та виробництві готових металевих виробів, крім машин і устатковання (92,2%), харчовій галузі (93,4%), виготовленні хімічних речовин і хімічної продукції (95,1%), гумових і пластмасових виробів та іншої неметалевої мінеральної продукції (99,3%). При цьому зростання результатів роботи досягнуто лише товаровиробниками коксу й продуктів нафтоперероблення (110,9%).

У харчовій промисловості падіння рівня випуску продукції проти січня–жовтня 2013р. відбулося під впливом скорочення обсягів перероблення та консервування риби, фруктів та овочів, випуску напоїв, хліба, хлібобулочних і борошняних виробів, молочної продукції та інших харчових продуктів (індекси 60,6–95,4%). Водночас зріс випуск продукції у виробництві борошномельно-круп’яної продукції, крохмалів та крохмальних продуктів, м’яса і м’ясних продуктів, готових кормів для тварин, олії та тваринних жирів (103,9–114,4%). Товаровиробниками галузі зменшено випуск шоколаду в брикетах, пластинах чи плитках без начинки з доданням зерен зернових культур, фруктів чи горіхів, крім шоколаду з начинкою та шоколадного печива (на 0,8%), йогурту та інших ферментованих чи сквашених молока та вершків (1,8%), сирів свіжих неферментованих (недозрілих, невитриманих), включаючи сироваточний та кисломолочнийсир (6,4%), масла вершкового (10,8%), вод мінеральних негазованих (14,9%) та газованих (15,2%), соків фруктових та овочевих (25,8%), напоїв безалкогольних (49%), пряників та виробів аналогічних (на 57,9%). При цьому зріс випуск м’яса свіжого чи охолодженого свійської птиці, свиней та великої рогатої худоби (на 5,4%, 38,9% та у 3,9 раза відповідно), борошна (13,7%), круп (13,8%), олії соняшникової нерафінованої та її фракцій, крім фракцій зі зміненим хімічним складом (на 27,2%).

На підприємствах легкої промисловості зафіксовано скорочення обсягів випуску шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів, виготовлення одягу (індекси 31,8% та 85,5% відповідно). Покупців, які віддають перевагу продукції виробників регіону, чекає зменшення пропозицій випущених ними жіночих та дівчачих жакетів, блейзерів, крім трикотажних (на 7,3%), блузок, сорочок та батників (19,4%), сорочок, крім трикотажних (36,8%), чоловічих та хлопчачих виробничих та професійних комплектів, костюмів з тканини бавовняної або з волокон синтетичних (37,9%), а також білизни постільної (на 38,4%). Водночас у текстильному виробництві рівень випуску продукції січня–жовтня 2013р. перевищено (118%).

У галузі з виготовлення виробів з деревини, виробництва паперу та поліграфічної діяльності не досягнуто рівня випуску продукції січня–жовтня 2013р. через роботу підприємств з виготовлення паперу й виробів з нього (індекс – 86,2%). Товаровиробниками галузі зменшено випуск шпалер та виробів з паперу для покриття стін подібних; паперу прозорого для вікон (на 16,8%), паперу та картону гофрованого у рулонах або аркушах (15,2%), при цьому зріс випуск вікон та їх рам, дверей балконних та їх рам, дверей та їх коробок та порогів з деревини (на 13,5%), деревини, уздовж розпиляної чи розколотої, розділеної на частини чи лущеної, завтовшки більше 6 мм; шпал з деревини для залізничних чи трамвайних колій непросочених (на 17,8%).

У промисловому виробництві коксу та продуктів нафтоперероблення за січень–жовтень 2014р. фіксується стале нарощення обсягів виробництва продукції: підприємствами області випущено коксу та напівкоксу з вугілля кам’яного; коксу газового більше на 8,7%, ніж у січні–жовтні 2013р., смол кам’яновугільних чи мінеральних інших – на 10,1%.

У галузі з випуску хімічних речовин і хімічної продукції зменшено випуск фарб та лаків як на основі акрилових або вінілових полімерів у водному середовищі, так і на основі поліефірів, акрилових і вінілових полімерів у неводному середовищі, розчинів (на 1,7 та 8,5% відповідно), засобів мийних та для чищення (6,4%), клеїв (6,6%), пластмас у первинних формах (11,7%), кислоти сірчаної (на 16,7%).

Зростання рівня виробництва проти січня–жовтня 2013р. зафіксовано у виробництві гумових та пластмасових виробів (індекс дорівнює 100,8%), але скорочено випуск іншої неметалевої мінеральної продукції (98%). Підприємствами нафтохімічної галузі збільшено випуск вікон та їх рам, дверей та їх коробок і порогів з пластмас на 10,2%, всіх видів шин нових, гуми вулканізованої та виробів з неї. Товаровиробниками продукції для будівництва зменшено випуск портландцементу, цементу глиноземистого, цементу безклінкерного шлакового, цементу гідравлічного подібного на 11,2%, розчинів бетонних, готових для використання – на 26,3%, елементів конструкцій збірних для будівництва з цементу, бетону чи штучного каменю – на 32,6%, виробів вогнетривких – на 34%. Водночас збільшено випуск вапна негашеного, гашеного та гідравлічного на 0,9%, блоків та цегли з цементу, бетону або каменю штучного для будівництва – на 6,1%, плиток та плит керамічних – на 7,4%.

У металургії та металообробці у січні–жовтні 2014р. формування індексу промислової продукції до січня–жовтня 2013р. (92,2%) відбулося під впливом роботи підприємств з виплавки чавуну, сталі та феросплавів (93,9%), випуску трубної продукції (91,4%), металообробки (90,6%). У галузі зменшено виплавку чавуну переробного і дзеркального у чушках, болванках чи формах первинних інших на 3,4%, випуск сталі без напівфабрикатів, отриманих безперервним литтям – на 3,6%, виробництво конструкцій збірних будівельних з чавуну чи сталі – на 7,6%, дроту зі сталі – на 10,5%, прокату готового чорних металів – на 11,7%, труб та трубок, профілів порожнистих зі сталі – на 12%.

У машинобудуванні порівняно з січнем–жовтнем 2013р. значно (індекс – 62,2%) скорочено випуск продукції (товарів, послуг), це стало фактом через падіння випуску електричного устатковання (індекс – 48,5%), інших автотранспортних засобів (57,1%), зокрема залізничних локомотивів і рухомого складу (50,2%), комп’ютерів, електронної та оптичної продукції (63%), машин та устатковання (87,1%). У галузі зменшено випуск розпушувачів та культиваторів (на 0,5%), машин для сортування, подрібнення, змішування та подібних видів оброблення ґрунту, каменю, руд і речовин мінеральних інших (21,3%), апаратури електричної для комутацій або захисту електричних схем на напругу більше 1000В (34,8%), акумуляторів електричних свинцевих для запуску поршневих двигунів внутрішнього згоряння (52,3%), електроприладів для обігрівання приміщень та обігрівання ґрунту (57,8%), вагонів вантажних та вагонів-платформ залізничних або трамвайних несамохідних (на 85,3%).

У сфері постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря області формування індексів промислової продукції відбувається під впливом планових навантажень для провідних підприємств з виробництва та розподілу електроенергії регіону – темп випуску продукції на них склав 101,7%.

За січень–вересень 2014р. промисловими підприємствами-учасниками короткотермінових обстежень реалізовано продукції (товарів, послуг) на суму 171,1 млрд.грн., з неї продукції добувної та переробної промисловості – на 148 млрд.грн., що відповідає першому місцю за вагою вкладу в загальноукраїнський обсяг обороту від промислової діяльності (19,9%).

У структурі регіонального обороту від промислової діяльності близько чотирьох п’ятих виручки припадає на поставлену споживачам продукцію металургії та виробництва готових металевих виробів, крім машин і устатковання; добувної промисловості й розроблення кар’єрів та результат діяльності з постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря. В обсязі реалізованої за основними промисловими групами продукції (відповідно до європейської класифікації основних промислових груп MIGs) більше двох третин займають товари проміжного споживання (69,6%), енергія складає близько п’ятої частини (19,1%), на споживчі товари нетривалого вжитку та тривалого користування припадає 7,3% та 0,3% відповідно, інвестиційні товари – 3,7%.

 

Сільське господарство

 

За січень–жовтень 2014р. загальне виробництво продукції сільського господарства порівняно з січнем–жовтнем 2013р. зросло на 1,8%, у т.ч. у сільськогосподарських підприємствах – на 0,7%, у господарствахнаселення – на 3,4%.

З початку жнив господарствами всіх категорій зернові та зернобобові культури (включаючи кукурудзу) скошено та обмолочено на площі 1147,8 тис.га, що складає 97% до площ, посіяних під урожай 2014р. (без урахування кукурудзи – 98,8%).

Станом на 1 листопада п.р. із зібраної площі одержано, як і торік, 3,4 млн.т зерна (у початково оприбуткованій вазі). З кожного гектара обмолоченої площі намолочено по 29,3 ц зерна (на 2,4 ц менше, ніж торік).

Усіма категоріями господарств намолочено 961,4 тис.т соняшника, що на 7,7% менше минулорічного показника.

Накопано 658,2 тис.т картоплі, що на 24,1% більше, ніж на відповідну дату 2013р. Виробництво овочів збільшилося проти минулорічного на 19,3% і склало 676,4 тис.т. Плодоягідної продукції зібрано 128,5 тис.т, або на 22,1% менше.

Господарствами населення одержано 94,9% загального обсягу виробництва картоплі, 90,2% овочів відкритого грунту, 94,2% плодів та ягід.

За січень–жовтень 2014р. господарствами всіх категорій реалізовано на забій 231,7 т худоби та птиці (у живій вазі), що на 0,7% більше аналогічного періоду 2013р., вироблено 310,9 тис.т молока (на 4,1% більше) та отримано 874,6 млн.шт. яєць (на 9,8% більше).

За розрахунками, на 1 листопада 2014р. загальне поголів’я великої рогатої худоби становило 169,3 тис. голів (на 4,1% менше, ніж на 1 листопада 2013р.), у т.ч. корів – 80,9 тис. (на 1,8% менше); свиней – 569,5 тис. (залишилося  на рівні 1 листопада минулого року), овець і кіз – 77,2 тис. (на 4,3% більше), птиці всіх видів –18,3 млн. голів (на 2,3% менше).

У господарствах населення утримувалося 79% загальної чисельності великої рогатої худоби, у т.ч. корів – 81,5%, свиней – 26,6%, овець та кіз – 78,1%, птиці всіх видів – 29,1%.

Загальний обсяг реалізованої сільськогосподарськими підприємствами власно виробленої продукції за січень–жовтень 2014р. порівняно з відповідним періодом 2013р. збільшився на 3,1%, у т.ч. продукції рослинництва – на 4%, продукції тваринництва – на 1,9%. У структурі загального обсягу реалізації продукція рослинництва складала 58,5%, тваринництва – 41,5% (у січні–жовтні 2013р. відповідно 56,2% та 43,8%).

Середні ціни продажу аграрної продукції сільськогосподарськими підприємствами за всіма напрямами у січні–жовтні 2014р. порівняно з відповідним періодом 2013р. зросли на 20,3%, у т.ч. на продукцію рослинництва – на 24,1%, на продукцію тваринництва – на 15,2%.

На 1 листопада 2014р. в сільськогосподарських підприємствах (крім малих) та підприємствах, що здійснюють зберігання, переробку зернових культур, було в наявності 1606,2 тис.т зерна (на 5,7% більше проти1 листопада 2013р.), у т.ч. 866,6 тис.т пшениці (на 4,2% більше). Безпосередньо в аграрних підприємствах зберігалося 920,6 тис.т зерна (на 3,5% більше), у т.ч. 453,2 тис.т пшениці, 269,6 тис.т кукурудзи, 164,5 тис.т ячменю, 3,1 тис.т жита. Зернозберігаючі та зернопереробні підприємства мали в наявності 685,6 тис.т зерна.

Запаси насіння соняшнику становили 678,8 тис.т (на 17,3% менше проти 1 листопада 2013р.), з них безпосередньо в аграрних підприємствах (крім малих) – 420,8 тис.т, в підприємствах, що здійснюють його переробку та зберігання – 258 тис.т.

 

Будівельна діяльність

 

За січень–жовтень 2014р. підприємствами області виконано будівельних робіт власними силами на суму 3758 млн.грн. Індекс будівельної продукції  порівняно з відповідним періодом 2013р. становив 87,3%.

За характером будівництва обсяги робіт розподілилися таким чином: роботи з нового будівництва, реконструкції та технічного переозброєння склали 72,8% загального обсягу, решта – з капітального і поточного ремонтів (13,9% та 13,3% відповідно).

На міста Дніпропетровськ і Кривий Ріг припадає більше 75% виконаних будівельних робіт.

Прийняття в експлуатацію будівель і споруд. За січень–вересень 2014р. на території області прийнято в експлуатацію житлові будинки загальною площею 143,1 тис.м2, що на 3,3% менше, ніж у січні–вересні 2013р. Більшість житла (82% загального обсягу) побудовано у міських поселеннях.

Значну частину (70,6% загального обсягу) житла прийнято в експлуатацію в одноквартирних будинках,  29,2% – у будинках з трьома і більше квартирами та 0,2% – у гуртожитках.

Зростання обсягів житлового будівництва відбулося в 6 містах і 5 районах області.

Індивідуальними забудовниками споруджено 100,3 тис.м2 загальної площі житлових помешкань, що на 6,4% менше, ніж у січні–вересні 2013 р.

Найбільше житла прийнято в експлуатацію у м.Дніпропетровську (50,8%) та у Дніпропетровському районі (23%).

Серед об’єктів соціальної сфери побудовано клініку на 40 ліжок та 50 відвідувань за зміну, дошкільний заклад на 20 місць, гімнастичний зал та фітнес-центр площею 502 і 429 м2 відповідно, центр здоров’я та діагностики на 40 місць, молодіжно-розважальний комплекс.

 

Транспорт

 

За січень–жовтень 2014р. підприємствами транспорту перевезено 91,5 млн.т вантажів, що на 3,4% менше, ніж у січні–жовтні 2013р. Вантажооборот зменшився на 12,2% та склав 25,9 млрд.ткм.

Послугами пасажирського транспорту області скористались 414,3 млн. пасажирів, що на 8% менше тогорічного показника. Пасажирооборот зменшився на 17,6% і дорівнював 6,5 млрд.пас.км.

Загальне навантаження залізничного транспорту становило 78,6 млн.т вантажів, що на 2,1% менше показників попереднього року. Вантажооборот зменшився на 13,4% та дорівнював 24 млрд.ткм. У січні–жовтні 2014р. залізницею відправлено 29,2 млн. пасажирів (на 6,1% менше). Пасажирооборот зменшився на 29,6% та склав 2,2 млрд.пас.км.

Підприємствами автомобільного транспорту (з урахуванням фізичних осіб-підприємців) за січень–жовтень 2014р. транспортовано 12,6 млн.т вантажів, що на 8,5% менше, ніж у відповідному періоді 2013р. Вантажооборот збільшився на 8,3% і дорівнював 1,9 млрд.ткм. Кількість пасажирів, які обрали для переміщення автотранспорт, становила 229,5 млн. осіб, пасажирооборот – 3,2 млрд.пас.км, що відповідно на 13,4% та 13,5% менше показників січня–жовтня 2013р.

Водним транспортом області перевезено 247,4 тис.т вантажів, що на 53,2% менше, ніж за січень–жовтень 2013р. Вантажооборот зменшився на 71,2% та дорівнював 16,2 млн.ткм. Послугами річкового транспорту скористались 41,3 тис. пасажирів, пасажирооборот склав 0,4 млн.пас.км, що відповідно на 12,3% та 29,7% менше тогорічних показників.

Авіаційним транспортом  було транспортовано 0,3 тис.т вантажів, що на 82,9% менше, ніж у січні–жовтні попереднього року. Вантажооборот зменшився на 83,3% і дорівнював 0,9 млн.ткм. Послугами авіаперевізників скористались 134,5 тис. пасажирів, виконано пасажирську роботу в обсязі 104 млн.пас.км, що відповідно на 28,6% та 44,4% більше минулорічних показників.

Трамвайно-тролейбусним парком області обслуговано 149,4 млн. пасажирів (на 1,1% більше).

Метрополітеном перевезено 6 млн. пасажирів, що на 4% менше, ніж торік.

 

Зв’язок

 

У січні–вересні 2014р. доходи операторів, провайдерів від надання послуг пошти та зв’язку становили 2019,5 млн.грн., що на 29,2% більше показника відповідного періоду попереднього року у тарифах 2014р. Із загального обсягу 1414,3 млн.грн. – доходи від послуг пошти та зв’язку населенню (збільшення на 35,9%). Найбільша частка припадала на доходи від надання населенню послуг мобільного (стільникового) зв’язку – 69,2%, телефонного міського – 11,5%, комп’ютерного – 10,1%. Доходи від передачі і прийому телевізійних та радіопрограм, радіозв’язку складали 4,4%, поштових послуг – 2,4%, телефонного міжміського зв’язку – 1,4%.

За станом на 1 жовтня 2014р. у телефонній мережі області нараховувалось 753,9 тис. основних телефонних апаратів (з урахуванням відомчих АТС), більшість з яких (93,3%) належить до міської мережі.

Кількість універсальних таксофонів у міській місцевості становила 503 одиниці, у сільській – 3.

На зазначену дату у Дніпропетровській області нараховувалось 4 млн. абонентів стільникового мобільного зв’язку. Послугами кабельного телебачення скористались 264,9 тис. жителів області, а чисельність користувачів всесвітньої мережі “Інтернет” досягла 296,4 тис. осіб.

 

Зовнішньоекономічна діяльність

 

У січні–вересні 2014р. обсяги експорту товарів складали 6722,3 млн.дол. США, імпорту - 3332,6 млн.дол., і проти відповідного періоду попереднього року експорт зменшився на 10,4%, імпорт – на 15,3%. Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами становило 3389,7 млн.дол. (у січні–вересні 2013р. – 3566,2 млн.дол.).

Коефіцієнт покриття експортом імпорту дорівнював 2 (торік – 1,9).

Зовнішньоторговельні товарні операції область здійснювала з партнерами зі 150 країн світу.

Для економічного розвитку регіону важливою є торгівля з країнами Європейського Союзу. У січні–вересні 2014р. до них експортовано товарів на 1344,5 млн.дол. (20% експорту області), імпортовано з них - на 1259,3 млн.дол. (37,8% імпорту області), і порівняно з аналогічним періодом 2013р. обсяги експорту товарів збільшились на 2,1%, імпорту – зменшились на 10,4%. Серед країн ЄС значні обсяги експортних поставок здійснено до Польщі – на 395,9 млн.дол., Чехії – на 193 млн.дол., Словаччини – на 129,5 млн.дол. Найбільше отримано товарів з Німеччини – на 270 млн.дол., Польщі – на 231 млн.дол. та Італії – на 97 млн.дол.

Найвагоміші експортні поставки серед інших країн світу здійснювалися до Російської Федерації – на 1517,3 млн.дол., Китаю – на 1053,3 млн.дол., Туреччини – на 604 млн.дол., Єгипту – на 392,5 млн.дол. Найбільші імпортні надходження одержано з Російської Федерації – на 682,8 млн.дол., Китаю – на 448,6 млн.дол., США – на 181,1 млн.дол., Білорусі – на 120,4 млн.дол, Туреччини – на 95,3 млн.дол.

Значну частку у товарній структурі експорту області складали чорні метали (38,9% загального обсягу) та руди, шлак і зола (25,2%). У структурі експорту до країн ЄС також переважали руди, шлак і зола (47,8% експорту до цих країн) та чорні метали (16%).

У вартісному виразі за січень–вересень 2014р. обсяг експорту чорних металів дорівнював 2616,4 млн.дол., руд, шлаку і золи – 1692,9 млн.дол., виробів з чорних металів – 801,6 млн.дол., продуктів неорганічної хімії – 225,6 млн.дол., палив мінеральних; нафти і продуктів її перегонки – 171,9 млн.дол.

У товарній структурі імпортних надходжень значними були обсяги палив мінеральних; нафти та продуктів її перегонки, яких отримано на 627,2 млн.дол., фармацевтичної продукції – на 441,6 млн.дол, машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання – на 388,8 млн.дол., пластмас, полімерних матеріалів – на 295 млн.дол., чорних металів – на 286,1 млн.дол.

За січень–вересень 2014р. в економіку Дніпропетровщини іноземними інвесторами вкладено 180,2 млн.дол. США прямих інвестицій (акціонерного капіталу).

Обсяг унесених з початку інвестування в економіку області прямих іноземних інвестицій на 1 жовтня 2014р. становив 7972,6 млн.дол. (дані про прямі інвестиції в область та з області є попередніми і можуть уточнюватись у наступних виданнях).

З країн ЄС отримано 6933,5 млн.дол. (87% обсягу прямих інвестицій), з інших країн світу – 1039,1 млн.дол. (13%).

В економіку країн світу 12 підприємствами області спрямовано 120,2 млн.дол. прямих інвестицій.

 

Наукова діяльність

 

Науковцями 54 організацій та підприємств області упродовж січня–вересня 2014р. виконано наукових та науково-технічних робіт на суму 1081,4 млн.грн., у т.ч. власними силами освоєно 865 млн.грн. Чисельність виконавців у порівнянні з відповідним періодом 2013р. зменшилась на 6% і дорівнювала 8,2 тис. осіб.

Внутрішні витрати на виконання робіт склали 768,5 млн.грн., або 78% валових. За рахунок державного бюджету профінансовано 19,8% робіт (152,1 млн.грн.).

 

Внутрішня торгівля

 

Оборот роздрібної торгівлі (що включає роздрібний товарооборот підприємств, які здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі, розрахункові дані щодо обсягів продажу товарів на ринках і фізичними особами-підприємцями) за січень–жовтень 2014р. становив 64,8 млрд.грн., що у порівнянних цінах на 0,8% більше, ніж за січень–жовтень 2013р.

 

Оборот ресторанного господарства (з урахуванням обороту фізичних осіб-підприємців) за січень–жовтень 2014р. дорівнював 1,3 млрд.грн. і залишився на рівні обсягу відповідного періоду попереднього року.

 

Обсяг роздрібного товарообороту підприємств, які здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі та забезпечення стравами та напоями, за звітний період склав 34,5 млрд.грн., що у порівнянних цінах на 2,7% менше, а у фактичних – на 13,4% більше обсягу січня–жовтня 2013р. Обсяг роздрібного товарообороту за жовтень 2014р. становив 4,1 млрд.грн. і проти жовтня 2013р. скоротився на 3,6%, проти вересня 2014р. – зріс на 10,8%.

 

Ціни і тарифи

 

Індекс споживчих цін по Дніпропетровській області у жовтні 2014р. до попереднього місяця склав 102,6%, з початку року – 119,1%.

У жовтні 2014р. на споживчому ринку регіону ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 2,2%, з яких найзначніше – на яйця та сало (на 10,5% та 9,7% відповідно). Також помітно (на 5,6–1,4%) подорожчали овочі, маргарин, рис, молоко, хліб, м’ясо та м’ясопродукти, кондитерські вироби з цукру, кисломолочна продукція, сметана, продукти переробки зернових. Водночас суттєво знизилися ціни на фрукти (на 8,3%) та цукор (на 6,9%).

Алкогольні напої, тютюнові вироби збільшилися в ціні на 1,8%.

Підвищення цін (тарифів) на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива на 4,8% зумовлене, передусім, зростанням плати за опалення (на 28,5%), скраплений газ (на 4,2%) та гарячу воду (на 4,1%).

У сфері охорони здоров’я приріст цін склав 2,5%, у т.ч. на фармацевтичну продукцію – 3,1%, амбулаторні послуги – 2,1%, послуги лікарень – 1,6%.

На формування ІСЦ у сфері транспорту, який становив 99,7%, першочерговий вплив мало здешевлення палива та мастил на 1,3%. Разом з цим на 0,5% стали дорожчими транспортні послуги.

Крім того, на 6,9–0,5% підвищилися ціни на одяг і взуття, предмети домашнього вжитку, побутову техніку та поточне утримання житла, послуги ресторанів та готелів, у сфері відпочинку і культури, зв’язку, освіти.

За січень–жовтень 2014р. продукти харчування та безалкогольні напої подорожчали на 16,9%, при цьому найбільше – рис (в 1,6 раза), фрукти (на 47,6%), цукор (на 32,3%). У межах 25,6–12,7% збільшилися в ціні продукти переробки зернових, риба та продукти з риби, м’ясо та м’ясопродукти, хліб, сало, яйця, кондитерські вироби з борошна, макаронні вироби, олія соняшникова, кисломолочна продукція. У той же час на 27,7% подешевшали овочі.

Зростання цін на алкогольні напої склало 24,1%, тютюнові вироби – 21,2%.

Плата за житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива підвищилася на 29,5%, зокрема, за каналізацію – у 2,1 раза, водопостачання – 1,7 раза, природний газ – в 1,6 раза, скраплений газ – на 19,9%, гарячу воду, опалення – на 19,2%, електроенергію – на 11,3%.

У сфері охорони здоров’я ціни зросли на 25,8%, а саме: на фармацевтичну продукцію – на 41,2%, амбулаторні послуги – на 19,2%, послуги лікарень – на 7,7%.

Підвищення цін на транспорт у цілому на 34,6% пов’язане з подорожчанням палива та мастил (в 1,6 раза), автомобілів (на 45,8%), транспортних послуг (на 20,3%).

На 21,1–11,8% стали дорожчими предмети домашнього вжитку, побутова техніка та поточне утримання житла, послуги закладів дошкільної та початкової освіти, одяг і взуття, сфера відпочинку та культури, послуги ресторанів та готелів.

 

Доходи населення

 

Середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників, зайнятих на підприємствах області та їх відокремлених підрозділах з чисельністю найманих працівників 10 і більше осіб, у січні–вересні 2014р. становила 3577 грн., що у 2,9 раза перевищує мінімальну заробітну плату, визначену на державному рівні з 1 січня 2014р. (1218 грн.).

В економіці регіону залишається значною диференціація рівнів оплати праці. До видів економічної діяльності, де складалась найвища зарплата, належали заклади мистецтва, спорту, розваг та відпочинку, а також організації, які здійснюють фінансову та страхову діяльність, у промисловості – підприємства добувної промисловості і розроблення кар’єрів та металургійного виробництва, виробництва готових металевих виробів, де заробітна плата працівників була більша, ніж середній показник по області на 40–108%.

Водночас заробітна плата працівників підприємств текстильного виробництва, виробництва одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів була майже наполовину менша за середню по області.

Упродовж січня–вересня 2014р. загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати у регіоні збільшилась з 7 млн.грн. до 75,8 млн.грн., що відповідає 2,3% фонду оплати праці, нарахованого за вересень п.р.

За станом на 1 жовтня 2014р. у загальному обсязі боргу 52,5 млн.грн. (69,2%) припадає на економічно активні підприємства.

У поточному році поновилися зазначені борги у закладах освіти, в організаціях, що функціонують у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування; у будівництві, на підприємствах транспорту, складського господарства, поштової та кур’єрської діяльності, а також в організаціях, що здійснюють професійну, наукову та технічну діяльність і на згадану дату п.р. склали 109,4 тис.грн., 262,6 тис.грн., 427 тис.грн., 835 тис.грн, і 2,8 млн.грн. відповідно.

У промисловості до таких долучилися підприємства по виробництву машин і устатковання, харчових продуктів, напоїв і тютюнових виробів; водопостачання, каналізації, поводження з відходами; з постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря, а також по виробництву автотранспортних засобів, причепів і напівпричепів та інших транспортних засобів, де на початок жовтня п.р. працівникам не виплачено 111,1 тис.грн., 1,2 млн.грн., 1,9 млн.грн., 2,5 млн.грн. і 42,1 млн.грн. відповідно.

Знов від несвоєчасних розрахунків із заробітної плати почав потерпати персонал економічно активних підприємств, розташованих у містах Новомосковську, Першотравенську, Кривому Розі та Дніпродзержинську, якому за станом на 1 жовтня 2014р. заборгували 126,4 тис.грн., 882,5 тис.грн., 2,1 млн.грн. та 3,7 млн.грн. відповідно, а також у Новомосковському, Криворізькому, П’ятихатському, Царичанському та Павлоградському районах – 84,6 тис.грн., 89,6 тис.грн., 186,9 тис.грн., 206 тис.грн. і 228,1 тис.грн. відповідно. З 1,5 млн.грн. до 43,3 млн.грн. збільшилась сума згаданого боргу у м.Дніпропетровську, з 93 тис.грн. до 1,7 млн.грн. побільшала вона у м.Жовтих Водах.

Водночас за станом на 1 жовтня 2014р. ліквідовано заборгованість із заробітної плати перед працівниками економічно активних підприємств добувної промисловості і розроблення кар’єрів, що була нарахована за січень–липень поточного року.

Чисельність працівників економічно активних підприємств, яким не виплачено заробітну плату, за станом на 1 жовтня 2014р. дорівнювала 11 тис. осіб. При цьому кожному з них заборгували у середньому по 4778 грн., що на 28,5% більше за середню заробітну плату в області у вересні 2014р.

 

Надання субсидій. У січні–вересні 2014р. за субсидіями для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг звернулись 37,2 тис. сімей, призначено таку допомогу 33,2 тис. сімей на суму 3,3 млн.грн.

Субсидії готівкою для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у січні–вересні 2014р. було призначено 3,6 тис. сімей на загальну суму 3 млн.грн., а отримали їх 3,5 тис. сімей у сумі 2,9 млн.грн.

 

Оплата населенням житлово-комунальних послуг. Платежі населення за житлово-комунальні послуги, включаючи погашення боргів попередніх періодів, за січень–вересень 2014р. склали 2615,1 млн.грн., або 103,6% нарахованих за цей період сум (торік – відповідно 2610,8 млн.грн. та 106,7%).

На кінець вересня 2014р. населення області заборгувало 1758,3 млн.грн. з оплати житлово-комунальних послуг, крім того, 108 млн.грн. – за електропостачання. Заборгованість за ЖКП збільшилась на 5,6% порівняно з вереснем 2013р.

У вересні 2014р. мешканцям регіону було нараховано 199,7 млн.грн. за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, централізоване водопостачання та водовідведення, централізоване опалення та гаряче водопостачання, газопостачання та вивезення побутових відходів (без урахування сум призначених субсидій на відшкодування перелічених видів платежів). Надійшло  від споживачів зазначених послуг 211,1 млн.грн., крім того, за електропостачання – 82,1 млн.грн. Рівень оплати населенням за надані послуги (з урахуванням погашення боргів попередніх періодів) у середньому по області становив 105,7% (у вересні 2013р. – 111%).

 

Ринок праці

 

За даними державної служби зайнятості, у січні–жовтні 2014р. офіційного статусу безробітних набули 55,7 тис. громадян. Їх чисельність упродовж жовтня п.р. майже не змінилась і на кінець місяця склала 30,2 тис. осіб, з яких 63% складали жінки, 45,2% – особи у віці до 35 років. Чверть безробітних розраховували на додаткові гарантії щодо працевлаштування.

У загальній чисельності безробітних нараховувалось 15,8% працівників сфери торгівлі та послуг, 15,1% – керівників та менеджерів, 13,3% – робітників з обслуговування, експлуатації та контролювання за роботою технологічного устатковання, складання устатковання та машин, 13% – кваліфікованих робітників з інструментом, 11,5% – фахівців.

Рівень зареєстрованого безробіття в області на 1  листопада  2014р. дорівнював 1,5% від середньорічної чисельності населення працездатного віку. При цьому зазначений показник серед сільського населення складав 1,7%, серед мешканців міських поселень – 1,5%.

Потреба роботодавців у працівниках на заміщення вільних робочих місць (вакантних посад) на кінець жовтня п.р. зменшилась порівняно з відповідною датою попереднього року на 9,2% та склала 8,2 тис. одиниць. Як і раніше, переважає попит на працівників найпростіших професій, для яких призначалось 25 з кожних 100 таких місць, та на кваліфікованих робітників з інструментом – 21. Поряд з цим практично не було потреби у технічних службовцях, а також у кваліфікованих робітниках сільського та лісового господарств, риборозведення та рибальства.

Співвідношення між попитом і пропозицією робочої сили на кінець жовтня п.р. визначило навантаження на одне вільне робоче місце на рівні 4 осіб, проти 3 осіб – на відповідну дату попереднього року. Загалом найбільш складною є ситуація у сільських районах області. У Покровському (дані наведено по районних та міських центрах зайнятості) районі, наприклад, на одне вільне робоче місце претендують 26 осіб, у Томаківському – 23, у Межівському – 17 осіб. Серед міст найбільше навантаження спостерігалось у Першотравенську та Жовтих Водах (12 та 11 осіб відповідно). Водночас у Павлограді згаданий показник дорівнював 1 особі, у Кривому Розі – 2 особам.

За сприяння державної служби зайнятості в області у жовтні п.р. було працевлаштовано 3,6 тис. осіб, що на 21,7% менше, ніж у відповідному місяці попереднього року. Серед працевлаштованих 55,5% складають жінки, 36,4% – особи у віці до 35 років.

Рівень працевлаштування безробітних у січні–жовтні 2014р. становив 37,7% проти 36,5% – у відповідному періоді 2013р.У містах зазначений показник знаходився в межах від 50,6% – у Тернівці до 23% – у Жовтих Водах, у районах – від 61,8% у Юр’ївському до 29,7% – в Апостолівському.

Середньооблікова чисельність громадян, які у жовтні 2014р. отримували допомогу по безробіттю із Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, становила 30,3 тис. осіб. Середній розмір допомоги склав 1398 грн., що на 14,8% перевищує мінімальну заробітну плату, визначену на державному рівні з 1 січня 2014р. (1218 грн.)

 

Демографічна ситуація

 

Чисельність наявного населення Дніпропетровської області за станом на 1 жовтня 2014р., за оцінкою, складала 3280,6 тис. жителів. Упродовж січня–вересня 2014р. вона скоротилася на 11,8 тис. осіб.

Порівняно з відповідним періодом 2013р. природне скорочення населення збільшилось на 1,7%, що пов’язано зі зростанням рівня смертності з 15,4 осіб на 1000 жителів у січні–вересні 2013р. до 15,9 – у січні–вересні 2014р. Залишилось суттєвим перевищення кількості померлих над числом живонароджених: на 100 померлих припадало 70 народжених дітей.

 

Криміногенна ситуація

 

За повідомленням прокуратури Дніпропетровської області, упродовж січня–жовтня 2014р. обліковано 45,3 тис. кримінальних правопорушень (що на 18,9% менше, ніж у відповідному періоді попереднього року), з числа яких 44,4 тис. виявлено органами внутрішніх справ, 772 – органами прокуратури, 306 – органами, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, та 86 – органами безпеки.

Із загального числа зафіксованих правоохоронними органами кримінальних проявів 30% (на 3,5 в.п. більше, ніж у січні–жовтні 2013р.) – тяжкі та особливо тяжкі.

У загальній кількості злочинів 61,9% становили злочини проти власності, 10,7% – проти життя та здоров’я особи, 6,2% – злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров’я населення, 3,9% – проти безпеки руху та експлуатації транспорту, 3,8% – злочини проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об’єднань громадян, 2,4% – у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг, 2,2% – злочини проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина, 2% – проти громадської безпеки, по 1,5% – злочини проти громадського порядку та моральності та проти правосуддя, 1,4% – злочини у сфері господарської діяльності.

Кількість потерпілих від злочинів за 10 місяців 2014р. становила 35 тис. осіб (на 17,6% менше, ніж у відповідному періоді попереднього року), з числа яких 13,8 тис. – жінки, 2,4 тис. – особи похилого віку та інваліди І і ІІ груп, 370 – неповнолітні та 216 – діти до 14 років. Найбільша кількість потерпілих (62,3%) – від крадіжок та шахрайств  відповідно 18,6 тис. та 3,2 тис. осіб, серед яких 41,5% – жінки (9 тис.).

У дорожньо-транспортних пригодах, пов’язаних зі злочинами на території області, постраждали 1042 особи, з яких 157 (15,1%) – загинули.

Усього внаслідок злочинних діянь загинуло 598 осіб, з числа яких 13,9% – у результаті нанесення умисних тяжких тілесних ушкоджень, 43,8% було вбито.

 

 

 

 

Головне управління статистики

у Дніпропетровській області

 

 
 
Про Головне управління  ::  Діяльність Головного управління   ::  Доступ до публічної інформації   ::  Нормативно-правова база  ::  Корисна інформація
 Статистична звітність  ::  Терміни подання звітності  ::  Перепис населення 2001  ::  Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України
Новини  ::  Публікації   ::  Соціально-економічне становище   ::  Експрес-випуски ::  Пресвипуски  ::  Статистична інформація 
Замовлення статистичної інформації  ::  Конкурс на зайняття посад державної служби
Copyright © 2005-2022
Головне управління статистики у Дніпропетровській області