офіційний вебсайт
ГОЛОВНЕ  УПРАВЛІННЯ  СТАТИСТИКИ  У  ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ  ОБЛАСТІ
49038, м.Дніпро, вул.Столярова, 3,тел.:(056) 778 68 43, факс: (056) 778 67 69, e-mail: ous@dp.ukrstat.gov.ua
  Головна | Соціально-економічне становище області

Про Головне управління
Діяльність Головного управління
Доступ до публічної інформації
Нормативно-правова база
Публікації
Соціально-економічне становище
Статистична інформація
Експрес-випуски
Пресвипуски
Метаописи держстатспостережень
Методологія та класифікатори
Звітна документація
Електронна звітність
Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України
Замовлення статистичної інформації
Анкетні опитування
Корисна інформація
Юним громадянам
Всеукраїнський перепис населення
Звернення громадян

dneprstat.gov.ua

Архів 2014 2013 2012 2011 2010 2009
СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

 

 

 

 

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

за січень–листопад 2014 року

 

Повідомлення Головного управління статистики

у Дніпропетровській області

 

Промисловість

 

Індекс промислового виробництва області за січень–листопад 2014р. відносно січня–листопада 2013р. склав 92,8% (порівняно з результатами за січень–жовтень п.р. темпи падіння поглибились на 0,3 в.п.).

Підсумки діяльності індустрії регіону за січень–листопад 2014р. у порівнянні з відповідним періодом 2013р. формувалися під впливом скорочення обсягів випуску продукції (товарів, послуг) на підприємствах всіх основних видів промислової діяльності: переробних (індекс – 88,7%), зайнятих у добуванні корисних копалин і розробленні кар’єрів (95%), а також у сфері з постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря (99,5%).

У добувній промисловості та розробленні кар’єрів у січні–листопаді 2014р. проти відповідного періоду 2013р. суттєвим фактором скорочення темпів виробництва стала робота підприємств з видобутку залізних руд (індекс–93,9%), які зменшили випуск концентратів залізорудних неагломерованих на 2,4% та агломерованих – на 11,3%, гальмувала роботу галузі і діяльність підприємств з видобутку інших корисних копалин та розроблення кар’єрів (84,3%).

У профільних видах переробної галузі спад виробництва у січні–листопаді 2014р. зафіксовано у машинобудуванні (64,5%), легкій промисловості (76,8%), випуску виробів з деревини, паперу та поліграфічній діяльності (87,6%), виробництві меблів, іншої продукції, ремонту і монтажу машин та устатковання (88,1%), металургії та виробництві готових металевих виробів, крім машин і устатковання (92,4%), харчовій галузі (93,5%), виготовленні хімічних речовин і хімічної продукції (94,4%), гумових і пластмасових виробів та іншої неметалевої мінеральної продукції (97,7%). При цьому зростання результатів роботи досягнуто лише товаровиробниками коксу й продуктів нафтоперероблення (111,5%).

У харчовій промисловості падіння рівня випуску продукції проти січня–листопада 2013р. відбулося під впливом скорочення обсягів перероблення та консервування риби, фруктів та овочів, випуску напоїв, молочної продукції, хліба, хлібобулочних і борошняних виробів та інших харчових продуктів (індекси 61,4–95,4%). Водночас зріс випуск готових кормів для тварин, борошномельно-круп’яної продукції, крохмалів та крохмальних продуктів, м’яса і м’ясних продуктів, олії та тваринних жирів (103,1–110,9%). Товаровиробниками галузі зменшено випуск йогурту та інших ферментованих чи сквашених молока та вершків (на 2,3%), сирів свіжих неферментованих (недозрілих, невитриманих), включаючи сироваточний та кисломолочний сир (на 7,8%), масла вершкового (на 11,5%), вод мінеральних негазованих (на 13,5%) та газованих (на 15,4%), шоколаду та готових харчових продуктів, що містять какао (крім какао-порошку підсолодженого) у пакуваннях масою понад 2 кг (на 13,9%) та менше 2 кг (на 19%), соків фруктових та овочевих (на 28%), напоїв безалкогольних (на 48,2%), пряників та виробів аналогічних (на 54,8%). При цьому зріс випуск виробів ковбасних (на 0,6%), м’яса свіжого чи охолодженого свійської птиці, свиней та великої рогатої худоби (на 4%, 40,8% та у 4,2 раза відповідно), круп (на 13,9%), борошна (на 16,1%), олії соняшникової нерафінованої та її фракцій, крім фракцій зі зміненим хімічним складом (на 22,4%).

На підприємствах легкої промисловості зафіксовано скорочення обсягів виробництва шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів, одягу (індекси 33,8% та 85,4% відповідно). Покупців, які віддають перевагу продукції виробників регіону, чекає зменшення випущених ними светрів, пуловерів, кардиганів, жилетів та виробів подібних трикотажних та в’язаних (на 6,7%), жіночих та дівчачих блузок, сорочок та батників (на 18,1%), білизни постільної (на 36,6%), чоловічих та хлопчачих сорочок, крім трикотажних (на 38%), а також виробничих та професійних комплектів, костюмів з тканини бавовняної або з волокон синтетичних (на 39,5%). Водночас у текстильному виробництві рівень випуску продукції січня–листопада 2013р. перевищено (114,4%).

У галузі з виготовлення виробів з деревини, виробництва паперу та поліграфічної діяльності не досягнуто рівня випуску продукції січня–листопада 2013р. внаслідок роботи підприємств з виготовлення паперу й виробів з нього (індекс – 86,4%). Товаровиробниками галузі зменшено випуск коробок та ящиків з паперу або картону гофрованих (на 5,3%), паперу та картону гофрованого у рулонах або аркушах (на 14,6%), шпалер та виробів з паперу для покриття стін подібних; паперу прозорого для вікон (на 17,8%), при цьому зріс випуск деревини, уздовж розпиляної чи розколотої, розділеної на частини чи лущеної, завтовшки більше 6 мм; шпал з деревини для залізничних чи трамвайних колій непросочених (на 15%), вікон та їх рам, дверей балконних та їх рам, дверей та їх коробок та порогів з деревини (на 17%).

У промисловому виробництві коксу та продуктів нафтоперероблення за січень–листопад 2014р. фіксується стале нарощування обсягів виробництва продукції: підприємствами області випущено коксу та напівкоксу з вугілля кам’яного; коксу газового на 9,4% більше, ніж у січні–листопаді 2013р., смол кам’яновугільних чи мінеральних інших – на 9,9%.

У галузі з випуску хімічних речовин і хімічної продукції зменшено випуск фарб та лаків на основі акрилових або вінілових полімерів у водному середовищі (на 4,8%), а на основі поліефірів, акрилових і вінілових полімерів у неводному середовищі та розчинів (на 9,2%), клеїв (на 5,9%), засобів мийних та для чищення (на 6,3%), пластмас у первинних формах (на 10,9%), кислоти сірчаної (на 21,2%).

Падіння темпів виробництва проти січня–листопада 2013р. зафіксовано у випуску гумових і пластмасових виробів та іншої неметалевої мінеральної продукції – індекси промислової продукції становили 99,2% та 96,3% відповідно. Підприємствами з випуску гумових і пластмасових виробів скорочено випуск пластмасового покриття для підлоги, стін або стелі у рулонах або в плитках на 23,2%, мішків та пакетів (у т.ч. конусоподібних) з полімерів етилену – на 17,1%, труб, трубок, шланг та фітингів до них з пластмас – на 13,4%. Товаровиробниками продукції для будівництва зменшено випуск портландцементу, цементу глиноземистого, цементу безклінкерного шлакового, цементу гідравлічного подібного на 12,9%, розчинів бетонних, готових для використання – на 28,6%, елементів конструкцій збірних для будівництва з цементу, бетону чи штучного каменю – на 32,3%, виробів вогнетривких – на 39,7%. Водночас збільшено випуск вапна негашеного, гашеного та гідравлічного на 0,5%, плиток та плит керамічних – на 5,2%, блоків та цегли з цементу бетону або каменю штучного для будівництва – на 5,6%.

У металургії та металообробці у січні–листопаді 2014р. формування індексу промислової продукції до січня–листопада 2013р. (92,4%) відбулося під впливом роботи підприємств з виплавки чавуну, сталі та феросплавів (94,1%), випуску трубної продукції (90,8%), металообробки (91,4%). У галузі зменшено виплавку чавуну переробного і дзеркального у чушках, болванках чи формах первинних інших на 3,6%, випуск сталі без напівфабрикатів, отриманих безперервним литтям – на 4,3%, виробництво конструкцій збірних будівельних з чавуну чи сталі – на 8,6%, прокату готового чорних металів – на 10,9%, дроту зі сталі – на 11,6%, труб та трубок, профілів порожнистих зі сталі – на 12,2%.

У машинобудуванні зафіксовано падіння випуску електричного устатковання (48,2%), інших автотранспортних засобів (60,6%), зокрема залізничних локомотивів і рухомого складу (54,2%), комп’ютерів, електронної та оптичної продукції (68,4%), машин та устатковання (88,6%). У галузі зменшено випуск розпушувачів та культиваторів (на 0,7%), машин для сортування, подрібнення, змішування та подібних видів оброблення ґрунту, каменю, руд і речовин мінеральних інших (на 18,4%), апаратури електричної для комутацій або захисту електричних схем на напругу більше 1000В (на 35,4%), акумуляторів електричних свинцевих для запуску поршневих двигунів внутрішнього згоряння (на 54,6%), електроприладів для обігрівання приміщень та обігрівання ґрунту (на 53,7%), вагонів вантажних та вагонів-платформ залізничних або трамвайних несамохідних (на 84,8%).

У сфері постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря індекс промислової продукції сформовано на рівні 99,5%.

За січень–жовтень 2014р. промисловими підприємствами-учасниками короткотермінових обстежень реалізовано продукції (товарів, послуг) на суму 191,6 млрд.грн., з неї продукції добувної та переробної промисловості – на 165,6 млрд.грн., що складає п’яту частку загальноукраїнського обсягу обороту від промислової діяльності.

У структурі регіонального обороту від промислової діяльності майже чотири п’ятих виручки припадає на поставлену споживачам продукцію металургії та виробництва готових металевих виробів, крім машин і устатковання; добувної промисловості й розроблення кар’єрів та результат діяльності з постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря. В обсязі реалізованої за основними промисловими групами продукції (відповідно до європейської класифікації основних промислових груп MIGs) найзначніша питома вага припадає на товари проміжного споживання (69,3%), енергія складає близько п’ятої частини (19,5%), споживчі товари нетривалого вжитку та тривалого користування – 7,3% та 0,3% відповідно, інвестиційні товари – 3,6%.

 

Сільське господарство

 

За січень–листопад 2014р. загальне виробництво продукції сільського господарства порівняно з січнем–листопадом 2013р. скоротилося на 1,7%, у т.ч. у сільськогосподарських підприємствах – на 3,9%, у господарствах населення зросло на 1,4%. Індекс обсягу виробництва продукції рослинництва становив 95,8%, продукції тваринництва – 104,2%.

Під урожай 2015р. озимі на зерно та зелений корм посіяно на площі 753,7 тис.га (на 16,5% більше, ніж торік), у т.ч. зернові на зерно – 678,3 тис.га (на 17,7% більше), ріпак озимий на зерно – 73,3 тис.га (на 5,8% більше).

За січень–листопад 2014р. господарствами всіх категорій реалізовано на забій 256,1 тис.т худоби та птиці (у живій вазі), що на 0,5% менше аналогічного періоду 2013р., вироблено 336,3 тис.т молока (на 3,5% більше) та отримано 957,4 млн.шт. яєць (на 9,3% більше).

За розрахунками, на 1 грудня 2014р. загальне поголів’я великої рогатої худоби становило 165,5 тис. голів (на 4,9% менше, ніж на 1 грудня 2013р.), у т.ч. корів – 81 тис. (на 2,3% менше); свиней – 566,4 тис. (також на 2,3% менше), овець і кіз – 74,4 тис. (на 4,3% більше), птиці всіх видів –17,6 млн. голів (на 4,5% менше).

У господарствах населення утримувалося 78,4% загальної чисельності великої рогатої худоби (торік – 77,9%), у т.ч. корів – 81,4% (81,1%), свиней – 26,7% (25,3%), овець та кіз – 78,8% (78,5%), птиці всіх видів – 28% (27,7%).

Загальний обсяг реалізованої сільськогосподарськими підприємствами власно виробленої продукції за січень–листопад 2014р. порівняно з відповідним періодом 2013р. зменшився на 2%, у т.ч. продукції рослинництва – на 4,2%, продукції тваринництва, навпаки, збільшився на 1,1%. У структурі загального обсягу реалізації продукція рослинництва складала 59,1%, тваринництва – 40,9% (у січні–листопаді 2013р. – відповідно 57,9% та 42,1%).

Середні ціни продажу аграрної продукції сільськогосподарськими підприємствами за всіма напрямами у січні–листопаді 2014р. порівняно з відповідним періодом 2013р. зросли на 24,7%, у т.ч. на продукцію рослинництва – на 30,2%, на продукцію тваринництва – на 17,5%.

На 1 грудня 2014р. в сільськогосподарських підприємствах (крім малих) та підприємствах, що здійснюють зберігання, переробку зернових культур, було в наявності 1419,7 тис.т зерна (на 13,2% менше проти 1 грудня 2013р.), у т.ч. 731,8 тис.т пшениці (на 4,4% більше). Безпосередньо в аграрних підприємствах зберігалося 828,1 тис.т зерна (на 8,6% менше), у т.ч. 381 тис.т пшениці, 274,3 тис.т кукурудзи, 142,1 тис.т ячменю, 3 тис.т жита. Зернозберігаючі та зернопереробні підприємства мали в наявності 591,6 тис.т зерна.

Запаси насіння соняшнику становили 593 тис.т (на 31,7% менше проти 1 грудня 2013р.), з них безпосередньо в аграрних підприємствах (крім малих) – 345,3 тис.т, в підприємствах, що здійснюють його переробку та зберігання – 247,7 тис.т.

 

Будівельна діяльність

 

За січень–листопад 2014р. підприємствами області виконано будівельних робіт власними силами на суму 4235,2 млн.грн. Індекс будівельної продукції порівняно з відповідним періодом 2013р. становив 87,2%.

За характером будівництва обсяги робіт розподілилися таким чином: роботи з нового будівництва, реконструкції та технічного переозброєння склали 72,8% загального обсягу, решта – з капітального і поточного ремонтів (13,9% та 13,3% відповідно).

На міста Дніпропетровськ і Кривий Ріг припадає більше 75% виконаних будівельних робіт.

 

Транспорт

 

За січень–листопад 2014р. підприємствами транспорту перевезено 100,8 млн.т вантажів, що на 3,6% менше від обсягу перевезень у січні–листопаді 2013р. Вантажооборот зменшився на 11,5% та склав 28,8 млрд.ткм.

Послугами пасажирського транспорту області скористались 453,2 млн. пасажирів, що на 8,4% менше, ніж торік. Пасажирооборот зменшився на 17,3% і дорівнював 7,1 млрд.пас.км.

Загальне навантаження залізничного транспорту склало 85,9 млн.т вантажів, що на 3% менше тогорічних показників. Вантажооборот зменшився на 12,8% та дорівнював 26,7 млрд.ткм. У січні–листопаді 2014р. залізницею відправлено 32,7 млн. пасажирів (на 3,6% менше). Пасажирооборот зменшився на 27,6% та склав 2,4 млрд.пас.км.

Підприємствами автомобільного транспорту (з урахуванням фізичних осіб-підприємців) за січень–листопад 2014р. транспортовано 14,7 млн.т вантажів, що на 4,6% менше, ніж у відповідному періоді попереднього року. Вантажооборот збільшився на 10,2% і дорівнював 2,1 млрд.ткм. Автотранспорт для переміщення обрали 247,2 млн. пасажирів, пасажирооборот склав 3,5 млрд.пас.км, що на 14,9% менше показників січня–листопада 2013р.

Водним транспортом області перевезено 257,1 тис.т вантажів, що на 59,9% менше, ніж за січень–листопад 2013р. Вантажооборот зменшився на 75,8% та дорівнював 16,6 млн.ткм. Послугами річкового транспорту скористались 43,2 тис. пасажирів, пасажирооборот склав 0,4 млн.пас.км, що відповідно на 13,1% та 29,6% менше тогорічних показників.

Авіаційним транспортом було транспортовано 0,4 тис.т вантажів, що на 80% менше, ніж у січні–листопаді попереднього року. Вантажооборот зменшився на 79,1% і дорівнював 1,2 млн.ткм. Послугами авіаперевізників скористались 146,7 тис. пасажирів, виконано пасажирську роботу в обсязі 113,8 млн.пас.км, що відповідно на 24,2% та 39,3% більше минулорічних показників.

Трамвайно-тролейбусним парком області обслуговано 166,4 млн. пасажирів (на 2% більше).

Метрополітеном перевезено 6,7 млн. пасажирів, що на 3,3% менше, ніж торік.

 

Зовнішньоекономічна діяльність

 

У січні–жовтні 2014р. обсяги експорту товарів складали 7358,8 млн.дол. США, імпорту - 3736,4 млн.дол., і проти відповідного періоду попереднього року експорт зменшився на 10,9%, імпорт – на 15%. Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами становило 3622,4 млн.дол. (у січні–жовтні 2013р. – 3860,5 млн.дол.).

Коефіцієнт покриття експортом імпорту дорівнював 2 (торік – 1,9).

Серед регіонів країни область за обсягом експорту товарів (15,9%) посіла третє місце після м.Києва та Донеччини.

Зовнішньоторговельні товарні операції область здійснювала з партнерами зі 151 країни світу.

Для економічного розвитку регіону важливою є торгівля з країнами Європейського Союзу. У січні–жовтні 2014р. до них експортовано товарів на 1486,1 млн.дол. (20,2% експорту області), імпортовано з них - на 1427,4 млн.дол. (38,2% імпорту області), і порівняно з аналогічним періодом 2013р. обсяги експорту товарів зменшились на 1%, імпорту –  на 10%. Серед країн ЄС значні обсяги експортних поставок здійснено до Польщі – на 436,3 млн.дол., Чехії – на 209,1 млн.дол., Словаччини – на 136,5 млн.дол. Найбільше отримано товарів з Німеччини – на 298,6 млн.дол., Польщі – на 263,7 млн.дол. та Італії – на 108,3 млн.дол.

Найвагоміші експортні поставки серед інших країн світу здійснювалися до Російської Федерації – на 1646,1 млн.дол., Китаю – на 1151,9 млн.дол., Туреччини – на 654,8 млн.дол., Єгипту – на 426,9 млн.дол. Найбільші імпортні надходження одержано з Російської Федерації – на 779 млн.дол., Китаю – на 481,9 млн.дол., США – на 199,6 млн.дол., Білорусі – на 132,3 млн.дол.

Значну частку у товарній структурі експорту області складали чорні метали (39,4% загального обсягу) та руди, шлак і зола (25,2%). У структурі експорту до країн ЄС також переважали руди, шлак і зола (47,2% експорту до цих країн) та чорні метали (16,9%).

У вартісному виразі за січень–жовтень 2014р. обсяг експорту чорних металів дорівнював 2896,9 млн.дол., руд, шлаку і золи – 1852,8 млн.дол., виробів з чорних металів – 871,4 млн.дол., продуктів неорганічної хімії – 226,1 млн.дол., залізничних локомотивів – 188,4 млн.дол., палив мінеральних; нафти і продуктів її перегонки – 177,8 млн.дол.

У товарній структурі імпортних надходжень значними були обсяги палив мінеральних; нафти та продуктів її перегонки, яких отримано на 752 млн.дол. (20,1% загального обсягу імпорту), фармацевтичної продукції – на 504,2 млн.дол. (13,5%), машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання – на 423,7 млн.дол. (11,3%).

 

Внутрішня торгівля

 

Оборот роздрібної торгівлі (що включає роздрібний товарооборот підприємств, які здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі, розрахункові дані щодо обсягів продажу товарів на ринках і фізичними особами-підприємцями) за січень–листопад 2014р. становив 72,3 млрд.грн., що у порівнянних цінах на 0,3% більше, ніж за січень–листопад 2013р.

Оборот ресторанного господарства (з урахуванням обороту фізичних осіб-підприємців) за січень–листопад 2014р. дорівнював 1,5 млрд.грн. і проти відповідного періоду попереднього року зменшився на 0,4%.

Обсяг роздрібного товарообороту підприємств, які здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі та забезпечення стравами та напоями, за звітний період склав 38,6 млрд.грн., що у порівнянних цінах на 3% менше, а у фактичних – на 14,4% більше обсягу січня–листопада 2013р. Обсяг роздрібного товарообороту за листопад 2014р. становив 4 млрд.грн. і проти листопада 2013р. скоротився на 6,9%, проти жовтня 2014р. – на 4,6%.

 

Ціни і тарифи

 

Індекс споживчих цін по Дніпропетровській області у листопаді 2014р. до попереднього місяця склав 102,9%, з початку року – 122,5%.

У листопаді 2014р. на споживчому ринку регіону ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,5%. Найбільше (на 8,1%) подорожчав рис, у межах 5–1,6% – сало, молоко, овочі, продукти переробки зернових, риба та продукти з риби, олія соняшникова, сметана, кисломолочна продукція, яйця. Водночас помітно подешевшали цукор (на 5%), фрукти (на 4,3%), свинина (на 2,7%).

Алкогольні напої, тютюнові вироби стали дорожчими на 2,3%, а саме: тютюнові вироби – на 2,9%, алкогольні напої – на 1,2%.

Підвищення цін (тарифів) на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива на 9,9% зумовлене, передусім, зростанням плати за гарячу воду та опалення на 47,1%.

У сфері охорони здоров’я приріст цін склав 2,4%, у т.ч. на фармацевтичну продукцію – 3,3%, амбулаторні послуги – 1,2%, послуги лікарень – 0,7%.

Зростання цін у сфері транспорту пов’язане з підвищенням вартості автомобілів (на 8,2%), палива та мастил (на 0,5%), транспортних послуг (на 0,2%).

Крім того, на 4,9–1,7% збільшилися ціни у сфері відпочинку і культури, на одяг і взуття, предмети домашнього вжитку, побутову техніку та поточне утримання житла, послуги ресторанів та готелів.

За січень–листопад 2014р. продукти харчування та безалкогольні напої подорожчали на 18,7%, з яких найбільше – рис (в 1,7 раза) та фрукти (на 41,3%). На 29,1–10,1% збільшилися в ціні продукти переробки зернових, сало, риба та продукти з риби, м’ясо та м’ясопродукти, хліб, цукор, яйця, олія соняшникова, макаронні вироби, кисломолочна продукція, молоко, сири, масло. У той же час на 25,5% подешевшали овочі.

Приріст цін на алкогольні напої, тютюнові вироби склав 25,1%.

Плата за житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива підвищилася на 42,4%, зокрема, за каналізацію – у 2,1 раза, гарячу воду, опалення – в 1,8 раза, водопостачання – в 1,7 раза, природний газ – в 1,6 раза, скраплений газ – на 19,9%, електроенергію – на 11,3%.

У сфері охорони здоров’я ціни зросли на 28,8%, у т.ч. на фармацевтичну продукцію – на 45,9%, амбулаторні послуги – на 20,7%, послуги лікарень – на 8,5%.

Подорожчання палива та мастил, автомобілів (однаково – в 1,6 раза), транспортних послуг (на 20,6%) спричинило підвищення цін на транспорт у цілому на 35,6%.

Також стали дорожчими предмети домашнього вжитку, побутова техніка та поточне утримання житла, сфера відпочинку та культури, одяг і взуття, послуги ресторанів та готелів, закладів освіти (на 24,7–9,3%).

 

Фінанси

 

Фінансовий результат великих та середніх підприємств до оподаткування (сальдо) по області (крім малих, сільськогосподарських підприємств та бюджетних установ) за січень–вересень 2014р. був негативним і становив 7924,8 млн.грн., за відповідний період попереднього року він був позитивним і складав 10202,6 млн.грн.

Упродовж звітного періоду прибутковими підприємствами, частка яких у загальній кількості склала 56,2%, одержано 25064,7 млн.грн. прибутку. Порівняно з січнем–вереснем 2013р. обсяг прибутку збільшився на 14,3%. Основна його частина була сформована за рахунок підприємств промисловості (81,3%), сфери фінансової та страхової діяльності (5,6%), оптової та роздрібної торгівлі; ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів (4,9%). Вагомі суми прибутку у промисловості були отримані переважно за рахунок підприємств добувної промисловості і розроблення кар’єрів (86,7% від суми прибутку індустрії області).

Питома вага збиткових підприємств становила 43,8%, що на 0,5 в.п. більше рівня січня–вересня 2013р. Сума допущених ними збитків дорівнювала 32989,5 млн.грн. та збільшилась у 2,8 раза порівняно з відповідним періодом попереднього року.

 

 

Доходи населення

 

Середньомісячна номінальна заробітна плата штатних працівників, зайнятих на підприємствах області та їх відокремлених підрозділах з чисельністю найманих працівників 10 і більше осіб, у січні–жовтні 2014р. становила 3596 грн., що у 3 рази перевищує мінімальну заробітну плату, визначену на державному рівні з 1 січня 2014р. (1218 грн.).

В економіці регіону залишається значною диференціація рівнів оплати праці. До видів економічної діяльності, де складалась найвища зарплата, належали заклади мистецтва, спорту, розваг та відпочинку, а також організації, які здійснюють фінансову та страхову діяльність, у промисловості – підприємства добувної промисловості і розроблення кар’єрів та металургійного виробництва, виробництва готових металевих виробів, де заробітна плата працівників була більша, ніж середній показник по області на 40–108%.

Водночас заробітна плата працівників підприємств текстильного виробництва, виробництва одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів була майже наполовину менша за середню по області.

Упродовж січня–жовтня 2014р. загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати у регіоні збільшилась з 7 млн.грн. до 93,3 млн.грн., що відповідає 2,8% фонду оплати праці, нарахованого за жовтень п.р.

За станом на 1 листопада 2014р. у загальному обсязі боргу 69,2 млн.грн. (74,2%) припадає на економічно активні підприємства.

У поточному році поновилися зазначені борги у закладах освіти, в організаціях, що функціонують у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування; на підприємствах транспорту, складського господарства, поштової та кур’єрської діяльності; у будівельних організаціях та тих, що здійснюють професійну, наукову та технічну діяльність і на згадану дату п.р. склали 122,8 тис.грн., 228,8 тис.грн., 568,4 тис.грн., 1,1 млн.грн, і 3,2 млн.грн. відповідно.

У промисловості до таких долучилися підприємства по виробництву харчових продуктів, напоїв і тютюнових виробів; хімічних речовин і хімічної продукції, з постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря; водопостачання, каналізації, поводження з відходами, а також по виробництву автотранспортних засобів, причепів і напівпричепів та інших транспортних засобів, де на початок листопада п.р. працівникам не виплачено 987 тис.грн., 1,3 млн.грн., 1,7 млн.грн., 2,9 млн.грн. і 57,3 млн.грн. відповідно.

Знов від несвоєчасних розрахунків із заробітної плати почав потерпати персонал економічно активних підприємств, розташованих у містах Новомосковську, Першотравенську, Кривому Розі та Дніпродзержинську, якому за станом на 1 листопада 2014р. заборгували 104,2 тис.грн., 694,8 тис.грн., 1,9 млн.грн. і 5,2 млн.грн. відповідно, а також у Криворізькому, Новомосковському, П’ятихатському та Царичанському районах – 77,2 тис.грн., 103,3 тис.грн., 151,6 тис.грн., 181,8 тис.грн. відповідно. З 1,5 млн.грн. до 58,9 млн.грн. збільшилась сума згаданого боргу у м.Дніпропетровську, з 93 тис.грн. до 1,9 млн.грн. побільшала вона у м.Жовтих Водах.

Водночас за станом на 1 листопада 2014р. ліквідовано заборгованість із заробітної плати перед працівниками економічно активних підприємств по виробництву машин і устатковання, що була нарахована за січень–серпень п.р.

Чисельність працівників економічно активних підприємств, яким не виплачено заробітну плату, за станом на 1 листопада 2014р. дорівнювала 11,6 тис. осіб. При цьому кожному з них заборгували у середньому по 5993 грн., що в 1,6 раза більше за середню заробітну плату в області у жовтні 2014р.

 

Надання субсидій. У січні–жовтні 2014р. за субсидіями для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг звернулись 66,6 тис. сімей, призначено таку допомогу 37,4 тис. сімей на суму 3,8 млн.грн.

Субсидії готівкою для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у січні–жовтні 2014р. було призначено 3,8 тис. сімей на загальну суму 3,2 млн.грн., а отримали їх 3,6 тис. сімей у сумі 3,1 млн.грн.

 

Оплата населенням житлово-комунальних послуг. Платежі населення за житлово-комунальні послуги, включаючи погашення боргів попередніх періодів, за січень–жовтень 2014р. склали 2866,6 млн.грн., або 100,2% нарахованих за цей період сум (торік – відповідно 2843,6 млн.грн. та 102,8%).

На кінець жовтня 2014р. населення області заборгувало 1848 млн.грн. з оплати житлово-комунальних послуг, крім того, 110,3 млн.грн. – за електропостачання. Заборгованість за ЖКП порівняно з жовтнем 2013р. збільшилась на 6%.

У жовтні 2014р. мешканцям регіону було нараховано 338,6 млн.грн. за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, централізоване водопостачання та водовідведення, централізоване опалення та гаряче водопостачання, газопостачання та вивезення побутових відходів (без урахування сум призначених субсидій на відшкодування перелічених видів платежів). Надійшло від споживачів зазначених послуг 251,5 млн.грн., крім того, за електропостачання – 83,6 млн.грн. Рівень оплати населенням за надані послуги (з урахуванням погашення боргів попередніх періодів) у середньому по області становив 74,3% (у жовтні 2013р. – 72,8%).

 

Ринок праці

 

За даними державної служби зайнятості, у січні–листопаді 2014р. офіційного статусу безробітних набули 63,7 тис. громадян. Їх чисельність упродовж листопада збільшилась на 9,7% і на кінець місяця склала 33,2 тис. осіб, з яких 60,1% становили жінки, 44,3% – особи у віці до 35 років. Серед кожних 100 безробітних 23 особи розраховували на додаткові гарантії щодо працевлаштування.

У загальній чисельності безробітних нараховувалось 15,3% робітників з обслуговування, експлуатації та контролювання за роботою технологічного устатковання, складання устатковання та машин, 15% – працівників сфери торгівлі та послуг, 14,4% – керівників та менеджерів, 12,7% – кваліфікованих робітників з інструментом, 11,3% – фахівців.

Рівень зареєстрованого безробіття в області на 1  грудня  2014р. дорівнював 1,6% від середньорічної чисельності населення працездатного віку. При цьому зазначений показник серед сільського населення складав 2,4%, серед мешканців міських поселень – 1,5%.

Потреба роботодавців у працівниках на заміщення вільних робочих місць (вакантних посад) на кінець листопада п.р. зменшилась порівняно з відповідною датою попереднього року на 13,7% та склала 7,6 тис. одиниць. Як і раніше, переважає попит на працівників найпростіших професій, для яких призначалось 26 з кожних 100 таких місць, та на кваліфікованих робітників з інструментом – 21. Поряд з цим практично не було потреби у технічних службовцях, а також у кваліфікованих робітниках сільського та лісового господарств, риборозведення та рибальства.

Співвідношення між попитом і пропозицією робочої сили на кінець листопада п.р. визначило навантаження на одне вільне робоче місце на рівні 4 осіб, проти 3 осіб – на відповідну дату попереднього року. Загалом найбільш складною є ситуація у сільських районах області. У Покровському районі (дані наведено по районних та міських центрах зайнятості), наприклад, на одне вільне робоче місце претендують 39 осіб, у Васильківському – 34 особи. У Межівському районі на згадану дату взагалі спостерігалась відсутність заявленої роботодавцями до органів державної служби зайнятості потреби у працівниках. Серед міст найбільше навантаження спостерігалось у Першотравенську та Орджонікідзе (19 та 14 осіб відповідно). Водночас у Павлограді згаданий показник дорівнював 1 особі, у Кривому Розі – 2 особам.

За сприяння державної служби зайнятості в області у листопаді п.р. було працевлаштовано 2,4 тис. осіб, що на 27,1% менше, ніж у відповідному місяці попереднього року. Серед працевлаштованих 56,3% складають жінки, 43,4% – особи у віці до 35 років.

Рівень працевлаштування безробітних у січні–листопаді 2014р. становив 37,1% (відповідному періоді 2013р. – 37%). У містах зазначений показник знаходився в межах від 50% – у Вільногірську до 23% – у Жовтих Водах, у районах – від 54% у Дніпропетровському до 29,7% – в Апостолівському.

Середньооблікова чисельність громадян, які у листопаді 2014р. отримували допомогу по безробіттю із Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, становила 24,8 тис. осіб. Середній розмір допомоги склав 1355 грн., що на 11,2% перевищує мінімальну заробітну плату, визначену державою з 1 січня 2014р. (1218 грн.).

 

Демографічна ситуація

 

Чисельність наявного населення Дніпропетровської області за станом на 1 листопада 2014р., за оцінкою, складала 3279,4 тис. жителів. Упродовж січня–жовтня 2014р. вона скоротилася на 13,1 тис. осіб.

Порівняно з відповідним періодом 2013р. природне скорочення населення збільшилось на 2,4%, що пов’язано зі зростанням рівня смертності з 15,5 особи на 1000 жителів у січні–жовтні 2013р. до 16 – у січні–жовтні 2014р. Залишилось суттєвим перевищення кількості померлих над числом живонароджених: на 100 померлих припадала 71 народжена дитина.

 

Криміногенна ситуація

 

За повідомленням прокуратури Дніпропетровської області, упродовж січня–листопада 2014р. обліковано 48,1 тис. кримінальних правопорушень (що на 17,9% менше, ніж у відповідному періоді попереднього року), з числа яких 47,1 тис. виявлено органами внутрішніх справ, 887 – органами прокуратури, 302 – органами, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, та 100 – органами безпеки.

Із загального числа зафіксованих правоохоронними органами кримінальних проявів 30,6% (на 3,6 в.п. більше, ніж у січні–листопаді 2013р.) – тяжкі та особливо тяжкі.

У загальній кількості злочинів 62,8% становили злочини проти власності, 10% – проти життя та здоров’я особи, 6,3% – у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров’я населення, 3,9% – проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об’єднань громадян, 3,8% – проти безпеки руху та експлуатації транспорту, 2,3% – у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг, 2,2% – проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина, 2% – проти громадської безпеки, 1,6% – проти громадського порядку та моральності, 1,5% – проти правосуддя, 1,4% – злочини у сфері господарської діяльності.

Упродовж січня–листопада п.р. обліковано 171 очевидне умисне вбивство і замах на вбивство, 350 умисних тяжких тілесних ушкоджень та 45 зґвалтувань і замахів на зґвалтування (відповідно на 1,7% менше, 14% та 15,4% більше, ніж торік).

Порівняно з січнем–листопадом 2013р. кількість випадків шахрайств (3,9 тис.), крадіжок (23,2 тис.), грабежів (2,1 тис.), розбоїв (196 випадків) та хабарництва (114) зменшилася на 23,3%, 17,8%, 24,7%, 5,8% та 9,5% відповідно.

Правоохоронними органами за цей період виявлено 28 осіб, які скоїли злочини у складі 6 організованих груп і злочинних організацій, закінчено 6 кримінальних проваджень про кримінальні правопорушення, вчинені організованими групами і злочинними організаціями.

Кількість потерпілих від злочинів за 11 місяців 2014р. становила 37 тис. осіб (на 15,4% менше, ніж у відповідному періоді попереднього року), з числа яких 14,6 тис. – жінки, 2,5 тис. – особи похилого віку та інваліди І і ІІ груп, 382 – неповнолітні та 211 – діти до 14 років. Найбільша кількість потерпілих (63,5%) – від крадіжок та шахрайств – відповідно 20,1 тис. та 3,4 тис. осіб, серед яких 41,5% – жінки (9,8 тис.).

У дорожньо-транспортних пригодах, пов’язаних зі злочинами на території області, постраждали 1,1 тис. осіб, з яких 170 (15,7%) – загинули.

Усього внаслідок злочинних діянь загинуло 634 особи, з числа яких 13,4% – у результаті нанесення умисних тяжких тілесних ушкоджень, 43,4% було вбито.

Серед виявлених осіб (11,7 тис.), що вчинили злочини, 40,3% раніше вже ставали на злочинний шлях, з яких дві третини мали незняту або непогашену судимість, 8,7% вчинили злочин у групі, 11,8% знаходились у стані алкогольного сп’яніння. З числа осіб, причетних до злочинів, 12% – жінки, 3,1% – неповнолітні. Питома вага працездатних осіб, підозрюваних у скоєнні злочинів, які на момент учинення злочину не працювали і не навчалися, становила 57,8%, безробітних – 19,2%.

 

 

 

 

Головне управління статистики

у Дніпропетровській області

 

 
 
Про Головне управління  ::  Діяльність Головного управління   ::  Доступ до публічної інформації   ::  Нормативно-правова база  ::  Корисна інформація
 Статистична звітність  ::  Терміни подання звітності  ::  Перепис населення 2001  ::  Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України
Новини  ::  Публікації   ::  Соціально-економічне становище   ::  Експрес-випуски ::  Пресвипуски  ::  Статистична інформація 
Замовлення статистичної інформації  ::  Конкурс на зайняття посад державної служби
Copyright © 2005-2022
Головне управління статистики у Дніпропетровській області