офіційний вебсайт
ГОЛОВНЕ  УПРАВЛІННЯ  СТАТИСТИКИ  У  ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ  ОБЛАСТІ
49038, м.Дніпро, вул.Столярова, 3,тел.:(056) 778 68 43, факс: (056) 778 67 69, e-mail: ous@dp.ukrstat.gov.ua
  Головна | Соціально-економічне становище області

Про Головне управління
Діяльність Головного управління
Доступ до публічної інформації
Нормативно-правова база
Публікації
Соціально-економічне становище
Статистична інформація
Експрес-випуски
Пресвипуски
Метаописи держстатспостережень
Методологія та класифікатори
Звітна документація
Електронна звітність
Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України
Замовлення статистичної інформації
Анкетні опитування
Корисна інформація
Юним громадянам
Всеукраїнський перепис населення
Звернення громадян

dneprstat.gov.ua

Архів 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009
СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

 

 

 

 

 

 

 

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

за січень–жовтень 2015 року

 

Повідомлення Головного управління статистики

у Дніпропетровській області

 

Промисловість

 

Індекс промислового виробництва області за січень–жовтень 2015р. до січня–жовтня 2014р. склав 90,8%.

Підсумки діяльності індустрії регіону у порівнянні з відповідним періодом 2014р. формувалися під впливом скорочення обсягів випуску продукції (товарів, послуг) на підприємствах всіх видів промислової діяльності – як зайнятих у добуванні корисних копалин і розробленні кар’єрів (індекс – 96,6%) та переробних (87,4%), так і у сфері з постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря (63,3%).

У добувній промисловості і розробленні кар’єрів у січні–жовтні 2015р. до січня–жовтня 2014р. суттєвим фактором скорочення рівня виробництва стала робота підприємств з видобутку залізних руд (індекс – 94,5%), де зменшено випуск концентратів залізорудних неагломерованих (на 5,3%) та агломерованих (на 5,8%).

Галузі з виробництва харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів вдалось перевищити рівень випуску продукції січня–жовтня 2014р. Зростання обсягів виготовленої продукції спостерігалось на підприємствах з виробництва борошномельно-круп’яної та крохмальної продукції, перероблення та консервування риби, випуску хліба, хлібобулочних і борошняних виробів, м’яса та м’ясних продуктів, інших харчових продуктів (індекси в межах 105,9–125%). При цьому скорочено обсяги перероблення та консервування фруктів та овочів, випуску олії та тваринних жирів, напоїв, молочної продукції та готових кормів для тварин (індекси 59,9–97,9%).

Виробниками галузі збільшено випуск хліба та хлібобулочних виробів нетривалого зберігання (на 4,7%), борошна (на 5,9%), виробів ковбасних (на 13%), макаронних, локшини та подібних борошняних (на 16,3%), м’яса свіжого чи охолодженого свиней та великої рогатої худоби (на 20,4% та у 2,4 раза відповідно), круп (на 24,7%), пряників та виробів аналогічних (в 1,6 раза). Водночас зменшено випуск кормів готових для тварин (на 2,1%), шоколаду та готових харчових продуктів, що містять какао (крім какао-порошку підсолодженого) у пакованнях масою понад 2 кг (на 1,3%) та менше 2 кг (на 14,7%), джемів, желе фруктових, пюре та паст фруктових чи горіхових (на 15,5%), сирів свіжих неферментованих (недозрілих і невитриманих), уключаючи сир із молочної сироватки та кисломолочний сир (на 24,6%), напоїв безалкогольних (на 24,7%), олії соняшникової нерафінованої та її фракцій (крім хімічно модифікованих) (на 30,1%), масла вершкового (на 40,5%), соків фруктових та овочевих (на 58,8%).

У текстильному виробництві, виробництві одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів зафіксовано скорочення темпів випуску продукції проти рівня січня–жовтня 2014р. У текстильному виробництві індекс промислової продукції склав 52,3%, у випуску одягу, виробництві шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів спостерегається зростання рівня виробництва продукції (індекси 113,7% та 132,4% відповідно). Виробниками галузі зменшено випуск суконь (на 5%), пальт, півпальт, накидок, плащів, анораків, плащів та курток вітрозахисних, курток теплих, включаючи лижні, крім трикотажних, жіночих та дівчачих (на 10,1%), комплектів і костюмів чоловічих та хлопчачих з тканини бавовняної або з волокон синтетичних або штучних, виробничих та професійних (на 24,5%), сорочок, крім трикотажних, чоловічих та хлопчачих (на 41,8%), светрів, пуловерів, кардиганів, жилетів, трикотажних та в’язаних (на 70,2%), при одночасному зростанні випуску жіночих та дівчачих жакетів, блейзерів, крім трикотажних (на 36,1%), блузок, сорочок та батників (на 70,9%), трикотажу спіднього (на 72,1%).

У галузі з виготовлення виробів з деревини, виробництва паперу та поліграфічної діяльності не досягнуто рівня випуску продукції січня–жовтня 2014р. підприємствами всіх базових напрямків роботи цієї сфери (індекси в межах 77,4–94,1%). Товаровиробниками зменшено випуск деревини, уздовж розпиляної чи розколотої, розділеної на частини чи лущеної, завтовшки більше 6 мм; шпал з дерева для залізничних чи трамвайних колій непросочених (на 11,5%), мішків та пакетів з паперу (на 20,5%), шпалер та виробів з паперу для покриття стін подібних, паперу прозорого для вікон (на 49,2%).

У промисловому виробництві коксу та продуктів нафтоперероблення (індекс – 106%) зафіксовано нарощення обсягів виробництва продукції: смол кам’яновугільних чи мінеральних інших – на 3,6%, коксу і напівкоксу із вугілля кам’яного, коксу газового на 6,5%.

У галузі з випуску хімічних речовин і хімічної продукції зменшено випуск фарб та лаків на основі акрилових або вінілових полімерів у водному середовищі (на 10,2%), засобів мийних та для чищення (на 28,4%), фарб та лаків на основі акрилових або вінілових полімерів у неводному середовищі (на 32,7%), що стало основним чинником загального скорочення темпів випуску продукції у хімічному виробництві на 18,2%.

Не досягнуто рівня випуску продукції січня–жовтня 2014р. на підприємствах з виготовлення гумових і пластмасових виробів, а також іншої неметалевої мінеральної продукції – індекси промислової продукції становили 79,6% та 79,5% відповідно. Скорочено обсяги виробництва вапна негашеного, гашеного та гідравлічного на 11,8%, портландцементу, цементу глиноземистого, цементу безклінкерного шлакового і цементу гідравлічного подібного – на 11,1%, розчинів бетонних, готових для використання – на 15,6%, мішків та пакетів (у т.ч. конусоподібних) з полімерів етилену – на 18,4%, труб, трубок, шлангів інших та фітингів до них з пластмас – на 21,4%, блоків та цегли з цементу, бетону або каменю штучного для будівництва – на 25,1%.

У металургійному виробництві, виробництві готових металевих виробів, крім машин і устатковання формування індексу промислової продукції (83,7%) відбулося під впливом діяльності з випуску трубної продукції (59,5%), виплавки чавуну, сталі та феросплавів (94,1%) та виробництва готових металевих виробів, крім машин і устатковання (75,4%). У галузі знижено випуск феросплавів на 0,7%, чавуну переробного і дзеркального у чушках, болванках чи формах первинних інших – на 2,8%, дроту зі сталі – на 4,9%, сталі без напівфабрикатів, отриманих безперервним литтям – на 7,5%, напівфабрикатів, отриманих з машин безперервного лиття заготовок – на 9,6%, прокату готового чорних металів – на 10,9%, труб та трубок, профілів порожнистих зі сталі – на 37,4%.

У машинобудуванні порівняно з січнем–жовтнем 2014р. скорочення темпів випуску продукції (товарів, послуг) сталося через зменшення випуску машин та устатковання (індекс – 74,5%), автотранспортних засобів, причепів і напівпричепів та інших транспортних засобів (79,9%), комп’ютерів, електронної та оптичної продукції (96,2%) при одночасному зростанні виробництва електричного устатковання (127,2%). У галузі скорочено випуск апаратури електричної для комутацій або захисту електричних схем на напругу більше 1000В (на 31%), машин бурильних та прохідницьких (на 39,5%), розпушувачів та культиваторів (на 42,6%), акумуляторів електричних свинцевих для запуску поршневих двигунів внутрішнього згоряння (на 59,2%), вагонів вантажних та вагонів-платформ залізничних або трамвайних несамохідних (на 81,3%).

У сфері постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря формування індексу промислової продукції (63,3%) відбулося, в основному, під впливом планових навантажень для провідних підприємств електроенергетики регіону – темп випуску продукції на них склав 33%, генерація електроенергії підприємствами області у січні–жовтні 2015р. знизилась на 62,7%, склавши 4 млрд.кВт·год.

За січень–вересень 2015р. промисловими підприємствами-учасниками короткотермінових обстежень реалізовано продукції (товарів, послуг) на суму 218,3 млрд.грн. (з неї продукції добувної та переробної промисловості – на 188,7 млрд.грн.), це відповідає найбільшому за вагою вкладу в загальноукраїнський обсяг обороту від промислової діяльності (20,3%).

У структурі загальнообласного обороту від промислової діяльності майже три чверті виручки припадає на поставлену споживачам продукцію металургії та виробництва готових металевих виробів, крім машин і устатковання; добувної промисловості й розроблення кар’єрів та результат діяльності з постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря.

В обсязі реалізованої за основними промисловими групами продукції більше двох третин займають товари проміжного споживання (68,1%), енергія складає більше п’ятої частини (20,5%), на споживчі товари нетривалого вжитку та тривалого користування припадає 8,2% та 0,3% відповідно, інвестиційні товари – 2,9%. Притаманною цій структурі характеристикою є суттєве відставання виробництва інвестиційних та споживчих, як короткострокового, так і тривалого використання, товарів (11,4% в області проти 31,4% в Україні) на тлі гіпертрофованого показника частки продукції проміжного споживання (загалом по країні він зафіксований на рівні 40,3%).

 

Сільське господарство

 

У січні–жовтні 2015р. індекс обсягу сільськогосподарського виробництва порівняно з січнем–жовтнем 2014р. становив 103,7%, у т.ч. у сільськогосподарських підприємствах – 104,3%, у господарствах населення – 102,7%.

З початку жнив господарствами всіх категорій зернові та зернобобові культури (включаючи кукурудзу) скошено та обмолочено на площі 1164,7 тис.га, що складає 97,1% до площ, посіяних під урожай 2015р. (без урахування кукурудзи – 98,5%).

Станом на 1 листопада п.р. із зібраної площі одержано 3,8 млн.т зерна (у початково оприбуткованій вазі), що на 14,2% більше, ніж на відповідну дату попереднього року. З кожного гектара обмолоченої площі одержано по 33 ц зерна (на 3,7 ц більше, ніж торік).

На початок листопада 2015р.  кукурудза на зерно зібрана на 280,9 тис.га, з цієї площі одержано 1046,6 тис.т зерна, при середній урожайності 37,3 ц з га (у 2014р. – 26,8 ц з га). Соняшнику намолочено 1163,6 тис.т, що на 21% більше минулорічного показника.

Усіма категоріями господарств накопано 559 тис.т картоплі, що на 15,1% менше, ніж на 1 листопада 2014р. Виробництво овочів збільшилося проти минулорічного на 4,5% і склало 706,6 тис.т. Плодоягідної продукції зібрано 139,3 тис.т, або на 8,4% більше.

Сільськогосподарськими підприємствами (крім малих) озимі на зерно і зелений корм, включаючи ріпак, під урожай 2016р. посіяно на площі 433,9 тис.га, що на 22,9% менше минулорічного показника, у т.ч. зернові культури на зерно – на площі 369,4 тис.га (на 24,8% менше).

За січень–жовтень 2015р. господарствами всіх категорій реалізовано на забій 231,8 тис.т худоби та птиці (у живій вазі), що дорівнює показнику відповідного періоду 2014р., вироблено 299,4 тис.т молока (на 3,7% менше) та отримано 783 млн.шт. яєць (на 10,5% менше).

За розрахунками, на 1 листопада 2015р. загальне поголів’я великої рогатої худоби становило 163,3 тис. голів (на 3,5% менше, ніж на 1 листопада 2014р.), у т.ч. корів – 77,9 тис. (на 3,7% менше); свиней – 529,9 тис. (на 7% менше), овець і кіз – 76,5 тис. (на 0,9% менше), птиці всіх видів – 17,9 млн. голів (на 1,8% менше).

У господарствах населення утримувалося 78,2% загальної чисельності великої рогатої худоби (торік – 79%), у т.ч. корів – 79,8% (81,5%), свиней – 28,7% (26,6%), овець та кіз – 80,4% (78,1%), птиці всіх видів – 29,3% (29,1%).

Загальний обсяг реалізованої сільськогосподарськими підприємствами власно виробленої продукції за січень–жовтень 2015р. порівняно з відповідним періодом 2014р. зменшився на 1,2%, у т.ч. продукції тваринництва – на 6,6%, продукції рослинництва, навпаки, зріс на 2,7%. У структурі загального обсягу реалізації продукція рослинництва складала 67%, тваринництва – 33% (у січні–жовтні 2014р. – відповідно 58,5% та 41,5%).

Середні ціни продажу аграрної продукції сільськогосподарськими підприємствами за всіма напрямами у січні–жовтні 2015р. порівняно з відповідним періодом 2014р. зросли в 1,6 раза, у т.ч. на продукцію рослинництва – в 1,7 раза, на продукцію тваринництва – на 31,6%.

На 1 листопада 2015р. у сільськогосподарських підприємствах (крім малих) та підприємствах, що здійснюють зберігання, переробку зернових культур, було в наявності 2029,9 тис.т зерна (на 26,4% більше проти 1 листопада 2014р.), у т.ч. 1195,9 тис.т пшениці (на 38% більше). Безпосередньо в аграрних підприємствах зберігалося 1250,1 тис.т зерна (на 35,8% більше), у т.ч. 757,9 тис.т пшениці, 284,6 тис.т кукурудзи, 160,9 тис.т ячменю, 1,6 тис.т жита. Зернозберігаючі та зернопереробні підприємства мали в наявності 779,8 тис.т зерна, у т.ч. зернозберігаючі – 634,2 тис.т.

Запаси насіння соняшнику становили 817,2 тис.т (на 20,4% більше проти 1 листопада 2014р.), з них безпосередньо в аграрних підприємствах (крім малих) – 483,7 тис.т, у підприємствах, що здійснюють його переробку та зберігання – 333,5 тис.т.

 

Будівництво

 

За січень–жовтень 2015р. підприємствами області виконано будівельних робіт власними силами на суму 4326,1 млн.грн. Індекс будівельної продукції до відповідного періоду попереднього року становив 87%.

Частка обсягів робіт, виконаних власними силами підприємств Дніпропетровщини, у загальному обсязі в Україні становила 10,7%. За цим показником область посіла друге місце cеред регіонів країни.

Нове будівництво, реконструкція та технічне переозброєння склали 74% загального обсягу, решта – з капітального і поточного ремонтів (12,7% та 3,3% відповідно).

За січень–вересень 2015р. на території області прийнято в експлуатацію житлові будинки загальною площею 156,1 тис.м2, що на 9,1% більше, ніж у січні–вересні 2014р.

Більше половини (51%) загального обсягу житла введено в експлуатацію в одноквартирних будинках, 49% – у будинках з двома й більше квартирами.

За рахунок коштів державного бюджету в області прийнято в експлуатацію 509 м² житла (0,3% загального обсягу).

Для соціальної сфери побудовано амбулаторію на 220 відвідувань за зміну, фітнес-центр і культурно-діловий комплекс.

 

Транспорт і зв’язок

 

За січень–жовтень 2015р. усіма видами транспорту перевезено 86 млн.т вантажів, що на 6% менше від обсягу перевезень у відповідному періоді попереднього року. Вантажооборот зменшився на 21,9% та склав 20,9 млрд.ткм.

Послугами пасажирського транспорту області скористались 356,1 млн. пасажирів, що на 14,2% менше, ніж торік. Пасажирооборот зменшився на 17,2% і дорівнював 5,4 млрд.пас.км.

Залізницею відправлено 75,2 млн.т вантажів, вантажооборот становив 19 млрд.ткм, що відповідно на 4,4% та 23,7% менше аналогічних показників попереднього року.  У січні–жовтні 2015р. залізничним транспортом скористались 31 млн. пасажирів (зростання на 3,7%), пасажирооборот склав 2 млрд.пас.км (зменшення на 9%).

Підприємствами автомобільного транспорту (з урахуванням фізичних осіб-підприємців) за січень–жовтень 2015р. транспортовано 10,5 млн.т вантажів, що на 16,9% менше минулорічного показника. Вантажооборот майже не змінився і дорівнював 1,9 млрд.ткм. Послугами автотранспорту скористалися 145,9 млн. пасажирів, пасажирооборот склав 2,1 млрд.пас.км, що відповідно на 36,4% та 33,5% менше, ніж у січні–жовтні 2014р.

Водним транспортом області перевезено 345,7 тис.т вантажів, вантажооборот становив 28,6 млн.ткм, що відповідно на 39,7% та в 1,8 раза більше показників відповідного періоду попереднього року. Річковим транспортом обслуговано 36,9 тис. пасажирів, що на 10,7% менше, ніж у січні–жовтні 2014р. Пасажирооборот збільшився на 11,5% та склав 0,4 млн.пас.км. Перевезення вантажів і пасажирів виконувались тільки у внутрішньому сполученні.

Авіаційним транспортом було доставлено 0,8 тис.т вантажів, що у 2,6 раза більше, ніж у січні–жовтні попереднього року. Вантажооборот збільшився у 3,5 раза і дорівнював 3,1 млн.ткм. Послугами авіаперевізників скористались 122,2 тис. пасажирів, що на 9,1% менше минулорічного показника. Виконано пасажирську роботу в обсязі 100,5 млн.пас.км (на 3,4% менше).

Трамвайно-тролейбусним парком області обслуговано 172,5 млн. пасажирів (більше на 15,5%).

Метрополітеном перевезено 6,5 млн. пасажирів, що на 8,9% більше січня–жовтня 2014р.

Загальний обсяг доходів (виручки) від реалізації послуг операторів, провайдерів телекомунікацій та поштового зв’язку за 9 місяців 2015р. становив 2366,1 млн.грн., у т.ч. населенню – 1566,5 млн.грн.

Найбільша частка припадала на доходи від надання послуг мобільного (стільникового) зв’язку – 63,6%, телефонного міського – 12,2%, комп’ютерного – 11,1%. Доходи від поштових послуг складали 4,9%, передачі і прийому телевізійних та радіопрограм, радіозв’язку – 4%, телефонного міжміського зв’язку – 1,6%.

 

Зовнішньоекономічна діяльність

 

Обсяги експорту товарів та послуг області у січні–вересні 2015р. становили 5217,4  млн.дол. США, імпорту – 2585,1  млн.дол., і порівняно з січнем–вереснем 2014р. експорт зменшився на 25,3%, імпорт – на 29,6%. Позитивне сальдо зовнішньоторговельного балансу дорівнювало 2632,3 млн.дол. (у січні–вересні 2014р. – 3316,1 млн.дол.).

У січні–вересні 2015р. обсяги експорту товарів склали 5003,4 млн.дол., імпорту - 2359,7 млн.дол., і у порівнянні з відповідним періодом 2014р. експорт скоротився на 25,4%, імпорт – на 30,2%. Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарами становило 2643,7 млн.дол. (у січні–вересні 2014р. – 3324,4 млн.дол.).

Коефіцієнт покриття експортом імпорту дорівнював 2,1 (у січні–вересні 2014р. – 2).

Зовнішньоторговельні товарні операції область здійснювала з партнерами зі 141 країни світу.

Для економічного розвитку регіону важливою є торгівля з країнами Європейського Союзу. У січні–вересні 2015р. до них експортовано товарів на 1020,7 млн.дол. (20,4% експорту області), імпортовано з них - на 801,9 млн.дол. (34% імпорту області), і порівняно з аналогічним періодом 2014р. обсяги експорту товарів зменшились на 23,4%, імпорту – на 37,3%. Серед країн ЄС значні обсяги експортних поставок здійснено до Польщі (на 271,4 млн.дол.), Чехії (на 125,4 млн.дол.), Румунії (на 111,5 млн.дол.), Італії (на 80,2 млн.дол.), Німеччини (на 72,6 млн.дол.). Найбільше отримано товарів з Польщі (на 198,5 млн.дол.), Німеччини (на 149,8 млн.дол.), Італії (на 47,6 млн.дол.), Угорщини (на 43,9 млн.дол.) та Литви (на 43,3 млн.дол.).

Найвагоміші експортні поставки товарів серед інших країн світу здійснювалися до Китаю (на 681,5 млн.дол.), Єгипту (на 678,3 млн.дол.), Російської Федерації (на 643,5 млн.дол.), Туреччини (на 439,6 млн.дол.). Найбільші імпортні надходження одержано з Російської Федерації (на 527,7 млн.дол.), Китаю (на 300,1 млн.дол.), США (на 125,8 млн.дол.), Казахстану (на 121,5 млн.дол.).

Значну частку у товарній структурі експорту області складали чорні метали (50,7% загального обсягу) та руди, шлак і зола (21,6%). У структурі експорту до країн ЄС також переважали руди, шлак і зола (35,9% експорту до цих країн) та чорні метали (30,4%).

У січні–вересні 2015р. обсяг експорту чорних металів становив 2538,8 млн.дол., руд, шлаку і золи – 1081,9 млн.дол., виробів з чорних металів – 428,5 млн.дол., продуктів неорганічної хімії – 187,7 млн.дол., жирів та олій тваринного або рослинного походження – 135,6 млн.дол., залізничних локомотивів – 83 млн.дол.

У товарній структурі імпортних надходжень значними були обсяги мінеральних продуктів, яких одержано на 943,8 млн.дол. (40% загального обсягу імпорту), машин, обладнання та механізмів; електротехнічного обладнання – на 231,4 млн.дол. (9,8%), фармацевтичної продукції – на 188,9 млн.дол. (8%), пластмас, полімерних матеріалів – на 174,8 млн.дол. (7,4%), чорних металів – на 130,6 млн.дол. (5,5%).

У січні–вересні 2015р. обсяги експорту та імпорту послуг становили відповідно 214 млн.дол. та 225,4 млн.дол., і порівняно з аналогічним періодом попереднього року обсяги експортних операцій послугами зменшились на 24,5%, імпортних – на 22,7%. Від’ємне сальдо зовнішньої торгівлі послугами дорівнювало 11,4 млн.дол. (торік – також від’ємне - 8,2 млн.дол.).

В експорті домінували послуги, пов’язані з фінансовою діяльністю, їх обсяг склав 121,4 млн.дол. (на 6,5% менше, ніж у січні–вересні 2014р.). Крім того, надано послуг у сфері телекомунікації, комп’ютерних та інформаційних на 30,2 млн.дол. (на 34,4% менше), транспортних послуг – на 24,7 млн.дол. (у 2,2 раза менше), ділових послуг – на 24,3 млн.дол. (на 5,3% більше).

У січні–вересні 2015р. підприємствами області імпортовано послуг, пов’язаних з фінансовою діяльністю, на 141,2 млн.дол. (на 20% менше, ніж у відповідному періоді 2014р.), транспортних послуг – на 30,8 млн.дол. (на 31,4% менше), ділових послуг – на 27,6 млн.дол. (на 5,4% більше).

За січень–вересень 2015р. в економіку Дніпропетровщини іноземними інвесторами вкладено 46,7 млн.дол. США прямих інвестицій (акціонерного капіталу).

Обсяг унесених з початку інвестування в економіку області прямих іноземних інвестицій на 1 жовтня 2015р. становив 7259,2 млн.дол. (дані про прямі інвестиції в область та з області є попередніми і можуть уточнюватись у подальшому).

З країн ЄС отримано 6205,2 млн.дол. (85,5% обсягу прямих інвестицій), з інших країн світу – 1054 млн.дол. (14,5%).

В економіку країн світу підприємствами області спрямовано 73,3 млн.дол. прямих інвестицій.

 

Внутрішня торгівля

 

Оборот роздрібної торгівлі (до якого включено роздрібний товарооборот підприємств, які здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі, розрахункові дані щодо обсягів продажу товарів на ринках і фізичними особами-підприємцями) за січень–жовтень 2015р. становив 77,1 млрд.грн., що у порівнянних цінах на 20,3% менше, ніж за січень–жовтень 2014р.

Обсяг роздрібного товарообороту підприємств, які здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі, за січень–жовтень 2015р. склав 38,3 млрд.грн., що на 24,2% менше обсягу відповідного періоду 2014р. Обсяг роздрібного товарообороту за жовтень 2015р. дорівнював 4,3 млрд.грн. і проти жовтня 2014р. у порівнянних цінах скоротився на 26,3%, проти вересня 2015р. – зріс на 6,7%.

Середньомісячний товарооборот на одну особу населення області за січень–жовтень 2015р. склав 1168 грн. За цим показником Дніпропетровщина посіла четверте місце по Україні після м.Києва, Київської та Одеської областей.

 

Ціни і тарифи

 

Індекс споживчих цін по Дніпропетровській області у жовтні 2015р. до попереднього місяця склав 98,4%, з початку року – 139,4%.

Визначальним фактором, що вплинув на формування індексу споживчих цін у жовтні п.р., було сезонне зниження цін на газ, що використовується для індивідуального опалення або комплексного споживання (постанова НКРЕКП від 03.03.2015 № 583 «Про встановлення роздрібних цін на природний газ, що використовується для потреб населення»). За рахунок цього фактору природний газ у цілому подешевшав на 34,3%. У той же час на 24,9% підвищилися тарифи на опалення. Загалом це призвело до зменшення цін (тарифів) на житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива на 14,1%.

Ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,4%. Найбільше (на 9,7–6,3%) подорожчали овочі, яйця, цукор, сало; на 4,7–0,9% – оливкова олія, молоко, сметана, фрукти, масло, продукти переробки зернових, маргарин, кондитерські вироби з борошна. Разом з цим дешевше коштували рис (на 2,5%), олія соняшникова (на 1,6%), м’ясо та м’ясопродукти (на 1,2%).

Зниження цін у сфері охорони здоров’я на 0,4% передусім зумовлено здешевленням фармацевтичної продукції на 1%. Водночас на 0,8% збільшилася вартість амбулаторних послуг.

Ціни на транспорт у цілому зменшилися на 0,3%, зокрема, на послуги авіаційного та залізничного пасажирського транспорту – на 10,9% та 6,4% відповідно, паливо та мастила – на 0,4%.

На 4,4–0,4% підвищилися ціни на одяг і взуття, послуги ресторанів та готелів, у сфері зв’язку, відпочинку та культури, на предмети домашнього вжитку, побутову техніку та поточне утримання житла, послуги закладів освіти.

За січень–жовтень п.р. продукти харчування та безалкогольні напої подорожчали на 36,1%. Найсуттєвіше (в 1,7–1,5 раза) зросли ціни на олію оливкову та соняшникову, фрукти, безалкогольні напої, маргарин, хліб, цукор. На 43–22% стали дорожчими продукти переробки зернових, кондитерські вироби з борошна, макаронні вироби, кондитерські вироби з цукру, овочі, риба та продукти з риби, сало, рис, кисломолочна продукція, м’ясо та м’ясопродукти, яйця.

Плата за житло, воду, електроенергію, газ та інші види палива збільшилася в 1,8 раза, у т.ч. за природний газ – у 3,6 раза, електроенергію – в 1,7 раза, скраплений газ – на 33,6%, гарячу воду, опалення – на 27%, утримання та ремонт житла – на 25,8%, водопостачання, каналізацію – однаково – на 3,8%.

У сфері охорони здоров’я приріст цін становив 23,4%, при цьому на фармацевтичну продукцію – 26,7%, амбулаторні послуги – 22,1%, послуги лікарень – 11,2%.

Підвищення цін на транспорт у цілому на 16,8% відбулося внаслідок збільшення вартості автомобілів (на 25,9%), транспортних послуг (на 18,1%), палива та мастил (на 12,1%).

Послуги закладів освіти стали дорожчими на 38,7%, зокрема, закладів дошкільної та початкової освіти – в 1,9 раза, вищої – на 12,9%, середньої – на 7,5%.

Крім того, в 1,5 раза зросли ціни на одяг і взуття, на 40,8–23,2% – на предмети домашнього вжитку, побутову техніку та поточне утримання житла, у сфері відпочинку та культури, на алкогольні напої, тютюнові вироби, послуги ресторанів та готелів.

 

Доходи населення

 

Середньомісячна номінальна заробітна плата штатного працівника підприємств, установ та організацій області (з кількістю працюючих 10 осіб і більше) у січні–вересні 2015р. становила 4240  грн. і була вищою, ніж в цілому по Україні (4012 грн.).

В економіці регіону продовжувала зберігатися диференціація рівнів оплати праці. Працівники закладів мистецтва, спорту, розваг та відпочинку; організацій, які здійснюють фінансову та страхову діяльність; підприємств добувної промисловості і розроблення кар’єрів, а також переробної – металургійного виробництва, виробництва готових металевих виробів, крім машин та устатковання, мали заробітну плату, яка перевищувала середній показник по області в 1,5–2,1 раза.

Найнижча заробітна плата спостерігалась у працівників підприємств текстильного виробництва, виробництва одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів, а також електричного устатковання і була майже у 2 рази менше середньообласної.

Індекс реальної заробітної плати у січні–вересні 2015р. порівняно з відповідним періодом 2014р. становив 77,1%.

Упродовж січня–вересня 2015р. загальна сума заборгованості з виплати заробітної плати в області збільшилась на 36,1%, або на 37,6 млн.грн. і на 1 жовтня 2015р. склала 141,7 млн.грн., або 3,8% фонду оплати праці, нарахованого за дев’ятий місяць п.р.

У загальному обсязі боргу 115,8 млн.грн. (81,7%) припадає на економічно активні підприємства.

З 228,8  тис.грн. до 2,6  млн.грн. збільшилась сума боргу в організаціях сфери адміністративного та допоміжного обслуговування. У 3,7 раза побільшала вона в установах, що здійснюють професійну, наукову та технічну діяльність; в 1,5 раза – на підприємствах транспорту, складського господарства, поштової та кур’єрської діяльності.

У переробній промисловості відновилась заборгованість із заробітної плати на підприємствах по виробництву гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції і на початок жовтня 2015р. склала 5,7 млн.грн. З 205,8  тис.грн. до 8,8  млн.грн. збільшились борги на підприємствах металургійного виробництва, виробництва готових металевих виробів, крім машин та устатковання. У 5,5 раза зросла заборгованість на підприємствах по виробництву харчових продуктів, напоїв і тютюнових виробів, у 5,3 раза – добувної промисловості і розроблення кар’єрів та у 2,1 раза – з водопостачання, каналізації, поводження з відходами.

Водночас ліквідовано заборгованість на підприємствах текстильного виробництва, виробництва одягу, шкіри, виробів зі шкіри та інших матеріалів, а також по виробництву хімічних речовин і хімічної продукції.

Вчасно не отримали заробітну плату працівники економічно активних підприємств, розташованих в Апостолівському, Павлоградському, Верхньоднiпровському та Новомосковському районах, яким на 1 жовтня п.р. не виплачено 62,6  тис.грн, 86,2  тис.грн, 716,1 тис.грн. і 1,1  млн.грн. відповідно, а також у м.Марганці – 850 тис.грн. З 20,3 тис.грн до 537,5 тис.грн збільшилась сума боргу у Дніпропетровському районі, з 44,5 тис.грн. до 812,4 тис.грн. – у м.Новомосковську. У 3,5 раза зросла вона у м.Жовтих Водах, у 2,5 раза – у м.Кривому Розі, в 1,6 раза – у м.Вільногірську.

Поряд з цим повністю виправилась ситуація у м.Першотравенську та у Царичанському районі.

Кількість працівників економічно активних підприємств, які своєчасно не одержали заробітну плату, станом на 1 жовтня 2015р. дорівнювала 13,5 тис. осіб. При цьому кожному з них заборгували у середньому по 8552 грн., що в 1,8 раза більше середньої заробітної плати в області у вересні 2015р.

У січні–вересні 2015р. за субсидіями для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг звернулись 278,2 тис. домогосподарств (у 7,5 раза більше, ніж торік), призначено таку допомогу 278,1 тис. на суму 51,1 млн.грн.

Субсидії готівкою для відшкодування витрат на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у січні–вересні 2015р. було призначено 5,3  тис. домогосподарств на загальну суму 7,4 млн.грн., а отримали їх 2,7 тис. у сумі 3,7 млн.грн.

Платежі населення за житлово-комунальні послуги, включаючи погашення боргів попередніх періодів, за січень–вересень  2015р. склали 3683,4 млн.грн., або 96,1% нарахованих за цей період сум (торік – відповідно  2615,1 млн.грн., або 103,6%).

На кінець вересня 2015р. населення області заборгувало 2279,2 млн.грн. з оплати житлово-комунальних послуг, крім того, 143,3  млн.грн. – за електропостачання. Заборгованість за ЖКП порівняно з серпнем п.р. зменшилась на 0,7%.

У вересні 2015р. мешканцям регіону було нараховано 292,6 млн.грн. за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, централізоване водопостачання та водовідведення, централізоване опалення та гаряче водопостачання, газопостачання та вивезення побутових відходів (без урахування сум призначених субсидій на відшкодування перелічених видів платежів). Надійшло  від споживачів зазначених послуг 309,4  млн.грн., крім того, за електропостачання – 109,3 млн.грн. Рівень оплати населенням за надані послуги (з урахуванням погашення боргів попередніх періодів) у середньому по області становив 105,8% (у вересні 2014р. – 105,7%).

 

Ринок праці

 

За даними державної служби зайнятості, протягом січня–жовтня 2015р. у регіоні зареєстровано 57,9  тис. безробітних. Їх чисельність на кінець жовтня п.р. дорівнювала 32 тис. осіб (на 5,7% більше, ніж рік тому), з яких 65,9% складали жінки, 42,9% – особи у віці до 35 років. Кожен шостий безробітний мешкав у сільській місцевості, кожен четвертий мав додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню.

У загальній чисельності безробітних 16,9% складали керівники та менеджери, 16,2% – працівники сфери торгівлі та послуг, 12,2% – робітники з обслуговування, експлуатації та контролювання за роботою технологічного устатковання, складання устатковання та машин, 11,6% – кваліфіковані робітники з інструментом, 11,4% – фахівці.

Рівень зареєстрованого безробіття в регіоні на кінець жовтня 2015р. становив 1,6% від середньорічної чисельності населення працездатного віку. У міських поселеннях цей показник також дорівнював 1,6%, у сільській місцевості – 1,7%.

Потреба роботодавців у працівниках на заміщення вільних робочих місць (вакантних посад) на згадану дату зменшилась порівняно з відповідною датою попереднього року у 2 рази і склала 4,1 тис. одиниць.

Найбільшим попитом користувались кваліфіковані робітники з інструментом (21,5% від загальної кількості заявлених вакансій), робітники з обслуговування, експлуатації та контролювання за роботою технологічного устатковання, складання устатковання та машин (16,7%), професіонали (15,7%), працівники найпростіших професій (14,5%), найменшим – кваліфіковані робітники сільського та лісового господарств, риборозведення та рибальства (0,6%).

Співвідношення між попитом і пропозицією робочої сили на кінець жовтня п.р. визначило навантаження на одне вільне робоче місце на рівні 8 осіб проти 4 осіб – на відповідну дату попереднього року. За даними районних та міських центрів зайнятості, найбільш складна ситуація спостерігалась у сільській місцевості. Так. у Васильківському районі на одне вільне робоче місце претендували 26 осіб, у Петропавлівському – 22 особи, у Межівському та Криничанському – по 21 особи відповідно. Серед міст найбільше навантаження спостерігалось у Жовтих Водах – 40 осіб. Водночас у м.Павлограді згаданий показник дорівнював 3 особам, м.Кривому Розі – 4 особам.

У жовтні 2015р. за сприяння державної служби зайнятості в області було працевлаштовано 4,1 тис. осіб, що на 11,4% більше, ніж у відповідному місяці попереднього року. У загальній чисельності таких громадян 60,6% складають жінки, 34% – особи у віці до 35 років.

Рівень працевлаштування безробітних у січні–жовтні 2015р. становив 36,7% проти 37,7% – в аналогічному періоді 2014р. У містах зазначений показник знаходився в межах від 45,7% – у Вільногірську та Першотравенську до 20,7% – у Жовтих Водах, у районах – від 63,3% у Дніпропетровському до 32,8% – у Покровському.

Середньооблікова кількість безробітних, які у жовтні 2015р. отримували допомогу по безробіттю із Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, становила 24,9 тис. осіб. Середній розмір допомоги склав 1587 грн., що на 15,2% вище законодавчо визначеного рівня мінімальної заробітної плати (1378 грн.).

 

Демографічна ситуація

 

Чисельність наявного населення Дніпропетровської області за станом на 1 жовтня 2015р., за оцінкою, складала 3260,5 тис. жителів. Упродовж січня–вересня 2015р. вона зменшилась на 16,1 тис. осіб. Зміна чисельності населення відбулася за рахунок природного скорочення на 15 тис. осіб та міграційного – на 1,1 тис. осіб.

Кількість живонароджених у січні–вересні 2015р. становила 25,6 тис. осіб, померлих – 40,6 тис. осіб.

 

Криміногенна ситуація

 

За повідомленням прокуратури Дніпропетровської області, упродовж січня–жовтня 2015р. обліковано 42,4 тис. кримінальних правопорушень (що на 6,5% менше, ніж у відповідному періоді попереднього року), з числа яких 40,8 тис. виявлено органами внутрішніх справ, 1,2 тис. – органами прокуратури, 276 – органами, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, та 54 – органами безпеки.

Із загального числа зафіксованих правоохоронними органами кримінальних проявів 31,3% – тяжкі та особливо тяжкі (на 1,3 в.п. більше, ніж у січні–жовтні 2014р.).

У загальній кількості злочинів 65,1% становили злочини проти власності, 7,8% – проти життя та здоров’я особи, 6,1% – у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров’я населення, 4% – проти безпеки руху та експлуатації транспорту, 3,3% – проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об’єднань громадян, 2,5% – у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов’язаної з наданням публічних послуг, 1,9% – проти громадської безпеки, 1,6% – злочини у сфері господарської діяльності, по 1,5% – проти встановленого порядку несення військової служби (військові злочини) та проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина, по 1,4% – проти правосуддя та проти громадського порядку та моральності.

Упродовж січня–жовтня п.р. обліковано 147 очевидних умисних вбивств і замахів на вбивство, 273 умисні тяжкі тілесні ушкодження та 37 зґвалтувань і замахів на зґвалтування (відповідно на 6,4%, 15,5% та 2,6% менше, ніж торік).

Порівняно з січнем–жовтнем 2014р. кількість випадків шахрайств (2,9 тис.) та хабарництва (101 випадок) зменшилася на 21,8% та 12,2% відповідно; кількість випадків крадіжок (21,6 тис.), грабежів (2,1 тис.) та розбоїв (188 випадків) збільшилася на 0,8%, 4,8% та 5% відповідно.

Правоохоронними органами за цей період виявлено 28 осіб, які скоїли злочини у складі 7 організованих груп і злочинних організацій, закінчено 7 кримінальних проваджень про кримінальні правопорушення, вчинені організованими групами і злочинними організаціями.

Кількість потерпілих від злочинів у січні–жовтні 2015р. становила 29,4 тис. осіб (на 15,8% менше, ніж у відповідному періоді попереднього року), з числа яких 11,9 тис. – жінки, 1,9 тис. – особи похилого віку та інваліди І і ІІ груп, 302 – неповнолітні та 168 – діти до 14 років. Найбільша кількість потерпілих – 18 тис. (61,1%) – від крадіжок, серед яких 39,6% – жінки (7,1 тис.).

У дорожньо-транспортних пригодах, пов’язаних зі злочинами на території області, постраждали 944 особи, з яких 168 (17,8%) –  загинули.

Усього внаслідок злочинних діянь загинули 510 осіб, з числа яких 12,5% – у результаті нанесення умисних тяжких тілесних ушкоджень, 36,7% було вбито.

Серед виявлених осіб (10,7 тис.), що вчинили злочини, 39,5% раніше вже ставали на злочинний шлях, з яких більш, ніж дві третини мали незняту або непогашену судимість, 10,3% вчинили злочин у групі, 8,3% знаходились у стані алкогольного сп’яніння. З числа осіб, причетних до злочинів, 12,3% – жінки, 2,7% – неповнолітні. Питома вага працездатних осіб, підозрюваних у скоєнні злочинів, які на момент учинення злочину не працювали і не навчалися, становила 65,5%, безробітних – 13,5%.

 

Головне управління статистики

у Дніпропетровській області

 

 
 
Про Головне управління  ::  Діяльність Головного управління   ::  Доступ до публічної інформації   ::  Нормативно-правова база  ::  Корисна інформація
 Статистична звітність  ::  Терміни подання звітності  ::  Перепис населення 2001  ::  Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України
Новини  ::  Публікації   ::  Соціально-економічне становище   ::  Експрес-випуски ::  Пресвипуски  ::  Статистична інформація 
Замовлення статистичної інформації  ::  Конкурс на зайняття посад державної служби
Copyright © 2005-2022
Головне управління статистики у Дніпропетровській області